Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Spiritul de sacrificiu (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=8300)

alexdu 31.01.2010 20:46:35

Spiritul de sacrificiu
 
Ce determina un om sa se sacrifice pentu altul? Spre exemplu pompierii, ce ii determina sa isi riste viata pentu cei aflati in pericol?

florina_drossu 31.01.2010 23:05:52

Poate faptul ca au pierdut pe cineva drag intr-un incendiu... Poate o harisma speciala... Cert e ca fiecare avem inclinatie spre ceva. Am incercat mai multe joburi, dar tot la invatamant am revenit. Si aici ma simt implinita. Asa cred ca e si cu pompierii sau cu salvamarii/salvamontistii.

Silencer 01.02.2010 00:01:38

poate dorintza de moarte...

iustin10 01.02.2010 00:04:56

Datoria!
In razboi nu mai stai sa gandesti prea mult,devii ucigas si sfant in cateva clipe doar

AndruscaCIM 01.02.2010 00:45:46

Citat:

În prealabil postat de Silencer (Post 206898)
poate dorintza de moarte...

Asta cu siguranta nu, pentru ca nici nu ar fi nevoie sa mai aiba vreo profesie anume :4:

Cred ca de fapt motivatia e aceea ca vor sa ii salveze pe cei in pericol de la moarte...ne mai gandidu-se ca ar putea muri ei insisi de fapt....

costel 25.02.2011 12:50:09

Citat:

În prealabil postat de alexdu (Post 206805)
Ce determina un om sa se sacrifice pentu altul? Spre exemplu pompierii, ce ii determina sa isi riste viata pentu cei aflati in pericol?

Cel care a inteles viata, nu poate fi de acord cu niciun fel de moarte. Va incerca sa o inlature prin orice mijloc - va sari in apa, va intra prin foc, ....

E trist ca salvarea vietii a ajuns sa fie pusa doar pe seama unora - pompieri, medici, ...

Si mai trist e atunci cand incepi sa-ti spui - nu merita sa ma sacrific pentru X

windorin 25.02.2011 13:14:39

Citat:

În prealabil postat de costel (Post 341857)
Cel care a inteles viata, nu poate fi de acord cu niciun fel de moarte. Va incerca sa o inlature prin orice mijloc - va sari in apa, va intra prin foc, ....

E trist ca salvarea vietii a ajuns sa fie pusa doar pe seama unora - pompieri, medici, ...

Si mai trist e atunci cand incepi sa-ti spui - nu merita sa ma sacrific pentru X

Bine spus.
Crestinii inteleg cu adevarat sensul vietii, rostul unei jertfe si Izvorul puterii spre aceasta.
Si totusi, daca e sa ma gandesc mai bine... nu stiu daca as fi in stare de prea mult "sacrificiu".

Stand destul de comod, intr'o casa uscata si calda, si vorbind despre renuntarea de sine, jertfa si moarte... nu merge.
In fata faptului concret, pe muchia alegerii si in clipa tensiunii de minut... lucrurile stau totusi altfel... inspaimanta bine !

ai2 25.02.2011 13:30:24

Evolutia ar fi exterminat specia daca nu exista altruism. Ori suntem altruisti, ori nu mai suntem!

o nestiutoare_ 25.02.2011 14:52:45

Citat:

În prealabil postat de ai2 (Post 341867)
Ori suntem altruisti, ori nu mai suntem!

Ce frumos!:)
Daca nu traim ca sa facem bine, atunci devenim morti, chiar daca ne mai functioneaza organismul!;)

calator prin ploaie 25.02.2011 14:56:23

Citat:

În prealabil postat de alexdu (Post 206805)
Ce determina un om sa se sacrifice pentu altul? Spre exemplu pompierii, ce ii determina sa isi riste viata pentu cei aflati in pericol?

Altruismul....rezultat al iubirii celui de langa tine !


Ora este GMT +3. Ora este acum 22:35:03.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.