Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Copiii care nasc copii (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=5884)

anastasia2008 18.03.2009 20:44:41

Copiii care nasc copii
 
Am deschis acest topic deoarece as vrea sa stiu parerea voastra despre acest subiect. In seara asta am vazut la tv o emisiune in care o fata de 13 si jumatate a ramas insarcinata si acum la 14 ani si jumatate, are o fetita de toata frumusetea.M-a impresionat cazul ei pentru ca a dat, din punctul meu de vedere, de un curaj nebun: a dat nastere unui copil, ea fiind, la randul ei, un copil. Daca ne aducem aminte, anul trecut, a fost un caz asemanator, o fetita tot de 13 ani, a ramas insarcinata, numai ca a optat pentru avort. Desi am discutat cu mai multe persoane, eu nu am fost de acord cu decizia ei. Si, azi, vazand-o pe tanara mama, m-am bucurat nespus pentru decizia acesteia din urma. Deci... ce parere aveti de copiii care nasc copii?

mircea_dd 18.03.2009 21:38:30

vai de familiile acelea unde se petrec astfel de situatii sau tragedii sa le zic asa iar sincer sa fiu de nimeninu mie mila si nu plang maimult an astfel de cazuri decat de copii acestia veniti pe lume din niste animale ...da asa ai numesc si pe aia si pe aceleea care le place aventura ,le place pasiunea dar nu gandesc ce rezulta din ele ....sau nu le pasa .Am vazut si eu cazul acesta azi la tlvz. si nu e unicat dar ce sa facem noi care vedem decat sa plangem pentru ei nimic mai mult ........................

Noesisaa 18.03.2009 21:47:24

Astazi am citit despre o fata de 14 ani care e insarcinata in luna a cincea sau a sasea. Cel care a lasat-o insarcinata este tatal ei care a violat-o de n ori in ultimul an.

Nu vad nimic idilic in copiii care nasc copii. Este de fapt un semn grotesc al societatii bolnave in care traim. Un copil de 13-14 ani nu ar trebui sa se gandeasca nici la nastere, nici la copii, nici la avort, iar daca lucrul asta se intampla, atunci, dupa parerea mea, este o anomalie grava.

scrabble 18.03.2009 21:51:08

Fiziologic, fetele sunt capabile sa dea nastere la varsta aia, daca sunt sanatoase.

Altminteri, vorbim despre o tinerete pierduta, o copilarie care sare direct in maturitate, fara pasul esential al adolescentei.

Decizia avortului ar trebui sa apartina in primul rand fetei, in al doilea rand parintilor. In caz de dezacord, fata trebuie sa aiba ultimul cuvant.

Parerea mea.

scrabble 18.03.2009 22:00:58

Bineinteles, vina pentru sarcina apartine aproape exclusiv parintilor fetei si celor ai baiatului. Cand o astfel de sarcina apare, bunicii prematuri sunt cei care si-au incalcat grav responsabilitatea de parinte, dand o educatie proasta si/sau nesupraveghindu-si copiii.

Culegem ceea ce semanam, asa ca drama unei astfel de familii este pe de-antregul meritata.

Singurul nevinovat este pruncul. Mai putin vinovati sunt parintii, deoarece la 12 ani nu au discernamantul necesar pentru a intelege care sunt consecintele unei sarcini.

In cazul abuzurilor din partea unui parinte este vina celulalt parinte ca nu si-a dat seama sau ca nu a instiintat autoritatile din timp - de multe ori astfel de abuzuri au loc cu stirea ambilor parinti.

In cazul in care copilul are un singur parinte este vina societatii in general. Uitati-va la cazul celebru din Austria, unde un parinte si-a lasat fata insarcinata de cateva ori si a sechestrat-o timp de 24 de ani. Cum a fost posibil sa treaca atata timp fara ca cineva - prieteni, vecini, postas, oricine - sa intre la banuieli?

mircea_dd 18.03.2009 22:17:30

E grav ce pot sa spun sant de acord ca pe timpurile stavechi se luau tineri de la o varsta frageda dar ce era sigur era ca se facea cu acordul parintilor ambilor copi iar si ei tinerii la randul lor asi luau pe umeri srios aceasta schimbare si erau uniti cu desavarsire .....

alicia 18.03.2009 23:56:37

Da nu e bine acest lucru dar daca sa intamplat ce vreti sa faca,avort nu?Vai nu e bine ce a facut,e grav e urat sa faci asa ceva ziceti toti dar mai bine acceptati avorturi,anticonceptionale,sterilet,ferirea si altele, acestea toate nu sunt grave???Au gresit si gata alta data sa le fie invatatura de minte dar nu le mai judecati voi atat ca nici noi nu suntem mai buni ca ele!Bravo lor care au avut credinta si taria sa dea nastere pruncilor prin chinurile nasterii Dumnezeu le va ierta greseala.Mai vreti sa scada avorturile dar voi indemnati la ele!Iertati ca si Domnul multe iarta noua!!!

costel 03.03.2010 18:28:18

Cele mai multe copile care nasc la o varsta atat de frageda provin din familii dezorganizate. O copila care naste la 13 ani nu-si poate purta singura de grija si cand te gandesti ca trebuie sa aibe grija si de copil... NU mai vorbim de faptul ca abandoneaza scoala.

florina_drossu 03.03.2010 20:02:15

Citat:

În prealabil postat de scrabble (Post 123217)
Fiziologic, fetele sunt capabile sa dea nastere la varsta aia, daca sunt sanatoase.

Altminteri, vorbim despre o tinerete pierduta, o copilarie care sare direct in maturitate, fara pasul esential al adolescentei.

Decizia avortului ar trebui sa apartina in primul rand fetei, in al doilea rand parintilor. In caz de dezacord, fata trebuie sa aiba ultimul cuvant.

Parerea mea.

Nimeni nu are dreptul sa ia viata altei persoane. Daca Dumnezeu A DECIS ca trebuie sa se nasca un prunc, CINE SUNTEM NOI SA LUAM VIATA LUI? OARE NOI I-AM DAT-O?

Avortul nu este recomandat in acest caz, adica cineva violeaza o fiinta nevinovata, dar moare o a treia fiinta, tot nevinovata? Daca mama-copil isi primeste acest canon, poate ajunge martira.

Si eu, daca Doamne fereste pateam asa ceva, indiferent de urmari, nasteam copilul, care este un dar de la Dumnezeu IN ORICE SITUATIE! NU STIE NIMENI GANDURILE LUI DUMNEZEU!

AndruscaCIM 03.03.2010 22:35:53

Doamne apara si pazesze pe toata lumea de asa ceva, e ceva ingrozitor! Nici nu imi imaginez ce ar putea simti o fata in contextul asta...si nu care a gresit, ci care nici nu stie macar ce se intampla cu ea si cu organismul ei.:2:


Ora este GMT +3. Ora este acum 09:25:21.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.