Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Sinucidere pentru un idol. (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=6612)

anastasia2008 29.06.2009 10:53:49

Sinucidere pentru un idol.
 
Am auzit ieri la stiri ca 7 oameni, din toata lumea, s-au sinucis la aflarea vestii ca Michael Jackson a murit. M-a socat vestea asta. Cum poti sa te sinucizi pentru cineva strain? Nu ca as intelege sinuciderea din alte motive(exceptie facand cei bolnavi psihic), dar mi se pare cel mai absurd motiv. Da, si mie mi-a parut rau cand am aflat ca a murit, dar de aici si pana a considera ca nu mai pot trai fara el, e deja prea mult. De ce recurg oamenii la gesturi asa de disperate din motive asa de stupide?

heaven 29.06.2009 11:21:39

Sunt persoane cu o instabilitate psihica,oameni care nu au repere reale in viata si se agata de niste iluzii.Faptul ca obiectul obsesiei lor este o persoana pe care nu au cunoscut-o vreodata ori cineva cu care au interactionat,are prea putina relevanta.

LapetiteMoc 29.06.2009 11:24:43

Probabil faceau parte din categoria celor bolnavi psihic.

Florin-Ionut 29.06.2009 12:05:24

M-am gandit ca asa o sa se intample si din pacate s-a intamplat. Sper sa nu fie chiar mai multi care si-au luat zilele...

Marius22 29.06.2009 13:07:29

Indiferent daca cei implicati erau sau nu bolnavi psihic, cele intamplate constituie o dovada a faptului ca aceasta forma de idolatrie este una reala. Este ingrijorator.

valentin.viliga 29.06.2009 13:07:32

apoi ce sa-i faci la toti ni-i greu...

Nevrednicul 29.06.2009 15:42:33

Dar in fata lui Dumnezeu Michael Jackson va fi tras la raspundere pt sufletele celor ce si-au luat zilele? Adica se face printr-un fel vinovat de osanda lor?

heaven 29.06.2009 15:46:40

Citat:

În prealabil postat de Nevrednicul (Post 148910)
Dar in fata lui Dumnezeu Michael Jackson va fi tras la raspundere pt sufletele celor ce si-au luat zilele? Adica se face printr-un fel vinovat de osanda lor?

Fiecare este responsabil pentru propriile sale actiuni.Nu Michael Jackson poarta vina ca in lume exista persoane cu labilitati psihice.

IonutS 29.06.2009 15:55:23

Asta inteleg eu cand spun ca nu vad nimic pozitiv in aceasta mediatizare, idolatrizare si dramatizare a lui Michael Jackson. In muzica s-a consacrat si a ajuns foarte popular dar aici e problema.. cand ajungi foarte populari oamenii incep sa se comporte ca si tine ori daca tu inafara de muzica nu le dai un model demn de urmat... ce-ar fi sa se mutileze toata lumea si sa schimbe religiile ca pe sosete ?
Voi spuneti persoane bolnave psihic dar sinuciderea e cea mai inalta treapta a pacatului.

zoridezi 29.06.2009 16:27:41

Mie imi pare un lucru exagerat ca pe un forum crestin sa se vorbeasca de moartea unui superstar. Zilnic mii de oameni mor si nimeni nu mai stie de ei, dar Dumnezeu are grija de fiecare. Daca compatimiti mai mult un om popular care a murit, decat un cersetor sau un om credincios si drept, cu siguranta Dumnezeu nu face din asta un criteriu de judecata. Oare la Judecata de Apoi, cand fiecare va fi inviat si judecat dupa faptele, gandurile si credinta sa, atunci cand ii va veni randul lui Michael Jackson, credeti ca toti vor striga, iarta-l Doamne ca a dansat si a cantat frumos...? Eu zic ca il maniati mai rau pe Dumnezeu prin atitudinea asta aiurita. Amintiti-va ca femeia cea saraca din biblie cand a dat din putinul ei, Iisus a apreciat-o mai mult decat ceilalti care aveau bani mai multi. Cred mai degraba ca asta e idolatrizare si nu iubire a aproapelui... dar in fine eu nu mai zic nimic, judecati si voi cum ar trebui sa fie atitudinea unui crestin adevarat!

Dumnezeu sa ii ierte si sa ii odihneasca pe toti mortii, inclusiv Michael Jackson.


Ora este GMT +3. Ora este acum 00:51:58.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.