Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Umanitare (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5050)
-   -   dati-mi un sfat (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=4140)

sadiy 18.07.2008 18:30:10

Buna ziua, nu am mai fost demult. DOAMNE AJUTA . Sunt mama, fiica mea are 18 ani, a luat bacul cu nota mare si acum se pregateste pt. admitere la Medicina si la Drept, e un copil bun si-i multumesc Bunului Dumnezeu ca mi-a dat-o.
Dar a aparut o problema de vreun an, a cunoscut un baiat ( mult sub nivelul ei, si cu care nu se potriveste deloc, el nici macar nu a reusit sa termine liceul)de cand la cunoscut, a deveni foarte nervoasa cu mine, cu bunica ei, raspunde urat, nu mai citeste seara rugaciuni, nici nu mai merge la biserica, inchinaciunea de seara o face pe fuga. Degeaba ii spun mai toti cei din jur ca nu-i de ea, dar nu vrea sa asculte si cum aude de el cum treasa, fuge imediat la el, a inceput sa piarda foarte mult timp in preajma lui, si daca-i spui ceva de el intoarce casa pe dos. Nu stiu ce sa fac. Cred ca ia facut vraji sau farmece. Asi vrea sa fac ceva rugaciuni, dar nu stiu care sunt mai bune, iar pe cine am mai intrebat mi-a spus sa nu fac ca dacva io fi partea ei. CE SA FAC ? Sunt o mama disperat si mi-a ca nu o va lasa nici sa invete la facultate. Va rog ajutati-ma, Va multumesc din suflet, si daca stiti vreun preot cu care pot lua legatura sa ma ajute sau daca pot face ceva sa-mi ajut fiica, va rog spuneti-mi (asmyrela@yahoo.com), Va multumesc si DUMNEAZEU SA NE AJUTE

7th_Brigade_TzHL 18.07.2008 18:41:05

Ceea ce poti sa faci este sa te rogi lui Dumnezeu.

Si eu am fost intr-o situatie in care eram indragostit orbeste. Si cineva s-a rugat sa mi se arate adevaratul caracter al persoanei de care eram indragostit. Si in aceeasi seara mi s-a aratat.

In alta situatie, m-am rugat eu sa mi se arate adevaratul caracter al unei persoane si la foarte scurt timp acest lucru s-a intamplat.

Dumnezeu asculta cand te rogi cu putere pentru cineva sa i se descopere adevaratul caracter al partenerului.

alexina 21.07.2008 19:32:53

Doamne-ajuta! Mergeti la biserica, vorbiti cu duhovnicul dumneavoastra.O sa va invete cum sa va rugati , sa tineti post ,sa faceti milostenii; latiti acatiste si o sa vedeti ca Bunul Dumnezeu o sa le limpezeasca pe toate.Pe fata sa nu o bateti la cap, sa nu-i faceti mereu observatii , fiti prietenoasa cu ea , aveti rabdare si rugati-va neancetat. Am trecut si eu prin greutati cu copiii mei dar Bunul Dumnezeu si Maicuta Domnului mi-a auzit si mi-a ascultat rugaciunile si ma ajutat.Dunezeu sa va ajute,dar sa va rugati cu inima buna ,fara ciuda ,fara vreun gand rau.

achimovjan 21.07.2008 21:23:25

Citat:

Īn prealabil postat de sadiy
Buna ziua, nu am mai fost demult. DOAMNE AJUTA . Sunt mama, fiica mea are 18 ani, a luat bacul cu nota mare si acum se pregateste pt. admitere la Medicina si la Drept, e un copil bun si-i multumesc Bunului Dumnezeu ca mi-a dat-o.
Dar a aparut o problema de vreun an, a cunoscut un baiat ( mult sub nivelul ei, si cu care nu se potriveste deloc, el nici macar nu a reusit sa termine liceul)de cand la cunoscut, a deveni foarte nervoasa cu mine, cu bunica ei, raspunde urat, nu mai citeste seara rugaciuni, nici nu mai merge la biserica, inchinaciunea de seara o face pe fuga. Degeaba ii spun mai toti cei din jur ca nu-i de ea, dar nu vrea sa asculte si cum aude de el cum treasa, fuge imediat la el, a inceput sa piarda foarte mult timp in preajma lui, si daca-i spui ceva de el intoarce casa pe dos. Nu stiu ce sa fac. Cred ca ia facut vraji sau farmece. Asi vrea sa fac ceva rugaciuni, dar nu stiu care sunt mai bune, iar pe cine am mai intrebat mi-a spus sa nu fac ca dacva io fi partea ei. CE SA FAC ? Sunt o mama disperat si mi-a ca nu o va lasa nici sa invete la facultate. Va rog ajutati-ma, Va multumesc din suflet, si daca stiti vreun preot cu care pot lua legatura sa ma ajute sau daca pot face ceva sa-mi ajut fiica, va rog spuneti-mi (asmyrela@yahoo.com), Va multumesc si DUMNEAZEU SA NE AJUTE

Pai dragostea rastoarana lumea cu susul in jos,daramite o casa.Nu va speriati,lasa-ti-o sa descopere singura ce este bine si ce este rau.dac veti incerca sa o despartit,va va deveni dusman,si indiferent daca aveti dreptate sau nu,ea u va va mai privi cu aceeasi ochi.este mare deja,este majora.Cat despre facultate,nu este mare branza.Nu devii om mai bun cu o diploma.Despre faptul ca nu se mai roaga,nu este de mirare.Dragostea de multe ori este unilatrela,tine loc si de mama si de tata,si de hrana,si de somn,si de rugaciune.Dragostea este mai mare decat rugaciunea.Eu cred ca fiica dumneavoastar va invita sa iesiti din felu ingust de aprivi viata si oamenii,cacai tinerii nu suporta viata cu jumatati de masura,cu false principii.asa ca mai bine va luati dumneavoastra dupa ea,si redescoperiti ce frumoasa paote fii viata cand iubesti!

literaR 21.07.2008 21:41:46

Cand va intra la facultate, totul se va schimba. Va intalni si alti oameni acolo si poate isi va schimba optiunile, vor fi excursii, tabere si poate respectivul nu se va simtii in largul lui si va ceda. Un sfat ar fi acela sa ii fiti prietena, sa nu o cicaliti sau sa ii reprosati. Incercati sa fiti prietenoasa si cu el pt a nu-i scapa din ochii.

C-tin 21.07.2008 23:07:31

Uite aici cateva cuvinte de la Parintele Iustin Parvu!

"O mama care creste copilul trebuie sa fie echilibrata, sa aiba chipul icoanei in inima (deci icoana sa nu fie numai pe perete). sa aiba chipul sfintei cruci in minte (deci crucea sa nu fie numai pe perete), sa stie drumul bisericii ca sa poata pregati un prunc pentru viata. De aceea daca ne lipseste ceva la ora actuala, ne lipsesc tocmai mamele sfinte care dea sfinti, oameni drepti."

Si tot acest Parinte mai ne spune ca "Rugaciunea mamei pentru pruncii ei este mai puternica si mai ascultata decat chiar rugaciunea preotului. Rugaciunea mamei nu are egal pe lumea asta!"

"In osteneala mamelor sta prezentul si viitorul natiei...Dincolo de ce da societatea unui om, samanta prima este pusa in suflet de mama"


Astfel de situatii, ca cea care a deschis acest topic, apar in familii din cauza indepartarii de Dumnezeu. Undeva e o greseala, care e posbil sa nu fie cunoscuta, dar din care se poate iesi numai cu rugaciune smerita, cum a mai spus si cneva ma sus!


Ora este GMT +3. Ora este acum 05:12:36.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.