Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Reguli generale de utilizare a forumului (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=502)
-   -   Forum redivivum! (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=18984)

Mihnea Dragomir 19.08.2017 10:59:24

Forum redivivum!
 
Constat o anumita pierdere de viteza a forumului. Mai putine postari. Si mai putini...postitori. (Un postitor e un crestin care posteaza pe un forum, nu ?). Cu exceptia notabila a dlui cristiboss, care scrie voiniceste pe "subiecte de fond", in rest se agita furtuni in pahare cu apa. Marile polemici de altadata lipsesc. Accentele polemice, chiar patimase nu lipsesc, numai ca acum sunt pe subiecte nu de doctrina, nu de morala, nu de liturgica, ci de tip "ce sa mai fac ca sa ma marit". Sau discutii de tip stiinta de duminica, despre care e treaba cu aldehida formica si influenta ei asupra mantuirii.

Sa speram ca e chestie trecatoare. Sa speram ca forumul e pe "modul vara". Cine ar citi Dostoievski pe plaja ? Daca e asa, nu trebuie facut nimic, ci lucrurile isi vor reveni de la sine.

Dar, daca tendinta se confirma ca fiind mai de durata, exista riscul de a se atinge un prag critic de jos. Atunci se intra intr-un cerc vicios: cei care scriau si ar mai scrie nu mai scriu fiindca, nemaifiind nicio discutie interesanta, nu mai vad nimic de scris. Solutia este sa veniti cu forte proaspete. Fratii si surorile de parohie stiu ca exista acest forum ? Pe paginile voastre Facebook aveti o hiperlegatura spre el, sau il pomeniti in vreun fel ? A trecut cuiva prin minte sa se roage pentru el (mie, unuia, nu, intrucat abia acuma, scriind, mi-a venit ideea). Hai, la treaba! Curaj, ca se poate! Intr-o lume in care comunicam de nu mai putem, devenind tot mai surdo-muti unii cu altii, ar fi pacat ca si aceasta oaza virtuala de spiritualitate sa se desertifice de tot.

Bucuriepedrum 19.08.2017 11:13:21

Mie forumul mi se pare de-a dreptul mort, față de ce era acum câțiva ani. Am mai avut un cont prin 2011, o_nestiutoare.

Și da, eu aș citi Dostoievski pe plajă. :) E cel mai puternic autor pe care îl cunosc.

Link spre forum nu am dat, prietenii mei credincioși sunt puțini, iar restul deja mă consideră sărită de pe fix/extremistă.

sophia 19.08.2017 13:00:57

Mihnea, tu acum scrii/intrebi serios?
Chiar nu ai observat ce se intampla cu forumul de vreme buna incoace?
Eu ma mir ca tu mai scrii. Sincer ma intreb.
Cristi se pare ca este dintre fondatori si se straduie sa-l mentina.
Dar tu? Tu ce mai gasesti aici?

Cred ca multi (eu sigur) nu mai scriu din cauza calitatii forumului.

1. Se scriu tot mai mult subiecte de politica, istorie diversa, actualitate din tari.
Nu mai este un forum crestin de nici un fel (nici ortodox si nici de alta confesiune).
2. Nu se respecta reguli, se scrie la un nivel de n-am cuvinte (rautacioase si fara legatura cu subiectul si cu atac la persoana).

Si atunci de ce sa mai scrii si ce anume?
3. Nu gasesti raspunsuri corecte, de specialitate. Multi vin si intreaba si cauta. Nimeni nu este in masura sa raspunda ca lumea. Nu intra nici un preot, nici un teolog.

Si e mare nevoie.

Fa si tu o lista si vezi cati au fost si cati mai sunt (ori s-au retras de tot, ori nu mai scriu). Ma refer la cei care aveau ceva de spus.

Cred ca forumul asta trebuie inchis si regandit de la zero.

Iorest 19.08.2017 21:38:44

.............................

Demetrius 20.08.2017 07:13:48

Citat:

În prealabil postat de sophia (Post 650582)
...

Cred ca multi (eu sigur) nu mai scriu din cauza calitatii forumului.

...

12. De aceea, cel căruia i se pare că stă neclintit să ia seama să nu cadă.(1Cor10,12)


P.S. In general am apreciat posturile semnate sophia.

gpalama 21.08.2017 23:25:03

Lipsesc polemistii care dau viata forumului.
Agitatorii si luptatorii prin fire :).
Sunt retrasi prin alte lupte ale vietii.
Dupa ani de lupta pe forum, cam toti ajung la aceeasi concluzie: este prea putin folos in cateva postari uitate intr-un colt de memorie.

stefan florin 22.08.2017 10:45:30

Citat:

În prealabil postat de Mihnea Dragomir (Post 650579)
Cine ar citi Dostoievski pe plaja ? Daca e asa, nu trebuie facut nimic, ci lucrurile isi vor reveni de la sine.

m-am intors de te tarmurile Marii Negre de o saptamana si pot sa spun ca am vazut destule persoane care citeau pe plaja. Nu stiu daca citeau Dostoievski, dar citeau carti si nu reviste. Este un lucru imbucurator.

dobrin7m 23.08.2017 22:02:17

De ce sa fie inchis forumul?

Cea mai mare greseala.

Mergeti pe google si tastati orice, legat de credinta ortodoxa.
Cel putin un rezultat vine de aici.

Sa gandim pozitiv.

Iorest 24.08.2017 18:16:06

.............................

Patrie si Credinta 07.03.2018 23:44:40

Citat:

În prealabil postat de gpalama (Post 650690)
Lipsesc polemistii care dau viata forumului.
Agitatorii si luptatorii prin fire :).

Problema e ca discutiile se invart in cerc.
Macar cu neo-protestantii si disputele ortodoxo-catolice exista o varietate, si mai scotea lumea si cate o sursa din cand in cand.


Ora este GMT +3. Ora este acum 07:23:47.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.