Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Secte si culte (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5031)
-   -   Mantuirea la protestanti! (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=11892)

Templier Knight 17.01.2011 20:02:23

Mantuirea la protestanti!
 
Am observat ca la neo protestantii ideea de maintuire e usoara,am vazut o emisiune pe speranta tv , un pastor spunea cu tarie ca ei sunt mantuiti (nu se mantuiesc) ,si iertati de toate pacatele prin jertfa lui Hristos indiferent daca pacatuiesc din nou ,mai pe scurt mantuirea e asigurata.Pai in credinta ortodoxa , nu i acelasi lucru , monahii petrec o viata intreaga in rugaciune , curatenie , in slujba pt Dumnezeu si tot timpul ii vezi smeriti, tot timpul in rugaciune pt iertare si mantuire, chiar daca Iisus S a jertfit pt noi, nu avem mantuirea asigurata .

tricesimusquintus 17.01.2011 20:55:14

Citat:

În prealabil postat de Templier Knight (Post 324754)
Am observat ca la neo protestantii ideea de maintuire e usoara,am vazut o emisiune pe speranta tv , un pastor spunea cu tarie ca ei sunt mantuiti (nu se mantuiesc) ,si iertati de toate pacatele prin jertfa lui Hristos indiferent daca pacatuiesc din nou ,mai pe scurt mantuirea e asigurata.Pai in credinta ortodoxa , nu i acelasi lucru , monahii petrec o viata intreaga in rugaciune , curatenie , in slujba pt Dumnezeu si tot timpul ii vezi smeriti, tot timpul in rugaciune pt iertare si mantuire, chiar daca Iisus S a jertfit pt noi, nu avem mantuirea asigurata .

Vă propun să mai urmăriți o dată emisiunea dacă e arhivată și să vă revizuiți inexacta afirmație (n-am găsit alt eufemism).

Templier Knight 17.01.2011 21:03:18

salut
 
Citat:

În prealabil postat de tricesimusquintus (Post 324783)
Vă propun să mai urmăriți o dată emisiunea dacă e arhivată și să vă revizuiți inexacta afirmație (n-am găsit alt eufemism).

Reformuleaza afirmatia te rog, sincer nu am inteles ce vrei sa spui!

calator prin ploaie 17.01.2011 22:19:32

Citat:

În prealabil postat de Templier Knight (Post 324754)
Am observat ca la neo protestantii ideea de maintuire e usoara,am vazut o emisiune pe speranta tv , un pastor spunea cu tarie ca ei sunt mantuiti (nu se mantuiesc) ,si iertati de toate pacatele prin jertfa lui Hristos indiferent daca pacatuiesc din nou ,mai pe scurt mantuirea e asigurata.Pai in credinta ortodoxa , nu i acelasi lucru , monahii petrec o viata intreaga in rugaciune , curatenie , in slujba pt Dumnezeu si tot timpul ii vezi smeriti, tot timpul in rugaciune pt iertare si mantuire, chiar daca Iisus S a jertfit pt noi, nu avem mantuirea asigurata .


te pripesti...chiar nu sustin asta neoprotestantii...mai cerceteaza....timp este....si crede-ma , nici dintre monahi nu vor fi mantuiti toti...

bairstow 17.01.2011 23:12:27

Te grabesti
 
Am vazut atatia neoprotestantii care spun ca sunt fara pacat. Din pacate ei isi schimba dogma mereu. Pai nu spun ei ca nu se bazeaza pe fapte si tot cea ce fac ei nu fac ei ci Domnul care lucreaza in ei? Asa ca matale te cam pripesti! Nu stiu unde o sa se ajunga cu nebunii astia. Sincer cred ca traim vremurile de apoi si smintelile vor fi din ce in ce mai multe! Protestantii isi revizuiesc dogmele cand li se demonstreaza ca sunt proaste! De aceea ei se intaresc in ereziile lor!

tricesimusquintus 18.01.2011 15:13:59

Citat:

În prealabil postat de bairstow (Post 324866)
Am vazut atatia neoprotestantii care spun ca sunt fara pacat.

Altă afirmație deplasată! Eu încă n-am întâlnit niciunul, deși cunosc sute! Știm bine că nu există om pe suprafața pământului care să fie fără păcat, curios lucru că ați întâlnit "atâția" de acest fel...

tricesimusquintus 18.01.2011 15:14:54

Citat:

În prealabil postat de Templier Knight (Post 324787)
Reformuleaza afirmatia te rog, sincer nu am inteles ce vrei sa spui!

O spun mai direct: Nu te cred (și am motive serioase, căci cunosc bine principiul adventist în această privință)că acel pastor a putut rosti o așa gogomănie (că adventiștii sunt mântuiți și iertați " indiferent daca pacatuiesc din nou"). Ai înțeles greșit, ori ai făcut o afirmație voit mincinoasă. Deci oricum.... te-ai pripit.

Iosif77 18.01.2011 16:18:03

Citat:

În prealabil postat de Templier Knight (Post 324754)
Am observat ca la neo protestantii ideea de maintuire e usoara...

Dintr-un punct de vedere mantuirea e usoara.
Tot ce a fost mai greu a facut Mantuitorul Hristos.

Dar daca vrei sa te mantuiesti si sa faci parte dintr-o biserica neoprotestanta e un pic mai greu decat iti dai cu presupusul: trebuie sa te cam lasi de bautura, de injuraturi, de minciuni, trebuie sa traiesti in curatie, sa te apuci de citit Biblia, de rugaciune, trebuie sa dai zeciuiala. Stii, astea-s nu-s foarte usoare. Doar cu ajutorul Duhului Sfant le poti face.
Citat:

În prealabil postat de Templier Knight (Post 324754)
Pai in credinta ortodoxa , nu i acelasi lucru , monahii petrec o viata intreaga in rugaciune , curatenie , in slujba pt Dumnezeu...

Ehe, vezi...In credinta neoprotestanta astea trebuie sa le faci chiar daca esti un simplu enorias.

Adrinskaia 18.01.2011 16:52:07

Mie mi se pare foarte interesant de discutat despre mantuirea lui George Muller, protestant care s-a hotarat la maturitate sa se boteze prin scufundare dupa cum scrie in Noul Testament, pe care il studia zilnic si care avea niste reguli de viata foarte folositoare, si se straduia sa nu faca pacate in mod voit, si a reusit sa creasca mii de copii orfani, ma gandesc ca se prea poate ca botezul sau sa fie mai puternic poate decat botezul dorintei la mucenicii crestini; ceva ma face sa cred ca ii depaseste pe cel putin trei sferturi dintre ortodocsii botezati de catre cei carora le-a dat Hristos cheile Imparatiei, dar am rugamintea la cei neortodocsi si nu numai sa citeasca din cartile despre parintele Porfirie B pentru ca le gasesc deosebit de folositoare, si, dupa cum spunea parintele, daca noi ortodocsii ne-am sfinti prin iubire si smerenie atunci am putea sa le fim de folos si celor in diverse probleme si rataciri...

Si mai este si Paraclisul Maicii Domnului care ajuta mult mamelor in zilele noastre, citit in genunchi si cu o lumanare de preferinta la miezul noptii, a caror copii nu mai sunt ascultatori, ba chiar si teologilor care de multe ori nu reusesc sa mai comunice cu proprii copii, daramite ai altora, le da niste sfaturi folositoare, nu stiu cat de bine as reusi eu sa le reproduc aici...

Cu totii suntem responsabili de anii grei care ne asteapta pentru ca ne-am indepartat de Dumnezeu cu pacatele noastre si lipsa de prezenta, dar macar sa invatam de la cei mai buni, care au reusit sa se apropie de asemanarea cu Dumnezeu si sa ne indrume spre mantuire...

Templier Knight 18.01.2011 18:00:10

buna , domnule rezervat
 
Citat:

În prealabil postat de tricesimusquintus (Post 325047)
O spun mai direct: Nu te cred (și am motive serioase, căci cunosc bine principiul adventist în această privință)că acel pastor a putut rosti o așa gogomănie (că adventiștii sunt mântuiți și iertați " indiferent daca pacatuiesc din nou"). Ai înțeles greșit, ori ai făcut o afirmație voit mincinoasă. Deci oricum.... te-ai pripit.

Ce motiv as avea sa mint ? E o parere strict SUBIECTIVA din partea ta , eu nu am deschis acest topic sa creada unii ca tine , Afirmatia , sigur nu stiu cine a facut o, nu stiu exact ce pastor, repet a fost afirmata intr o evanghelizare , oricum protestantii nu au aceeasi smerenie ca si ortodocsi, sa fim seriosi , de ce se numesc direct ''pocaiti''? folosesc acest cuvant incat si a schimbat sensul de baza ,daca spui ca esti pocait cuiva sigur crede ca te ai convertit la vreo alta confesiune neo protestanta.Ai inteles?


Ora este GMT +3. Ora este acum 22:51:33.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.