Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Rugaciuni (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5048)
-   -   Preasfintei Nascatoare de Dumnezeu ! + ( rugaciuni ce au miscat sufletul nostru ) (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=6816)

cristiboss56 01.08.2009 13:56:52

Preasfintei Nascatoare de Dumnezeu ! + ( rugaciuni ce au miscat sufletul nostru )
 
O, Preasfânată Născătoare de Dumnezeu, care te-ai arătat făcătoare de minuni pentru a-i ajuta pe cei ce au alergat la tine, acoperă-i cu sfântul tău acoperământ pe copiii pentru care ne rugăm să meargă pe calea mântuirii, ca să cântăm împreună cu Sfinții : Aliluia ! +

cristiboss56 01.08.2009 20:27:18

Rugăciune către Preasfânta Născătoare de Dumnezeu și a noastră Egumenă
 
O, Preacurată Stăpână de Dumnezeu Născătoare, Maica noastră Egumenă a tuturor sfintelor mănăstiri ortodoxe din toată lumea și din Sfântul Munte, primește smeritele noastre rugăciuni și le du la Atotmilostivul nostru Dumnezeu, ca să mântuiască sufletele noastre cu harul Său ; caută cu ochiul tău cel milostiv și cere de la Domnul mântuirea noastră, că fără mijlocirea ta la îndurerarea și purtarea de grijă a Mântuitorului nostru și Fiul tău , noi , smeriții și nevrednicii, nu putem ajunge la adevărata mântuire, căci am pângărit viața noastră în deșertăciuni lumești. Iată , se apropie timpul secerișului lui Hristos și vine ziua Judecății celei înfricoșate. Noi însă, păcătoșii, pierim în adâncul păcatelor pentru fărădelegile noastre cele rele , trăind în viața aceasta ca și cum noi nu am muri niciodată. Preamilostivă Stăpână și Egumena noastră, arată-te nouă chezășuitoare a binelui și a mântuirii noastre și nu ne lăsa pe noi, că diavolul urmărește în fiecare zi pierzarea sufletelor noastre, ca să ne arunce în prăpastiile și întunecimile iadului , în prăpastiile și întunecimile iadului, în infernul clocotitor de focul cel nestins ; toată nădejdea noastră la tine o punem, Maica lui Dumnezeu, ca prin bine primită rugăciunea ta către Fiul tău și Dumnezeul nostru, să dobândim împărăția cea Cerească , unde , împreună cu Sfinții Arhangheli Mihail și Gavril , cu toate Puterile Cerești și cu toți sfinții cei ce au binecuvânta Milostivului Dumnezeu, să ne bucurăm și să ne veselim în veci. Amin .

casandrasa 02.08.2009 01:13:09

O, Preacurata Maica a lui Dumnezeu, Imparateasa a Toate, auzi suspinurile noastre cele pline de durere inaintea icoanei tale celei facatoare de minuni. Intoarce-ti privirea spre copiii tai bolnavi de boli netamaduite, care cad inaintea sfintei tale icoane cu credinta. Si precum pasarea isi acopera cuibul cu pui cu aripile, asa acopera-ne si tu, Fecioara, cu omoforul tau cel vindecator. In acest loc in care nadejdea se subtiaza, mila ta sa fie nadejde neindoielnica. Aici unde grijile amare ne coplesesc, da-ne rabdare si odihna; unde chinul si deznadejdea se cuibaresc in suflet, fa sa rasara lumina necreata a lui Dumnezeu. Mangaie-i pe cei fricosi, intareste-i pe cei slabi, varsa blandete si lumina peste inimile amarate. Vindeca poporul tau cel bolnav, atotmilostiva stapana, binecuvanteaza mintile si inimile doctorilor, ca sa fie instrumentele Atotputernicului doctor - Iisus Hristos, Mantuitorul. Ne rugam inaintea icoanei tale ca puterea ta sa traiasca in noi, Stapana si Doamna. Intinde mainile tale pline de vindecari, bucuria celor intristati, mangaierea celor indurerati, ca degrab primind ajutorul tau cel minunat sa laudam Treimea cea de viata Facatoare si nedespartita, Tata, Fiu si Duh Sfant, acum si pururea si in vecii vecilor. Amin!

mirelat 02.08.2009 17:22:05

Aparatoare Doamna
 
Aparatoare Doamna, pentru biruinta multumiri, izbavindu-ne din vesnica moarte prin darul Celui ce S-a nascut din tine, Hristos Dumnezeul nostru si prin mijlocirea ta cea de maica inaintea Lui, aducem tie, noi robii tai. Ci, ca ceea ce ai stapanire nebiruita, izbaveste-ne pe noi robii tai din toate nevoile si suferintele, ca sa cantam tie: Bucura-te cea plina de dar, Nascatoare de Dumnezeu Fecioara, bucuria tuturor celor necajiti.

cristiboss56 02.08.2009 22:51:34

Împărăteasa mea !
 
Împărăteasa mea cea preabună, nădejdea mea, Născătoare de Dumnezeu, prietena sărmanilor, folositoarea celor neputincioși și ocrotitoarea celor obijduiți ; vezi nevoia mea și necazul meu. Ajută-mă că sunt neputincios, hrănește-mă ca pe un străin. Știi obijduirea mea, ușurează-mă de ea precum voiești, căci nu am alt ajutor afară de tine, nici altă folositoare grabnică, nici altă bună mângâiere, decât numai pe tine, o , Maică a lui Dumnezeu, ca să mă păzești și să mă acoperi în vecii vecilor. Amin +

Hartford 03.08.2009 13:15:54

Aparatoarea noastra cea atotmilostiva pleaca-te cu bunavointa la glasurile noastre de lauda si din toate nevoile ne slobozeste pe noi, cei care te chemam. Bucura-te atotbuna, grabnica ascultatoare, ceea ce toate cererile noastre bine le implinesti. +

geo.nektarios 03.08.2009 16:18:13

Aici pot veni si eu cu o mica "completare" pt ca azi crestinii nostri au cam dat-o deoparte pe Maica Domnului nu in sensul de necinste dar in ce se numeste un anumit program de rugaciune atribuit Maicii Domnului!

Asadar vin aici cu aceasta "pravila" uitata... dar ATAT DE MULT folositoare... auzisem de ea... dar NU stiam nimic.. asa ca din mila Maicii Domnului IERI am aflat mai multe despre aceasta pravila scurta defapt dar cu un "efect duhovnicest" deosebit!

Unii crestini au azit de pravila de rugaciune BOGORODISNAIA lasata de Ingerul Gavriil Sfantului SERAFIM de Sarov! Este vorba de Rugaciunea Ingerului sau "Nascatoare de Dumnezeu Fecioara BUCURA-TE ! Ceea ce esti plina de Har, Marie, Domnul este cu tine; binecuvantata esti tu intre femei si binecuvantat este rodul pantecelui tau ca ai nascut pe Mantuitorul sufletelor noastre" rostit de 150 de ori cu ajutorul unui metanier (sau fara metanier) de 150 de nodulete care din 10 in 10 are cate o margica sau biluta. Se zice cate 10 "Nascatoare de Dzeu" iar la biluta se rosteste cate o rugaciune pt INTREAGA lume... si pt iertarea pacatelor... sau "Tatal Nostru si Usa milostivirii".

Eu nu am reusit sa invat cele 15 rugaciuni dar spun Usa Milostivirii... nu va puteti inchipui ce PUTERE are aceasta rugaciune, spusa cu regularitate si cate MINUNI face Dumnezeu prin Maica Domnului...

Sper ca sa puteti si fratiile voastre sa spuneti macar asa fara ajutorul metanierului care NU aveti, ca MARE ESTE PUTEREA MAICII DOMNULUI!!!
Dumnezeu pentru rugaciunile Macii Sale sa ne mantuiasca cu MILA sa cea MARE!!!!

eea 03.08.2009 16:33:10

Geo tocmai despre aceasta rugaciune voiam sa scriu si eu.
PRAVILA DE RUGACIUNE
“BOGORODICINAIA”
( Nascatoare de Dumnezeu)



( adica citirea de 150 de ori a cantarii aduse din ceruri de catre Arhanghelul Gavriil ca inchinaciune Preasfintei Fecioare Maria, Nascatoarea de Dumnezeu).

Nascatoare de Dumnezeu Fecioara, bucura-Te ! Ceea ce esti plina de har, Marie, Domnul este cu Tine. Binecuvantata esti Tu intre femei si binecuvantat este rodul pantecelui Tau, ca ai nascut pre Mantuitorul sufletelor noastre ».

Aceasta pravila a fost data de Maica Domnului insasi in veacul al VII-lea si odinioara era savarsita de catre toti crestinii. Mai pe urma insa a fost data uitarii.
Preacuviosul Serafim de Sarov a amintit de acesta pravila. In chilia lui s-a gasit o carticica veche cu descrierea minunilor petrecute cu oamenii care implineau acesta pravila.



Citirea de 150 de ori a rugaciunii Bogorodicinaia » ii aduce crestinului un mare folos. Domnul ne-a aratat cat de puternica este rugaciunea Preacuratei Sale Maici inaintea Lui si cat de eficient este ajutorul acordat de Ea; in cele mai dificile imprejurari si cu totul pe neasteptate Ea ne-a intins mana Sa izbaviotoare…
Citirea de 150 de ori a rugaciunii Bogorodicinaia » indeparteaza mania lui Dumnezeu si chiar verdictul judecatorului Cunoscator-de-inimi este amanat.
O, ce mare indrazneala ! « Bogorodicinaia » din focul patimilor ne scoate, din fundul beznei ne ridica; cu acesta rugaciune nicicand nu vom pieri, in foc nu vom arde, cei tulburati sufleteste ne vom tamadui, cei intinati cu pacatele ne vom curati, cei omorati de patimi vom invia si vom canta cu bucurie : Nascatoare de Dumnezeu, Fecioara, bucura-Te !

La inceputul acestei pravile se citesc rugaciunile :
Tatal nostru
Usa milostivirii
Rugaciunea pentru parintele duhovnicesc
Si de mantuire :


Mantuieste, Doamne, pre parintele meu duhovnicesc (numele) si pre toti fiii lui duhovnicesti si pre fratii nostri intru Hristos si pre toate rudeniile cele dupa duh si dupa trup, intareste-i, apara-i si miluieste-i, da-le mangaiere in scarbe si vindecare de boale. Doamne ! Trimite-i lui harul Sfantului Duh si pentru rugaciunile Nascatoarei de Dumnezeu ajuta-ne, Doamne, sa ne indreptam viata si sa ne mantuim sufletele noastre. Amin ! »

Apoi, dupa fiecare 10 rugaciuni citim « Usa milostivirii », dupa care ne rugam la Maica Domnului dupa trebuintele fiecaruia cu cuvintele noastre, adaugand urmatoarele cereri :

Dupa primele 10 rugaciuni : O, Preasfanta Stapana Nascatoare de Dumnezeu, mantuieste si pazeste pre toti crestinii dreptmaritori, sporeste-le credinta si pocainta, iar pre cei adormiti odihneste-i in vesnica slava a Domnului nostru.

Dupa 20 rugaciuni : O, Preasfanta Stapana Nascatoare de Dumnezeu, mantuieste-i si intoarce-i in Biserica Ortodoxa pre cei rataciti si cazuti robi ai Tai ( numele).

Dupa 30 rugaciuni : O, Preasfanta Stapana Nascatoare de Dumnezeu, matuieste-l si pazeste-l pre parintele meu duhovnicesc (numele) si cu sfintele rugaciunile lui miluieste-ma pre mine, pacatosul.

Dupa 40 rugaciuni : O, Preasfanta Stapana Nascatoare de Dumnezeu, potoleste intristarile noastre si trimite mangaiere celor scarbiti si bolnavi robi ai Tai (numele).

Dupa 50 rugaciuni : O, Preasfanta Stapana Nascatoare de Dumnezeu, izbaveste-ma de ispite si de tot raul si napastuirile.

Dupa 60 rugaciuni : O, Preasfanta Stapana Nascatoare de Dumnezeu, ajuta-ma sa savarsesc toate lucrarile mele intru slava lui Dumnezeu spre folosul celor apropiati.

Dupa 70 rugaciuni :
O, Preasfanta Stapana Nascatoare de Dumnezeu, pazeste-ma de tot raul si acopera-ma cu cinstitul Tau omofor.

Dupa 80 rugaciuni : O, Preasfanta Stapana Nascatoare de Dumnezeu, inviaza sufletul meu si daruieste-mi rugaciune statornica, catre Tine.

Dupa 90 rugaciuni : O, Preasfanta Stapana Nascatoare de Dumnezeu, ajuta-mi cu milostivirea Fiului Tau si a Stapanului nostru, ca sa-mi trimita harul rugaciunii celei arzatoare si osardnice.

Dupa 100 rugaciuni : O, Preasfanta Stapana Nascatoare de Dumnezeu, indupleca-L pre Domnul nostru Iisus Hristos sa ma miluiasca pre mine, pacatosul, sa-mi ierte toate pacatele si sa mantuiasca pacatosul meu suflet.

Dupa 110 rugaciuni : O, Preasfanta Stapana Nascatoare de Dumnezeu, aprinde-ma cu iubirea Ta, intareste-ma cu credinta si lumineaza ochii mei intunecati cu pacatele.

Dupa 120 rugaciuni : O, Preasfanta Stapana Nascatoare de Dumnezeu, izbaveste-ma de ganduri desarte si daruieste-mi cuget si inima avantate spre mantuire.

Dupa 130 rugaciuni : O, Preasfanta Stapana Nascatoare de Dumnezeu, trimite-mi pace sufleteasca, odihna si sanatate trupeasca.

Dupa 140 rugaciuni : O, Preasfanta Stapana Nascatoare de Dumnezeu, daruieste-mi sfarsit pasnic si netulburat si calauzeste-mi sufletul prin vamile cele infricosatoare.

Dupa 150 rugaciuni : O, Preasfanta Stapana Nascatoare de Dumnezeu, sa-mi fii mie, Maica a lui Dumnezeu, zid nebiruit si protectoare puternica, nu ma respinge pre mine, pacatosul si nevrednicul, care alerg la imparatescul Tau acoperamant, caci Tu esti nadejdea crestinilor si adapostirea pacatosilor.


La sfarsitul Pravilei de rugaciune rostim :

« Cuvine-Se cu adevarat sa Te fericim pre Tine, Nascatoare de Dumnezeu, Cea pururea fericita si preanevinovta si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat serafimii, care fara stricaciune pre Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pre Tine, Cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, Te marim. »

Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh si acum si pururea si in vecii vecilor. Amin.
Doamne miluieste !
( de trei ori)



Rugaciune catre Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu:

Preasfanta de Dumnezeu Nascatoare Fecioara, acopera-ma si ma pazeste pre mine, robul Tau, de toata rautatea sufletului si a trupului si de tot vrajmasul cel nevazut si vazut.


« Bucura-Te, Ceea ce esti cu har daruita, Marie, Domnul este cu tine ! Binecuvantata esti Tu intre femei si binecuvantat este rodul pantecelui tau, ca ai nascut pre Mantuitorul sufletelor noastre. » Bucura-Te si Te veseleste, Nascatoare de Dumnezeu Fecioara si Te roaga pentru robul Tau. Doamna si Stapana a ingerilor si Maica a crestinilor, ajuta-mi mie robului Tau. O, Marie, cu totul fara de prihana, bucura-Te Mireasa nenuntita. Bucura-Te, bucuria celor necajiti si mangaierea celor scarbiti, Bucura-Te hrana celor flamanzi si limanul celor inviforati. Bucura-Te, Cea mai sfanta decat sfintii si decat toata zidirea mai cinstita. Bucura-Te, sfintenia Tatalui, lacasul Fiului si umbrirea Duhului Sfant. Bucura-Te, palatul de lumina al lui Hristos Dumnezeului nostru, Imparatul tuturor. Bucura-te, lauda crestinilor si ajutatoarea cea gata a celor ce Te cheama pre Tine.
Preasfanta Stapana mea, pazeste-ma sub acoperamantul Ta, caci in preacuratele Tale maini imi pun duhul meu. Fii ajutatoare si acoperamant sufletului meu in ziua cea infricosatoare a judecatii si roaga-Te pentru mine, nevrednicul, sa intru curat si limpezit in rai. Sa nu ma lepezi, Doamna mea, pre mine, robul Tau, ci ajuta-mi mie si da-mi implinirea cererii. Izbaveste-ma de toata primejdia, bantuiala, nevoia si neputinta si daruieste-mi pocainta mai inainte de sfarsit. Ca prin mijlocirea si ajutorul Tau, mantuindu-ma in viata aceasta de acum de tot vrajmasul vazut si nevzut, umbland cu placere de Dumnezeu in voia iubitului Tau Fiu si Dumnezeului nostru, iar la ziua cea infricosatoare a judecatii izbavindu-ma de vesnica si grozava munca, sa ma inchin, sa multumesc si sa slavesc intru tot sfant numele Tau in vecii vecilor. Amin !
Bucura-Te, Cea plina de har !
Bucura-Te, Ceea ce esti preafericita !
Bucura-Te, Cea preabinecuvantata !
Domnul este cu Tine ! »


Aceasta pravila se face in manastirea din Diveevo a Sf Serafim de Sarov in fiecare seara, la ora 21, la procesiunea de pe Kanafka ( Drumul Maicii Domnului, care inconjura manastirea).




( Iertare ca e lung mesajul..eu mi l-am facut in word detaliat apoi l-am listat tip carticica sa-mi fie mai usor...sper sa va fie de folos..

georgeval 03.08.2009 16:34:41

„Catre Nascatoarea de Dumnezeu, acum cu osardie sa alergam noi, pacatosii si smeritii, si sa cadem din adancul sufletului: stapana, ajuta-ne, milostivindu-te spre noi; grabeste ca pierim de multimea pacatelor; nu intoarce pe robii tai deserti, ca pe tine, singura nadejde te-am castigat.“

Interesant este ca „alergarea“ catre Maica Domnului se face cu „osardie“. E bine sa stim ca acest cuvant, destul de des folosit in limbajul bisericesc, provine din slavonescul „sard“, care inseamna „inima“. Iar „osardia“ este ravna izvorata din inima, pentru dobandirea ajutorului Maicii Domnului. Nu ne ramane decat sa incercam ca rugaciunile catre Nascatoarea de Dumnezeu, mai ales acum, cand ne pregatim pentru slavita sa Adormire, sa le rostim sau sa le cantam cu cat mai multa osardie si „din adancul sufletului“.

Hartford 03.08.2009 19:22:03

Citat:

În prealabil postat de eea (Post 157915)
Geo tocmai despre aceasta rugaciune voiam sa scriu si eu.
PRAVILA DE RUGACIUNE
“BOGORODICINAIA”
( Nascatoare de Dumnezeu)



( adica citirea de 150 de ori a cantarii aduse din ceruri de catre Arhanghelul Gavriil ca inchinaciune Preasfintei Fecioare Maria, Nascatoarea de Dumnezeu).

Nascatoare de Dumnezeu Fecioara, bucura-Te ! Ceea ce esti plina de har, Marie, Domnul este cu Tine. Binecuvantata esti Tu intre femei si binecuvantat este rodul pantecelui Tau, ca ai nascut pre Mantuitorul sufletelor noastre ».

Aceasta pravila a fost data de Maica Domnului insasi in veacul al VII-lea si odinioara era savarsita de catre toti crestinii. Mai pe urma insa a fost data uitarii.
Preacuviosul Serafim de Sarov a amintit de acesta pravila. In chilia lui s-a gasit o carticica veche cu descrierea minunilor petrecute cu oamenii care implineau acesta pravila.



Citirea de 150 de ori a rugaciunii Bogorodicinaia » ii aduce crestinului un mare folos. Domnul ne-a aratat cat de puternica este rugaciunea Preacuratei Sale Maici inaintea Lui si cat de eficient este ajutorul acordat de Ea; in cele mai dificile imprejurari si cu totul pe neasteptate Ea ne-a intins mana Sa izbaviotoare…
Citirea de 150 de ori a rugaciunii Bogorodicinaia » indeparteaza mania lui Dumnezeu si chiar verdictul judecatorului Cunoscator-de-inimi este amanat.
O, ce mare indrazneala ! « Bogorodicinaia » din focul patimilor ne scoate, din fundul beznei ne ridica; cu acesta rugaciune nicicand nu vom pieri, in foc nu vom arde, cei tulburati sufleteste ne vom tamadui, cei intinati cu pacatele ne vom curati, cei omorati de patimi vom invia si vom canta cu bucurie : Nascatoare de Dumnezeu, Fecioara, bucura-Te !

La inceputul acestei pravile se citesc rugaciunile :
Tatal nostru
Usa milostivirii
Rugaciunea pentru parintele duhovnicesc
Si de mantuire :


Mantuieste, Doamne, pre parintele meu duhovnicesc (numele) si pre toti fiii lui duhovnicesti si pre fratii nostri intru Hristos si pre toate rudeniile cele dupa duh si dupa trup, intareste-i, apara-i si miluieste-i, da-le mangaiere in scarbe si vindecare de boale. Doamne ! Trimite-i lui harul Sfantului Duh si pentru rugaciunile Nascatoarei de Dumnezeu ajuta-ne, Doamne, sa ne indreptam viata si sa ne mantuim sufletele noastre. Amin ! »

Apoi, dupa fiecare 10 rugaciuni citim « Usa milostivirii », dupa care ne rugam la Maica Domnului dupa trebuintele fiecaruia cu cuvintele noastre, adaugand urmatoarele cereri :

Dupa primele 10 rugaciuni : O, Preasfanta Stapana Nascatoare de Dumnezeu, mantuieste si pazeste pre toti crestinii dreptmaritori, sporeste-le credinta si pocainta, iar pre cei adormiti odihneste-i in vesnica slava a Domnului nostru.

Dupa 20 rugaciuni : O, Preasfanta Stapana Nascatoare de Dumnezeu, mantuieste-i si intoarce-i in Biserica Ortodoxa pre cei rataciti si cazuti robi ai Tai ( numele).

Dupa 30 rugaciuni : O, Preasfanta Stapana Nascatoare de Dumnezeu, matuieste-l si pazeste-l pre parintele meu duhovnicesc (numele) si cu sfintele rugaciunile lui miluieste-ma pre mine, pacatosul.

Dupa 40 rugaciuni : O, Preasfanta Stapana Nascatoare de Dumnezeu, potoleste intristarile noastre si trimite mangaiere celor scarbiti si bolnavi robi ai Tai (numele).

Dupa 50 rugaciuni : O, Preasfanta Stapana Nascatoare de Dumnezeu, izbaveste-ma de ispite si de tot raul si napastuirile.

Dupa 60 rugaciuni : O, Preasfanta Stapana Nascatoare de Dumnezeu, ajuta-ma sa savarsesc toate lucrarile mele intru slava lui Dumnezeu spre folosul celor apropiati.

Dupa 70 rugaciuni : O, Preasfanta Stapana Nascatoare de Dumnezeu, pazeste-ma de tot raul si acopera-ma cu cinstitul Tau omofor.

Dupa 80 rugaciuni : O, Preasfanta Stapana Nascatoare de Dumnezeu, inviaza sufletul meu si daruieste-mi rugaciune statornica, catre Tine.

Dupa 90 rugaciuni : O, Preasfanta Stapana Nascatoare de Dumnezeu, ajuta-mi cu milostivirea Fiului Tau si a Stapanului nostru, ca sa-mi trimita harul rugaciunii celei arzatoare si osardnice.

Dupa 100 rugaciuni : O, Preasfanta Stapana Nascatoare de Dumnezeu, indupleca-L pre Domnul nostru Iisus Hristos sa ma miluiasca pre mine, pacatosul, sa-mi ierte toate pacatele si sa mantuiasca pacatosul meu suflet.

Dupa 110 rugaciuni : O, Preasfanta Stapana Nascatoare de Dumnezeu, aprinde-ma cu iubirea Ta, intareste-ma cu credinta si lumineaza ochii mei intunecati cu pacatele.

Dupa 120 rugaciuni : O, Preasfanta Stapana Nascatoare de Dumnezeu, izbaveste-ma de ganduri desarte si daruieste-mi cuget si inima avantate spre mantuire.

Dupa 130 rugaciuni : O, Preasfanta Stapana Nascatoare de Dumnezeu, trimite-mi pace sufleteasca, odihna si sanatate trupeasca.

Dupa 140 rugaciuni : O, Preasfanta Stapana Nascatoare de Dumnezeu, daruieste-mi sfarsit pasnic si netulburat si calauzeste-mi sufletul prin vamile cele infricosatoare.

Dupa 150 rugaciuni : O, Preasfanta Stapana Nascatoare de Dumnezeu, sa-mi fii mie, Maica a lui Dumnezeu, zid nebiruit si protectoare puternica, nu ma respinge pre mine, pacatosul si nevrednicul, care alerg la imparatescul Tau acoperamant, caci Tu esti nadejdea crestinilor si adapostirea pacatosilor.


La sfarsitul Pravilei de rugaciune rostim :

« Cuvine-Se cu adevarat sa Te fericim pre Tine, Nascatoare de Dumnezeu, Cea pururea fericita si preanevinovta si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat serafimii, care fara stricaciune pre Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pre Tine, Cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, Te marim. »

Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh si acum si pururea si in vecii vecilor. Amin.
Doamne miluieste !
( de trei ori)


Rugaciune catre Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu:

Preasfanta de Dumnezeu Nascatoare Fecioara, acopera-ma si ma pazeste pre mine, robul Tau, de toata rautatea sufletului si a trupului si de tot vrajmasul cel nevazut si vazut.

« Bucura-Te, Ceea ce esti cu har daruita, Marie, Domnul este cu tine ! Binecuvantata esti Tu intre femei si binecuvantat este rodul pantecelui tau, ca ai nascut pre Mantuitorul sufletelor noastre. » Bucura-Te si Te veseleste, Nascatoare de Dumnezeu Fecioara si Te roaga pentru robul Tau. Doamna si Stapana a ingerilor si Maica a crestinilor, ajuta-mi mie robului Tau. O, Marie, cu totul fara de prihana, bucura-Te Mireasa nenuntita. Bucura-Te, bucuria celor necajiti si mangaierea celor scarbiti, Bucura-Te hrana celor flamanzi si limanul celor inviforati. Bucura-Te, Cea mai sfanta decat sfintii si decat toata zidirea mai cinstita. Bucura-Te, sfintenia Tatalui, lacasul Fiului si umbrirea Duhului Sfant. Bucura-Te, palatul de lumina al lui Hristos Dumnezeului nostru, Imparatul tuturor. Bucura-te, lauda crestinilor si ajutatoarea cea gata a celor ce Te cheama pre Tine.
Preasfanta Stapana mea, pazeste-ma sub acoperamantul Ta, caci in preacuratele Tale maini imi pun duhul meu. Fii ajutatoare si acoperamant sufletului meu in ziua cea infricosatoare a judecatii si roaga-Te pentru mine, nevrednicul, sa intru curat si limpezit in rai. Sa nu ma lepezi, Doamna mea, pre mine, robul Tau, ci ajuta-mi mie si da-mi implinirea cererii. Izbaveste-ma de toata primejdia, bantuiala, nevoia si neputinta si daruieste-mi pocainta mai inainte de sfarsit. Ca prin mijlocirea si ajutorul Tau, mantuindu-ma in viata aceasta de acum de tot vrajmasul vazut si nevzut, umbland cu placere de Dumnezeu in voia iubitului Tau Fiu si Dumnezeului nostru, iar la ziua cea infricosatoare a judecatii izbavindu-ma de vesnica si grozava munca, sa ma inchin, sa multumesc si sa slavesc intru tot sfant numele Tau in vecii vecilor. Amin !
Bucura-Te, Cea plina de har !
Bucura-Te, Ceea ce esti preafericita !
Bucura-Te, Cea preabinecuvantata !
Domnul este cu Tine ! »

Aceasta pravila se face in manastirea din Diveevo a Sf Serafim de Sarov in fiecare seara, la ora 21, la procesiunea de pe Kanafka ( Drumul Maicii Domnului, care inconjura manastirea).




( Iertare ca e lung mesajul..eu mi l-am facut in word detaliat apoi l-am listat tip carticica sa-mi fie mai usor...sper sa va fie de folos..

Maica Domnului sa te acopere cu Acoperamantul ei Eea si pe tine Geo am copiat si eu aceasta pravila si o sa incerc sa ma rog si eu.
Dumnezeu sa va dea sanatate.

Danut7 03.08.2009 22:01:10

"Fericita esti intru neamurile neamurilor,de Dumnezeu fericito!Ceea ce esti decat heruvimii mai stralucita si decat serafimii mai slavita,si acum , prealaudata Nascatoare de Dumnezeu , nu inceta a te ruga pentru noi nevrednicii robii tai , ca sa ne izbavim de toata bantuiala vicleanului si de toate inconjurarea lui sa fim paziti, spre a nu fi patrunsi de asuprirea cea inveninata.

"Cum sa te numesc pe Tine Cel strain de noi,Care Te-ai facut ca unul din noi?Sa te numesc <<fiu>> <<frate>> <<mire>> <<domn>>, Tu , Cel Care ai nascut-o pe maica Ta intr-o alta nastere , din apa?Caci iti sunt sora din casa lui David care e pentru noi al doilea parinte.Si mama iti sunt , fiindca esti feciorelnic.Slujnica si fiica a Sangelui si a Apei , pe care le-ai rascumparat si botezat... Moise a purtat tablele de piatra pe care le scrisese Domnul sau pe Sinai.Si Iosif a insotit plin de evlavie tablita curata in care S-a salasluit Fiul Ziditorului.In urma au ramas tablele,pentru ca pamantul s-a umplut de invatatura Ta."

Calitatea de Mama a lui Dumnezeu o are Maria fiindca a nascut pe Fiul lui Dumnezeu , dar aceasta nastere n-a atins Fecioria Nascatoarei ca sa o faca mama in intelesul omenesc al cuvantului;pastrarea fecioriei ar fi insemnat ca Cel Nascut este Fiul lui Dumnezeu , care nu se putea naste altfel.Zamislind mai presus de fire,Fecioara Maria este Fecioara si ramane Fecioara:"In pantece trupesc era asezata camara de nunta , in care culcandu-se se odihnea Mirele Ceresc , fecioria pazea usile cu paza mare... .Si iarasi:"In Maria, ca intr-un ochi, a locuit Lumina dumnezeiasca , curatindui duhul , innoindui gandurile , sfintindui mintea si ocrotindui fecioria."

Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu cea singura Preacurata si cu sufletul si cu trupul, cea singura mai presus de toata curatia si de toata intelepciunea si fecioria , cea care, singura te-ai facut locasul a tot darul Preasfantului Duh si , de aceea, insesi puterile cele nematerialnice si ingeresti le covarsesti cu neasemanarea,cu curatia si cu sfintenia trupului, caute spre mine cel pangarit si intinat, si cu sufletul si cu trupul , cu intinaciunea impatimirii si a vietii mele cele in dezmierdari.

" Stapana mea,Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, cu dar daruita , a lui Dumnezeu Nascatoare , Preabinecuvantata de Dumnezeu daruita,Maica a lui Dumnezeu , incaperea dumnezeirii Unuia-Nascut Fiului tau, Fiul Tatalui Celui fara de moarte si nevazut , scaun in chipul focului , decat cele ingeresti inchipuite , preaslavita , preacurata, preaneprihanita , prealaudata, prea cu totul nestricata , preafericita, preanestricata , precinstita , preaslavita intru totul binecuvantata , preapomenita , preadorita, Fecioara cu sufletul si cu trupul si cu mintea,Jiltul Imparatului Celui ce este pe heruvimi , usa cereasca , prin care de pe pamant la ceruri alergam, Mireasa a lui Dumnezeu , prin care cu Dansul ne-am impacat , minune a dumnezeiestii Taine celei ascunse, Impaciuitoare cu totul nebiruita , sprijin tare,izvor de Viata primitor , noian neimputinat si nedesertat al dumnezeiestilor si negraitelor daruri si haraziri , inaltime decat cerestile puteri mai inalta, adanc necercetat al intelegerilor celor ascunse,slava si cinstea cea de obste a firii , daruirea tuturor bunatatilor , cea care esti , dupa Sfanta Treime , Stapana tuturor si , dupa Mantuitorul , mijlocitoare a toata lumea,caruta Soarelui celui gandit , a Luminii celei adevarate ... Maica si Roaba Stelei celei neapuse, raza Zilei celei adevarate si tainice, adancul necurmatei iubiri de oameni a lui Dumnezeu,carul cel dumnezeiesc si mult numit , intarirea si sprijinitoarea preatare a credintei celei adevarate, locul cel preadesfatat al Celui Neincaput,vita cea adevarata, care pe Rodul Vietii L-ai purtat, maslinul cel prea roditor care sufletele crestinilor le veselesti , acoperamantul a toata lumea , usa cinstitei Taine, celei mai presus de minte,implinirea darurilor temeinice, pe care cu vrednicie le porti , ca cea care esti a doua dupa Dumnezeire."

Cantari dedicate Fecioarei Maria de Efrem Sirul din cartea - Adrian Lucian Dinu - Maica Domnului in Teologie Sfintilor Parinti .

sergiu 03.08.2009 22:57:37

Foarte frumoase rugaciunile!

anne 04.08.2009 09:39:57

Atotmilostiva
 
Sper sa va placa si rugaciunea Sf. Serafim de Sarov dictata staretului Sampson in vis, in 1928:

Atotmilostiva, Imparateasa mea,

Preasfanta Doamna, Fecioara Preacurata,

Nascatoare de Dumnezeu, Marie,

Maica lui Dumnezeu,

Singura si neindoielnica mea Nadejde,

Nu te scarbi de mine,

Nu ma departa, nu ma parasi.

Apara-ma, mijloceste, auzi-ma, vezi-ma...

Stapana ajuta-ma, iarta-ma, iarta-ma...

Preacurata.

cristiboss56 04.08.2009 12:34:40

O , preamilostivă Maică a lui Dumnezeu , la tine cad , cu lacrimi și cu suflet zdrobit , mântuind, mântuiește-mi sufletul meu ! Rogă-L pe Domnul nostru Iisus Hristos, Fiul tău și Dumnezeul nostru, pentru mine , ca să primesc măcar o fărâmitură ce cade de la masa Sfinților din Împărăția cerurilor și astfel, să scap de focul ghenei și să dobândesc Raiul, prin tine, una Curată și preabinecuvântată . Amin !

Hartford 04.08.2009 21:10:31

Ceea ce ai nascut pe Facatorul de bine, care este pricina bunatatilor, bogatia facerii de bine izvoraste-o tuturor, ca toate le poti ca ceea ce ai nascut pe Hristos cel puternic intru tarie, una preacurata +

maria32 04.08.2009 21:26:37

rugaciunea care mereu ma face sa plang cu lacrimi de durere si cu suspine amare
 
Îndurate și mult milostive, Doamne Iisuse Hristoase, Dumnezeul meu, Cel ce ai venit în lume să mântuiești pe cei păcătoși, dintre care cel dintâi sunt eu, miluiește-mă pe mine mai înainte de sfârșit. Căci știu ce judecată înfricoșătoare și strașnică mă așteaptă pe mine, înaintea a toată zidirea, când se vor arăta toate lucrurile mele cele necurate și spurcate. Și cu adevărat nu sunt vrednic de iertare, căci acestea covârșesc cu mulțimea nisipul mării. Pentru aceasta, o, Stăpâne, nici îndrăznesc a face cerere de iertarea lor, căci am greșit Ție mai mult decât toți oamenii. Mai mult decât desfrânatul am trăit în desfrânare. Mai îndatorat m-am făcut Ție decât cel cu zece mii de talanți. Mai mult decât vameșul am nedreptățit. Mai mult decât tâlharul m-am omorât pe mine însumi. Mai mult decât desfrânata am desfrânat eu, iubitorul de desfrânare. Mai mult decât ninivitenii am greșit, fără de căință. Mai mult decât Manase am făcut fărădelege, care au covârșit capul meu și s-au îngreunat peste mine ca o sarcină grea. Și m-am chinuit și m-am gârbovit până în sfârșit, că am mâhnit Duhul Tău cel Sfânt, că n-am ascultat poruncile Tale, că am risipit bogăția Ta, că am pângărit darul Tău, că am cheltuit în fărădelegi arvuna pe care mi-ai dat-o, că am spurcat sufletul meu cinstit cu chipul Tău, că vremea pe care mi-ai dat-o spre pocăință am petrecut-o împreună cu vrăjmașii Tăi, că n-am păzit nici o poruncă a Ta, că am întinat cu totul haina pe care mi-ai dat-o, că am stins făclia dreptei socoteli, că netrebnică am făcut prin păcate fața mea pe care ai strălucit-o; că ochii mei pe care i-ai luminat i-am orbit de voie, că am spurcat buzele mele, pe care le-ai sfințit de multe ori cu dumnezeieștile Tale Taine, prin cuvinte de rușine.
Știu cu adevărat că voi sta înaintea scaunului Tău celui înfricoșător ca un osândit, eu, spurcatul, și că toate cele lucrate de mine se vor vădi și nimic nu se va ascunde înaintea Ta. Pentru aceasta mă rog Ție, Preaîndurate și Milostive Doamne, iubitorule de oameni, ca nu cu mânia Ta să mă mustri pe mine și nici cu urgia Ta să mă cerți. Nu zic ca să nu mă cerți, căci cu neputință este aceasta din lucrurile mele, dar nu cu mânia Ta să mă mustri pe mine. Și voi dobândi milă de la Tine, dacă nu cu mânia Ta, nici cu urgia Ta mă vei certa pe mine, nici vei arăta lucrurile mele înaintea îngerilor și a oamenilor, spre rușinea și ocara mea. Doamne, nu cu mânia Ta să mă mustri pe mine; dacă mânia vreunui împărat muritor nu o poate suferi nimeni, cum voi suferi eu, ticălosul, mânia Ta, a Dumnezeului meu? Doamne, nu cu mânia Ta să mă mustri, nici cu urgia Ta să mă cerți. Știu pe tâlharul care a cerut și îndată a dobândit iertare de la Tine; știu pe desfrânata care din tot sufletul s-a apropiat de Tine și a fost iertată; știu pe vameșul care a suspinat din adânc și s-a îndreptat. Iar eu, prea ticălosul, covârșind pe toți cu păcatele, nu voiesc să le urmez lor cu pocăința, pentru că nu am lacrimi îndestulate, nici mărturisire curată și adevărată. Nu am suspin din adâncul inimii, nu am suflet curat, nu am dragoste de Dumnezeu, nu am sărăcie duhovnicească, nu am rugăciune neîncetată, nu am înfrânare a trupului, nu am curăția gândurilor, nu am voință plăcută lui Dumnezeu. Deci, cu ce față sau cu ce îndrăzneală voi cere eu iertare? Doamne, nu cu mânia Ta să mă mustri pe mine.
De multe ori, Stăpâne, am făgăduit să mă pocăiesc. De multe ori, fiind în biserică și umilindu-mă, cad la Tine, dar ieșind afară îndată mă poticnesc în păcate. De câte ori m-ai miluit, iar eu te-am mâniat. De câte ori îndelung ai răbdat, dar eu nu m-am întors. De câte ori m-ai ridicat iar eu iarăși, alunecând, am căzut. De câte ori m-ai ascultat, iar eu nu te-am ascultat. De câte ori m-ai dorit, iar eu nicidecum nu ți-am slujit Ție. De câte ori m-ai cinstit, iar eu nu ți-am mulțumit. De câte ori, ca un Părinte preabun pe mine, cel ce păcătuiam, m-ai rugat și m-ai sărutat ca pe un fiu și, deschizându- Ți brațele, ai strigat: Scoală-te, nu te teme, stai, vino iarăși; nu te înfrunt, nu Mă scârbesc, nu te alung, nu îngădui să fie împietrită zidirea Mea, fiul Meu, chipul Meu, omul pe care l-am făcut cu mâinile Mele și întru el m-am îmbrăcat și pentru el mi-am vărsat sângele. Nu mă întorc de la oaia cea cuvântătoare și pierdută, ce vine către Mine. Nu pot ca să nu-i dau iarăși cinstea cea dintâi. Nu pot ca să nu o număr cu cele nouăzeci și nouă de oi, că pentru aceasta și numai pentru aceasta m-am pogorât pe pământ, am aprins făclia, trupul Meu, am măturat casa și am chemat pe prieteni, puterile cerești, ca să ne veselim pentru aflarea ei. Deci, pe toate acestea, ca un preabun și de oameni iubitor mi le-ai dăruit mie, Stăpâne, iar eu, ticălosul, defăimându-le, m-am dus în țara pierzării cea străină și depărtată. Ci Tu, preabunule, mă întorc și iarăși, să nu Te iuțești asupra mea, a ticălosului și nici cu mânia Ta să mă mustri preamilostive, ci mai rabdă-mă și nu te grăbi a mă tăia ca pe smochinul cel neroditor, nici nu porunci ca să mă secere mai devreme din viața aceasta, ci povățuiește-mă la pocăință.

maria32 04.08.2009 21:27:11

partea a doua a rugaciunii ca era prea lunga si nu a incaput
 
"Miluiește-mă, Doamne, că neputincios sunt"; sunt neputincios cu sufletul, cu gândul, cu socoteala și cu voința, căci a lipsit tăria mea, am pierdut vremea și mi-am risipit în deșertăciuni toate zilele vieții mele și iată a sosit sfârșitul. Ci deschide, deschide mie, Doamne, celui ce bat cu nevrednicie și nu-mi închide ușa milostivirii Tale. Că de o vei închide Tu, cine mi-o deschide? De nu mă vei milui Tu, cine îmi va ajuta ? Nimeni altul afară de Tine, Cel îndurat și milostiv din fire. "Miluiește-mă, Doamne, că neputincios sunt." Căci m-a slăbit vrăjmașul și m-a făcut neputincios și zdrobit. Iar cel neputincios și zdrobit nu poate să se scoale singur, nici să se vindece singur. Cel zdrobit nu poate să-și ajute luiși. Deci "miluiește-mă, Doamne, că neputincios sunt".
"Vindecă-mă, Doamne, că s-au tulburat oasele mele." S-a tulburat și s-a zdrobit și sufletul meu. Iar cel zdrobit cu oasele nu poate să se scoale și să caute doctorul; nu poate să alerge, ca să scape de vrăjmașul. Tu dar, Stăpâne, caută-mă, Cel ce ai venit să cauți oaia cea pierdută. Tu cercetează-mă pe mine, cel ce am căzut între tâlhari, că nu m-a lăsat mort, ci cu totul mort. Iar cel neputincios zace jos, aruncat ca un stârv ticălos și nu face altceva, ci numai cheamă doctorul, strigă pe vindecătorul și așteaptă, căutând împrejur cu ochii, de va veni să-l cerceteze Cel ce vindecă pe cei zdrobiți cu inima, îndreptează pe cei căzuți și mântuiește pe cei deznădăjduiți.
"Vindecă-mă, Doamne, că s-au tulburat oasele mele și sufletul meu s-a tulburat foarte." Tulburare trupească și sufletească m-a cuprins pe mine, Stăpâne, că și în patimi sufletești am căzut, făcându-mă și cu trupul, și cu sufletul batjocură diavolilor. "Vindecă-mă, Doamne, că s-au tulburat oasele mele", care alcătuiesc omul cel lăuntric, credința, nădejdea, înțelepciunea, dreptatea, înfrânarea, dreapta cinstire, blândețe, smerita cugetare și milostivirea. "Vindecă-mă, Doamne, că s-au tulburat oasele mele și sufletul meu s-a tulburat foarte." Văd că a sosit ceasul sfârșitului meu, și sufletul meu s-a tulburat foarte. Văd calea cea lungă și grea ce duce către cele de dincolo, și pe mine nepregătit pentru a merge, și sufletul meu s-a tulburat foarte. Văd pe împrumutătorul că-mi cere să-i plătesc și nu am de unde, și sufletul meu s-a tulburat foarte. Văd pe cei ce scriu că-mi arată zapisul și pe chinuitori că scrâșnesc asupra mea, și sufletul meu s-a tulburat foarte. Văd mulți pârâși, iar părtinitori nici unul, și sufletul meu s-a tulburat foarte. Cu totul m-am umplut de tulburare și de întunecare și mă înfricoșez, mă cutremur și mă înfior și mi se rup cele dinlăuntrul meu și nu știu ce să fac. Cu ce față voi vedea pe Judecătorul meu? Nu mă dumiresc, mă necăjesc, mă întunec, mă tulbur și de aceea sufletul meu s-a tulburat foarte.
"Miluiește-mă, Doamne, că s-au tulburat oasele mele și sufletul s-a tulburat foarte." Vicleanul nu încetează a mă supăra, vrăjmașii mei nu contenesc a mă lupta, războiul trupului meu mă aprinde totdeauna, iar gândurile cele viclene nicidecum nu se astâmpără. Și tu, Doamne, până când? De ce nu te milostivești ? De ce nu izbândești ? De ce nu te grăbești? De ce nu mă cauți? De ce mă treci cu vederea, căci trecerea Ta cu vederea mi se face mie pricină de cădere, Preabunule Stăpâne.
Pentru aceasta "întoarce-Te, Doamne, izbăvește sufletul meu și mă mântuiește pentru mila Ta". Miluiește-mă, ca un îndurat, îndură-Te, ca un milostiv și mă mântuiește ca un iubitor de oameni, dar pentru mila Ta, iar nu pentru lucrurile mele, că sunt rele; nu pentru ostenelile mele, că sunt neputincios; nu pentru gândurile sau cuvintele mele, că sunt spurcate și necurate. Ci pentru mila Ta cea nemărginită mântuiește-mă, Doamne, mult milostive. Iar de voiești să te judeci cu mine, Stăpâne, eu mai întâi aduc asupra mea hotărârea; eu mărturisesc asupra mea, că sunt vrednic de moarte. Deci, mântuiește-mă pentru mila Ta, căci numai la iubirea Ta de oameni scap, Stăpâne, și nu am nimic vrednic să-ți aduc. Milostenie cer, să nu-mi ceri prețul ei. Adu-Ți aminte de cuvintele Tale, căci Tu, Doamne, ai zis "că gândul omului se pleacă spre cele rele din tinerețile lui" și "omul deșertăciunii s-a asemănat"; și că "zilele lui ca umbra trec"; și că "nimeni nu este curat de întinăciune"; și cum că "întru fărădelege m-am zămislit și întru păcate m-a născut maica mea". Iar de vei ține seama de păcatele noastre, Doamne, cine va putea suferi? Pentru aceasta, mântuiește-mă pe mine, nevrednicul robul Tău pentru mila Ta, iar nu pentru lucrurile mele. Că de vei milui pe cel drept, nu este nici un lucru minunat, ci pe mine mântuiește-mă, pentru mila Ta; spre mine fă minunată mila Ta, Doamne; mie arată-mi milostivirea Ta, Stăpâne; spre mine, păcătosul, mărește iubirea Ta de oameni și arată spre mine Doamne, milele Tale cele din început, Cel ce mântuiești pe cei drepți și miluiești pe cei păcătoși. Să nu biruiască răutatea mea bunătatea Ta, Doamne, nici să intri la judecată cu robul Tău. Că de vei voi să te judeci cu mine, se va astupa gura mea neavând ce să grăiască, nici ce să răspundă. De aceea să nu intri la judecată cu robul Tău, nici să mă pedepsești cu îngrozirea Ta, ci întoarce fața Ta de la păcatele mele și șterge toate fărădelegile mele și mă mântuiește, Doamne, pentru mila ta. Să-mi urmeze mila Ta, Doamne, în toate zilele vieții mele pe mine, cel ce rău m-am abătut de la Tine și către păcat am alergat. Deci, numai aceasta cer: mântuiește-mă pentru mila Ta. Mântuiește-mă mai înainte de a ajunge la judecata cea de acolo sau mai vârtos adevărul să zic, la muncile cele de acolo, unde nu este mărturisire, nici pocăință. Că "în iad cine se va mărturisi Ție?". Pentru aceasta, mântuiește-mă pentru nemăsurată mila Ta "că nu este în moarte cel ce te pomenește pe Tine", nici în iad cel ce se mărturisește. Că acolo nu este pocăință, nici iertare pentru cei ce aici nu s-au mărturist, nici nu s-au pocăit. De aceea, mântuiește-mă pe mine, nevrednicul robul Tău, care mă mărturisesc Ție și mă pocăiesc. Și nu pentru lucrurile mele, ci pentru mila Ta cea nemăsurată, căci Tu Doamne ai zis: "Căutați și veți afla", "Bateți și vi se va deschide" și "Oricâte veți cere, crezând, veți lua". Pentru aceasta, Stăpâne, Iubitorule de oameni, mântuiește-mă pentru mila Ta, ca și întru mine să se slăvească numele Tău cel sfânt și preaslăvit, Doamne Dumnezeul meu, Cel ce pentru mine te-ai făcut ca mine. Ca și eu numărându-mă împreună cu toți sfinții, să Te slăvesc pe Tine Doamne Iisuse Hristoase, Dumnezeul meu cel preabun și de oameni iubitor, împreună cu Părintele Tău Cel fără de început și cu Preasfântul și Bunul și de viață Făcătorul Tău Duh, acum și pururea și în vecii vecilor. Amin.

Rugăciunea a doua către Domnul nostru Iisus Hristos, a Sfântului Anastasie Sinaitul

Danut7 05.08.2009 17:40:11

Bucura-te tronul preasfant a lui Dumnezeu , casa a slavei Lui, podoaba lumii intregi , margaritar ales , rai care spui slava lui Dumnezeu , care straluceste jos pe pamant cu lumina neajunsa... Bucura-te, Marie cea plina de har, mai sfanta decat toti sfintii,mai inalta decat cerurile,mai slavita decat heruvimii si mai cinstita decat serafimii, mai slavita si mai inalta decat toata faptura;caci la slavita si minunata ta aducere la Templu ne-ai adus noua ramura de maslin a liberarii din apele potopului;Bucura-te, porumbita care ne-ai adus vestea cea mare a mantuirii... potir aurit care cuprinzi dulceata sufletului nostru , pe Hristos mana duhovniceasca...


Trupul ei omenesc s-a aratat lucrator al vietii vesnice si a ramas intreg si plin de slava , daruit cu viata si nu supus somnului mortii, ca nu era cu putinta ca vasul in care Dumnezeu fusese cuprins, salasul dumnezeirii si slavei Celui Unul-Nascut, sa fie facut salas al mortii.

Chiar si atunci cand te-ai urcat la cer, nu te-ai departat de poporul cel crestinesc. Tu, care ne-ai aratat calea catre nepatimire, nu te-ai departat de aceasta lume pacatoasa;dimpotriva ai ramas langa cei ce te cheama.Cei ce te cauta cu credinta tare nu ratacesc, caci te afla pe tine.

Plecarea ta din lumea aceasta Fecioara nu a fost fara de martori , iar Adormirea ta nu a fost mincinoasa.Raiul spune slava celor care au alergat atunci sa te intampine;pamantul marturiseste si el despre aceasta;multimile striga intru slava ta; ingerii spun cele despre darurile care ti-au fost aduse atunci cand Apostolii au fost langa tine si tu ai trecut la Ierusalimul de sus.

Pururea Fecioara, stralucind cu dumnezeiasca lumina si plina de har,a mijlocit noua mantuirea prin nasterea cea mai presus de fire, iar acum a fost incununata cu binecuvantari fara de numar... Iar noi, cantarind si potrivind toate , sa ne calauzim dupa ea , ca fii ai luminii.

Nimeni nu se mantuie decat prin tine,o , Preasfanta Maica! Nimeni nu se elibereaza de puterea celui rau decat prin tine,o,Preacurata Fecioara!Nimeni nu primeste harul mantuitor decat prin tine,o,intru tot cinstita, Marie.

Sfantul Gherman al Constantinopolului

maria32 06.08.2009 04:51:15

abia in seara asta am sesizat ca am gresit topicul pentru ca aici voi ati trecut doar rugaciuni catre Preacurata Fecioara iar eu credeam ca am scris in cel cu rugaciuni care misca sufletul nostru.
sper sa-mi fie iertata greseala

cristiboss56 06.08.2009 14:10:28

Maică Pururea Fecioară
 
Stăpână de Dumnezeu dăruită, preaslăvită Maică a îndurărilor și a iubirii de oameni, atotmilostivă , mijlocitoare pentru toată lumea, cu osârdie alergăm, noi robii tăi, către dumnezeiasca ta stare înainte, și căzând cu umilință înaintea prealuminatei tale Icoane, ne rugăm : Înalță o caldă rugăciune către Fiul tău și Dumnezeul nostru, o preabună Împărăteasă și Stăpână, ca să ne izbăvească pentru tine, de toată boala și întristarea și de tot felul de păcate, arătându-ne moștenitori ai Împărăției Sale Cerești. Că tu, Maică purururea Fecioară, ai o negrăită îndrăzneală către Fiul tău și toate le poți câte le dorești, ceea ce ești una în veci bună și binecuvântată. Amin !

Danut7 06.08.2009 14:30:25

Bucura-te, Fecioara neprihanita!Bucura-te,Mireasa aleasa a lui Dumnezeu!Bucura-te, cea Sfanta!Bucura-te, cea Preafrumoasa si Aleasa!Bucura-te, vedere plina de bucurie!Bucura-te pamant nelucrat!Bucura-te,Maica ce nu stii de barbat!Bucura-te,Mireasa, pururea fecioara!

Raiul in intregime, cu fiecare salas este prea mic pentru a te cuprinde Doamne!Si iata aceasta Fecioara smerita cum te va primi?

Spune-mi,Fiul meu,cum ai fost sadit in mine si cum ai luat chip in pantecele meu? Te vad,o,pantece, si ma minunez.Sanul meu este plin de lapte si nu sunt casatorita.Te vad iesit din mine si infasat cu scutece, iar pecetea fecioriei mele intreaga,pentru ca Tu ai lasat-o asa cand ai voit a Te naste.O,Pruncul meu preaiubit,Dumnezeu mai inainte de toti vecii.Imparate Doamne,Cel Preainalt,ce partasie ai Tu cu noi cei de jos?Facatorule al cerului cum ai primit a Te salaslui printre noi?Cum ai binevoit a Te naste intr-o pestera?

O,Rod al pantecelui meu!O,Viata mea!Prin Tine am cunoscut ce sunt in lume si ca Tu esti Dumnezeul meu.Din pricina nestricarii pecetii fecioriei mele strig acuma ca Tu esti Dumnezeul meu cel Vesnic,Care ai venit in Trup.Nu cunosc barbat,dar cunosc ca Tu ai pus capat necuratiei mele, fiind curata intru Nasterea ta.Tu ai lasat pantecele meu intreg, asa precum a fost mai inainte de Nastere.

Sfantul Roman Melodul

Danut7 06.08.2009 14:44:54

Un loc trebuie pregatit inainte de venirea imparatului.Hainele trebuie curatate pentru a primi pe Imparatescul Prunc.In sfarsit, lutul trebuie pregatit inainte de sosirea Olarului.

Sa salte toata faptura;sa salte David, caci din tulpina si din samanta lui a iesit Floarea,Mantuitorul si Domnul tuturor...Ana a fost stearpa si a nascut si nu a mai fost ca cea fara de fii.Din veci a fost harazita ea sa fie maica a Preacuratei Fecioare,din care a iesit Domnul nostru,Facatorul a toate,in chip de rob.Mielusea neprihanita, care ai purtat in pantece pe Hristos, Cel ce a luat chipul nostru,pe tine te cinstim,cu cantari,impreuna cu Ana, maica ta.

Astazi firea omeneasca, care din pamant a fost zidita, primeste pentru intaia oara dumnezeirea.Tarana a fost plamadita din nou, cu desavarsita slava.Astazi firea noastra primeste de la Dumnezeu darul facerii celei dintai si se intoarce la starea cea aleasa;primind insa stralucirea cea dintai, care a fost intunecata odinioara de pacat, de la Maica Celui Preafrumos, firea a primit dumnezeiasca innoire,zidirea din nou a lumii.Omul a fost plamadit iarasi, primind dumnezeirea, stravechea asezare.

Sf Andrei Criteanul

cristiboss56 08.08.2009 19:07:48

Către tine !
 
Către tine, Preacurat-o , Maică a lui Dumnezeu, eu , ticălosul , cad și mă rog. Știi, Împărăteasă, că eu neîncetat păcătuiesc și-L mânii pe Dumnezeul meu. Și de multe ori căindu-mă , devin mincinos în fața lui Dumnezeu și mă căiesc și mă cutremur ca să nu mă trăsnească Dumnezeu, și apoi , iarăși săvârșesc păcatul. Cunoscând toate acestea, Stăpâna mea Doamnă Născătoare de Dumnezeu, te rog să mă miluiești , să mă întărești și să-mi dai putere să fac binetle. Căci știi, Stăpână, Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, că mi-am urât întodeauna faptele mele cele rele și că iubesc din tot sufletul meu Legea Dumnezeului meu ! Dar nu știu , Doamnă Preacurată, cum se face că iubesc ceea ce urăsc, iar cele bune le calc în picioare. Nu îngădui , Preacurată să fac voia mea, că nu este bună. Ci să fac voia Fiului tău și Dumnezeul meu , ca să mă mântuiască și să mă înțelepțească și să-mi dea harul Sfântului Duh, ca de azi înainte să încetez săvârșirea faptelor mele celor rele și să-mi trăiesc zilele ce mi-au rămas, în poruncile Fiului tău, Căruia I se cuvine toată slava , cinstea și stăpânirea, cu Tatăl cel fără de început și cu Preasfântul și Bunul și de viață făcătorul lui Duh, acum și pururea și în vecii vecilor. Amin !

cristiboss56 10.08.2009 07:43:24

O ! Preasfântă Doamnă, Fecioară de Dumnezeu Născătoare
 
Născătoare de Dumnezeu Fecioară, bucură-te, ceea ce ești cu Dar dăruită, Marie , Domnul este cu tine . Binecuvântată ești tu între femei și binecuvântat este rodul pântecului tău ; că ai născut pe Mântuitorul sufletelor noastre. O ! Preasfântă Doamnă , Fecioară de Dumnezeu Născătoare , primește nevrednica noastră rugăciune și ne păzește de moarte năpraznică și ne dăruiește pocăință înaintea sfârșitului nostru. Amin !

Danut7 20.11.2009 12:34:00

"Rodul pantecelui tau nu este ca rodul de toamna, ci mai curand este un vlastar al nemuririi.Nu este ca secerisul care vine ca dar al naturii, ci ca o floare rasarita din samanta dumnezeiasca.Pentru noi s-a nascut Incepatorul a toate,Cel ce nu are inceput,Pruncul care este mai inainte de a fi veacurile,Fiul Fecioarei,Cel Vesnic care a fost crescut in pantecele ei,Cel ce este cu varsta mai mare decat Maica Sa si care iata se hraneste cu lapte;Cel ce hraneste toate si care Singur se imbraca cu haina cea de piele.Stralucirea Tatalui ce iata se arata pe Sine ca noi,Imparatul care nu mai are pe altul dupa el.Te maresc pe tine,Fecioara plina de har,Maica printre fecioare si Fecioara printre cele ce au nascut,arhetip al amandurora,mame si fecioare, dar mai presus de acestea toate." † Teodoret de Ancyra

Danut7 20.11.2009 12:52:44

Bucura-te, tronul preasfant al lui Dumnezeu,casa a slavei Lui,podoaba lumii intregi,margaritar ales,rai care spui slava lui Dumnezeu,care straluceste jos pe pamant cu lumina neajunsa... Bucura-te, Marie cea plina de har, mai sfanta decat toti sfintii,mai inalta decat cerurile,mai slavita decat heruvimii si mai cinstita decat serafimii, mai slavita si mai inalta decat toata faptura, caci la slavita si minunata ta aducere la Templu ne-ai adus noua ramura de maslin a liberarii din apele potopului;Bucura-te, porumbita care ne-ai adus vestea cea mare a mantuirii... potir aurit care cuprinzi dulceata sufletului nostru,pe Hristos mana cea duhovniceasca. † Sfantul Gherman al Constantinopolului

cristiboss56 20.11.2009 17:51:33

O , Maică Fecioară Marie !
 
O, Maică Fecioară Marie ! / Prin vremuri grozave de urgie / Trec astăzi popoarele toate / Și-o lume întreagă se zbate . / O, Maică Fecioară Marie ! / Fă liniște , pace să fie , / Usucă potopul mâniei / Și-aprinde iar focul frăției . / O, Maică Fecioară Marie ! / Fă timpuri mai bune să fie , / Și zile mai multe senine / S-avem de la Domnul prin tine . / O, Maică Fecioară Marie ! / Popoarele zac în robie , / În lanțuri duc zile amare / Cerând de la tine scăpare. / O, Maică Fecioară Marie ! / Revarsă din cer bucurie , / Și scurge din valea de lacrimi / Noianul cel mare de patimi . / O, Maică Fecioară Marie ! / Fă iarăși în lume să vie / Iubirea , nădejdea , credința , / Și-n toate spre bine, voința . / O, Maică Fecioară Marie ! / Grăbește tu timpul să vie / O singură turmă să fie , / Și-un singur Păstor pe vecie ! Amin ! +

cristiboss56 02.12.2009 21:56:29

Preacurată Maică - Cristian P.
 
Trimite semn de pocăință / Poporului nedumerit/ Și adă iarăși la credință / Pe sufletul cel rătăcit ! / Dezleagă, Preacurată Maică, / Cătușele celor robiți / Și dăruiește-le răbdare / Creștinilor năpăstuiți !

OmuBun 03.12.2009 08:48:35

Minunate rugaciunile pe-aici. Multe, frumoase si de mare folosinta. Am incercat sa descopar si rugaciunea pe care-o spun aproape in fiecare seara la miezul noptii, alaturi de celelalte, dar n-am gasit-o. Mie imi este foarte apropiata de suflet si o voi reda mai jos pentru a o vedea si altii. Sper sa nu ma incurc!...
Nepatata, neintinata, nestricata, fara de prihana Fecioara, Mireasa dumnezeiasca stapana, Care pe Dumnezeu Cuvantul, cu oamenii, prin prea marita ta nastere L-ai unit, si firea cea lepadata a neamului nostru, cu cele ceresti o ai impreunat.
Ceea ce esti singura nadejde a celor deznadajduiti si a celor biruiti ajutor, gata ocrotitoare a celor ce alearga la tine, si a tuturor crestinilor scapare, nu-ti fie scarba de mine, pacatosul, necuratul, netrebnicul si ticalosul, care cu urate si ganduri si cu vorbe si cu fapte de rusine, pe mine insumi de tot netrebnic m-am facut si prin lenevie, dulcetilor vietii rob m-am dat, ci ca ceea ce esti buna si Nascatoarea Celui bun, fii langa mine pururea ca o indurata si duioasa iubitoare de bine, in viata de acum calda mijlocitoare si ajutatoare, navalirile potrivnicilor oprindu-le si la mantuire indreptandu-ma. Iar in timpul iesirii mele, ticalosul meu suflet, pazindu-l si intunecatele chipuri ale viclenilor diavoli, departe de la dansul alungandu-le, de munca cea vesnica ma scapa si mariri celei negraite a Fiului Tau si Stapanului nostru si Domnul, mostean aratandu-ma, care sa o si dobandesc, stapana mea, preasfanta Nascatoare de Dumnezeu. Prin mijlocirea si prin sprijinirea ta, cu darul si cu iubirea de oameni a Unuia nascut Fiului Tau, a Domnului si Mantuitorului nostru Iisus Hristos, caruia I se cuvine, toata slava, cinstea si inchinaciunea, dimpreuna cu cel fara de inceput al Lui Parinte si cu preablandul si bunul si de viata facatorul sau duh, totdeauna, acum si pururea si-n vecii vecilor. Amin!

cristiboss56 04.12.2009 22:37:51

Chemarea Maicii Domnului la vreme de boală
 
La geamuri ferestrei doar norii mai vin , / Trecând și spre alții , lăsându-mă - în chin. / În pat, zac în boală, dureri noi încerc, / Și vine , și trece al orei greu cerc. / Măicuță înaltă , să-mi vii tu la geam , / Făcându-mi cu mâna , speranță să am , / Te-aștept , iar cu gândul te chem necurmat, / Ridică-mi durerea ce m-a-înfășurat ! / Toată nerăbdarea acum mi s-a-ntors / În of-uri și vai-uri ; de teamă sunt stors. . . / Îmi mângâie fruntea cu har luminat, / Fecioară Maria , de sus , din înalt ! / Prietenă Sfântă, nu mă părăsești / Când boala m-apasă , tu mă ocrotești !

cristiboss56 07.01.2010 00:32:28

Rugăciune - Mihai Eminescu
 
Crăiasă alegându-te / Îngenunchem rugându-te / Înalță-ne , ne mântuie / Din valul ce ne bântuie : / Fii scut de întărire / Și zid de mântuire, / Privirea-ți adorată / Asupră-ne coboară, / Și pururea fecioară, / Marie ! / Noi, ce din mila sfântului / Umbră facem pământului / Rugămu-ne - durărilor , / Luceafărul mărilor, / Ascultă-a noastre plângeri, / Regina peste îngeri , / Din neguri te arată, / Lumină dulce clară, / O, maică prea curată / Și pururea fecioară.

cristiboss56 18.06.2010 22:35:22

Preasfanta si Preacurata Stapana , Nascatore de Dumnezeu , Fecioara Maria , nu ma lasa sa pier in spurcaciunile si deprinderile mele cele pacatoase , ci trimite-mi milele tale cele bogate . Tu , ceea ce esti Maica indurarilor si milostivirilor , nu ma trece cu vedrea pe mine cel pierdut , ci intoarce-ma si ma scoate din tina pacatului precum de demult Fiul tau a scos-o pe desfranata , pe fiul cel risipitor si pe vamesul . Daruieste-mi izvoare de lacrimi si spala-mi intinaciunea pacatelor mele . Nu ma lepada , nu te scarbi de mine spurcatul , ci cu apele indurarilor tale , stinge sufletul meu cel aprins de patimi necurate .izbaveste-ma de flacarile cu care ma aprind demonii . Rapeste-ma din fata acestor caini care ma latra . Vreau sa vad cum ii alungi pe acesti diavoli intunecati , predandu-ma in mainile luminosilor si bunilor ingeri ! Caci tu esti Nascatoarea de Dumnezeu , mantuirea pacatosilor , aparatoarea si intoarcerea celor deznadajduiti , mangaierea celor intristati . Fiul tau si Dumnezeul nostru te-a daruit mie , celui ce te chem din toata inima , ca pe o mijlocitoare ! Miluieste-ma , Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu pe mine nevrednicul pentru milostivirea Fiului si Dumnezeului nostru . Amin !

maria32 19.06.2010 00:53:59

Amin! Multumim Cristi pentru frumoasa rugaciune

vsm 21.06.2010 15:13:44

Plansurile sf.efrem sirul
 
http://ramurainflorita.blogspot.com/...efrem_8469.htm


+


http://laurentiudumitru.ro/blog/2009...i-din-temelii/

cristiboss56 31.07.2010 22:06:58

De mult folos in aceeasta perioada :
 
http://www.crestinortodox.ro/rugaciu...zeu-72536.html

cristiboss56 01.08.2010 19:26:00

Adormirea ( " Viata , Urmarea si Psaltirea-Maicii Domnului -Mama noastra "
 
In sfarsit , biruitoare , forta dragostei i-a frant / Pretiosul albastru , vasul trupului ei sfant , / Si-adormi Neprihanita intr-un somn de pace lin , / Fara lacrimi de durere , fara vaiet si suspin . / Clipa mortii fara moarte numai Ingerii-o stiura / Coborand ca sa-i culeaga , cu sfiala , de pe gura , / Cea din urma respirare , si-nchizandu-i sub pleoape / Chipul lumii trecatoare , ei se strang tot mai aproape / Langa ea in cercuri dese , uluiti , ei stau de straja , / Si vazandu-i Adormirea , sunt cuprinsi de-atata vraja , / C-ar dori acum sa guste , de-ar putea , si ei din moarte , / Bucurosi sa se cunune cu aceasi sfanta soarte .

cristiboss56 02.08.2010 20:58:37

O , Preasfanta Fecioara , Maica lui Hristos si Dumnezeului nostru , asculta suspinele noastre cele din adancul inimilor , cauta din inaltimea cerurilor spre noi cei ce cu credinta si cu dragoste ne inchinam preacuratei icoanei tale . Ca iata tulburati de grijile vietii si cufundati in pacate , privim la chipul tau , si ca si cum ar fi de fata , iti aducem rugaciunile noastre . Cauta din cer si ne mantuieste de toata reaua intamplare , de orice boala si primejdie si de toata bantuiala duhului celui rau . Pazeste-ne tari in credinta , sa nu ne clatine furtunile acestei lumi . Ca n-avem alt ajutor si alta mijlocitoare , nici mangaiere , ci numai pe tine Maica tuturor scarbitilor si a celor impovorati de greutatile si necazurile acestei vieti . Ajuta-ne noua neputinciosilor , alina durerile si scarbele noastre , pe cei rataciti povatuieste-i la calea cea dreapta care duce la mantuire , vindeca inimile noastre cele bolnave si mantuieste pe cei deznadajduiti . Daruieste-ne ca sa traim restul vietii noastre in pace si intru pocainta . De sfarsit crestinesc ne fa parte , iar la infricosata Judecata a Fiului tau si Dumnezeului nostru , fii noua mijlocitoare ca sa fim socotiti intre cei de-a dreapta Sa , ca totdeauna sa te cantam si sa te slavim ca pe buna Aparatoare a neamului crestinesc , impreuna cu cei ce bine au placut lui Dumnezeu , in vecii vecilor . Amin !

glykys 02.08.2010 21:16:26

Pe Preasfanta, Curata, Preabinecuvantata, marita Stapana noastra, de Dumnezeu Nascatoarea si pururea Fecioara Maria cu toti sfintii sa o pomenim! Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi!

Mihnea Dragomir 02.08.2010 22:24:05

Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat heruvimii, mai onorata si fara de asemanarea decat serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu cuvantul L-ai nascut, pe tine cea adevarata nascatoare de Dumnezeu te marim!

Danut7 10.08.2010 18:16:40

Luca Ionel BRANISLAV: Sarbatoare

Bucuria mea cea mare și Nădejdea mea cea tare,
Cerească Împărăteasă și Preaminunată Floare,
Azi, în cer și pe pământ, e sărbătoare mare,
E sărbătoarea Ta, Preasfântă Născătoare.
Azi Serafimii și cu Heruvimii într-un glas Îți cântă,
Îngerii și oamenii și toate cele care nu cuvântă,
Natura întreagă, de bucurie se frământă,
Pentru că e ziua Ta, Măicuța mea Preasfântă!
Să strălucești ca soarele între cetele îngerești,
Să ne povățuiești și să ne aperi, să ne mântuiești,
Peste oameni, peste îngeri, de-a pururi să domnești,
Că Preasfântă, Preacurată și Preanevinovată ești.
Noi, azi, cu buze păcătoase, pe Tine Te mărim,
Noi, azi, cu inimi întinate, pe Tine Te cinstim,
Curățește-ne Stăpână, în Har să strălucim,
Cu Serafimii și cu Heruvimii în veci să Te slăvim.


Ora este GMT +3. Ora este acum 07:04:34.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.