Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Despre Sfanta Scriptura (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5014)
-   -   frica de ginduri urite (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=9913)

antonyo 26.06.2010 16:54:48

frica de ginduri urite
 
Buna ziua .Am niste ginduri urite pe care eu le percep ca si adevarate ,deci le cred adevarate si imi produc multa frica si spaima ,
Cum pot sa scap de aceste ginduri sau cum sa fac sa nu le mai dau atentie sau sa nu le mai bag in seama?
Cum sa fac sa am credinta in Dumnezeu ,acea credinta de neclintit ,sa am nadejde ,si dragoste?
Cum sa scap de frica acestor ginduri urite ,cu ajutorul lui Dumnezeu?
Multumesc

Jane Says 26.06.2010 16:57:47

Citat:

În prealabil postat de antonyo (Post 263113)
Buna ziua .Am niste ginduri urite pe care eu le percep ca si adevarate ,deci le cred adevarate si imi produc multa frica si spaima ,
Cum pot sa scap de aceste ginduri sau cum sa fac sa nu le mai dau atentie sau sa nu le mai bag in seama?
Cum sa fac sa am credinta in Dumnezeu ,acea credinta de neclintit ,sa am nadejde ,si dragoste?
Cum sa scap de frica acestor ginduri urite ,cu ajutorul lui Dumnezeu?
Multumesc

Te duci frumos si le spovedesti unui preot, impreuna cu toate gandurile de necredinta si de hula si indoieli care te mai bantuie.
Indeplinesti canonul (rugaciuni, post, metanii), participi la slujbele bisericii cel putin duminica la Liturghie, daca ai dezlegare de la preot te impartasesti.
Citesti din Sfanta Scriptura.
Pana atunci roaga-te macar asa Cred Doamne, ajuta necredintei mele! si citesti rugaciuni din Ceaslov.. Si Ii ceri lui Dumnezeu exact ceea ce ai spus: credinta de neclintit, nadejde si dragoste.

antonyo 26.06.2010 17:08:42

cind trec pe linga o biserica sau cind ma inchin imi apar tot felul de ginduri urite ,si eu ca sa nu imi fie frica de aceste ginduri zic din gura ma rog la Dumnezeu ,dar tot imi este frica ca Dumnezeu aude acele ginduri urite ,care imi apar fara voia mea ,si le face sa fie adevarate
Deci acele ginduri false pe care nu le fac eu ,apar ele nu stiu de unde ,mie frica ca Dumnezeu atotstiutorul le aude si le crede ca leam facut eu
Se poate asa ceva?

Jane Says 26.06.2010 17:13:41

Citat:

În prealabil postat de antonyo (Post 263133)
cind trec pe linga o biserica sau cind ma inchin imi apar tot felul de ginduri urite ,si eu ca sa nu imi fie frica de aceste ginduri zic din gura ma rog la Dumnezeu ,dar tot imi este frica ca Dumnezeu aude acele ginduri urite ,care imi apar fara voia mea ,si le face sa fie adevarate
Deci acele ginduri false pe care nu le fac eu ,apar ele nu stiu de unde ,mie frica ca Dumnezeu atotstiutorul le aude si le crede ca leam facut eu
Se poate asa ceva?

Ceea ce descrii tu pare sa fie doar o ispita, nu un pacat, pentru ca in sinea ta tu nu cazi la pace cu acele ganduri, ci le respingi si Dumnezeu vede, si te intareste. Daca ai fi de acord cu aceste ganduri si ai participa voluntar, ar fi pacat.

Nu mai stiu unde am citit, cred ca pe forum, ca un calugar era muncit rau de razboiul acesta al gandurilor de hula si suferea pentru ele, si a primit raspuns din cer ca sa isi vada de pacatele lui nu de cele straine.

Tu fa tot ceea ce stii si nu le mai baga in seama cu frica si nu-ti mai face amar din cauza lor. Spovedeste-le, cum am zis, unui duhovnic. Si nu doar trece pe langa o biserica, intra in ea CHIAR DACA SE DARAMA CERUL PE TINE IN INTERIORUL SUFLETULUI TAU si-ti vine sa hulesti de mama focului.

Daca din cauza acestor ganduri tu refuzi sa te mai rogi, sau sa te mai inchini sau sa mergi la slujbe, al rau si-a atins scopul.

antonyo 26.06.2010 17:29:26

Deci eu trebuie sa am credinta numai si numai in Dumnezeu si atit ,nu trebuie sa cred in acele ginduri urite
Gindurile care ma sperie sint ca o sa mor ,ca o sa orbesc ,si alte ginduri asemanatoare cu astea deci pline de spaima care imi provoaca multa frica ,dar mentionez ca nu fac eu aceste ginduri .Cind imi apare un gind ca asta eu trebuie sa ramin acolo unde a aparut acest gind si sa zic ceva pozitiv ,crezind ca vorba pozitiva va distruge acel gind urit ,deci ma chinui mult si ma ofileste si fizic si psihic .
Si cind intru in biserica gindurile actea urite incep ,iar eu aflinduma in biserica mie frica ca le aude Dumnezeu si le crede adevarate ,cu toate ca nu sint facute de mine
Deci eu daca vorbesc cu Dumnezeu ,el ma asculta ,si ma crede ce zic eu constient?
Deci acele ginduri false nu le crede Dumnezeu?
Imi cer scuze pentru intrebarile astea ,dar asta este cind ajungi la disperare.
Ce carti as putea sa citesc ca sa-mi intaresc credinta in Dumnezeu ,si mentionez ca sint setos dupa credinta in Dumnezeu

Jane Says 26.06.2010 17:41:04

Citat:

În prealabil postat de antonyo (Post 263149)
Deci eu trebuie sa am credinta numai si numai in Dumnezeu si atit ,nu trebuie sa cred in acele ginduri urite
Gindurile care ma sperie sint ca o sa mor ,ca o sa orbesc ,si alte ginduri asemanatoare cu astea deci pline de spaima care imi provoaca multa frica ,dar mentionez ca nu fac eu aceste ginduri .Cind imi apare un gind ca asta eu trebuie sa ramin acolo unde a aparut acest gind si sa zic ceva pozitiv ,crezind ca vorba pozitiva va distruge acel gind urit ,deci ma chinui mult si ma ofileste si fizic si psihic .
Si cind intru in biserica gindurile actea urite incep ,iar eu aflinduma in biserica mie frica ca le aude Dumnezeu si le crede adevarate ,cu toate ca nu sint facute de mine
Deci eu daca vorbesc cu Dumnezeu ,el ma asculta ,si ma crede ce zic eu constient?
Deci acele ginduri false nu le crede Dumnezeu?
Imi cer scuze pentru intrebarile astea ,dar asta este cind ajungi la disperare.
Ce carti as putea sa citesc ca sa-mi intaresc credinta in Dumnezeu ,si mentionez ca sint setos dupa credinta in Dumnezeu

Ce varsta ai? :)
Dumnezeu este atotstiutor, Dumnezeu te-a zidit, Dumnezeu este Adevar, Dumnezeu nu "crede" ceva gresit, nu confunda, nu face greseli. Si mai ales, te iubeste.

Dumnezeu iti stie tainele inimii si stie ca acele ganduri nu sunt de la tine. Dumnezeu te crede cand ii spui ceva constient (rugaciune).

Sa nu iti fie frica si sa nu te mai chinui din cauza aceasta. Si nu incerca nici sa neutralizezi cu ganduri pozitive ispitele acestea, pentru ca asa tu o sa te macini singur cand c-un gand rau cand cu unul pozitiv.

Fa-ti un program de rugaciune care sa nu fie influentat de lucrurile acestea: jumatate de ora dimineata pentru rugaciunile de dimineata; jumatate de ora seara sau cat simti tu pentru rugaciunile de seara care se gasesc in orice carte de rugaciuni/mic ceaslov. Le citesti cu credinta si nadejde.

Citeste din Noul Testament si in rest sunt atat de multe lucruri frumoase ca nici nu stiu ce sa-ti recomand: vietile sfintilor, filocalia, ca sa iti faci o idee arunca o privire pe arhiva-ortodoxa.info si o sa gasesti multe lucruri de citit si ascultat care sa te bucure :)

Nu-ncerca sa te lupti singur cu gandurile astea si nici sa nu te lasi daramat de ele si sa nu faci ritualuri din astea automate (hula, vai sa zic repede un gand pozitiv). Nu tu le distrugi, nu tu le risipesti, ci Dumnezeu o va face. Tu doar sa-L rogi.

Dar neaparat sa te spovedesti si sa te impartasesti.

Jane Says 26.06.2010 17:50:35

Aaa, uite ceva FOARTE frumos: Acatistul Sfantului Duh, daca ti l-ai putea cumpara cu 1 RON de la orice pangar..

http://www.crestinortodox.ro/acatist...duh-67151.html

cred_cu_adevarat 26.06.2010 17:55:36

Citat:

În prealabil postat de antonyo (Post 263133)
cind trec pe linga o biserica sau cind ma inchin imi apar tot felul de ginduri urite ,si eu ca sa nu imi fie frica de aceste ginduri zic din gura ma rog la Dumnezeu ,dar tot imi este frica ca Dumnezeu aude acele ginduri urite ,care imi apar fara voia mea ,si le face sa fie adevarate
Deci acele ginduri false pe care nu le fac eu ,apar ele nu stiu de unde ,mie frica ca Dumnezeu atotstiutorul le aude si le crede ca leam facut eu
Se poate asa ceva?

Sa nu-ti fie frica de faptul ca Dumnezeu s-ar putea supara. Am vazut intr-o zi scris la citatul zilei: Nu atacul gandului este pacat, ci convorbirea prieteneasca cu el - deci nu-l nega, nu vorbi cu el, nu te lupta tu, ci spune: Doamne ajuta-ma!
Cauta-ti un duhovnic (asta neaparat), fa toate lucrurile spuse mai sus de Jane_says si incojoara-te cu oameni, nu mai sta singur asa mult si nu le mai acorda timp acelor ganduri - ci intoarce-te mereu la 'lucrul mainilor tale". Nu te teme, din momentul in care vei vorbi cu un duhovnic, vei simti cum treptat iti creste dragostea pentru Dumnezeu si cum scade frica.
Doamne ajuta!

antonyo 26.06.2010 17:57:37

Am 39 ani
Deci degeaba fac ritualuri ,trebuie sa nu mai fac acele ritualuri ,si sa cred cu tarie ca Dumnezeu anihileaza sau distruge acele ginduri si nu le crede
Cum sa fac rugaciunile cu voce tare sau in soapta sai sa le citesc in gind ,si ce fel de rugaciuni sa citesc?
Are ceva daca rugaciunea o spui cu voce tare sau in gind ,
Este mai bine sa le citesti sau sa le inveti pe derost?
Dumnezeu se afla peste tot ? daca vreau sa-i spun ceva lui Dumnezeu pot sai spun ori unde sau numai in biserica?
Eu pina acum am fost ratacit de Dumnezeu ,nu ma interesat de credinta sau de religie ,dar acum vreau sa invat si sa gasesc credinta in Dumnezeu si imi este foarte greu

cred_cu_adevarat 26.06.2010 18:07:17

Incearca sa vorbesti cu un parinte. Ei stiu cum si ce trebuie sa faci. Daca incerci sa mergi de unul singur, sunt multe sanse sa gresesti des si sa-ti faci mai mult rau decat bine. Insa daca gasesti un parinte care sa-ti arate treptat calea buna prin care te poti apropia de Dumnezeu, lucrurile se vor aseza. Nici exagerarea nu este buna in ochii lui Dumnezeu, deci trebuie sa-ti pastrezi echilibrul, o cale de mijloc pentru a trai bineplacut lui Dumnezeu. Sunt multe greseli pe care le putem face daca nu intrebam. Vorbeste cu un parinte, incearca sa nu mergi de unul singur cand vrei sa iesi din ratacire.


Ora este GMT +3. Ora este acum 17:23:10.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.