Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5028)
-   -   ce facem cu cartile primite de la cei de alte confesiuni? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=10015)

Erethorn 07.07.2010 08:32:02

Chestiunea este cu dus si intors.

Intrebarea care se impune, in contrapartida, este - ce facem noi, catolicii sau ortodocsii, cu o icoana sau un crucifix de care nu avem nevoie (fie ca n-avem loc in casa, fie ca provine de la "ceilalti")

De exemplu, ce ar trebui sa faca un ortodox cu o statuie a Sfintei Fecioare, si ce ar trebui sa faca un catolic cu o icoana a Sfantului Nectarie ?

Daca nu vrea sa o pastreze, o poate darui, este cel mai bun raspuns. Dar este ok sa o arunce ?

Noesisaa 07.07.2010 09:29:49

Citat:

În prealabil postat de Erethorn (Post 266826)

Daca nu vrea sa o pastreze, o poate darui, este cel mai bun raspuns. Dar este ok sa o arunce ?

Cred ca din respect pentru ceea ce reprezinta pentru ceilalti si pentru faptul ca e posibil sa fi fost binecuvantate, cea mai buna cale este sa le arzi, iar cenusa sa o pui intr-un loc gen ghiveciul florilor, apa curgatoare, etc., la fel cum se procedeaza cu alte obiecte religioase de care nu mai ai nevoie sau care s-au deteriorat. Asta in cazul icoanelor/statuilor/etc ortodoxe sau catolice.

Eugen7 07.07.2010 10:04:55

O minte induhovnicita stie sa discearna binele de rau (cu harului Duhului Sfant) in orice situatie.
Hristos insusi "a inchis gura" atat fariseilor cat si saducheilor, cu pasaje din Tora (Vechiul Testament) evident.

"Și au venit la El saducheii care zic că nu este înviere ...
Și le-a zis Iisus: Oare nu pentru aceasta rătăciți, neștiind Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu?
Căci, când vor învia din morți, nici nu se mai însoară, nici nu se mai mărită, ci sunt ca îngerii din ceruri.
Iar despre morți că vor învia, n-ați citit, oare, în cartea lui Moise, când i-a vorbit Dumnezeu din rug, zicând: "Eu sunt Dumnezeul lui Avraam și Dumnezeul lui Isaac și Dumnezeul lui Iacov"?
Dumnezeu nu este Dumnezeul celor morți, ci a celor vii. Mult rătăciți." Marcu 24,27



"Și fiind adunați fariseii, i-a întrebat Iisus,
Zicând: Ce vi se pare despre Hristos? Al cui Fiu este? Zis-au Lui: Al lui David.
Zis-a lor: Cum deci David, în duh, Îl numește pe El Domn? - zicând:
"Zis-a Domnul Domnului meu: Șezi de-a dreapta Mea, până ce voi pune pe vrăjmașii Tăi așternut picioarelor Tale".
Deci dacă David Îl numește pe El domn, cum este fiu al lui?
Și nimeni nu putea să-I răspundă cuvânt și nici n-a mai îndrăznit cineva, din ziua aceea, să-L mai întrebe. " Matei 22,41-46



Hristos a demascat fatarninica atat a saducheilor cat si a fariseilor si carturarilor:

"Și au intrat iarăși în Ierusalim. Și pe când se plimba Iisus prin templu, au venit la El arhiereii, cărturarii și bătrânii.
Și I-au zis: Cu ce putere faci acestea? Sau cine Ți-a dat Ție puterea aceasta, ca să le faci?
Iar Iisus le-a zis: Vă voi întreba și Eu un cuvânt: răspundeți-Mi și vă voi spune și Eu cu ce putere fac acestea:
Botezul lui Ioan din cer a fost, sau de la oameni? Răspundeți-Mi!
Și ei vorbeau între ei, zicând: De vom zice: Din cer, va zice: Pentru ce, dar, n-ați crezut în el?
Iar de vom zice: De la oameni - se temeau de mulțime, căci toți îl socoteau că Ioan era într-adevăr prooroc.
Și răspunzând, au zis lui Iisus: Nu știm. Și Iisus le-a zis: Nici Eu nu vă spun vouă cu ce putere fac acestea. " Marcu 11,27-33


Hristos este modelul nostru pe care trebuie sa il urmam, iar aceasta nu este o chestiune de putere ci de vointa caci Hristos spune clar "indarzniti EU am biruit lumea" Ioan 16,33 si sunt alaturi de fiecare din voi si unde nu puteti voi, EU pot... voi trebuie doar sa vreti (sa veniti la MINE "si pe cel ce vine la MINE EU nu il voi scoate afara" Ioan 6,37 )

Spre exemplu, cei care stiu cum sa foloseasca "substantele chimice periculoase" nu se tem de ele, pentru ca le folosesc conform instructiunilor de folorire si nimic periculos nu se poate intampla... insa din motive de sigurata pentru a proteja copiii si personale neavizate, "subnstantele periculoase" sunt tinute departe de aceste persoane, evident din dorinta de a le proteja, de a evita accidentele mortale.
Intocmai este si cu scrierile eretice, petru cei care cunosc pe Hristos (nu doar cred in EL) nu reprezinta nici un pericol... insa pe de alta parte "sunt unele lucruri cu anevoie de înțeles, pe care cei neștiutori și neîntăriți le răstălmăcesc, ca și pe celelalte Scripturi, spre a lor pierzare." I petru 3,16

Credinta nu este tot una cu incredintarea cunoasterii. Credinta este doar primul pas spre cunoastere. Credita poate fi rapid alterata, sucita, de cel rau, insa cunoasterea nu poate fi modificata de cel rau in nici un fel. Este elocvent in acest sens episodul primei inmultiri a painilor cand doar cei 12 apostoli au ramas langa Hristos, razistand ispitelor diavolior de a-l pararasi pe Hristos asa cum o facusera ceilati oameni "Deci a zis Iisus celor doisprezece: Nu vreți și voi să vă duceți? Simon Petru I-a răspuns: Doamne, la cine ne vom duce? Tu ai cuvintele vieții celei veșnice. Și noi am crezut și am cunoscut că Tu ești Hristosul, Fiul Dumnezeului Celui viu. " Ioan 6,67-69

Sfantul Ioan Gura de aur spune: Cel rau de cele mai multe ori da otrava omului indulcita cu miere, pentru a pacali pe om care simte la inceput doar marea dulceata a mierii, amaraciunea otravii fiind coplesita de aceasta duceata a mierii... insa in cele din urma va muri datorita efecteleor otravii. Intocmai procedeaza cel rau si cu cele spirituale, el vine cu Sfanta Scriptura in mana (care reprezinta mierea) o daruieste omului si il indeamna sa o citeasca, insa nu in Duh Sfant, nu in post si in rugaciune si in unirea reala cu Hristos in Sfanta Impartasanie, ci dupa bunul lui plac al omului... cu o subtila dar ferma indrumare a celui rau, de a departa omul de la intelesul adevarat al sfintei scripturi.

Nu trebuie sa ne amagim: "UN DOMN O CREDINTA UN BOTEZ" EFESENI 4,5... ADEVARUL este unul, Biserica lui Hristos este una. Ferice de cei ce traiesc in adevar... si nu asa doar cu numele dar prin faptele lor tagaduiesc adevarul. "Vai de cei prin care vin sminteleile caci smintelile trebuie sa vina" matei 18,7.

Oameni buni, cel rau cunoaste foarte Bine pe Hristos si Sfanta Scriptura... pentru ca "si dracii cred si se cutremura" Iacov 2,19 ... deci trebuie sa fim foarte atenti "Privegheati si va rugati sa nu cadeti in ispita" Marcu 14,38 .

Asadar trebuie sa ne cercetam pe noi insine sa vedem daca nu este mai bine sa refuzam scrierile eretice. Se supara cineva pentru un refuz decent si politicos? Pe de alta parte cei care cunosc pe Hristos sunt datori sa ajute pe cei nestiutori "datori suntem noi cei puternci sa purtam slabiciunile celor neputinciosi" Romani 15,1

penticostalulmantuibil 07.07.2010 11:29:04

Citat:

În prealabil postat de justine (Post 266453)
O prietena de alta confesiune mi-a cumparat ca dar de ziua mea o Biblie. Ca sa nu o supar am acceptat-o. Este bine sa o pastrez?

Inteleg ca problema dumneavoastra nu este legata de starea cartilor ci de faptul ca sunt de la alte culte. Daca este o problema de constiinta cel mai bine ar fi sa cunoasteti voia lui Dumnezeu. Pentru a o afla va puteti ruga, puteti citi Cuvantul lui Dumnezeu, va puteti adresa parintelui dumneavoastra spiritual...

Daca intrebati pe forum va pot da si sugestia mea. Tinand cont ca Mantuitorul a spus: „toate câte voiți să vă facă vouă oamenii, asemenea și voi faceți lor”, va propun un exercitiu de imaginatie: dumneavoastra i-ati fi daruit ei un frumos odor ortodox.
Ce v-ar place sa faca cu el?

1. Sa-l pastreze atent din respect fata de dumneavoastra.
2. Sa-l daruiasca unei ortodoxe care se va bucura de el.
3. Sa-l vanda si cu banii obtinuti sa va ofere o masa la restaurant.
4. Intr-o maniera a la „sfantul slujitor” Torquemada, sa faca un foc mare intr-un butoi de tabla si, in timpul unui dans ritualic, sa-l arunce peste cap drept in mijlocul flacarilor.

P.S. Au fost unii care au folosit Biblia pe post de hartie igienica. Cred ca puteau da explicatii savante chiar si pentru asta: „stiti, erau simple foi de hartie, pentru mine e perfect OK, nu era Cuvantul lui Dumnezeu, nu fusesera sfintite, doar n-o sa le idolatrizez , etc...

Mihnea Dragomir 07.07.2010 11:38:27

Citat:

În prealabil postat de Erethorn (Post 266826)
Dar este ok sa o arunce ?

Obiectele neconsacrate (nesfințite), indiferent că sunt icoane, statui, biblii, cruciuliție sau rozarii, este absolut OK să fie aruncate. Dacă arunc o imagine a Sf Nectarie nu înseamnă că îl arunc pe Sf Nectarie în pubelă.

Exact pe această psihologie care frizează idolatria se bazau și marii oameni politici europeni Gigi Becali și Vadim Tudor, care difuzau în campania electorală cartonașe cu Isus Cristos pe avers și figura lor pe revers (dacă nu8 cumva invers, nu mai știu). Primind așa ceva la cutiuța poștală, mama mi-a pus aceeași întrebare: "Ce să fac, să le arunc". "Direct la gunoi, mamă!" a fost răspunsul care mi s-a părut cel mai normal.

Noesisaa 07.07.2010 11:57:55

Citat:

În prealabil postat de Mihnea Dragomir (Post 266880)
Obiectele neconsacrate (nesfințite), indiferent că sunt icoane, statui, biblii, cruciuliție sau rozarii, este absolut OK să fie aruncate. Dacă arunc o imagine a Sf Nectarie nu înseamnă că îl arunc pe Sf Nectarie în pubelă.

Exact pe această psihologie care frizează idolatria se bazau și marii oameni politici europeni Gigi Becali și Vadim Tudor, care difuzau în campania electorală cartonașe cu Isus Cristos pe avers și figura lor pe revers (dacă nu8 cumva invers, nu mai știu). Primind așa ceva la cutiuța poștală, mama mi-a pus aceeași întrebare: "Ce să fac, să le arunc". "Direct la gunoi, mamă!" a fost răspunsul care mi s-a părut cel mai normal.

Chiar si asa...cum v-ar place sa treceti intr-o zi pe langa un cos de gunoi si sa vedeti chipul lui Hristos sau al Maicii Domnului aruncat acolo. Sigur, poate iconita aceea nu a fost sfintita si persoana care a aruncat-o nu a facut nimic blasfemiator, dar imaginea in sine mi se pare trista. De aceea totusi cred ca debarasarea de obiecte religioase de care nu (mai) avem nevoie si care nu sunt binecuvantate trebuie facuta cu ceva respect, chiar daca respectul include sa le arzi intai, si apoi sa arunci cenusa la gunoi. Nu fiindca idolatrizezi obiectul, ci din respect pentru ceea ce reprezinta el.

eu-cristina83 07.07.2010 12:20:09

Biblia sectară și Biblia Ortodoxă. Diferențe între minciunile drăcești ale sectanțil
 
Biblia Ortodoxa are urmatoarele carti: Vechiul Testament are 39 de carti + 14 carti, adica 53 de carti; a lor nu are decat 39 de carti, restul le-au scos afara. Noul Testament are 27 de carti; acesta si la ei are tot atitea carti, dar este plin de greseli. Deci, Biblia adevarata ortodoxa, are un total de 80 de carti. Ei ii zic la a noastra ,,Biblia bogata” dar oare este una si saraca, oare Dumnezeu nu are numai o Biblie? Biblia este cuvantul lui Dumnezeu vorbit catre oameni, este glasul lui Dumnezeu catre om. Când ne rugăm, noi ridicam glasul catre El, iar cand citim Biblia El ne vorbeste noua, Sectarii au scos din Scriptura multe carti. Iata greselile Bibliei sectare:

1. Pe ea nu scrie decat, Biblia – fara a mai scrie unde este editata si de cine, scrie acolo ,,Societatea biblica”, dar care-i aceea? In Biblia ilustrata veti gasi rachete, sportivi, tineri sarutindu-se, cladiri din SUA, presedinti ai S.U.A. Orice gasesti in ele numai pe Iisus Hristos nu. Intr-un loc este o cruce fara Hristos pe ea, l-au rupt pe Iisus de pe ea: lepădare de Iisus Hristos!

2. Au scos din Vechiul Testament 14 carti: de la proorocul Maleahi pana la Evanghelia lui Matei, urmatoarele carti: Tobit, Cartea Iuditei, Cartea lui Baruh, Epistola lui Ieremia, Cintarea celor trei tineri, Cartea a treia a lui Ezdra, Cartea intelepciunii lui Solomon, Cartea intelepciunii lui Iisus, fiul lui Sirah; Istoria Suzanei, Istoria omorârii balaurului Bel, Cartea I Macabei, Cartea II Macabei, Cartea III Macabei, Rugaciunea lui Manase, au scos afara de la pagina 917 la pagina 1097, adica un total de 180 de pagini. Ce scrie la Apocalipsa: ,,De va scoate cineva din cuvintele cartii acestei prooroci, Dumnezeu va scoate partea lui din pomul vietii si din cetatea sfânta si de la cele scrise in cartea aceasta” Apoc. 22, 19). Si ei au scos ce au vrut ei. Numai doua Biblii in lume sunt bune si egale: Biblia ortodoxa, pe care sectarii o zic Biblia bogata si Biblia catolica. Numai Biblia si Noul Testament aprobate de Sinod sint bune. Toate drăciile le-au facut, dracii de sectari, dracii ăștia fără de coarne.

3. Nu au Psalmul 50: in orice Biblie de cind ar fi ea, Psalmul 50 este: ,,Milueste-ma, Dumnezeule, dupa mare mila Ta . . . “, psalmul de pocainta al lui David, la ei este Psalmul 51, care zice: ,,Ai mila de mine, Dumnezeule, in bunatatea Ta!“, cu totul altul este sensul la noi si altul la ei.

4. In Psalmul 96, 7, la ortodocsi spune: ,,Sa se rusineze toti cei ce se inchina chipurilor cioplite si se lauda cu idolii lor” la sectari in Psalmul 97, 7 – căci nici numerotarea psalmilor nu este identică – scrie: ,,Sint rusinati toti cei ce slujesc icoanelor si care se falesc cu idolii”, lor nu le plac icoanele, ca le-au facut idoli. Dar idolii sunt: animale, pasari, oameni, zei, astri, soarele, pietrele; la acestea sa nu te inchini. Icoana il arata pe Dumnezeu, si Moise a facut Heruvimi in cort, tot icoane.

5. Numerotarea Psalmilor este gresita, au taiat un psalm in doua, la noi este psalmul 96, iar la ei 97. Textul este foarte încâlcit.

6. În Noul Testament, la Matei 1, 20 scrie la noi: ,,Iosife, fiul lui David, nu te teme a lua pe Maria, logdnica ta”, iar la ei, la sectari scrie: ,,Pe Maria, nevasta-ta!” dar oare Maica Domnului i-a fost nevastă lui Iosif? Ce dracie! Cum s-a implinit atunci proorocia lui Isaia 7, 14: ,,Iata fecioara va avea in pintece si va naste fiu . . . “? Ce ratacire grozava, nu se naste Hristos dintr-o nevasta, ci dintr-o fecioara!

7. In Evanghelia de la Luca 1; 28, la noi scrie: ,,Bucura-te cea plina de har” iar la sectari:,,Plecaciune tie .. . .” Au inlocuit ,,Bucura-te” ca sa nu fie ca la noi la Acatist. In limba greaca scrie: ,,Herete” = bucura-te – alta greșeală a lor.

8. La Luca 1, 43, la noi scrie: ,,Si de unde mie cinstea aceasta, ca sa vina la mine Maica Domnului meu?” iar sectarii au pus: ,,mama Domnului” in loc de Maica Domnului, ei n-o cinstesc, ci o batjocoresc!

9. L-a Luca 1, 48, la ortodocsi scrie: ,,Ca iata, de acum ma vor ferici toate neamurile” la sectari scrie asa: ,,Ca iata de acum incolo, toate neamurile imi vor zice fericita”. Este o injosire adusa Maicii Domnului. Daca ei n-o cinstesc, atunci au ajuns s-o batjocoreasca, ca-i o femeie de rând, că a mai avut copii. Ce drăcii in capul lor!

10. Greșeli mai sunt la Tit 3, 10 si in multe locuri, asa-i Biblia lor, daca si-au stricat credinta si-au stricat si Scriptura.

11. La I Tim 3, 1: ,,De doreste cineva sa fie Episcop. . .” la ortodocsi, iar la sectari: ,, . . . sa fie episcop” cu explicatia, episcop = priveghetor, supraveghetor. Mare greșeală. Episcopii numai in Biserică îi gasim. Numai Biblia si Noul Testament tiparit de Biserică sunt bune, ca de sunt asa cum au fost si in urma cu 2000 de ani, ale lor va duc in Iad. Noi avem carti foarte vechi, scriptura nu-i de ieri sau alaltaieri. ,,TOATA Scriptura este de Dumnezeu insuflată” (II Tim 3, 16) deci toata nu numai o parte.

12. In Biblia ortodoxa gasim cuvantul preot sfintit de apostoli. La sectari cuvantul preot = batrin, deci un om oarecare de rind, mare greseala. Preotul este preot pus de sfintii Apostoli. Vezi Iacov 5, 14.

Prima carte in romaneste este Liturghierul de la 1545 de la Minastirea Bistrita, R. Valcea; Evangheliarul lui Coresi, Brasov 1560; Noul Testament de la Alba Iulia, 1648; Bibia de la Bucuresti, 1688; Cazania lui Varlaam, Iasi 1643; Marturisirea de credinta a lui Petru Movila, 1642; Biblia de la Blaj, 1743; Biblia lui A Saguna, ilustrata, Sibiu 1853; Biblia de la 1911, de la Bucuresti; Biblia de la Iasi, 1883; Biblia de la Bucuresti, 1914; Biblia lui Galaction, Bucuresti 1936 dupa originalul ebraic; Noul Testament de la Cluj, 1941 de N. Colan; 100 000 Biblii Buc. 1975; 100 000 Biblii Buc. 1982-1983; Noul Testament 300000 1968, 1975, 1983; Mica Biblie mai multe editii. Sirbii au tiparit 500 000 Biblii, Românii 300000, iar grecii foarte putine. Aceste Biblii sint ale Bisericii, numai acestea sa le cititi. Ei se lauda cu un ratacit Cornilescu, care i-a dus la pierzare. Daca au aparut recent, de unde sa aiba ei Biblia cea adevarata?”



Acesta e un fragment din capitolul “Apocalipsa”, din cartea “Pelerinul roman”,Parintele Ilie Cleopa: “eu sunt prieten numai cu oamenii, voi sectarii nu sunteți oameni”

Erethorn 07.07.2010 12:38:21

De unde atata ura pt. protestanti ?

penticostalulmantuibil 07.07.2010 12:51:45

Din acelasi izvor din care tasneste si ura protestantilor pentru catolici sau ortodocsi: din prisosul inimii. Luca 6:45
Din fericire sunt multi catolici, ortodocsi sau protestanti care, avand dragoste in inima, graiesc altfel.

penticostalulmantuibil 07.07.2010 13:06:36

Citat:

În prealabil postat de eu-cristina83 (Post 266894)
Acesta e un fragment din capitolul “Apocalipsa”, din cartea “Pelerinul roman”, Parintele Ilie Cleopa: “eu sunt prieten numai cu oamenii, voi sectarii nu sunteți oameni

Daca tot ati lasat cainatul si sunteti intr-o dispozitie razboinica, va sugerez sa raspundeti unui ortodox care crede ca nu chiar tot ce a zis Parintele Cleopa este inspirat de sus:

Cleopa si...au voit si inca se sirguiesc sa schimbe Scriptura de la Duhul Sfint ”

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...490#post266490


Ora este GMT +3. Ora este acum 00:16:10.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.