Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Eutanasia (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5044)
-   -   group therapy ... (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=10713)

Jamaica 18.09.2010 20:57:29

group therapy ...
 
Am o prietena care a incercat anul trecut sa se sinucida cu o supradoza de xanax ,dar a gasit-o un membru al familiei la timp si a dus-o la spital si a scapat. Mi-a spus de curand ca ia din nou antidepresive si somnifere si ca uneori ii mai vin ganduri sa se sinucida, (are probleme mari pe plan profesional din care nu vede scapare) iar eu nu stiu ce sa-i mai fac, cum sa vorbesc cu ea. Cand nu-mi raspunde la tel imi fac 1000 de ganduri.... nu este foarte credincioasa ,iar eu nu mai stiu cum sa-i bag mintile in cap !

ioan_strainul 18.09.2010 22:51:19

Citat:

În prealabil postat de jamaica (Post 289545)
am o prietena care a incercat anul trecut sa se sinucida cu o supradoza de xanax ,dar a gasit-o un membru al familiei la timp si a dus-o la spital si a scapat. Mi-a spus de curand ca ia din nou antidepresive si somnifere si ca uneori ii mai vin ganduri sa se sinucida, (are probleme mari pe plan profesional din care nu vede scapare) iar eu nu stiu ce sa-i mai fac, cum sa vorbesc cu ea. Cand nu-mi raspunde la tel imi fac 1000 de ganduri.... Nu este foarte credincioasa ,iar eu nu mai stiu cum sa-i bag mintile in cap !

spunei sa intre pe forum si va gasi multe invataturi si de mare folos doamne ajuta insa sa spuna cu ce intra si sa nu se rusineze ca nici hristos nu se rusineaza de noi amin amin amin +++ +++ +++ +++
bunul dumnezeu sa ii schimbe gindurile si sa o sfinteasca sa o faca un vas ales si placut lui amin amin amin

florinbrasov0 18.09.2010 23:30:56

Zii sa mearga la Sfanta Liturghie si la Sf Maslu, sa se si spovedeasca daca ii pare rau si vrea sa se indrepte.

coralina 19.09.2010 00:11:10

... si mai spune-i ca nici o "problema profesionala" nu e nerezolvabila!! Toate trec pe lumea asta, insa noi, oamenii, avem tendinta sa facem o tragedie din orice.
E sanatoasa, are o familie care sa-i fie aproape si la care sa gaseasca sprijin? Atunci sa deschida bine ochii sa vada aceste binecuvantari si sa-I multumeasca lui Dumnezeu pentru ele.

Jamaica 19.09.2010 15:16:58

ea zice ca a repetat anumite greseli iar Dumnezeu nu o sa ii mai ajute pt ca nu se invata minte.... o sa incerc sa o duc la o slujba de Maslu - dar cu forta nu se poate

I.Calin 19.09.2010 15:34:31

Da, e o problemă, cu unii când recidivează în greșeli, are grijă dracu' să-i "lămurească" că nu mai există nici o șansă pentru ei.

Spune-i, te rog, Jamaica, că numai MOARTEA NU MAI REZOLVĂ NIMIC. Odată ce te duci la dracu', numai dracu' le mai rezolvă, tu, oricum, nu mai ai nici o șansă. Dar, tocmai asta-i frumusețea vieții, alegerea noastră. Putem alege... iar Dumnezeu nu ne îngrădește cu nimic, except our lives, nu avem nici un drept asupra vieții proprii. Noi nu hotărâm nașterea și moartea. În schimb, ne hotărâm mântuirea, iar problemele de serviciu, nimicuri zornăitoare, care nu fac decât să ne distragă atenția de la adevăratele preocupări. Oricum, problemele de serviciu nu trebuie să ne acapareze existența. Sunt importante atât timp cât le facem noi să devină / să fie importante.

Nu există nimeni și nimic care să ne poată determina mântuirea decât noi înșine. E adevărat că pentru asta trebuie să redevenim noi înșine, creația de dinaintea păcatului, "chipul și asemănarea lui Dumnezeu" și nu prin moarte realizăm aceasta, ci prin viață, prin Cel ce este Calea, Adevărul și Viața, adică asumându-ne Viața, trăind adică întru Iisus Hristos care este Calea și Adevărul nostru, "Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluiește-mă pe mine, păcătosul."
Viața (Iisus Hristos) rezolvă totul, nu MOARTEA prin care nu mai rezolvăm nimic. Odată ce nu ești, creștin sau nu, tu nu mai alegi, alege Dumnezeu sau dacă l-ai ales pe dracu'...

codana 19.09.2010 15:39:00

salut,jamaica
 
Citat:

În prealabil postat de Jamaica (Post 289763)
ea zice ca a repetat anumite greseli iar Dumnezeu nu o sa ii mai ajute pt ca nu se invata minte.... o sa incerc sa o duc la o slujba de Maslu - dar cu forta nu se poate

1corinteni,cap.13 vorbeste despre dragoste,iar indelung rabdarea si bunatatea sunt parte integranta a dragostei si dragoste este dumnezeu.o idee.

Iubirea 19.09.2010 19:00:56

Foarte complicat in astfel de situatii...daca nu are pe cineva langa ea care sa-i distraga atentia de la aceste stari, care sa-i umple timpul cu ceva pozitiv, optimist, dinamic, diversificat...e dificil.
Daca Jamaica spune ca nici nu este o persoana credincioasa.....atunci sfaturile noastre sa mearga la biserica, la un duhovnic, sa spuna o rugaciune...nu au nici o valoare pt ea mai ales cand este in starea de pesimism...
Poate cei care o cunosc, daca au un dram de credinta sa o puna la rugaciune si cand este un moment prielnic sa o duca la un duhovnic bun care in prealabil sa stie dinainte situatia.

Offf!!! :(
Ce sa mai spun...tare imi e greu in astfel de situatii pt ca nu pot face ceva sa ajut...eu ma rog ca Maica Domnului sa nu o lase sa faca vreun gest necugetat pana la urma...
Cei din jur care o cunosc cat de cat ar putea face cate ceva pt ea, doar putina vointa...
Doamne ajuta!

Jamaica 19.09.2010 19:26:31

am citit pe internet despre xanax si nu scrie ca ar duce la deces. poate ar trebui sa intreb pe un forum medical... fratele care a gasit-o zicea ca arata ca lesinata, iar dupa ce i-au pompat stomacul 3 zile a fost ca o leguma pana cand a trecut efectul medicamentelor. o spuradoza poate fi fatala sau doar o "drogheaza"? ? ?
inca nu le-am spus alor ei ca a recidivat

Iubirea 19.09.2010 19:30:17

Citat:

În prealabil postat de Jamaica (Post 289876)
am citit pe internet despre xanax si nu scrie ca ar duce la deces. poate ar trebui sa intreb pe un forum medical... fratele care a gasit-o zicea ca arata ca lesinata, iar dupa ce i-au pompat stomacul 3 zile a fost ca o leguma pana cand a trecut efectul medicamentelor. o spuradoza poate fi fatala sau doar o "drogheaza"? ? ?
inca nu le-am spus alor ei ca a recidivat

Este bine sa intrebi persoane abilitate...insa parerea mea este ca o poate omori daca ia in cantitate f mare acest medicament.


Ora este GMT +3. Ora este acum 00:15:44.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.