Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Sfintele Pasti - Invierea Domnului (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5070)
-   -   Hristos a inviat! (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=9172)

mihai anton 16.04.2010 00:20:30

Hristos a inviat!
 
... Oare acum, în plasa de minciuni care te cuprinde din toate părțile, mai poți distinge la fel de lesne adevărul de ne-adevăr? Sub năvala “evanghelizării” de tip protestant și american, în care adevăruri parțiale ale creștinismului îți sînt predicate pe fondul satanic al rock-ului și în forma teatralizării de cartier, cu răcnete și lacrimi false, cu minuni și vindecări care plouă peste capul tău buimăcit, cum mai poți găsi pe Hristos cel adevărat în inima ta? Ieri, sub teroarea ateismului comunist, puteai să-ți împodobești sufletul cu trupul Domnului, uns cu miresme, așa cum îl puseseră în mormînt Iosif și Nicodim. Astăzi, sedus de ritmul infernal al tobelor și de vuietul cu ritm sălbatic al “propovăduirii” sectante, nu-L mai găsești pe Dumnezeu și stai, ca Maria Magdalena, plîngînd în fața mormîntului gol al sufletului tău ...

Te-ai născut, tinere, din nou, nu din poftă trupească, nici bărbătească, ci din Dumnezeu, Care S-a făcut trup pentru tine și din a Cărui plinătate te-ai împărtășit, și har după har ai luat. Acest har îți este scut împotriva desfrînărilor la care te îndeamnă învățătorii tăi de azi, vorbindu-ți despre libertate ca despre ridicarea oricăror opreliști din fața ta. Bunul simț este un fetiș, cinstea – o noțiune perimată, sexualitatea – o descătușare a animalului din tine, asemănarea ta cu Hristos – o poveste creată de preoți, iar iubirea de Dumnezeu și de semeni – o nouă formă de încătușare a personalității. Cercetează în inima ta, dincolo de acest hățiș diabolic al minciunii, și vei găsi Adevărul, singurul care te face liber! Și supremul adevăr este Învierea. Învierea lui Hristos, ca pîrgă a învierii tale ...

Nu alerga după spectacole; nu alerga după minuni ieftine făcute pe scenă; nu alerga la bolboroselile fără sens ale sectanților: vorbele lor neînțelese sînt șerpi care le ies din gură! Nu alerga la teatralitatea predicării unora ca aceștia: toate sînt minciuni, toate sînt armele ascunse ale satanei! Mergi la cel mai simplu dintre adevăruri, la cel mai neargumentat și mai de neargumentat:

Hristos a înviat! Adevărat a înviat! ...

andreicozia 16.04.2010 00:34:09

Citat:

În prealabil postat de mihai anton (Post 235776)
.nu alerga după minuni ieftine făcute pe scenă; nu alerga la bolboroselile fără sens ale sectanților: vorbele lor neînțelese sînt șerpi care le ies din gură! Nu alerga la teatralitatea predicării unora ca aceștia: toate sînt minciuni, toate sînt armele ascunse ale satanei!

Hristos a înviat!...

Adevărat a înviat!

Nu ca le tin partea , ca doar nu am nimic in comun cu ei DAR:

Minuni ieftine avem cu totii. Si ai lor fac vindecari si descilcesc situatii imposibile( sociale, maritale) ..ca altfel nu ar sta lumea cu ei

2. Bolboroseli?... nu cred ca stii ce vorbesti!
neo=protestantii sunt cei mai clari si elocventi oratori care tind spre perfectiunea comunicarii mesajelor lui Hristos, evident din perspectiva lor si cu accentele dramatice occidentale...nu ca ai nostrii nu ar avea si ei dramatism , ..ca au!..ca nu pot ajunge la nivelul oratoric occidental asta-i alta problema!..care tine de cultura si educatie...de aici si faptul ca nu avem lideri politici de inalta tinuta..totul vine de la talentul oratoric care-i inexistent la noi, incepind cu biblbiitul si bijbiitul de presedinte.

...si cu serpii sa o lasam mai moale..este o jignire DEOSEBIT DE GRAVA adusa acestor comunitati de oameni pe care noi o lansam din disperare de catre reprezentanti disperati!

Din pacate, acesti disperati arunca o lumina falsa asupra noastra a tuturor de parca noi toti ii urim pe neo-protestanti, si nu este asa. Crestinii-ortodocsi nu sunt circotasi, uritori si birfitori!

pelerin_basarabean 03.10.2010 14:54:17

Hristos a inviat! ...

Rodica50 03.10.2010 15:23:11

Citat:

În prealabil postat de pelerin_basarabean (Post 293877)
Hristos a inviat! ...

Sfantul Serafim de Sarov obisnuia sa intampine cu acest salut plin de lumina, bucurie, nadejde:"Bucuria mea, Hristos a inviat!".

cristian67 06.10.2010 16:50:15

Hristos a inviat
 
Au gandesti tu sa scapi de ceea ce n-a scapat om?Insusi HRISTOS,Domnul nostru,n-a fost un ceas fara sa patimeasca cat a vietuit in lume!,,Asa trebuia,zice el,ca sa patimeasca HRISTOS si sa invieze din morti;si asa sa intre intru marirea sa''(Luc.24,46).Si tu cum cauti alta cale,decat imparateasca cale a sfintei cruci?Toata viata lui HRISTOS n-a fost decat o cruce,o mucenicie lunga si noi cautam repaosul si veselia.Ne inselam amarnic,daca socotim ca,cautand vom gasi altceva decat a patimi necazuri;ca toata aceasta viata muritoare este plina de dureri si inconjurata de cruci.Si cu cat inainteaza cineva mai mult in viata DUHULUI,cu atat mai grele cruci intampina;ca dragostea catre imparatia duhului ii face foarte apasatoare strainatatea din viata pamanteasca.

mihaila_alin 20.10.2010 10:09:57

pentru cei ce cauta sa ii faca voia
 
Hristos a inviat

Rodica50 25.10.2010 16:21:59

Din cand in cand, daca nu mereu, sa ne aducem aminte ca Hristos s-a rastignit pentru pacatele noastre, a murit si a inviat, ca noi sa credem, sa ne spele pacatele, sa ne trezeasca din moarte.

Carmen FUNIERU 06.11.2010 21:13:32

Bucuria Învierii revine în fiecare duminică. Duminica este ziua în care a Înviat Hristos!

Rodica50 10.04.2011 17:08:55

Valeriu Gafencu - Imn al invierii

Va cheama Domnul slavei la lumina,
Va cheama mucenicii-n vesnicii,
Fortificati biserica crestina
Cu pietre vii zidite-n temelii.

Sa creasca-n inimile voastre
Un om nascut din nou armonios,
Pe sufletele voastre sa se-mplante
Pecetea Domnului Iisus Hristos.

Un clopot tainic miezul noptii bate
Si Iisus coboara pe pamant;
Din piepturile noastre-nsangerate
Rasuna Imnul Invierii sfant.

Veniti crestini, luati lumina
Cu sufletul smerit, purificat;
Veniti flamanzi, gustati din cina,
E nunta Fiului de Imparat.

guardian knight 10.04.2011 18:15:00

parere !
 
bisericile traditionale, au ramas inchistate intr-o forma ritualica perimata,ce nu mai corespunde exigentelor estetice ale omului modern !

hai sa nu mai fim ipocriti si sa recunoastem,ca statul in biserica e extrem de plictisitor,ca nu auzim nimica decat o muzica demodata, de acum sute de ani, pe care nu o mai putem intelege si recepta,ca oameni moderni !

hai sa fim de acord, ca popa predica prost,lipsit de vocatie, si grabit sa termine mai repede.,asa incat nu plecam de acolo cu vreo invatatura mai buna sau mai de folos !(cazurile contrare sunt mai putine decat cel expus !)

si asa totul,acesta atmosfera terna si fixista, face ca biserica sa-si indeparteze oamenii ,din incapacitate de a se reforma !!!

sa nu-i blamam pe protestanti,desi ei pacatuiesc prin un prea mare modernism, insa acolo putem vedea :

1) predicatori cu talent, care stiu sa scoata mai mult decat trei fraze incoerente !

2) o muzica moderna, adaptata omului modern,cu versuri crestine !

3). impresia de comunitate si comuniune !

Rodica50 10.04.2011 20:55:41

Citat:

În prealabil postat de guardian knight (Post 353385)
bisericile traditionale, au ramas inchistate intr-o forma ritualica perimata,ce nu mai corespunde exigentelor estetice ale omului modern !

hai sa nu mai fim ipocriti si sa recunoastem,ca statul in biserica e extrem de plictisitor,ca nu auzim nimica decat o muzica demodata, de acum sute de ani, pe care nu o mai putem intelege si recepta,ca oameni moderni !

hai sa fim de acord, ca popa predica prost,lipsit de vocatie, si grabit sa termine mai repede.,asa incat nu plecam de acolo cu vreo invatatura mai buna sau mai de folos !(cazurile contrare sunt mai putine decat cel expus !)

si asa totul,acesta atmosfera terna si fixista, face ca biserica sa-si indeparteze oamenii ,din incapacitate de a se reforma !!!

sa nu-i blamam pe protestanti,desi ei pacatuiesc prin un prea mare modernism, insa acolo putem vedea :

1) predicatori cu talent, care stiu sa scoata mai mult decat trei fraze incoerente !

2) o muzica moderna, adaptata omului modern,cu versuri crestine !

3). impresia de comunitate si comuniune !

Omule, te-a bagat cineva cu forța în biserică?Tot ce spui despre ortodoxie este minciună. Lasă-ne să avem părerea noastră! Să trăim in credința noastră,e alegerea fiecăruia!

glykys 10.04.2011 22:22:09

Eu am ajuns s-o citesc si pe asta: Biserica si exigenta estetica... de parca Biserica ar fi facuta pentru a satisface nevoia de estetic a unora, sa placa unuia sau altuia... :(

ioan cezar 11.04.2011 12:35:52

Estetica si plinatatea Duhului
 
Citat:

În prealabil postat de glykys (Post 353462)
Eu am ajuns s-o citesc si pe asta: Biserica si exigenta estetica... de parca Biserica ar fi facuta pentru a satisface nevoia de estetic a unora, sa placa unuia sau altuia... :(

Ei, sa va zic cum a fost: 25 ani am fost purtat, inaltat, imbatat de exigenta estetica. Literatura, critica literara, esteticienii (il pretuiam mult pe Liviu Rusu, pe Croce, pe Vianu etc.), muzica si teatrul s.a.m.d.
Eram plin de estetica si ma socoteam un rafinat...
Apoi, peste mine un sunet, un gest, un strop de cuvant, o licarire, tamaia... O simpla atingere, in Biserica.
La strana, unde psalmodiaza incet cantareti nu tocmai straluciti (neincapind ei in patul lui Procust al esteticii academice), am descoperit ca nu mai am nevoie de estetica mea, de estetica lumii. Era un val gros de iluzii, pricepeam in sfarsit, o inchisoare a mintii unde zacea sufletul meu.
Dincolo de estetica. Duhul plineste, trece sufletul PESTE plasa esteticii si DINCOLO de ea.
E de inteles ca sunt oameni care vor predici "talentate", muzici adaptate la omul modern etc. Eu unul am fost chiar asa. Asa e cand esti insingurat, alienat, ratacind...

Lumescul din noi cauta AFARA SI INAINTE ceea ce e pus in noi INLAUNTRU si, in timpul profan, INAPOI... (Indemna Cronicarul: "Inainte la inaintasi!")

Cand Duhul Sfant va mangaia inima lor, vor lasa, uimiti si cumintiti, plangind sub Mangaiere, sa plece estetica acolo unde ii e locul. Nu vor mai avea nevoie de ea.
Estetica imi pare (parafrazindu-l pe Wittgenstein) o scara pe care urci pana la marginea Adevarului. Apoi ii dai cu piciorul.

Imi pare ca Arghezi spune asemenea, despre dezvrajirea de estetica lumii, aici:
"De ce-ai cantat? De ce te-am auzit?
Tu te-ai dumicat cu mine vaporos -
Nedespartit - in bolti.
Eu veneam de sus, tu veneai de jos.
Tu soseai din vieti, eu veneam din morti."
(Morgenstimmung, in Cuvinte potrivite, Tudor Arghezi)

Marius22 11.04.2011 12:51:27

Citat:

În prealabil postat de ioan cezar (Post 353597)
Estetica imi pare (parafrazindu-l pe Wittgenstein) o scara pe care urci pana la marginea Adevarului. Apoi ii dai cu piciorul.

Ioan, subscriu la cele spuse de tine in chip minunat. Legat de Wittgenstein, as indrazni doar sa mai adaug ca estetica este acea scara pe care, odata ajuns la marginea Adevarului, o transfigurezi, in perspectiva filocalica asupra lumii. In Biserica nu mai dicteaza estetica lumii, ci iubirea de frumos, filocalia.

ioan cezar 11.04.2011 13:21:16

Citat:

În prealabil postat de Marius22 (Post 353602)
Ioan, subscriu la cele spuse de tine in chip minunat. Legat de Wittgenstein, as indrazni doar sa mai adaug ca estetica este acea scara pe care, odata ajuns la marginea Adevarului, o transfigurezi, in perspectiva filocalica asupra lumii. In Biserica nu mai dicteaza estetica lumii, ci iubirea de frumos, filocalia.

Da, binevenita completare, iti multumesc Marius! :)
Sa dea Domnul nostru Iisus Hristos, sa aiba loc in sufletele noastre aceasta transfigurare in Duhul intru Frumusete si, in locul "dictatului" sa avem parte de mangaierea Frumosului sau de Frumoasa Mangaiere, in veci! Amin.

guardian knight 11.04.2011 14:38:49

priviti in jur !!!
 
de ce au oare cultele neo-protestante atatia adepti printre fostii ortodoxi ???
pentru ca biserica ortodoxa si-a pierdut masiv credinciosii ,nefiind capabila sa-i atraga !
iar dintre cei ramasi,numai o mica parte,cred ca sunt adevarati, restul merg acolo numai din obisnuinta !!!
a facut cineva un calcul,sau a dat o cifra care sa arate cati oameni,care au fost botezati ortodoxi au trecut la neo-protestanti ???

nu, pt ca bisercii ai e frica sa -si recunoasca esecul !!!
si aici e vorba de toate bisericile traditionale !

MariS_ 11.04.2011 15:31:34

Citat:

În prealabil postat de Marius22 (Post 353602)
Ioan, subscriu la cele spuse de tine in chip minunat. Legat de Wittgenstein, as indrazni doar sa mai adaug ca estetica este acea scara pe care, odata ajuns la marginea Adevarului, o transfigurezi, in perspectiva filocalica asupra lumii. In Biserica nu mai dicteaza estetica lumii, ci iubirea de frumos, filocalia.

Si eu cred ca Frumosul este haina Adevarului. Ca si smerenia. Pentru ca Adevarul se naste din Iubire, el nu poate fi decat frumos. Estetica, insa, priveste frumosul cu ochi lumesti, dar el trebuie privit cu ochi duhovnicesti. Atunci el se transfigureaza si devine Slava. Frumosul cu f mare este Slava.
Har, smerenie si jertfa de sine.

Marius22 11.04.2011 16:25:12

Citat:

În prealabil postat de MariS_ (Post 353638)
Si eu cred ca Frumosul este haina Adevarului. Ca si smerenia. Pentru ca Adevarul se naste din Iubire, el nu poate fi decat frumos. Estetica, insa, priveste frumosul cu ochi lumesti, dar el trebuie privit cu ochi duhovnicesti. Atunci el se transfigureaza si devine Slava. Frumosul cu f mare este Slava. Har, smerenie si jertfa de sine.

Citind cele scrise, mi-am amintit de aceasta strofa din Prohodul Domnului:

"Mai frumos cu chipul
Decat oamenii toti,
Ca un om se vede mort si fara chip.
Cel ce toata firea a-nfrumusetat."

Daca mai putem nadajdui la frumusete, o facem numai datorita jertfei Mantuitorului de pe Cruce si Invierii Sale. Prin acestea Hristos a infrumusetat iarasi lumea si continua sa o faca la fiecare Sfanta Liturghie.

glykys 11.04.2011 21:59:21

Citat:

În prealabil postat de guardian knight (Post 353627)
de ce au oare cultele neo-protestante atatia adepti printre fostii ortodoxi ???
pentru ca biserica ortodoxa si-a pierdut masiv credinciosii ,nefiind capabila sa-i atraga !
iar dintre cei ramasi,numai o mica parte,cred ca sunt adevarati, restul merg acolo numai din obisnuinta !!!
a facut cineva un calcul,sau a dat o cifra care sa arate cati oameni,care au fost botezati ortodoxi au trecut la neo-protestanti ???

nu, pt ca bisercii ai e frica sa -si recunoasca esecul !!!
si aici e vorba de toate bisericile traditionale !

Poate ne zici tu cate milioane sau chiar miliarde de oameni au trecut la neo-protestanti! In curand, o sa treaca toata planeta, o sa ajungeti sa "evanghelizati" si cosmosul! :78:Aveti si voi 100-200 de ani si cuceriti universul!

Pentru o galeata portocalie si o felie de paine ii atragi pe unii sa faca orice... Cei care vor hrana spirituala raman in BOR, cei care vor pomana, se duc la cei care dau un pachet mai mare. E adevarat insa ca si pentru acele suflete ratacite care au dezerat niste păstori poarta vina, ca nu au stiut sa le indrepte...

vinerea13 11.04.2011 22:41:57

Citat:

În prealabil postat de glykys (Post 353738)
Poate ne zici tu cate milioane sau chiar miliarde de oameni au trecut la neo-protestanti! In curand, o sa treaca toata planeta, o sa ajungeti sa "evanghelizati" si cosmosul! :78:Aveti si voi 100-200 de ani si cuceriti universul!

Off-topic:
Ironiile dumitale sunt direcționate greșit: Mister Guardian nu e neoprotestant. El este cel mai probabil ortodox. Sau mason. El știe.

In altă ordine de idei, neoprotestanții ăia care „evanghelizează” chiar cuceresc.
Intr-o sută de ani au ajuns la număr cam cât au ajuns ortodocșii într-o mie de ani.

On-topic: Adevărat a Înviat!

glykys 11.04.2011 23:00:01

Citat:

În prealabil postat de vinerea13 (Post 353749)
Off-topic:
Ironiile dumitale sunt direcționate greșit: Mister Guardian nu e neoprotestant. El este cel mai probabil ortodox. Sau mason. El știe.

In altă ordine de idei, neoprotestanții ăia care „evanghelizează” chiar cuceresc.
Intr-o sută de ani au ajuns la număr cam cât au ajuns ortodocșii într-o mie de ani.

On-topic: Adevărat a Înviat!

Multi chemati, putini alesi... si asta e din Biblie, nu din Traditie...
Evident ca acum 1000-2000 de ani erau cu mult mai putini oameni pe Terra de evanghelizat (cateva milioane, nu miliarde, ca acum). Lucrurile trebuie stabilite procentual, nu per capita. Pacat ca nu procentajele ne mantuiesc...

ioan cezar 12.04.2011 00:00:24

Un singur crestin ortodox e suficient
 
Un singur crestin ortodox daca ramane pe Terra, nu va temeti: nu piere lumea, iar el nu e singur. E cu Dumnezeu. Se afla, asadar, in majoritate ABSOLUTA.

vintage 12.04.2011 00:33:56

Citat:

În prealabil postat de guardian knight (Post 353627)
de ce au oare cultele neo-protestante atatia adepti printre fostii ortodoxi ???
pentru ca biserica ortodoxa si-a pierdut masiv credinciosii ,nefiind capabila sa-i atraga !
iar dintre cei ramasi,numai o mica parte,cred ca sunt adevarati, restul merg acolo numai din obisnuinta !!!
a facut cineva un calcul,sau a dat o cifra care sa arate cati oameni,care au fost botezati ortodoxi au trecut la neo-protestanti ???

nu, pt ca bisercii ai e frica sa -si recunoasca esecul !!!
si aici e vorba de toate bisericile traditionale !

Din Biserica Ortodoxa au plecat (si vor pleca) cei cu duh de razvratire, orgoliosii care s-au suparat pe preot din nu stiu ce motiv, care vor sa stea comod, confortabil in timpul rugaciunii, cei care din nu stiu ce motive meschine s-au suparat.
In BO au venit (si vor mai veni!) cautatorii de aur duhovnicesc. Si acestia raman pe veci in Biserica Dreptmaritoare. Sunt cei care au cautat si au gasit Calea Adevarul si Viata! Acestia sunt cei care ne ajuta si pe noi ceilalti, pe noi cei care nici n-am venit nici n-am plecat, pe noi cei care aici ne-am nascut. Ne arata si noua comorile duhovnicesti ale Orodoxiei descoperite prin experientele cautarilor lor.

vintage 12.04.2011 00:38:25

Citat:

În prealabil postat de ioan cezar (Post 353778)
Un singur crestin ortodox daca ramane pe Terra, nu va temeti: nu piere lumea, iar el nu e singur. E cu Dumnezeu. Se afla, asadar, in majoritate ABSOLUTA.

Minunat si adevarat!

guardian knight 12.04.2011 17:14:20

Citat:

În prealabil postat de vintage (Post 353785)
Din Biserica Ortodoxa au plecat (si vor pleca) cei cu duh de razvratire, orgoliosii care s-au suparat pe preot din nu stiu ce motiv, care vor sa stea comod, confortabil in timpul rugaciunii, cei care din nu stiu ce motive meschine s-au suparat.
In BO au venit (si vor mai veni!) cautatorii de aur duhovnicesc. Si acestia raman pe veci in Biserica Dreptmaritoare. Sunt cei care au cautat si au gasit Calea Adevarul si Viata! Acestia sunt cei care ne ajuta si pe noi ceilalti, pe noi cei care nici n-am venit nici n-am plecat, pe noi cei care aici ne-am nascut. Ne arata si noua comorile duhovnicesti ale Orodoxiei descoperite prin experientele cautarilor lor.

si cum se face, ca cu atatia credinciosi de nadejde cati are bor, traim totusi intr-o tara corupta si violenta ???

iana 12.04.2011 17:19:59

Citat:

În prealabil postat de guardian knight (Post 353912)
si cum se face, ca cu atatia credinciosi de nadejde cati are bor, traim totusi intr-o tara corupta si violenta ???

Pai, pentru ca sunt doar atatia credinciosi de nadejde....restu` cu numele....

vintage 12.04.2011 18:45:25

Citat:

În prealabil postat de guardian knight (Post 353912)
si cum se face, ca cu atatia credinciosi de nadejde cati are bor, traim totusi intr-o tara corupta si violenta ???

Ah, corupti, crima, violenta este influenta satanei... Acest duh invidios. Cei mai incercati sunt oamenii cei mai induhovniciti. Iisus Hristos a fost ispitit de satana... cata nerusinare din partea lui! fara succes, desigur, poate ca ai auzit si tu. Sfintii parinti au fost ispititi cum nici nu-ti inchipui. Multi au muscat momeala si cata osteneala pana s-au ridicat din cadere! Ce sa mai vorbim de noi, niste bieti omuleti?
Suntem slabi si influentabili iar ispitele sunt... irezistibile uneori.
Este trist ca in lume e violenta si inselare insa bietul om, ortodox, catolic sau ce-o fi el, este doar o victima a iselarii. Ne invrajbeste satana pe unul impotriva celuilalt in tot locul. Dar mai cu seama unde este un pic de credinta. De ex aici pe forumul. Cata cearta... cata jignire...cate vorbe urate!... Dar nu ne lasa Dumnezeu!

calator prin ploaie 12.04.2011 20:44:02

Citat:

În prealabil postat de ioan cezar (Post 353778)
Un singur crestin ortodox daca ramane pe Terra, nu va temeti: nu piere lumea, iar el nu e singur. E cu Dumnezeu. Se afla, asadar, in majoritate ABSOLUTA.

Ai exprimat extraordinar de frumos un adevar ! :53:

ioan cezar 13.04.2011 04:29:27

Citat:

În prealabil postat de calator prin ploaie (Post 353959)
Ai exprimat extraordinar de frumos un adevar ! :53:

Resimt deruta undeva in mine... Sa fie DOAR "un adevar"?... Inseamna ca am gresit. Am formulat in asa fel incat am favorizat o lunecare de accent. O veritabila luxatie.
Imi cer iertare!

calator prin ploaie 13.04.2011 08:09:22

Citat:

În prealabil postat de ioan cezar (Post 354081)
Resimt deruta undeva in mine... Sa fie DOAR "un adevar"?... Inseamna ca am gresit. Am formulat in asa fel incat am favorizat o lunecare de accent. O veritabila luxatie.
Imi cer iertare!

Luxatia intervine cand incerci redirectionarea unor sensuri....si nu cu bona fide...Remediul? Il gasesti singur ca doar esti un "cezar"...O zi faina!

GEORGIANA22 13.04.2011 17:36:55

Hristos a inviat!

AlexandruIonutMaxim 21.04.2011 18:06:08

Hristos a înviat frații mei Ortodocși. Haideți să luptăm până la Capătul capătului, și-N vecii vecilor, Amin pentru învățătura Ortodoxă, pentru a nu ne lăsa neamul călcat în picioare, Bunul Dumnezeu fie cu noi, și să ne călăuzească pașii. Vă iubesc ! :)

tigerAvalo9 23.04.2011 16:11:15

Adevarat a inviat!


Va doresc tuturor membrilor forumului, Sarbatori Sfinte fericite,multa CREDINTA si sanatate.

Sa ne bucuram fiindca Mantuitorul Hristos a biruit moartea!


Slava lui Hristos!

laraG 24.04.2011 15:37:37

Hristos a Inviat - bucuria Maicii Preacurate.
 
"Maica Domnului a fost cea dintai care a simtit bucuria proslavirii Fiului sau(Mt.28,1;comp.Cazania Bis.si cuv.Sf.Parinti la Invierea Domnului).Dupa covarsitoarele suferinte, iata ca se revarsa in fiinta Preacuratei Maici, cu multa imbelsugare si statornica pace , bucurie si fericire.La auzirea si vederea Fiului sau inviat cu Slava multa, o mare fericire Divina a intrat in sufletul ei, departand cu desavarsire toata negura intristarilor si suferintelor ce o inclestasera ingrozitor adeseori in viata si o coplesisera in vremea Patimilor, Crucificarii, mortii si ingroparii Fiului sau.Numai prin jertfa sfanta ajungem la izbanda sfanta.Bucuria Maicii Preacurate si a Bisericii, o canta adunarea crestinilor, zicand:"Ingerul a strigat catre cea plina de Dar, Curata Fecioara, Bucura-te si iarasi zic bucura-te, ca Fiul tau a inviat a treia zi din mormant si pe morti a inviat.Lumineza-te, lumineaza-te, noule Ierusalime, ca slava Domnului peste tine a rasarit.Salta acum si te bucura, Sioane, iara Tu Curata Fecioara Nascatoare de Dumnezeu, veseleste-te intru Invierea Celui nascut al Tau"."Aceasta este ziua pe care a facut-o Domnul, sa ne bucuram si sa ne veselim intr-insa"(Ps.117, 24)[din Viata Maicii Domnului, Protos.Nicodim Mandita]
Hristos a Inviat, sa ne bucuram!Doamne ajuta !

ioan_strainul 24.04.2011 16:51:22

Hristos lumina noastra
 
HRISTOS A INVIAT DIN MORTI CU MOARTEA PE MOARTE CALCIND SI CELOR DIN MORMINTE VIATA DARUINDULE. CRUCI TALE NE INCHINAM HRISTOASE DUMNEZEULE SI SFINTA INVIEREA TA O LAUDAM SI O SLAVIM . AMIN AMIN AMIN +++ +++ +++ +++ SLAVA TALALUI SI FIULUI SI SFINTULUI DUH AMIN.

S L A V I T sa fie D O M N U L

cristiboss56 24.04.2011 17:37:29

Citat:

În prealabil postat de GEORGIANA22 (Post 354211)
Hristos a inviat!

Adevarat a Inviat ! Ziua Invierii Domnului, este considerata pe buna dreptate :biruinta impacarii , surparea razboiului , stricarea mortii si infrangerea diavolului .

Melissa 24.04.2011 18:27:09

Hristos a inviat!:53::53::53:

cristiboss56 24.04.2011 18:49:45

Citat:

În prealabil postat de Melissa (Post 356160)
Hristos a inviat!:53::53::53:

Adevarat a Inviat !:6:

Yasmina 24.04.2011 19:40:01

Adevarat a inviat!
Sa ne bucuram si sa ramanem cu darurile postului(dar atentie la excesele alimentare).

tabitha 19.06.2011 17:27:26

Sa ne aducem aminte in fiecare zi ca Hristos a inviat, pentru a schimba ceva in noi.

http://www.youtube.com/watch?v=5oLRQ...eature=related


Ora este GMT +3. Ora este acum 12:01:50.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.