Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Biserica Romano-Catolica (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5029)
-   -   Eens (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=11315)

Mihnea Dragomir 27.11.2010 20:05:25

Eens
 
"Extra Ecclesia nulla salus" este o veche dogmă a Bisericii. În această formulare ("Nu există salvare în afara Bisericii") se pare că aparține Sf Ciprian. Un foarte recent articol pe această temă a apărut pe blogul francofon "Disputationes theologicae" aici:
http://disputationes.over-blog.com/a...-61363606.html

Pe scurt, acest prim articol despre care înțelegem că deschide o întreagă serie, amintește principalele interpretări posibile ale acestei dogme, spectrul fiind cuprins între o interpretare strictă, și anume că apartenența formală la Biserica Catolică este condiție a mântuirii și o interpretare lărgită, care se bazează pe ideea că "sufletul Bisericii" trece dincolo de granițele vizibile ale Trupului Mistic al lui Cristos.

Miha-anca 28.11.2010 22:39:55

E ca si cand am spune, ca unica conditie a mantuirii ar fi botezul... Ori noi stim ca botezul e doar prima conditie.
Si apoi, Sf. Ciprian se referea la Biserica Catolica de dinainte de Marea Schisma, nu?!?

Noesisaa 28.11.2010 23:44:36

Credeam ca Sf. Augustin a spus Extra Ecclesiam nulla salus.

Sf. Ciprian a spus (citez din memorie ceva ce am citit in engleza): Nu poti sa-L numesti pe Dumnezeu Tata daca nu o ai pe Biserica Lui drept mama.

rasofor 01.12.2010 20:30:40

Tupeu mare la catolici
 
Les non-catholiques sont-ils « membres » de l’Eglise ?

Da' cine s-a desprins din biserica adevărată ?
Te pomenești că fac și ei Proscomidie !
Te pomenești că au revenit la adevăratul Crez !
Te pomenești că sunt "aproape" ortodocși și nu știu cum să mai facă să slujească cu ortodocșii !

"Fraților" nu este decât o singură biserică : Creștin-Ortodoxă !

catalin2 01.12.2010 20:52:29

Probabil e adevarat ce ziceau cei doi sfinti, nu exista mantuire in afara Bisericii, adica a Bisericii Ortodoxe. Pentru ca nici inainte de venirea lui Iisus nu s-au mantuit oamenii pana sa nu ajunga Mantuitorul sa-i scoata din Iad. Si erau multi oameni sfinti.

Mihnea Dragomir 01.12.2010 21:24:37

EENS, fiind o dogmă care a început a se cristaliza în perioada Bisericii Nedespărțite, mai precis în vremea Sfinților Părinți (cu susținere în Tradiție și în Scriptură) este firesc să fie împărtășită atât de ortodocși, cât și de catolici. Desigur, ei nu vor cădea prea curând de acord asupra a ceea ce se înțelege prin Biserică. Evident, Biserica lui Cristos este Biserica Ortodoxă în ochii ortodocșilor și este Biserica Catolică în ochii catolicilor. Și la ortodocși, din câte am observat, există aceleași două interpretări ale acestui principiu: o interpretare riguroasă și o interpretare lărgită.

Seraphim7 01.12.2010 22:15:36

Acum sunt mii de ,,bisericii'' ale lui Hristos,fiecare grupare crestina isi zice biserica,dar oare ce defineste in realitate Biserica,catolicii epuizeaza versetul,,Tu esti Petru si pe tine voi zidi Biserica Mea si portile iadului nu o vor birui pe ea''.Insa oare papa este intradevar urmasul Sf. Petru,nu este oare o interpretare eronata a acestui verset.Eu sunt convins ca Biserica Ortodoxa a tinut si propovaduit mesajul lui Iisus Hristos cel mai elocvent,ea a fost atat conservatoare cat si adaptabila consecintelor existentiale ale istoriei,ea are o conducere sinodala ,intrucat apostoli nu au incercat o ierarhie intre ei.Avem doar patriarh ecumenic,insa este doar un rang onorific.

nutucutu 02.12.2010 14:41:08

Citat:

În prealabil postat de Seraphim7 (Post 309350)
Acum sunt mii de ,,bisericii'' ale lui Hristos,fiecare grupare crestina isi zice biserica,dar oare ce defineste in realitate Biserica,catolicii epuizeaza versetul,,Tu esti Petru si pe tine voi zidi Biserica Mea si portile iadului nu o vor birui pe ea''.Insa oare papa este intradevar urmasul Sf. Petru,nu este oare o interpretare eronata a acestui verset.Eu sunt convins ca Biserica Ortodoxa a tinut si propovaduit mesajul lui Iisus Hristos cel mai elocvent,ea a fost atat conservatoare cat si adaptabila consecintelor existentiale ale istoriei,ea are o conducere sinodala ,intrucat apostoli nu au incercat o ierarhie intre ei.Avem doar patriarh ecumenic,insa este doar un rang onorific.

In afara de "Tu esti Petru si pe aceasta piatra voi zidi biserica mea..." Isus, la inaltare, i-a spus lui Petru si numai lui Petru, chiar daca erau si ceilalti ucenici de fata, iar asta nu o data ci de trei ori: "Paste oile mele". Mai avem si acest verset asupra caruia trebuie sa meditam.
Petru nu era nici cel mai invatat, nici cel mai destoinic, nici cel mai in putere. Era cel care il iubea pe Isus mai mult decit toti ceilalti.

catalin2 02.12.2010 15:03:41

Citat:

În prealabil postat de nutucutu (Post 309521)
Petru nu era nici cel mai invatat, nici cel mai destoinic, nici cel mai in putere. Era cel care il iubea pe Isus mai mult decit toti ceilalti.

Parca de Sf. Apostol Ioan era vorba.

nutucutu 02.12.2010 15:46:53

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 309528)
Parca de Sf. Apostol Ioan era vorba.

15.Deci după ce au prânzit, a zis Iisus lui Simon-Petru: Simone, fiul lui Iona, Mă iubești tu mai mult decât aceștia? El I-a răspuns: Da, Doamne, Tu știi că Te iubesc. Zis-a lui: Paște mielușeii Mei.
16. Iisus i-a zis iarăși, a doua oară: Simone, fiul lui Iona, Mă iubești? El I-a zis: Da, Doamne, Tu știi că Te iubesc. Zis-a Iisus lui: Păstorește oile Mele.
17. Iisus i-a zis a treia oară: Simone, fiul lui Iona, Mă iubești? Petru s-a întristat, că i-a zis a treia oară: Mă iubești? și I-a zis: Doamne, Tu știi toate. Tu știi că Te iubesc. Iisus i-a zis: Paște oile Mele. (Ioan 21. 15;17)

Eu asa am inteles, din cele de mai sus, ca Petru, dintre toti ucenicii, Il iubea cel mai mult pe Isus.

Seraphim7 02.12.2010 16:50:24

Da ,corect Sf. Ioan Teologul era,,ucenicul cel iubit al lui Iisus'',si in legatura cu ,,paste oile Mele'' iarasi nu scoate in evidenta decat treapta arhieresca si atributiile ei,care intra in legatura cu apostolii si implicit Sf. Petru,caruia I S-a adresat direct Iisus.

Mihnea Dragomir 02.12.2010 20:18:44

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 309528)
Parca de Sf. Apostol Ioan era vorba.

Poate după exegeza ortodoxă.
După cea catolică, în Evanghelia după Ioan, autorul, adică Ioan însuși, vorbește despre el ca "ucenicul iubit" sau "ucenicul pe care îl iubea Isus" (mai apare și ca "celălalt ucenic"). NICIODATĂ nu spune "ucenicul CARE Îl iubea pe Isus cel mai mult". Așa cum s-a arătat mai sus, la înmtrebarea explicită a Domnului dacă Petru Îl iubește mai mult decât frații Săi, el răspunde afirmativ. Dealtfel, cu acel prilej, pe malul Tiberiadei, Isus îi sugerează lui Petru cam ce fel de sfârșit îl așteaptă. Petru, și nu Ioan, va primi cununa muceniciei.

În concluzie, domnule cătălin, problema e simplă. Dacă îmi îngăduiți o paralelă, una e să spuneți că dv sunteți forumistul care mă iubește pe mine cel mai mult, altceva e să spuneți că sunteți forumistul cel mai iubit de către mine. Acum înțelegeți ?

Savonarola 25.09.2011 08:12:34

Citat:

În prealabil postat de Mihnea Dragomir (Post 308213)
"Extra Ecclesia nulla salus" este o veche dogmă a Bisericii. În această formulare ("Nu există salvare în afara Bisericii") se pare că aparține Sf Ciprian.

Pe scurt, acest prim articol despre care înțelegem că deschide o întreagă serie, amintește principalele interpretări posibile ale acestei dogme, spectrul fiind cuprins între o interpretare strictă, și anume că apartenența formală la Biserica Catolică este condiție a mântuirii și o interpretare lărgită, care se bazează pe ideea că "sufletul Bisericii" trece dincolo de granițele vizibile ale Trupului Mistic al lui Cristos.

Trecând peste faptul că MD nu intră mai în amănunt pentru a clarifica mai bine cele două interpretări, dacă într-adevăr pot exista mai multe interpretări, o să aducem un citat de la Conciliul IV Lateran (1215) sub papa Inocent III, sinod considerat ecumenic de romano-catolici.

Citat:

There is indeed one universal church of the faithful, outside of which nobody at all is saved, in which Jesus Christ is both priest and sacrifice. His body and blood are truly contained in the sacrament of the altar under the forms of bread and wine, the bread and wine having been changed in substance, by God's power, into his body and blood, so that in order to achieve this mystery of unity we receive from God what he received from us. Nobody can effect this sacrament except a priest who has been properly ordained according to the church's keys, which Jesus Christ himself gave to the apostles and their successors. But the sacrament of baptism is consecrated in water at the invocation of the undivided Trinity -- namely Father, Son and holy Spirit -- and brings salvation to both children and adults when it is correctly carried out by anyone in the form laid down by the church. If someone falls into sin after having received baptism, he or she can always be restored through true penitence. For not only virgins and the continent but also married persons find favour with God by right faith and good actions and deserve to attain to eternal blessedness.
sursa: http://www.piar.hu/councils/ecum12.htm

Conform acestei mărturisiri de credință nimeni nu este mântuit sau nu are mântuire în afara Bisericii universale în care Iisus Hristos este preotul și jertfa. Mântuirea este adusă prin botez, și mai precis prin botezul în apă. Rămâne însă sentința categorică a acestui conciliu al latinilor că în afara Bisericii universale a lui Hristos nimeni nu este mântuit sau nu are mântuire.

Savonarola 25.09.2011 08:24:47

O altă mărturie romano-catolică asupra faptului că în afara Bisericii nu există mântuire este la Conciliul de la Vienne (1311-1313) sub papa Clement V, sinod considerat deasemenea ecumenic, cu autoritate pentru romano-catolici.

Citat:

Since however there is for both regulars and seculars, for superiors and subjects, for exempt and non-exempt, one universal church, outside of which there is no salvation, for all of whom there is one Lord, one faith and one baptism, it is right that all who are of the same body should be of one will, and as brethren bound to one another by the bond of charity.
sursa: http://www.piar.hu/councils/ecum15.htm

Savonarola 25.09.2011 08:57:16

Însă dintre toate pronunțările Bisericii Romano-Catolice cu privire la fptul că în afara Bisericii nu există mântuire, cea mai "grea" dintre toate are loc la Conciliul de la Florența (1439), sub papa Eugeniu IV, conciliu general considerat de asemenea ecumenic și cu autoritate maximă în Biserica Romano-Catolică.

Citat:

It firmly believes, professes and preaches that all those who are outside the catholic church, not only pagans but also Jews or heretics and schismatics, cannot share in eternal life and will go into the everlasting fire which was prepared for the devil and his angels, unless they are joined to the catholic church before the end of their lives; that the unity of the ecclesiastical body is of such importance that only for those who abide in it do the church's sacraments contribute to salvation and do fasts, almsgiving and other works of piety and practices of the christian militia produce eternal rewards; and that nobody can be saved, no matter how much he has given away in alms and even if he has shed his blood in the name of Christ, unless he has persevered in the bosom and the unity of the catholic church.
sursa:http://www.piar.hu/councils/ecum17.htm

În această pronunțare de maximă autoritate a Bisericii Romano-Catolice, se exprimă credința că aceia care sunt în afara Bisericii Catolice, nu doar păgânii dar și evreii, ereticii și schismaticii nu pot avea părtășie la viața veșnică și vor merge în focul veșnic care a fost pregătit pentru diavol și îngerii lui, dacă nu sunt uniți cu Biserica Catolică până la sfârșitul vieții lor. Nimeni nu poate fi mântuit, nici chiar dacă și-ar fi dat viața (sângele) în numele lui Hristos, dacă nu a perseverat în sânul și unitatea Bisericii Catolice (adică a acelei Biserici al cărei păstor suprem (văzut) este papa, succesorul sfântului Petru). Din acest decret se poate vedea foarte bine și delimitările Bisericii Catolice; din Biserica Catolică nu fac parte nici păgânii (între care se includ și islamicii, mahomedanii), nici iudaicii, nici ereticii și nici schismaticii. Toți acei păgâni, iudaici, eretici și schismatici care nu s-au unit cu Biserica Catolică până la sfârșitul vieții lor și care nu au perseverat în sânul și unitatea Bisericii Catolice nu pot avea parte de viața eternă, nu se vor mântui, ci vor merge în focul cel veșnic pregătit pentru diavol și îngerii lui. Ca o curiozitate pentru amatori, la Conciliul de la Florența religia islamică este denumită secta abominabilă a lui Mahomet.

Savonarola 25.09.2011 09:29:26

O altă definție sau mărturisire a acestei credințe a Bisericii Catolice este prezentă în celebra bulă "Unam Sanctam" a papei Bonifaciu VIII promulgată la 1302.

Citat:

Urged by faith, we are obliged to believe and to maintain that the Church is one, holy, catholic, and also apostolic. We believe in her firmly and we confess with simplicity that outside of her there is neither salvation nor the remission of sins, as the Spouse in the Canticles [Sgs 6:8] proclaims: 'One is my dove, my perfect one. She is the only one, the chosen of her who bore her,' and she represents one sole mystical body whose Head is Christ and the head of Christ is God [1 Cor 11:3]. In her then is one Lord, one faith, one baptism [Eph 4:5]. There had been at the time of the deluge only one ark of Noah, prefiguring the one Church, which ark, having been finished to a single cubit, had only one pilot and guide, i.e., Noah, and we read that, outside of this ark, all that subsisted on the earth was destroyed.
Citat:

Furthermore, we declare, we proclaim, we define that it is absolutely necessary for salvation that every human creature be subject to the Roman Pontiff.
sursa: http://www.papalencyclicals.net/Bon08/B8unam.htm

După cum se poate vedea, în această bulă, care este considerată ex-cathedra și prin urmare este considerată infailibilă, papa Bonifaciu VIII nu doar că afirmă clar că în afara Bisericii Catolice nu există mântuire și nici ștergere a păcatelor, dar afirmă și că este absolut necesar pentru mântuirea fiecărei ființe umane ca aceasta să fie supusă a Pontifului Roman.

Acestea sunt deci câteva decrete sau mărturisiri ale Bisericii Romano-Catolice asupra dogmei că în afara Bisericii nu există mântuire, prezente deci în documente de maximă autoritate ale Bisericii Romano-Catolice, la Concilii Ecumenice (pentru ei) și în bule papale, toate aflate sub spectrul infailibilității:

Conciliul IV Lateran (1215)
Bula Unam Sanctam (1302)
Conciliul de la Vienne (1311-1313)
Conciliul de la Florența (1439).

Aceasta este dogma romano-catolică despre care se spune că a fost contrazisă la Conciliul II Vatican în Constituția Dogmatică asupra Bisericii, "Lumen Gentium", paragraful 16.

Savonarola 25.09.2011 15:07:23

După Constituția Dogmatică asupra Bisericii de la Conciliul II Vatican, "Lumen Gentium", paragraful 16, sunt incluși în planul mântuirii lui Dumnezeu și:
  • iudaicii
  • musulmanii care au "credința lui Avraam"
  • aceia care, fără să aibă vreo vină în faptul că nu au primit evanghelia mântuirii în Hristos, se străduiesc să trăiască după voia lui Dumnezeu potrivit dictatelor sau legilor conștiinței.

Aceste considerații din Constituția Dogmatică vin în contradicție directă cu anterioarele formulări ale dogmei că afara Bisericii nu există mântuire, formulări dintre care în mod special formularea Conciliului de la Florența specifică limpede că toți aceia care nu sunt uniți până la sfârșitul vieții lor cu Biserica Catolică, fie ei păgâni, evrei, eretici sau schismatici nu vor putea avea parte de viața eternă, ci vor merge în focul veșnic pregătit pentru diavol și îngerii lui.

Contradicția între formularea de la Florența și cea de la Vatican II este evidentă și trebuie ținut cont că ambele formulări aparțin unor sinoade considerate ecumenice și aprobate de papi, Eugeniu IV și Paul VI. În acest caz, având în vedere contradicția evidentă care există între cele două texte, care se exclud reciproc, și având în vedere dogma infailibilității papale, cred că este de luat serios în considerație evidența că în practică infailibilitatea papală nu se dovedește și că prin urmare este sau poate fi o falsă dogmă (poate chiar o erezie) iar acest mit al infailibilității papale să fie adăugat colecției de mituri a Vaticanului.

Savonarola 03.10.2011 09:46:00

După afirmarea unei anumite universalități a mântuirii în Hristos și a accesibilității acesteia în diverse rânduri de Conciliul II Vatican, precum și de papa Ioan Paul II (a se vedea Lumen Gentium, 14-16; Gaudium et spes, 22; Redemptoris Missio, 10), și anume a universalității mântuirii în Hristos accesibilă tuturor oamenilor de bună-voință, mai cred catolicii în declarațiile de mai sus sau în alte declarații ale Conciliului de la Florența precum următoarea:
Citat:

It firmly believes, professes and preaches that never was anyone, conceived by a man and a woman, liberated from the devil's dominion except by faith in our lord Jesus Christ, the mediator between God and humanity, who was conceived without sin, was born and died. He alone by his death overthrew the enemy of the human race, cancelling our sins, and unlocked the entrance to the heavenly kingdom, which the first man by his sin had locked against himself and all his posterity.

sursa: Conciliul de la Florența, sesiunea a XI-a, bula de unire cu copții (1442)
în care se afirmă clar și răspicat că nimeni nu a fost eliberat de sub stăpânirea diavolului (adică nimeni nu a fost mântuit) decât prin credința în Domnul Iisus Hristos, mijlocitorul între Dumnezeu și omenire?

Pe mine personal nu mă interesează dacă actualii sau foștii papi și membri la vârf la Bisericii Romane și-au angajat sau au pretins a își fi angajat infailibilitatea pentru declarațiile sau decretele din cadrul conciliilor sau epistolelor lor enciclice. Ei pot să spună ce vor și să inventeze tot felul de tertipuri și de manevre pentru a scăpa de anumite eventuale acuzații. Una dintre manevre este chiar așa-zisa definire a infailibilității papale care conține anumite condiții extrem de restrictive și care ele însele pot fi interpretate în fel și chip în funcție de interesele de la o anumită dată.

Ceea ce eu observ și cred este incompatibilitatea evidentă între credința papei Bonifaciu VIII, a papilor Inocențiu III, Clement V, Eugeniu IV, precum și a Conciliului de la Florența și credința Conciliului II Vatican și a papei Ioan Paul II. De aceea și prin prisma acestei incompatibilități și contradicții care mie mi se par evidente nici nu cred în infailibilitatea bisericii romane și a papalității romane. Dacă catolicii cred că aceste două seturi de credințe nu sunt incompatibile și contradictorii, atunci sunt invitați să demonstreze că poziția lor este adevărată.

nutucutu 03.10.2011 16:00:12

Citat:

În prealabil postat de Savonarola (Post 404546)

Ceea ce eu observ și cred este incompatibilitatea evidentă între credința papei Bonifaciu VIII, a papilor Inocențiu III, Clement V, Eugeniu IV, precum și a Conciliului de la Florența și credința Conciliului II Vatican și a papei Ioan Paul II. De aceea și prin prisma acestei incompatibilități și contradicții care mie mi se par evidente nici nu cred în infailibilitatea bisericii romane și a papalității romane. Dacă catolicii cred că aceste două seturi de credințe nu sunt incompatibile și contradictorii, atunci sunt invitați să demonstreze că poziția lor este adevărată.

Daca observ bine, ceea ce va mira este contradictia intre faptul ca unii papi au afirmat ca nu exista mintuire in afara Bisericii Catolice, iar papa Ioan Paul al II-lea a afirmat ca se pot mintui si iudeii, musulmanii etc. Daca privim lucrurile ca in matematica atunci cele doua pozitii sint contrare. Daca privim lucrurile prin prisma scopului pe care il are Biserica Catolica, atunci lucrurile nu stau asa. Care este scopul Bisericii Catolice? Mintuirea credinciosilor catolici. Este vreouna din cele doua credinte incompatibila cu mintuirea? Nu. Ce a insemnat in Biserica Catolica credinta conform careia nu se mintuiesc decit catolicii? Faptul ca mii si mii de misonari, din dragoste pentru Cristos, au mers pina la marginile lumii sa-L predice; acesti misionari erau ostasi ai Domnului si scopul lor era convertirea paginilor. In afara de misionari au fost ordine intregi de calugari si calugarite, care, retrasi in minastiri, se rugau pentru raspindirea imparatiei lui Cristos pe pamint. Iar din acestia din urma multi, care au devenit si sfinti, au perseverat in post si rugaciune pentru intarirea credintei catolicilor, tocmai ca numai in aceasta credinta vedeau mintuirea.

Asa cum apostolii au crezut intii ca Domnul nostru Isus Hristos a venit numai pentru iudei, iar apoi, datorita sfintului Pavel, au acceptat si faptul ca Hristos a venit si pentru neamuri, tot asa s-a intimplat si in Biserica Catolica. Deci, din punct de vedere al mintuirii crestinilor catolici nu exista nici o contradictie intre cele doua credinte: s-au mintuit si catolicii care au crezut ca numai catolicii se mintuiesc si se mintuiesc si catolicii care, acceptind cele spuse de sfintul parinte Papa Ioan Paul al II-lea, cred ca se mintuiesc si cei care nu apartin Bisericii Catolice.

AlinB 03.10.2011 16:21:25

Opozitia exista, iar solutia care o propuneti este hilara si cade complet in afara problematicii desi din avalansa de cuvinte s-ar putea intelege ca ar fi/putea/se vrea un soi de argument..

Vedeti, discutia aici nu este despre mantuirea catolicilor care au trait cu impresii dogmatice eronate ci despre cei care chiar n-au avut nici o tangenta cu Biserica sau au preferat sa se plaseze in afara ei.

Cu mentiunea ca daca aici intra si Romano-Catolicii este discutabil si chiar nu era cazul de o astfel de discutie cum de altfel a si debutat topicul care de fapt tintea in cu totul alta directie, ceva mai profunda.

laurastifter 03.10.2011 19:25:22

O întâmplare simpatică...
 
Doamne ajută!
Acest topic deosebit de interesant îmi amintește de ceea ce mi-a relatat un teolog (evit să-i menționez numele pentru că este o persoană destul de cunoscută și nu știu dacă ar fi de acord...). Această persoană - creștin autentic și teolog profesionist - a trăit o experiență hazlie și educativă în același timp, care cred că ne-ar putea clarifica măcar parțial nedumerirea cu privire la mântuirea celor de alte religii.
Astfel, acest teolog a fost oprit pe stradă de către un tânăr care i-a pus următoarea întrebare: "Un buddhist se mântuiește?"... Fără să stea deloc pe gânduri, teologul i-a dat un răspuns afirmativ, explicându-i că, în opinia sa, cei de alte religii au șansa de a se mântui pentru că, așa cum a arătat Sfântul Apostol Pavel, cei ce nu cunosc Legea divină vor fi judecați de Hristos după legea morală naturală, înscrisă în conștiința lor. Tânărul, zâmbind, a întrebat dacă sigur budiștii se vor mântui și... pe chipul său se putea citi entuziasmul. Teologul ortodox, nedumerit de această atitudine, a repetat totuși răspunsul, arătând că Dumnezeu, atotputernic și iubitor, dorește și poate realiza mântuirea acelor suflete.
Atunci, tânărul, cerând permisiunea de a mai pune o întrebare, a spus: "Dar, spuneți-mi, vă rog: dacă un creștin trece la budhism, se mântuiește?".
La ce răspuns ne-am putea aștepta din partea teologului creștin? În orice caz, reacția sa a fost total neașteptată pentru interlocutorul interesat de mântuirea budiștilor: "Un creștin, care cunoaște credința cea adevărată și trece la o altă religie... pe ăla-l ia dracu'!". :)
Pe lângă forma neașteptată și amuzantă, acest răspuns se aseamănă, din punctul meu de vedere, cu un cuvânt din Pateric. De ce? Pentru că este de o deosebită profunzime teologică și, în același timp, accesibil înțelegerii oricărui credincios care dorește și caută mântuirea. Așadar, noi, cei cărora ni s-a dăruit bucuria de a cunoaște credința în adevăratul Dumnezeu, ne putem mântui doar în această credință, doar în relația cu Tatăl nostru ceresc și, mai mult decât atât, avem datoria de a înmulți lumina și bucuria credinței, comunicându-le și altora (prin cuvinte și prin exemplul personal) adevărul revelat. Dacă în jurul nostru mai există atât de multă necredință, dacă necredința sporește chiar, responsabilitatea ne aparține aproape în exclusivitate nouă, celor credincioși, pentru că am uitat sau n-am împlinit corect porunca Mântuitorului Hristos de a-L mărturisi în fața oamenilor (Matei10, 32-33). Da... Poate că cei mai mulți dintre noi, fiind încă departe de nivelul spiritual înalt al acelui personaj din "Frații Karamazov" care se socotea răspunzător pentru păcatele întregii omeniri, nu conștientizăm nici măcar adevărul evident și trist că noi înșine, prin indiferența și prin greșelile noastre, contribuim, mai mult sau mai puțin, la menținerea unora dintre semenii noștri în necredință sau în îndoială. Pentru noi, cei care cunoaștem adevărul creștin revelat și transmis nouă prin Sf. Scriptură și Sf. Tradiție, părăsirea și trădarea credinței ar constitui o crimă, un păcat împotriva Duhului Sfânt Care sălășluiește întru noi! Pentru noi, creștinii, "Extra Ecclesia nulla salus"!
În schimb, cei care s-au născut și au fost educați în spiritul altor religii... vor fi judecați de către Domnul nostru Iisus Hristos potrivit altor criterii, căci faptele săvârșite din neștiință nu pot fi socotite păcate. Poate că atunci se va împlini cu păgânii profeția biblică potrivit căreia "Cei care nu-L cunosc, aceia Îl vor vedea și cei ce nu L-au auzit Îl vor înțelege". Sfânta Treime este, în mod indubitabil, unicul Dumnezeu, dar cei care, din diverse motive, nu L-au cunoscut pe El, n-au aflat măcar de existența Sa, nu vor putea fi osândiți pentru ceea ce n-au putut ști, sau n-au fost capabili să înțeleagă.
Așa presupun că va fi cu necreștinii care nu cunosc Evanghelia, dar viitorul fiecărui suflet rămâne o taină cunoscută doar de Dumnezeu.
În schimb, adevărul revelat, în privința căruia nu ne este îngăduit să avem îndoieli, este faptul că una dintre condițiile indispensabile pentru mântuirea creștinilor rămâne credința în Tatăl, Fiul și Sfântul Duh. Pentru noi, creștinii ortodocși, pe lângă adeziunea la dogmele fundamentale ale creștinismului, ne este necesară și statornicia în Ortodoxie (dreapta credință).
Departe de mine gândul de a relativiza în vreun fel dogmele credinței noastre creștine! Ceea ce susțin, însă, este faptul că... riscăm să repetăm eroarea evreilor de acum două milenii care, știindu-se membrii poporului ales, îi tratau cu superioritate pe cei de alte religii, considerându-i ca vrednici de primirea pedepsei veșnice pentru idolatrie. Și așa cum aceia, renunțând la credința în idoli, s-au lăsat eliberați de către Adevăr, la fel și unii dintre necreștinii de astăzi, într-o zi (poate chiar după trecerea lor din viața aceasta), Îl vor iubi pe Hristos mai mult decât noi.
"Știu că nu știu nimic"... și unica mea certitudine este faptul că Hristos a înviat și este Dumnezeu-Omul, Mântuitorul tuturor!

Slavă lui Dumnezeu pentru toate!

catalin2 03.10.2011 20:07:26

Biserica Ortodoxa spune ca inainte de venirea Mantuitorului nimeni nu s-a putut mantui. Iisus a deschis portile Raiului. Si dreptii din Vechiul Testament aveau nu numai fapte, ci si credinta in Dumnezeu cel Adevarat. Ei au fost luati cand Iisus s-a coborat la Iad.
Odata cu caderea lui Adam toti oamenii au cazut si toti mergeau in Iad. De aceea Iisus se numeste Mantuitorul, pentru ca El a adus si mantuirea, mantuirea prin har. Astfel exista o posibilitate, pentru cine doreste, o cale ingusta.
Cunoastem in Vechiul Testament doua exceptii, Sf. Ilie si Enoh (despre Moise nu stim exact), acestia au fost ridicati cu trupul la cer. Si in crestinism putem citi in vietile sfintilor doua exceptii, Sf. Tecla si Sf. Grigorie cel Mare s-au rugat pentru doi pagani morti si acestia au fost mantuiti. Poate mai sunt si alte exceptii nu stim, lui Sf. Grigorie i-a spus Dumnezeu sa nu se mai roage pentru pagani decedati.
Asadar mantuire exista doar in Biserica Ortodoxa, in rest poate exista unele exceptii. Prin Legea firii oricine il poate cauta pe Dumnezeu, nu e o scuza, asa cum arata si parintele Cleopa. Dar e o circumstanta atenuanta.
In Iad si in Rai sunt mai multe lacasuri, asadar cei ajunsi in Iad nu au toti parte de acelasi tratament. sa nu uitam ca si dreptii ajunsesera in Iad si nu erau supusi la munci.

laurastifter 03.10.2011 20:23:41

În afară de problema mântuirii necreștinilor, celebrul dicton patristic "Extra Ecclesia, nulla salus" ne aduce în atenție și o altă întrebare care-i preocupă pe mulți dintre cei de o credință cu noi: se vor mântui creștinii din afara Bisericii, de vreme ce, potrivit concepției noastre, în Ortodoxie a fost păstrată neschimbată învățătura Domnului nostru Iisus Hristos și a Sfinților Părinți? În acest sens, am observat că unii dintre creștinii ortodocși, neconștientizând faptul că răspunsul la această întrebare ne este inaccesibil acum (de unde știm noi ce decizii va lua Dumnezeu?), se grăbesc să dea sentințe "definitive și irevocabile", potrivit cărora coreligionarii noștri de alte confesiuni ar fi sortiți iadului... În această privință, cred că este necesar să le amintim acestor confrați ai noștri ortodocși că eterodocșii creștini au aceeași religie ca și noi, se închină Aceluiași Dumnezeu (Sfânta Treime) și ne împărtășesc convingerile în privința principalelor adevăruri de credință! Desigur, ortodocși fiind, avem datoria de a-I mulțumi Domnului pentru că ne-a învrednicit să primim această sfântă credință, păstrată și apărată de către Sfinții noștri Părinți, uneori chiar cu prețul vieții. Ortodoxia rămâne (așa cum îi spune și denumirea în limba greacă) dreapta credință, dreapta slăvire a lui Dumnezeu, dar tocmai cunoașterea acestui adevăr ar trebui să constituie pentru noi o invitație la îngăduință și iubire adevărată față de creștinii care, crezând înDumnezeu asemenea nouă, nădăjduiesc să dobândească bucuria comuniunii eterne cu El, de care fie să ne învrednicim toți, prin dragostea Domnului nostru Iisus Hristos! Să nu-i confundăm pe confrații noștri creștini cu păgânii (căci asta facem, atunci când afirmăm că ei nu sunt vrednici de mântuire), ci să-i iubim și să-i înțelegem, potrivit duhului iubirii evanghelice pe care toți suntem datori a o îndeplini!

Dumnezeu să fie cu noi toți!

stefan florin 03.10.2011 20:24:05

Citat:

În prealabil postat de nutucutu (Post 309545)
15.Deci după ce au prânzit, a zis Iisus lui Simon-Petru: Simone, fiul lui Iona, Mă iubești tu mai mult decât aceștia? El I-a răspuns: Da, Doamne, Tu știi că Te iubesc. Zis-a lui: Paște mielușeii Mei.
16. Iisus i-a zis iarăși, a doua oară: Simone, fiul lui Iona, Mă iubești? El I-a zis: Da, Doamne, Tu știi că Te iubesc. Zis-a Iisus lui: Păstorește oile Mele.
17. Iisus i-a zis a treia oară: Simone, fiul lui Iona, Mă iubești? Petru s-a întristat, că i-a zis a treia oară: Mă iubești? și I-a zis: Doamne, Tu știi toate. Tu știi că Te iubesc. Iisus i-a zis: Paște oile Mele. (Ioan 21. 15;17)

Eu asa am inteles, din cele de mai sus, ca Petru, dintre toti ucenicii, Il iubea cel mai mult pe Isus.

aici Hristos il repune pe Petru in drepturi ca apostol, dupa ce Petru s-a lepadat de 3 ori de Hristos. De aceea Hristos ii zice tot de 3 ori " Paste oile mele" si tot de 3 ori il intreaba "Ma iubesti?". Dar asta nu inseamna ca Petru il iubea pe Hristos mai mult decat ceilalti apostoli. Numai bunul Dumnezeu poate sa stie care din apostoli il iubea mai mult. Doamne ajuta!

laurastifter 03.10.2011 20:32:55

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 404624)
Biserica Ortodoxa spune ca inainte de venirea Mantuitorului nimeni nu s-a putut mantui. Iisus a deschis portile Raiului. Si dreptii din Vechiul Testament aveau nu numai fapte, ci si credinta in Dumnezeu cel Adevarat. Ei au fost luati cand Iisus s-a coborat la Iad.
Odata cu caderea lui Adam toti oamenii au cazut si toti mergeau in Iad. De aceea Iisus se numeste Mantuitorul, pentru ca El a adus si mantuirea, mantuirea prin har. Astfel exista o posibilitate, pentru cine doreste, o cale ingusta.
Cunoastem in Vechiul Testament doua exceptii, Sf. Ilie si Enoh (despre Moise nu stim exact), acestia au fost ridicati cu trupul la cer. Si in crestinism putem citi in vietile sfintilor doua exceptii, Sf. Tecla si Sf. Grigorie cel Mare s-au rugat pentru doi pagani morti si acestia au fost mantuiti. Poate mai sunt si alte exceptii nu stim, lui Sf. Grigorie i-a spus Dumnezeu sa nu se mai roage pentru pagani decedati.
Asadar mantuire exista doar in Biserica Ortodoxa, in rest poate exista unele exceptii. Prin Legea firii oricine il poate cauta pe Dumnezeu, nu e o scuza, asa cum arata si parintele Cleopa. Dar e o circumstanta atenuanta.
In Iad si in Rai sunt mai multe lacasuri, asadar cei ajunsi in Iad nu au toti parte de acelasi tratament. sa nu uitam ca si dreptii ajunsesera in Iad si nu erau supusi la munci.

Da, sunt de acord cu dvs. în privința faptului că pentru noi, creștinii ortodocși, mântuirea poate fi dobândită doar în cadrul Bisericii noastre. Au fost, într-adevăr, excepții, așa cum ați menționat.
Să luăm exemplul sufletului acelei tinere păgâne pentru care s-a rugat Sf. Tecla: dragostea divină a învins idolatria acelui nefericit suflet încremenit în păgânism! Dragostea învinge puterea iadului, iar excepțiile pe care le-ați menționat sunt o dovadă în acest sens.
Doamne ajută!

laurastifter 03.10.2011 20:44:32

Da
 
Citat:

În prealabil postat de stefan florin (Post 404629)
aici Hristos il repune pe Petru in drepturi ca apostol, dupa ce Petru s-a lepadat de 3 ori de Hristos. De aceea Hristos ii zice tot de 3 ori " Paste oile mele" si tot de 3 ori il intreaba "Ma iubesti?". Dar asta nu inseamna ca Petru il iubea pe Hristos mai mult decat ceilalti apostoli. Numai bunul Dumnezeu poate sa stie care din apostoli il iubea mai mult. Doamne ajuta!

Da, exact, așa înțeleg și eu textul.
Iar faptul că Mântuitorul Hristos le-a dat tuturor Apostolilor, în aceeași măsură, puterea de a "paște oile Sale" reiese din pericopa evanghelică din cap. 20 al Evangheliei după Ioan, unde Hristos, adresându-se tuturor ucenicilor Săi, "a suflat asupra lor și le-a spus: Luați Duh Sfânt! Cărora veți ierta păcatele le vor fi iertate și cărora le veți ține, ținute vor fi". Am citat textul din memorie, dar îl voi căuta în Sf. Scriptură pentru a-l reda exact. Așadar, toți Sfinții Apostoli au primit acest dar, iar Sf. Petru, datorită dragostei sale profunde, Domnul i-a iertat greșeala de a se fi lepădat de El.
Domnul Hristos i-a spus Sfântului Apostol Petru că oricâte va lega pe pământ va fi legat și în ceruri... (Matei16), dar după Înviere, le-a dăruit tuturor Apostolilor harul de a ierta păcatele.
Știu că, la ora aceasta, am început să obosesc și să mă exprim foarte laconic, dar sper că s-a înțeles ce am vrut să spun. :)
Doamne ajută!

laurastifter 03.10.2011 20:49:14

Ioan20, 21-23
 
21.Și Iisus le-a zis iarăși: Pace vouă! Precum M-a trimis pe Mine Tatăl, vă trimit și Eu pe voi. 22.Și zicând acestea, a suflat asupra lor și le-a zis: Luați Duh Sfânt; 23.Cărora veți ierta păcatele, le vor fi iertate și cărora le veți ține, vor fi ținute.

Savonarola 04.10.2011 06:54:08

Am luat la cunoștință divagațiile care s-au făcut. A se observa că eu nu am pus problema efectivă a mântuirii sau nu a acelora care se află în afara Bisericii. Ceea ce eu am sesizat este ceea ce mie mi se pare a fi o contradicție dogmatică în credința BRC. Văd că interlocutorii preferă să se abată de la problemă ca și cum ar fi ceva peste care se poate trece cu ușurință. BRC, din punctul meu de vedere, a manifestat de-a lungul timpului două atitudini dogmatice diferite, și care mie mi se par contradictorii, cu privire la problema mântuirii celor din afara Bisericii. Declarația (și care este considerată a fi infailibilă) a papei Eugeniu IV la Conciliul de la Florența (1442) că nimeni, conceput din bărbat și femeie, niciodată nu a fost liberat de sub stăpânirea diavolului decât prin credința în Iisus Hristos, mijlocitorul între Dumnezeu și omenire, mi se pare evidentă și lămuritoare cu privire la mântuirea celor din afara BRC. Din acest punct de vedere catolic, în sânul catolicismului papa Ioan Paul II cred că poate fi considerat un eretic. Dacă însă nu este el ereticul, atunci cred că trebuie considerat eretic papa Eugeniu IV; din punctul meu de vedere, doctrinele fiind incompatibile, unul dintre ei oricum poate fi considerat eretic, iar infailibilitatea papală un mit al colecției de mituri de la Vatican, de la muzeul lor mitologic. Deci eu nu am pus problema neapărat din punctul de vedere al BO, ci din punctul de vedere dogmatic al catolicismului. Invitația pe care am făcut-o rămâne deci valabilă.

nutucutu 04.10.2011 07:40:32

Citat:

În prealabil postat de Savonarola (Post 404674)
Am luat la cunoștință divagațiile care s-au făcut. A se observa că eu nu am pus problema efectivă a mântuirii sau nu a acelora care se află în afara Bisericii. Ceea ce eu am sesizat este ceea ce mie mi se pare a fi o contradicție dogmatică în credința BRC. Văd că interlocutorii preferă să se abată de la problemă ca și cum ar fi ceva peste care se poate trece cu ușurință. BRC, din punctul meu de vedere, a manifestat de-a lungul timpului două atitudini dogmatice diferite, și care mie mi se par contradictorii, cu privire la problema mântuirii celor din afara Bisericii. Declarația (și care este considerată a fi infailibilă) a papei Eugeniu IV la Conciliul de la Florența (1442) că nimeni, conceput din bărbat și femeie, niciodată nu a fost liberat de sub stăpânirea diavolului decât prin credința în Iisus Hristos, mijlocitorul între Dumnezeu și omenire, mi se pare evidentă și lămuritoare cu privire la mântuirea celor din afara BRC. Din acest punct de vedere catolic, în sânul catolicismului papa Ioan Paul II cred că poate fi considerat un eretic. Dacă însă nu este el ereticul, atunci cred că trebuie considerat eretic papa Eugeniu IV; din punctul meu de vedere, doctrinele fiind incompatibile, unul dintre ei oricum poate fi considerat eretic, iar infailibilitatea papală un mit al colecției de mituri de la Vatican, de la muzeul lor mitologic. Deci eu nu am pus problema neapărat din punctul de vedere al BO, ci din punctul de vedere dogmatic al catolicismului. Invitația pe care am făcut-o rămâne deci valabilă.

1. Papa Eugen IV nu era infilibil. Dogma infilibilitatii a fost introdusa vreo 500 ani mai tirziu. Daca papa Eugen IV si-a flosit prerogativele pentru mintuirea credinciosilor catolici si pentru raspindirea Imparatiei Lui Cristos pe pamint atunci a fost un papa care si-a indeplinit misiunea.
2. Nici unul nu este eretic pentru ca erzia nu consta in DECLARATII. Conform surselor ortodoxe ereticii sint cei care provoaca fractiuni in biserica.
Conform wikipedia erezie inseamna:
Ereziile (gr. hairesis și lat. haeresis = opțiune, alegere) sunt "concepții particulare fie despre Sfânta Treime, fie despre dumnezeirea lui Iisus Hristos, sau despre firea Sa omenească, sau despre raportul dintre cele două firi în ipostasul Său dumnezeiesc, acestea din urmă fiind cunoscute sub numele de erezii hristologice. Se cunosc și erezii pnevmatologice, întâlnite în teologie sub numele de subordinaționism pnevmatologic, sau de pnevmatomahie" [1]. De asemenea, ereziile care afectează viziunea corectă asupra Bisericii se numesc erezii eclesiologice.
Conform DEX, eretic insemana:
EREZÍE, erezii, s. f. 1. Doctrină sau credință religioasă care ia naștere în sânul unei biserici, abătându-se de la dogmele consacrate și care este condamnată de biserica respectivă.
Declaratiile papei Eugen IV nu au cauzat nici rupturi in biserica si nu au fost nici condamnate de biserica. Deci nu sint erezii.
3. uitindu-ma la dumneavoastra si la multi altii care au grija primordiala de a SPUNE ca ortodoxia e tezaurul omenirii, nu pot sa nu fac comparatie cu parabola despre talanti. Dumneavostra aveti o comoara pe care o tineti ingropata si ne spuneti noua: "comoara este acolo si vei da socoteala Domnului ca nu vrei sa dezgropi comoara". Eu ii prefer pe catolicii mei pe care nu i-am auzit niciodata cu astfel de declaratii egoiste si care prefera sa-si suflece minecile, sa dezgroape comoara si sa o imparta celor care au nevoie de ea.

Savonarola 04.10.2011 07:48:34

Citat:

În prealabil postat de nutucutu (Post 404677)
Papa Eugen IV nu era infailibil.

În acest caz dumneavoastră nu faceți parte din Biserica Romano-Catolică iar părerile dumneavoastră trebuie luate în consecință. Contestați în mod clar dogmele Bisericii Romane definite la Conciliul I Vatican și începeți să deveniți suspectă de erezie din punctul de vedere al Bisericii din care faceți parte.

nutucutu 04.10.2011 08:06:39

Citat:

În prealabil postat de Savonarola (Post 404678)
În acest caz dumneavoastră nu faceți parte din Biserica Romano-Catolică iar părerile dumneavoastră trebuie luate în consecință. Contestați în mod clar dogmele Bisericii Romane definite la Conciliul I Vatican și începeți să deveniți suspectă de erezie din punctul de vedere al Bisericii din care faceți parte.

Indiferent de ironia dumneavoastra, nu exista contradictie intre ceea ce au afirmat cei doi papi. Eu cred ca peste o vreme e posibil ca si ortodocsii sa admita ca exista mintuire in afara bisericii lor.

Savonarola 04.10.2011 08:13:06

Tocmai v-am adus și v-am pus în față doctrine pe care le consider contradictorii susținute de mai mulți papi, fie de o poziție fie de alta. Dumneavoastră nu faceți decât să mă contraziceți, dar fără să aduceți nici cel mai mic argument pentru a vă susține poziția. În acest caz cred că este de bun simț ca părerea dumneavoastră să nu fie luată în considerare, decât așa la partea de galerie a subiectului. Însă eu nu am nevoie să aud scandările galeriei.

nutucutu 04.10.2011 08:30:37

Citat:

În prealabil postat de Savonarola (Post 404683)
Tocmai v-am adus și v-am pus în față doctrine pe care le consider contradictorii susținute de mai mulți papi, fie de o poziție fie de alta. Dumneavoastră nu faceți decât să mă contraziceți, dar fără să aduceți nici cel mai mic argument pentru a vă susține poziția. În acest caz cred că este de bun simț ca părerea dumneavoastră să nu fie luată în considerare, decât așa la partea de galerie a subiectului. Însă eu nu am nevoie să aud scandările galeriei.

V-am adus argumentul meu, cu citeva pagini inainte. Ambele doctrine conduc credinciosii la mintuire. Iar scopul unui papa acesta este: de a pastori turma Domnului astfel incit oile turmei sa se mintuiasca. Daca prin declaratiile papei Eugen IV s-a intarit miscarea misionara si au crescut rugaciunile pentru intoarcerea pacatosilor la credinta, prin declaratiile papei Ioan Paul al doi-lea a aparut deschiderea fata de celelalte confesiuni. Imi accept aproapele indiferent de ceea ce crede el, indiferent de confesiunea lui. Lucrul pe care trebuie sa il fac pentru aproapele meu este sa ma rog pentru el, pentru ca acest aproape sa descopere el insusi ce mare e fericirea de a-L iubi pe Dumnezeu.

Practic ambele doctrine au avut acelasi rezultat: raspindirea Imparatiei Lui Cristos pe pamint.

Savonarola 04.10.2011 08:49:11

Este exclusiv părerea dumneavoastră că ați fi adus un minim argument pentru a îmi contrazice poziția, însă nu este și părerea oricărui om purtător de logică. De aceea, pentru că nu am chef să sancționez fiecare scandare a galeriei, vă rog să vă păstrați pe argumente și nu pe scandări fanatice de tip iezuit.

nutucutu 04.10.2011 09:34:08

Citat:

În prealabil postat de Savonarola (Post 404685)
Este exclusiv părerea dumneavoastră că ați fi adus un minim argument pentru a îmi contrazice poziția, însă nu este și părerea oricărui om purtător de logică. De aceea, pentru că nu am chef să sancționez fiecare scandare a galeriei, vă rog să vă păstrați pe argumente și nu pe scandări fanatice de tip iezuit.

Raspindirea imparatiei Lui Cristos pe pamint si mintuirea sufletelor sint argumente suficiente in opinia mea. Pentru asta vom da socoteala la Judecata de Apoi si nu pentru cite biblioteci am citit si cit de bine "am interpetat diferenta de nuanta dintre cauza si speta", de exemplu, cum spune Thomas Kempis.

PS De-as fi eu ca iezuitii pe care ii cunosc si despre care am citit! Domnul sa ma ajute sa fiu capabila sa am o viata ordonata, sa ma rog de cel putin 7 ori pe zi pentru ca asa faceau apostolii, iar in restul timpului sa ma rog pentru ceilalti, sa postesc, asa cum fac ei zi de zi! Nu stiu citi iezuiti ati cunoscut. Eu am cunoscut citiva si numai fanatici nu puteau fi numiti. Va recomand sa va intilniti cu unul, oricare (in Romania sint in Bucuresti, Iasi si Cluj) si poate, dupa ce ii veti cunoaste, nu veti mai arunca cu pietre in niste oameni care si-au consacrat viata Domnului nostru Isus Cristos.
PS2. Cind ati ridicat aceasta problema ati cerut parerea catolicilor. Cum ma numar printre ei, v-am spus-o. Nu cunosc parerea oficiala a Bisericii Catolice si nici nu ma intereseaza foarte mult, pentru ca stiu ca oricare ar fi ea, e una corecta. Cu siguranta ca o armata de teologi ai bisericii noastre au o parere mai completa, mai coerenta si mai argumentata decit a mea.

Mihnea Dragomir 04.10.2011 09:37:29

Citat:

În prealabil postat de nutucutu (Post 404695)
Nu stiu citi iezuiti ati cunoscut. Eu am cunoscut citiva si numai fanatici nu puteau fi numiti. Va recomand sa va intilniti cu unul, oricare (in Romania sint in Bucuresti, Iasi si Cluj) si poate, dupa ce ii veti cunoaste, nu veti mai arunca cu pietre in niste oameni care si-au consacrat viata Domnului nostru Isus Cristos.

Ei, cum să nu arunce cu pietre ? Păi și atunci, pentru ce să trăiască ? Nu ați observat că principala îndeletnicire a multor schismatici, indiferent că sunt ortodocși sau protestanți, nu este să Îl caute pe Cristos, ci să arate cât de mult greșește Biserica lui Cristos ?

stefan florin 04.10.2011 09:38:00

Citat:

În prealabil postat de Mihnea Dragomir (Post 309639)
Poate după exegeza ortodoxă.
După cea catolică, în Evanghelia după Ioan, autorul, adică Ioan însuși, vorbește despre el ca "ucenicul iubit" sau "ucenicul pe care îl iubea Isus" (mai apare și ca "celălalt ucenic"). NICIODATĂ nu spune "ucenicul CARE Îl iubea pe Isus cel mai mult". Așa cum s-a arătat mai sus, la înmtrebarea explicită a Domnului dacă Petru Îl iubește mai mult decât frații Săi, el răspunde afirmativ. Dealtfel, cu acel prilej, pe malul Tiberiadei, Isus îi sugerează lui Petru cam ce fel de sfârșit îl așteaptă. Petru, și nu Ioan, va primi cununa muceniciei.

În concluzie, domnule cătălin, problema e simplă. Dacă îmi îngăduiți o paralelă, una e să spuneți că dv sunteți forumistul care mă iubește pe mine cel mai mult, altceva e să spuneți că sunteți forumistul cel mai iubit de către mine. Acum înțelegeți ?


daca Petru il iubea pe Iisus mai mult decat ceilalti apostoli, cum se face ca Petru s-a lepadat de 3 ori de Hristos? TOTI l-au iubit pe Hristos la fel de mult! Doamne ajuta!

nutucutu 04.10.2011 10:06:05

Citat:

În prealabil postat de Mihnea Dragomir (Post 404696)
Ei, cum să nu arunce cu pietre ? Păi și atunci, pentru ce să trăiască ? Nu ați observat că principala îndeletnicire a multor schismatici, indiferent că sunt ortodocși sau protestanți, nu este să Îl caute pe Cristos, ci să arate cât de mult greșește Biserica lui Cristos ?

Adevarat, asa e. De aici provine si schisma: nu vreau sa ma corectez eu si sa ma corelez la realitate (care reprezinta Vointa Lui Dumnezeu) ci vreau ca celalalt sa se schimbe, iar realitatea sa se coreleze la vointa mea.

Si as mai adauga un proverb: nimeni nu arunca cu pietre in pomul fara roade.

DragosP 04.10.2011 10:13:04

Citat:

În prealabil postat de Mihnea Dragomir (Post 404696)
Ei, cum să nu arunce cu pietre ? Păi și atunci, pentru ce să trăiască ? Nu ați observat că principala îndeletnicire a multor schismatici, indiferent că sunt ortodocși sau protestanți, nu este să Îl caute pe Cristos, ci să arate cât de mult greșește Biserica lui Cristos ?

Citat:

În prealabil postat de nutucutu (Post 404699)
Adevarat, asa e. De aici provine si schisma: nu vreau sa ma corectez eu si sa ma corelez la realitate (care reprezinta Vointa Lui Dumnezeu) ci vreau ca celalalt sa se schimbe, iar realitatea sa se coreleze la vointa mea.

Si as mai adauga un proverb: nimeni nu arunca cu pietre in pomul fara roade.

Acu', ca doi credincioși ce sunteți vă smeriți în direct, nu?

catalin2 04.10.2011 12:50:43

Citat:

În prealabil postat de laurastifter (Post 404628)
În această privință, cred că este necesar să le amintim acestor confrați ai noștri ortodocși că eterodocșii creștini au aceeași religie ca și noi, se închină Aceluiași Dumnezeu (Sfânta Treime) și ne împărtășesc convingerile în privința principalelor adevăruri de credință!
tocmai cunoașterea acestui adevăr ar trebui să constituie pentru noi o invitație la îngăduință și iubire adevărată față de creștinii care, crezând înDumnezeu asemenea nouă, nădăjduiesc să dobândească bucuria comuniunii eterne cu El, de care fie să ne învrednicim toți, prin dragostea Domnului nostru Iisus Hristos!

Din fericire BO are alta conceptie. Aceasta ar fi adevarat pentru cineva care are credinta ecumenista, o credinta diferita de credinta ortodoxa. Cum spuneam in alte mesaje am observat ca ideile ecumensite sunt o imbinare intre umanismul ateu si conceptii neoprotestante (sau protestante). Pare ca el s-a nascut odata cu protestantismul, Luther a initiat o reforma, apoi s-a produs o ruptura si au aparut mai multe formatiuni diferite. Nu putea sa spuna fiecare ca doar el e Biserica, ci au spus ca toti ar fi. Si astfel a aparut conceptia ecumenista. BC a adoptat o parte din aceste conceptii ecumeniste la conciliul Vatican II, ca pana atunci era mai radicala si decat ortodocsii.

Acum ce facem, ne luam dupa fiecare idee lumeasca ce apare la moda? De exemplu a aparut teoria Big-Bang-ului, pana de curand cand au observat ca nu prea e adevarat, universul se extinde accelerat. La fel cu teoria relativitatii. In schimb Biserica are aceleasi conceptii de la inceput, neschimbate. Chiar consideram ca Biserica este infailibila, deci invataturile de credinta ale Bisericii sunt fara greseala.
Biserica nu a cunoscut doar o erezie, a lui Arie, ci toate deformarile au fost considerate erezii. Asadar eterodocsii nu au deloc aceeasi invatatura ca a noastra, au chiar invataturi condamnate in mod special de BO. De aceea am facut doua topice, ca sa nu repet tot timpul acelasi lucru si sa le am la indemana: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=12560
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=12777

Acum daca am vazut ca nu au aceeasi credinta, ci o credinta doar in parte asemanatoare, in link-urile date vedem ca Bo nu recunoaste ca ar avea har lucrator, deci nu au Sfinte Taine. In catehismul ortodox scrie ca fara har lucrator nu se poate mantui cineva: http://www.credo.ro/catehism2.php?q=6
Iar partea cu "fara har nimeni nu se poate mantui": http://www.credo.ro/catehism2.php?q=59

Dar asta nu inseamna ca ar trebui sa-i uram pe ceilalti, asta e tot o conceptie ce tine de ecumenism. Stim toti, uram pacatul si iubim pe pacatos, aceasta e conceptia crestina, nu conceptia ecumenista ca sa iubim pe pacatos trebuie sa iubim si pacatul lui.
Daca cineva are viciul bauturii, nu il iubim daca acceptam viciul, sau mai rau il facem chiar noi. Dimpotriva, dam dovada de iubire daca ii spunem aceluia ca nu e bine sa bea si il ajutam la nevoie. Ca n-o sa vrea asta e altceva.
La fel, avem obligatia si datoria sa spunem adevarul, ca BO este Biserica lui Hristos in care se poate obtine mantuirea. Unui eterodox ii faci un bine astfel, nu un rau, cum ii poti face rau cuiva daca il ajuti sa-si salveze sufletul?
Chiar si numai daca am aplica teoria lui Pascal: "Daca Dumnezeu nu exista, nu pierzi nimic crezand in El, dar daca El exista si nu crezi, atunci ai pierdut totul." In cazul nostru daca ar exista mantuire si in afara BO si noi ii spunem ca numai in BO si aceia se vor converti nu pierd nimic si nici noi. Dar daca e cum spune BO si mantuirea in afara de exceptii e in BO si noi propovaduim ca toti se pot mantui si astfel ii facem pe unii care cautau adevarul sa nu vina in BO, au de pierdut si ei si s-ar putea sa fim si noi intrebati de mantuirea acelui suflet.


Ora este GMT +3. Ora este acum 06:36:16.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.