Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Reguli in Biserica (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5027)
-   -   Ce nu va place in Biserica? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=915)

cozia 12.04.2007 03:37:44

Citat:

În prealabil postat de Mirean
Am dat prea putin?

Eu cred ca te-ai dus prea bine imbracat si te-a confundat cu vre-o celebritate

dmb 12.04.2007 09:14:32

Citat:

În prealabil postat de Mirean
Am dat prea putin?

Pai trebuie sa te intrebi singur daca ai dat putin sau mult! Daca ai dat cu tot sufletul si dupa principiu atita merita si cei 4 , ma pot lipsii linistit de banii astia, e un efort modest samd sint destul si 50 de bani.Daca ai dat gindindu-te ca pentru 4 nume citite ajunge 50 000 ai dat prea putin mai ales daca mai puteai da fara sa te doara.:)
Ca monahia respectiva a gresit este clar indiferent de cit dai sau nu dar asta-i problema ei nu a ta. Se uita tot mai des de catre toti ca minastirea/biserica nu-i o afacere......

Mirean 12.04.2007 10:18:00

Citat:

În prealabil postat de cozia
Citat:

În prealabil postat de Mirean
Am dat prea putin?

Eu cred ca te-ai dus prea bine imbracat si te-a confundat cu vre-o celebritate

Eram imbracat in "trening". Mergeam cu socrii la "gratar" si am zis sa ii "atrag" si pe la biserica, mai ales ca ei nu le au cu mersul la slujbe si nici de Pasti nu fusesera la slujba. Va dati seama ce efect a avut reactia maicutei asupra lor, nu?

Mirean 12.04.2007 10:19:43

Citat:

În prealabil postat de dmb
Citat:

În prealabil postat de Mirean
Am dat prea putin?

Pai trebuie sa te intrebi singur daca ai dat putin sau mult! Daca ai dat cu tot sufletul si dupa principiu atita merita si cei 4 , ma pot lipsii linistit de banii astia, e un efort modest samd sint destul si 50 de bani.Daca ai dat gindindu-te ca pentru 4 nume citite ajunge 50 000 ai dat prea putin mai ales daca mai puteai da fara sa te doara.:)
Ca monahia respectiva a gresit este clar indiferent de cit dai sau nu dar asta-i problema ei nu a ta. Se uita tot mai des de catre toti ca minastirea/biserica nu-i o afacere......

Pai asta e si problemem mea, nu cunosc tarifele. E mai cinstit sa spuna:un nune pe lista conts "X" lei/euro. dar sa nu faca faze de prost gust...

dmb 12.04.2007 17:25:34

Eu asta vreau sa spun: tariful il stabilesti singur si Dumnezeu stie daca-i destul mult sau putin...indiferent cum li se pare maicilor!:)

calator 12.04.2007 19:14:28

"tarifele" se pun pe zile nu pe numr (de ex pentru 40 de zile/ an se da o anumita suma in rest poti sa pui si 1 leu dar probabil se va citi pomelnicul numai cateva zile. In general am intalnit ca idee o,2 lei/ zi (2000 lei vechi) Cine stie poate ai dat prea mult :)

Sylvie 12.04.2007 20:20:15


Hristos a inviat!
Sa nu va fie spre suparare,nu cred c-ar trebui sa comentam despre cat, cui,unde sau pt. ce s-au dat acei bani,atata timp cat ei au ajuns vistieria lui Dumnezeu.
Dumnezeu sa-ti rasplateasca,sa ti-i inmulteasca si sa te mantuiasca.

Mirean 13.04.2007 00:02:22

Citat:

În prealabil postat de Sylvie
Hristos a inviat!
Sa nu va fie spre suparare,nu cred c-ar trebui sa comentam despre cat, cui,unde sau pt. ce s-au dat acei bani,atata timp cat ei au ajuns vistieria lui Dumnezeu.
Dumnezeu sa-ti rasplateasca,sa ti-i inmulteasca si sa te mantuiasca.

Am vazut cu ochii mei ca banii au ajuns intr-o cutie soioasa...pana la Dumnezeu stramba maicile din nas...

Sylvie 13.04.2007 00:31:36

Lasa-le pe maici,nu te stramba tu si fa-ti comoara in ceruri in continuare.

nicoletajuravle 13.04.2007 10:35:28

Biserica lui Dumnezeu este organizata si condusa de oameni, intai de toate ,ca-s preoti ca sunt calugari, sunt oameni fiecare greseste si intradevar nu ar trebui sa conteze cat dai, pt Dumnezeu conteaza sa dai din inima ,sa nu fie cu parere de rau ,decat sa dai mult si sa-ti para rau ....
ar trebui sa fie niste oameni mai evlaviosi si decat noi, mai smeriti decat noi,nu peste tot se intampla asa

Sylvie 13.04.2007 12:15:25

Hristos a inviat!
Mirean,toti ne bucuram cand se poarta cineva frumos cu noi.Dar oare ne comportam si noi la fel?Poate Dumnezeu,intalnind astfel de oameni vrea ca NOI sa ne schimbam,ci nu sa judecam pe altii pt."neputintele"lor.Sa nu uitam ca Dumnezeu,din dorinta de a ne schimba,ne scoate in cale oamenii cu patimile noastre,ca sa ne vedem prin ei.

Sebastiana 13.04.2007 12:25:32

Mirean,ai uitat ca eu le iau apararea monahilor si monahiilor,cum este ca si in cazul Tanacu?Nu trebuie sa judeci pe toti monahii si monahiile dupa atitudinea si comportamentul unei singure maici(caz izolat),ai grija ce faci si ce scrii tu,acolo, ca nu sunt toti la fel,nu judecam dupa un caz singular.Esti asa de sigur ca nu ti s-a parut tie?Poate ti s-a parut si,de fapt,in realitate nu a fost chiar asa.Mai gandeste-te.Seba

odin 13.04.2007 12:32:28

Citat:

În prealabil postat de Sebastiana
Mirean,ai uitat ca eu le iau apararea monahilor si monahiilor,cum este ca si in cazul Tanacu?Nu trebuie sa judeci pe toti monahii si monahiile dupa atitudinea si comportamentul unei singure maici(caz izolat),ai grija ce faci si ce scrii tu,acolo, ca nu sunt toti la fel,nu judecam dupa un caz singular.Esti asa de sigur ca nu ti s-a parut tie?Poate ti s-a parut si,de fapt,in realitate nu a fost chiar asa.Mai gandeste-te.Seba

Nu cred ca i s-a parut... Nu sunt cazuri izolate.

Sylvie 13.04.2007 12:42:27

Eu cunosc foarte multe maici si nu am intalnit astfel de cazuri,nici macar izolate.In general,oamenii judeca din prisma lor,din punctul lor de vedere, asa cum ii vad pe altii,asa sunt de fapt ei,dupa sufletul lor si dupa cum este ochiul lor:intunecat sau luminos.De ce arunci tu cu piatra in altii cand si tu esti la fel de pacatos ca si ceilalti? sau poate chiar mai mult,din moment ce il judeci pe aproapele, e ca si cum l-ai judeca pe Dumnezeu care este in noi toti.Ceea ce vrei sa iti faca tie oamenii,fa-le si tu asemenea,e o vorba f.buna din Biblie,mai studiaza Sfintele Scripturi.Seba

Sylvie 13.04.2007 12:44:56

Scuze,a raspuns prietena mea,Sebastiana.

Mirean 13.04.2007 13:57:52

Citat:

În prealabil postat de Sebastiana
Mirean,ai uitat ca eu le iau apararea monahilor si monahiilor,cum este ca si in cazul Tanacu?Nu trebuie sa judeci pe toti monahii si monahiile dupa atitudinea si comportamentul unei singure maici(caz izolat),ai grija ce faci si ce scrii tu,acolo, ca nu sunt toti la fel,nu judecam dupa un caz singular.Esti asa de sigur ca nu ti s-a parut tie?Poate ti s-a parut si,de fapt,in realitate nu a fost chiar asa.Mai gandeste-te.Seba

Nu m-as fi suparat daca maica era mai artagoasa din fire. Pur si simplu m-a deranjat faptul ca a enervat-o suma de bani data de mine. Nu comentez efectul pe care l-a avut atitudinea ei asupra celur care ma insoteau...

Mi se pare ciudat ca multe manastiri percep tot felul de taxe (intrare, foto, video, copii/adulti), in conditiile in care primesc bani de la buget si au voie sa se autofinanteze.

Mi se pare ciudat ca multe manstiti, in special din Moldova, au oferit in regim hotelier, posibilitatea sa "petreci" Pastele la una din ele. Oare nu e canonic (cutumiar sigur este) sa petreci cel mult 3 zile in manastire, apoi, daca nu ajuti intr-un fel obstea sa pleci?

Mi se pare ca manstirile si bisericile se transforma de multe ori in SRL-uri.

Si, Sebastiana, fii sigura ca nu mi s-a parut.

P.S. - da, sunt rautacios: oare maicile platesc impozit din banii pe care ii primesc. dar preotii din ce primesc la slujba? dau chitanta? macar un bon fiscal? daca nu pentru servicii, macar pentru "produsele" pe care le vand :dontgetit:


Sebastiana 13.04.2007 14:36:16

Mirean,uiti ca maicile si calugarii toti,au 3trei voturi monahale:SARACIA,CASTITATEA si ASCULTAREA.Tie,ca sa ai strictul necesar cat sa traiesti,nu iti trebuie si putini bani pt.aceasta?Sa nu imi spui tu mie ca traiesti cu aer,ca nu te cred.Tu nu esti artagos niciodata?inseamna ca esti perfect si totodata Il contrazici pe Dumnezeu care,numai EL Singur,este perfect,ma refer aici la SFANTA TREIME.Uite,recunosc aici ca si eu sunt artagoasa si,imi place sa dezbat teme diverse cu tine dar,mai ales,pe tema asta, cand este vorba de monahi si monahii,poti sa crezi ce vrei despre mine,poti sa spui opinia ta si uite asa o tinem pana maine ca nici eu nu renunt asa usor,cu una cu doua.

Sebastiana 13.04.2007 15:30:34

Mirean,ai cerut tu vreodata chitanta sau vreun bon fiscal cuiva si nu ti-a dat?Daca nu ai cerut si vrei sa ai, esti indreptatit sa faci asta oricand,nu te retine nimeni si nimic,nu cred eu ca,daca tu ceri nu ti se va da, mai ales tie, cel indreptatit.Cum zice Mantuitorul:"cereti si vi se va da voua,cautati si veti gasi","acolo unde este inima ta,e si comoara ta."Eu,spre exemplu,daca nu ma inteleg cu cineva,prefer sa il ocolesc decat sa ma cert cu acea persoana intrucat ma stiu artagoasa si cine stie ce mai iese:scantei s.a.m.d.Tu cum crezi ca Bisericile si Manastirile pot fi restaurate?nu tot cu banii contribuabililor sau al bugetarilor?Dar iti spun eu tie ca,atunci cand dai,Lui Dumnezeu ii dai.Cine pe saraci ajuta pe Dumnezeu imprumuta.Oare nu stiai asta?Sa nu iti para rau ca strangi comori in cer unde:" molia nu le roade,furii nu le fura si rugina nu le mananca".Nu toti bogatii intra in Rai,unul,doi pe acolo,de ex.:mai multi saraci dau bani decat bogatii,sa fii sigur de asta si sa nu te indoiesti niciodata.

Mirean 13.04.2007 15:45:05

Citat:

În prealabil postat de Sebastiana
Mirean,uiti ca maicile si calugarii toti,au 3trei voturi monahale:SARACIA,CASTITATEA si ASCULTAREA.Tie,ca sa ai strictul necesar cat sa traiesti,nu iti trebuie si putini bani pt.aceasta?Sa nu imi spui tu mie ca traiesti cu aer,ca nu te cred.Tu nu esti artagos niciodata?inseamna ca esti perfect si totodata Il contrazici pe Dumnezeu care,numai EL Singur,este perfect,ma refer aici la SFANTA TREIME.Uite,recunosc aici ca si eu sunt artagoasa si,imi place sa dezbat teme diverse cu tine dar,mai ales,pe tema asta, cand este vorba de monahi si monahii,poti sa crezi ce vrei despre mine,poti sa spui opinia ta si uite asa o tinem pana maine ca nici eu nu renunt asa usor,cu una cu doua.

Sunt persoane carora le place sa sustina diverse chestii, chiar daca nu au sau nu isi dau seama ca nu au dreptate. se ataseaza de o idee si o tin asa pana in panzele albe, fara sa inteleaga nici ele gestul lor.

Eu nu sunt asa. Nu imi place sa "dezbat" de dragul de a "dezbate". Sper sa si invat ceva din dezbaterile respective.

Pe de alta parte, nu am vazut casa de marcat la nici o manastire, asa ca nu vad cum ar putea sa imi dea un bon, dar nu asta e ideea.

Nu ma deranjeaza ca dau bani, este chiar insignifiant aspectul asta in contextul prezentat. Aduceam in discutie o atitudine.

Cat despre banii de la manastiri...nu comentez, dar sunt sigur ca si tu stii care sete situatia reala. De la Revolutie nu au mai dus lipsa de bani, din contra.....

Sylvie 13.04.2007 16:02:07

Mirean,esti inca tulburat de cele petrecute la Manastire.Chiar nu sti sa ierti sau sa uiti?Nu e bine pt. sufletul tau sa stai intr-o astfel de stare.Stiu ca iti vine pace in suflet,daca te rogi pt. sufletul acelora ce te tulbura.Spune simplu:"Doamne,m-am tulburat din cauza unor bani,da pace sufletului meu si iart-o pe maica.(de mai multe ori).Daca nu reusesti sa uiti,roaga-te sa scapi de amintiri.
Iar in legatura cu Manastirile,prin ce mijloace fac rost de bani,nu cred ca e treaba noastra.Le priveste strict pe maici(asta ca sa nu cadem in judecarea aproapelui).

Mirean 13.04.2007 16:54:11

Citat:

În prealabil postat de Sylvie
Mirean,esti inca tulburat de cele petrecute la Manastire.Chiar nu sti sa ierti sau sa uiti?Nu e bine pt. sufletul tau sa stai intr-o astfel de stare.Stiu ca iti vine pace in suflet,daca te rogi pt. sufletul acelora ce te tulbura.Spune simplu:"Doamne,m-am tulburat din cauza unor bani,da pace sufletului meu si iart-o pe maica.(de mai multe ori).Daca nu reusesti sa uiti,roaga-te sa scapi de amintiri.
Iar in legatura cu Manastirile,prin ce mijloace fac rost de bani,nu cred ca e treaba noastra.Le priveste strict pe maici(asta ca sa nu cadem in judecarea aproapelui).

Nu sunt chiat atat de "tulburat" cat crezi tu...am vazut altele mult mai grave in BOR. Semnalam doar un aspect des intalnit in manastirile noastre...

"Iar in legatura cu Manastirile,prin ce mijloace fac rost de bani,nu cred ca e treaba noastra." - din moment ce primesc bani de la buget e si treaba noastra, a contribuabililor. Stii clericii nu sunt niste supraoameni...si ei trebuie sa se supuna legilor statului.


Sebastiana 13.04.2007 16:58:27

Tu nu stii ca padure fara uscaturi nu se poate?Daca o fi fost asa cum zici tu si nu ti s-a parut, sa fii tu mai bun decat ceilalti,ca sa dai un exemplu sa fii tu model,daca tii neaparat,iar nu sa crezi tu ca asa sunt toate maicile.Ai dat tu peste cine nu trebuia ca sa te incerce Dumnezeu de aceea a ingaduit asa,ca sa vada cat esti tu de smerit si de intelept si daca indraznesti cumva sa comentezi despre asta.Uite eu,sincera sa fiu,nu am intalnit astfel de maici,iar daca intalneam ma faceam ca nu observ ca sa incerc sa fiu eu mai inteleapta decat respectiva si sa priceapa ceva din asta,dandu-i eu o lectie de cum trebuie sa se poarte, ca sa nu vedem numai greselile altora ci si pe ale noastre ca ,stii tu,niciun muritor nu este perfect,decat Mantuitorul ca om si ca FIU AL LUI DUMNEZEU.Sau daca intalneam o astfel de maica si nu aveam incotro trebuind sa ii vorbesc, ii raspundeam maicutei strict telegrafic:scurt si cuprinzator,numai la obiect.

Mirean 13.04.2007 17:15:02

Citat:

În prealabil postat de Sebastiana
Tu nu stii ca padure fara uscaturi nu se poate?Daca o fi fost asa cum zici tu si nu ti s-a parut, sa fii tu mai bun decat ceilalti,ca sa dai un exemplu sa fii tu model,daca tii neaparat,iar nu sa crezi tu ca asa sunt toate maicile.Ai dat tu peste cine nu trebuia ca sa te incerce Dumnezeu de aceea a ingaduit asa,ca sa vada cat esti tu de smerit si de intelept si daca indraznesti cumva sa comentezi despre asta.Uite eu,sincera sa fiu,nu am intalnit astfel de maici,iar daca intalneam ma faceam ca nu observ ca sa incerc sa fiu eu mai inteleapta decat respectiva si sa priceapa ceva din asta,dandu-i eu o lectie de cum trebuie sa se poarte, ca sa nu vedem numai greselile altora ci si pe ale noastre ca ,stii tu,niciun muritor nu este perfect,decat Mantuitorul ca om si ca FIU AL LUI DUMNEZEU.Sau daca intalneam o astfel de maica si nu aveam incotro trebuind sa ii vorbesc, ii raspundeam maicutei strict telegrafic:scurt si cuprinzator,numai la obiect.

Io cdred ca Dumnezeu nu e bagat in afacerea asta decta ca "supervisor". Mai degraba dracul si-a bagat coada. Nu de alta dar nu sunt nici smerit nici intelept si nici nu stiu sa tac si sa inghit. Nu-mi sta in fire.

Oricum, degeaba le iei apararea. Vezi bine ca nu ai dreptate. Incerci sa ma acuzi pe mine ca nu am reactionat "crestineste". Stii ce, nu pot inghiti toate marsaviile unor asa-zisi monahi, nesimtiti si a unor popi semidocti, eventual sa le mai iau si apararea, asa cum faci tu.

Nu de alta dat am intalnit si calugari "adevarati" si preoti carora sa nu le saruti mana din formalism.

Hai sa lasam habotnicia si sa spunem lucrurilor pe mune. Atata timp cat nu ai curaj sa spui adevarul, cat te ascunzi dupa norme si canoane pe care nu le intelegi, nu se va schimba nimic in bine in BIserica. Vor ramane, ba chiar se vor accentua vechile tare ale "sistemului".

Sebastiana 13.04.2007 17:37:12

Nu stiu ce rau ti-au facut tie acei oameni,de care amintesti mai sus, nu stii ca monahii nu sunt habotnici daca cred in Dumnezeu si a in SA MAICA si se roaga pt. noi si pt.ei, care suntem cu totii pacatosi caci nu este nimeni fara de pacat, si se roaga ca sa ne mantuim cu totii?Si pe cine numesti tu habotnic?pe slujitorii Lui Dumnezeu care se roaga cu credinta SFINTEI TREIMI si MAICII DOMNULUI si tuturor SFINTILOR?

odin 13.04.2007 17:41:03

:D

Mirean 13.04.2007 17:42:21

Citat:

În prealabil postat de Sebastiana
Nu stiu ce rau ti-au facut tie acei oameni,de care amintesti mai sus, nu stii ca monahii nu sunt habotnici daca cred in Dumnezeu si a in SA MAICA si se roaga pt. noi si pt.ei, care suntem cu totii pacatosi caci nu este nimeni fara de pacat, si se roaga ca sa ne mantuim cu totii?Si pe cine numesti tu habotnic?pe slujitorii Lui Dumnezeu care se roaga cu credinta SFINTEI TREIMI si MAICII DOMNULUI si tuturor SFINTILOR?

NU la monahi ma refeream cand spuneam de habotnicie....

Mirean 13.04.2007 17:42:48

:D

Sebastiana 13.04.2007 17:49:54

Ha,ha,ha, tu intelegi normele si canoanele?sincer vorbind, ma faci sa rad pana la lacrimi.Si cine ma rog este habotnic?eu?vezi sa nu ajungi tu asa daca mai judeci pe aproapele in saptamana luminata cand se presupune ca trebuie sa te invadeze Lumina Divina si sa devii mai bun.Fii crestin adevarat,incearca macar,pt.numele LUI DUMNEZEU.

cozia 13.04.2007 17:53:31

Gindeste-te la cit de mult gresesti tu, noi toti, si-ti va fi mai usor sa ierti maicuta si poate tot BOR-ul!

Sebastiana 13.04.2007 17:54:17

:D:D:):rolleyes::cool::rolleyes::|

Mirean 13.04.2007 17:58:16

Citat:

În prealabil postat de cozia
Gindeste-te la cit de mult gresesti tu, noi toti, si-ti va fi mai usor sa ierti maicuta si poate tot BOR-ul!

Din punctul meu de vedere Dumnezeu e cu iertarea, pentru oameni a lasat uitarea....

Sebastiana 13.04.2007 18:01:49

"Si ne iarta noua greselile noastre, PRECUM SI NOI IERTAM GRESITILOR NOSTRII"/Cine iarta cu adevarat, uita totul ce a iertat.

Mirean 13.04.2007 18:11:28

Citat:

În prealabil postat de Sebastiana
"Si ne iarta noua greselile noastre, PRECUM SI NOI IERTAM GRESITILOR NOSTRII"/Cine iarta cu adevarat, uita totul ce a iertat.

Nu m-am exprimat corect...eu nu am pe nimeni de iertat. Nu mi-a gresit nimeni astat de grav incat sa astepte iertarea mea. O s-o uit si pe maicuta asta asa cum am uitat o multime de mizerii pe care le-am vazut in BOR.

Sebastiana 13.04.2007 18:19:39

Asa este,ma bucur ca recunosti ca te-ai exprimat neclar,-inceputul intelepciunii- dar ai pe toata lumea de iertat asa scrie in RUGACIUNEA DOMNEASCA TATAL NOSTRU in care sunt 7 sapte cereri mari si fundamentale:"PRECUM SI NOI IERTAM GRESITILOR NOSTRII",asa ne cere MANTUITORUL, IL contrazicem noi,doar ca asa vrem noi?CATEGORIC NU TREBUIE SA IL CONTRAZICEM.

cozia 13.04.2007 18:22:02

De multe ori doar avem impresia ca iertam, tulburarea ramanind adinc intiparita in suflet. Gindeste-te cum vei reactiona cind vei da ochii cu ea data viitoare, atunci va fi testul cel mare pentru tine si VEI AFLA!
Mirean, stoarce-ti tulburarea din suflet printr-o lacrima si te vei simti mai bine! Ai incredere in mesajul Ortodox!

cozia 13.04.2007 18:25:33

Citat:

În prealabil postat de Mirean
Dumnezeu e cu iertarea, pentru oameni a lasat uitarea....

:)Dumnezeu este cu iertarea Lui si noi cu a noastra???

Mirean 13.04.2007 18:34:55

Scumpii mei, gata cu sfaturile ca devin, iertati-ma, agasante. Nu am nevoie de metode sau terapii mai mult sau mai putin crestine.

Am semnalat un fapt, despre ala dati-va cu parerea.

Topicul e "Ce nu va place in Biserica?" nu "Metode de ajutor pentrucei nemultumiti in Biserica".

Ultimele postari mi se adresau mie, nu faptului mentionat.

Gata cu sfaturile, dicutati la obiect, va rog!

Sebastiana 13.04.2007 18:58:53

Sa stii tu ca este interesanta ideea ta cu Topicul tau:"Metode de ajutor pentru cei nemultumiti in Biserica",vezi,esti genial,cum de nu te-ai gandit la acest subiect mai de mult?vezi ca si discutiile astea in contradictoriu sunt bune la asa ceva?Dar te sfatuiesc sa propui tu la ADD TOPIC pt. ca eu nu vreau sa iti fur ideea.Mult succes si mult noroc.

Mirean 13.04.2007 19:21:44

Citat:

În prealabil postat de Sebastiana
Sa stii tu ca este interesanta ideea ta cu Topicul tau:"Metode de ajutor pentru cei nemultumiti in Biserica",vezi,esti genial,cum de nu te-ai gandit la acest subiect mai de mult?vezi ca si discutiile astea in contradictoriu sunt bune la asa ceva?Dar te sfatuiesc sa propui tu la ADD TOPIC pt. ca eu nu vreau sa iti fur ideea.Mult succes si mult noroc.

Poti deschide topic, nu ma deranjeaza.

Sebastiana 13.04.2007 19:30:29

Mirean,o sa deschid topic la NEW TOPIC;" METODE SI TERAPII de ajutor pentru cei nemultumiti in Biserica",special pt.Mirean.Dar sa stii ca vreau sa imi raspunzi pe acolo,sper sa mai comunicam si pe acolo ca este nevoie si de asa ceva, se numeste logoterapie.


Ora este GMT +3. Ora este acum 05:19:19.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.