Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Umanitare (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5050)
-   -   un mic ajutor (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=13411)

marius.b. 27.07.2011 12:55:22

un mic ajutor
 
pt toti cei care pot sa ajute o familie compusa din 2 bunici si un nepotel de 2ani jumate,nu cu bani ci doar cu hainute si incaltaminte pt acel baietel(nu are tata-tatal sau nu l-a recunoscut-iar mama lui umbla fleaura,nu-i pasa de el de cand avea 2 saptamani,de atunci il cresc bunicii lui dintr-un venit de cateva sute de lei luna)si eventual cu cateva alimente,trimite-ti un pachet prin posta romana(din orice colt al tarii costa maxim 5-6ron)pe adresa :sat goruni nr 4,comuna tomesti,judetul iasi,ANDREI PETRONELA e numele bunicii!Dumnezeu sa va ajute!

skicolour 27.07.2011 15:12:18

O initiativa buna!
Domnul sa ne dea ganduri bune sa-i ajutam mai mult pe semenii nostrii aflati in suferinta! Sunt convinsa ca fiecare poate gasi pe acasa o hainuta, ori o jucarie, ori ceva ce ar fi de folos micutului.

doinita.p 30.07.2011 14:35:16

Citat:

În prealabil postat de skicolour (Post 382470)
O initiativa buna!
Domnul sa ne dea ganduri bune sa-i ajutam mai mult pe semenii nostrii aflati in suferinta! Sunt convinsa ca fiecare poate gasi pe acasa o hainuta, ori o jucarie, ori ceva ce ar fi de folos micutului.

ma alatur si eu acestei cauze.o hainuta..o jucarie.. nu mi se pare ceva iesit din comun,macar atat

marius.b. 30.07.2011 15:15:03

multumesc skicolour,doinita.p si userului care m-a intrebat pe privat si care m-a rugat sa ramana anonim

antoniu_andreea 01.08.2011 13:15:08

e un copil care nu e vinovat ca s-a nascut,pacatele sunt ale parintilor,merita ajutat!

marius.b. 01.08.2011 13:25:48

Citat:

În prealabil postat de antoniu_andreea (Post 384615)
e un copil care nu e vinovat ca s-a nascut,pacatele sunt ale parintilor,merita ajutat!

da,dar iata ca in multe cazuri pacatele parintilor le trag copiii..si asa e,ei nu sunt vinovati ca s-au nascut!

doinita.p 02.08.2011 14:38:52

azi am fost in iasi pt rezolvarea unor probleme si am trecut si prin acel sat caci era in drumul meu.am dat destul de greu de ei(drum neasfaltat,o casa la marginea satului,noroc ca m-au indrumat niste oameni)!am cunoscut acel baiat,am cunoscut-o pe bunica lui,e un baietel blond cu ochi albastri fara parinti!le-am oferit cate ceva din putinul meu,dar a contat mult pt ei!

LapetiteMoc 02.08.2011 14:43:05

Citat:

În prealabil postat de doinita.p (Post 385048)
azi am fost in iasi pt rezolvarea unor probleme si am trecut si prin acel sat caci era in drumul meu.am dat destul de greu de ei(drum neasfaltat,o casa la marginea satului,noroc ca m-au indrumat niste oameni)!am cunoscut acel baiat,am cunoscut-o pe bunica lui,e un baietel blond cu ochi albastri fara parinti!le-am oferit cate ceva din putinul meu,dar a contat mult pt ei!

Tu locuiesti in Onesti?

doinita.p 02.08.2011 14:47:53

Citat:

În prealabil postat de LapetiteMoc (Post 385053)
Tu locuiesti in Onesti?

da,de ce?e vre-o problema?

Adriana Cluj 02.08.2011 14:52:03

Citat:

În prealabil postat de LapetiteMoc (Post 385053)
Tu locuiesti in Onesti?

Sunt cumva prea suspicioasa, paranoica? doinita.p marius.b. ? Diferenta, un punct? Asta ai vrut sa spui Lapetite? Tehnoredactare identica..
sa ma ierte Dumnezeu daca gresesc...

doinita.p 02.08.2011 14:55:17

Citat:

În prealabil postat de Adriana Cluj (Post 385060)
Sunt cumva prea suspicioasa, paranoica? doinita.p marius.b. ? Diferenta, un punct?

din asta ce sa inteleg adriana cluj?x cluj,y cluj,z cluj...ca difera doar o consoana?

LapetiteMoc 02.08.2011 14:58:55

Citat:

În prealabil postat de doinita.p (Post 385057)
da,de ce?e vre-o problema?

De ce ar fi asta o problema?

Scriu ce stiu ca om care cunoaste foarte bine locurile acelea.

1.Din Onesti spre Iasi nu se trece prin Goruni.
2.Ca sa treci prin Goruni trebuie sa-ti propui ca si capat de drum acest sat. Din Iasi pana in Tomesti sunt vreo 15 km (dar de partea cealalta a Iasului fata de iesirea spre Roman, Bacau, Onesti), iar din Tomesti spre Goruni cam tot atat.

Ma intreb cum de poate fi cineva in trecere prin Goruni fiind aceasta geografia locului?

PS: Din Tomesti spre Albita trebuie sa iesi din soseaua principala, pe dreapta, pe un drum plin de gropi, neasfaltat etc. vreo 15 km ca sa ajungi la Goruni. Daca mergi spre Albita tii drumul drept, nu poate fi Goruni in cale.

doinita.p 02.08.2011 15:00:09

Citat:

În prealabil postat de LapetiteMoc (Post 385064)
De ce ar fi asta o problema?

Scriu ce stiu ca om care cunoaste foarte bine locurile acelea.

1.Din Onesti spre Iasi nu se trece prin Goruni.
2.Ca sa treci prin Goruni trebuie sa-ti propui ca si capat de drum acest sat. Din Iasi pana in Tomesti sunt vreo 15 km (dar de partea cealalta a Iasului fata de iesirea spre Roman, Bacau, Onesti), iar din Tomesti spre Goruni cam tot atat.

Ma intreb cum de poate fi cineva in trecere prin Goruni fiind aceasta geografia locului?

:)iasi-tomesti-albita-husi-barlad-adjud-onesti203km
onesti-bacau-roman-iasi181km

doinita.p 02.08.2011 15:01:31

drumul e mult mai lejer prin albita,de asta m-am intors pe acolo,scapi de e85,de aglomeratia din trafic

doinita.p 02.08.2011 15:05:55

si intradevar sunt 15 km din iasi pana in tomesti(prin podu ros-zona industriala)aici nu te contrazic,dar asta nu inseamna ca din iasi nu poti ajunge in onesti prin goruni!e o aberatie!sunt doar 22km in plus si se ajunge mult mai repede pe acest drum pt ca nu e asa aglomerat ca e85(iasi-roman-bacau)

LapetiteMoc 02.08.2011 15:07:17

Citat:

În prealabil postat de doinita.p (Post 385065)
:)iasi-tomesti-albita-husi-barlad-adjud-onesti203km
onesti-bacau-roman-iasi181km

Drumul din Onesti spre Iasi prin Albita (localitate de frontiera) este mult mai lung si mai stricat decat cel direct si foarte bun din Iasi spre Bacau (prin Roman).

ramonichi 02.08.2011 15:09:13

spovedanie
 
simt nevoia sa ma spovedesc.pot face asta in orice perioada a anului?vreau sa ma schimb,sa fiu mai buna,mai intelegatoare.

LapetiteMoc 02.08.2011 15:11:42

Citat:

În prealabil postat de doinita.p (Post 385069)
dar asta nu inseamna ca din iasi nu poti ajunge in onesti prin goruni!

Exact asta si precizam. Nu trece drumul prin Goruni ! Ca sa ajungi in Goruni trebuie sa te abati din drum vreo 15-20 de km (pe dreapta, dupa ce ai trecut de Tomesti). Goruni nu este o localitate de tranzit, ci un capat, pe dealuri (si trebuie sa ai treaba special acolo ca sa te duci, pentru ca, repet, nu se afla in calea nimanui).

doinita.p 02.08.2011 15:13:15

Citat:

În prealabil postat de LapetiteMoc (Post 385070)
Drumul din Onesti spre Iasi prin Albita (localitate de frontiera) este mult mai lung si mai stricat decat cel direct si foarte bun din Iasi spre Bacau (prin Roman).

este mai lung cu doar 20km si nu e stricat deloc(cu exceptia a 2km la iesirea din husi-barlad)doar ca e mult mai liber,mai putin circulat,se evita astfel centura Romanului care e distrusa!spuneai ca stii zona geografica parca...

Adriana Cluj 02.08.2011 15:14:55

Citat:

În prealabil postat de LapetiteMoc (Post 385074)
Exact asta si precizam. Nu trece drumul prin Goruni ! Ca sa ajungi in Goruni trebuie sa te abati din drum vreo 15-20 de km (pe dreapta, dupa ce ai trecut de Tomesti). Goruni nu este o localitate de tranzit, ci un capat, pe dealuri (si trebuie sa ai treaba special acolo ca sa te duci, pentru ca, repet, nu se afla in calea nimanui).


Deci nu am fost suspicioasa degeaba?

doinita.p 02.08.2011 15:15:36

Citat:

În prealabil postat de LapetiteMoc (Post 385074)
Exact asta si precizam. Nu trece drumul prin Goruni ! Ca sa ajungi in Goruni trebuie sa te abati din drum vreo 15-20 de km (pe dreapta, dupa ce ai trecut de Tomesti). Goruni nu este o localitate de tranzit, ci un capat, pe dealuri (si trebuie sa ai treaba special acolo ca sa te duci, pentru ca, repet, nu se afla in calea nimanui).

te inseli amarnic!cum iesi din tomesti,apare un indicator dreapta:goruni 3 km!nicidecum 15-20km!15-20 km sunt pana in raducaneni dupa chicera!pacat ca nu am fotografiat indicatorul ca sa nu mai vb aiurea

doinita.p 02.08.2011 15:24:11

Citat:

În prealabil postat de doinita.p (Post 385078)
te inseli amarnic!cum iesi din tomesti,apare un indicator dreapta:goruni 3 km!nicidecum 15-20km!15-20 km sunt pana in raducaneni dupa chicera!pacat ca nu am fotografiat indicatorul ca sa nu mai vb aiurea

ca sa intelegi:de la borna kilometrica unde arata albita56km,chicera4km se formeaza un drum neasfaltat dreapta cu un indicator albastru(in cazul in care nu ai permis-iti indica directia si distanta catre o localitate)goruni 3km!mai exact la iesire din tomesti e acel sat de care mentionam la doar 3km,nu la 15-20km cum spuneai

LapetiteMoc 02.08.2011 15:25:49

Nu contrazic si nu suspectez pe nimeni. Scriu ce stiu. Am predat in scolile din zona respectiva in timpul facultatii, ca suplinitor (la Tomesti, Chicerea si Goruni) si cunosc foarte bine locurile.

doinita.p 02.08.2011 15:30:20

Citat:

În prealabil postat de LapetiteMoc (Post 385082)
Nu contrazic si nu suspectez pe nimeni. Scriu ce stiu. Am predat in scolile din zona respectiva in timpul facultatii, ca suplinitor (la Tomesti, Chicerea si Goruni) si cunosc foarte bine locurile.

pai atunci?drumul se formeaza dreapta la cateva sute de metri inainte de scoala din tomesti,de primarie(care sunt pe stanga cum urci catre albita)am impresia ca si postul de politie e tot pe stanga in tomesti iar dispensarul pe dreapta inainte de intersectia cu goruni!si scoala in goruni(asta ca sa-ti demonstrez ca am fost acolo)e la 1km dupa ce ai facut dreapta spre goruni,mai exact intr-o intersectie pe dreapta unde am vazut ca acolo intorc microbuzele!asa ca nu mai suspecta inutil te rog frumos

anita 02.08.2011 16:02:37

Nu ar avea mare lucru de castigat daca ne-ar minti.
Niste lucrusoare ramase de la copii in casa si un mic pachet nu reprezinta un efort financiar.

LapetiteMoc 02.08.2011 16:08:07

Citat:

În prealabil postat de anita (Post 385096)
Nu ar avea mare lucru de castigat daca ne-ar minti.
Niste lucrusoare ramase de la copii in casa si un mic pachet nu reprezinta un efort financiar.

Nu asta vroiam sa subliniez, draga Anita! De SH ai auzit?

LapetiteMoc 02.08.2011 16:10:58

Si nici asta nu ar fi o problema, dar sa fie sinceritate. "Dragilor, am un SH, ma puteti sprijini sa-l dezvolt?"

florentina26luca 02.08.2011 17:40:29

:(Cred ca se pot verifica ip-urile de catre administratorul forumului,asa poate se clarifica intr-un fel situatia.

Ana-Maria N 02.08.2011 19:58:48

Intrebare pentru Adriana Cluj si eventual LapetiteMoc
 
Citat:

În prealabil postat de marius.b. (Post 382403)
nu cu bani ci doar cu hainute si incaltaminte pt acel baietel

Ia zi tu, draga mea, ce ar face familia respectiva cu cateva incaltari si hainute primite(posibil si deja purtate)? Si-ar deschide second-hand? :)) (scuze pentru ranjetul afisat, dar e doar haz de necaz)

marius.b. 02.08.2011 21:14:19

Citat:

În prealabil postat de LapetiteMoc (Post 385102)
Si nici asta nu ar fi o problema, dar sa fie sinceritate. "Dragilor, am un SH, ma puteti sprijini sa-l dezvolt?"

da,am un mega second-hand in goruni city si vreau sa-mi dezvolt afacerea cu hainute doar de baietei si incaltaminte(dar incaltamintea sa fie maxim pt baieti de 2 ani jumate,nu mai mare)-asta se cere pe piata!si eventual ceva alimente ca mai am si 3 alimentare in sat!multumit(a) lapetitemoc?

Ana-Maria N 02.08.2011 21:29:24

Citat:

În prealabil postat de marius.b. (Post 385238)
da,am un mega second-hand in goruni city si vreau sa-mi dezvolt afacerea cu hainute doar de baietei si incaltaminte(dar incaltamintea sa fie maxim pt baieti de 2 ani jumate,nu mai mare)-asta se cere pe piata!si eventual ceva alimente ca mai am si 3 alimentare in sat!multumit(a) lapetitemoc?

:))...e de plans! Cum se poate alege praful de o intentie buna!

marius.b. 02.08.2011 22:36:18

daca asta au inteles unii ca am un magazin second-hand si vreau haine,incaltaminte,jucarii si produse alimentare....chiar ca e de plans!nu credeam vreodata ca imiginatia unora poate atinge asemenea cote!

doinita.p 02.08.2011 23:09:25

Lapetitmoc
 
daca te-au deranjat postarile mele imi cer iertare!si tin sa mentionez ca nu i-am oferit haine sau incaltaminte(pt sh)ci doar o suma extrem de modica de bani din 2 cifre!

AlinB 03.08.2011 00:36:34

Cred ca s-a vazut destul de clar ca incercarea Mocului de a discredita aceasti oameni nu prea a reusit, poate niste scuze ar fi binevenite, mai ales ca exista antecedente..

tabitha 03.08.2011 05:28:19

Ar trebui destelenit un pic, poate se aude la ADMIN.
 
Se prea poate sa nu fie cazul cu cei care au deschis acest topic.
Dar adevarul este ca sectiunea asta de "Umanitare" colcaie de trolli- vezi si Alidana si nu numai.

Alexuta 03.08.2011 12:27:57

pentru mirel.t
 
Draga mirela.t,vad ca ora la care ai postat este cam tarzie,iti lipseste cumva ceva si ...te razbuni pe altii,vad ca te iei cand de copii mici,cand de batrane vaduve si bolnave,ai cumva ceva impotriva acestora...poate ca ar trebui sa vedem cu ce te ocupi si tu...

doinita.p 03.08.2011 14:12:05

daca taceam filozof ramaneam spune un vechi proverb!

AlinB 03.08.2011 14:47:16

Citat:

În prealabil postat de doinita.p (Post 385511)
daca taceam filozof ramaneam spune un vechi proverb!

Nu, n-ai de ce sa-ti para rau, chiar deloc :)

Alexuta 04.08.2011 22:57:12

pune mai multe detalii
 
Pune mai multe detalii despre cel mic,te rog,adica...inaltime,greutate,talpa,etc

marius.b. 05.08.2011 00:23:42

sincer chiar regret ca am postat despre acel copil!oricum multumesc persoanelor interesate care m-au contactat pe privat si l-au ajutat!


Ora este GMT +3. Ora este acum 23:30:22.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.