Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Botezul (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5017)
-   -   Excomunicare (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=18463)

ahilpterodactil 07.05.2016 13:53:55

Citat:

În prealabil postat de roxanapopa70 (Post 621207)
Mai,mai ,mai uite cum se interpreteaza...
-in primul rand am credinta chiar daca nu merg la biserica

....:) Daca zici tu...
Adica spui ca ai o credinta diferita de a celor din biserici; diferita de a crestinilor.
Oamenii de care te desparti refuzind sa li te alaturi la slujbe si la Sfintele Taine au o credinta care se manifesta si se nutreste in comuniunea euharistica, iar nu solitar.

Dar care sunt motivele pentru care nu participi la slujbe impreuna cu alti credinciosi?
Daca vrei sa numesti vreunul, desigur...

roxanapopa70 07.05.2016 14:21:19

Motive:
-religiile dezbina
-la scoala o clasa de 25 copii poate avea un prof religie ortodoxa,unu de catolica,unu de luterana.etc
-in functie de nr de adepti se aloca bani bugetari pt biserici si au de suferit sanatatea si alte sectoare
-nu cred in stropitul cu apa sfintita,mir,matanii,stat in genunchi si alte obiceiuri(la mine nu au efect)
Sunt mai multe motive pt care nu vreau sa apartin de nici o religie,secta,grupare etc

Demetrius 07.05.2016 16:44:57

Citat:

În prealabil postat de roxanapopa70 (Post 621209)
Motive:
-religiile dezbina
-la scoala o clasa de 25 copii poate avea un prof religie ortodoxa,unu de catolica,unu de luterana.etc
-in functie de nr de adepti se aloca bani bugetari pt biserici si au de suferit sanatatea si alte sectoare
-nu cred in stropitul cu apa sfintita,mir,matanii,stat in genunchi si alte obiceiuri(la mine nu au efect)
Sunt mai multe motive pt care nu vreau sa apartin de nici o religie,secta,grupare etc

Nu exista dez-botezare.
Botezul este o inscriere in imparatia lui Dumnezeu, iar radiere din Imparatie nu exista.
Nu se poate radia legamantul pe care l-a facut Dumnezeu cu omul si nici raspunsul omului(botezul), insa acest raspuns poate fi calcat de om, ceea ce pentru o crednicioasa este un pacat fata de Dumnezeu(nu fata de om), dar care pacat poate fi iertat la spovada.

Exemplul d-lui Mihnea cu vaccinul este foarte bun. La fel este si cu inscrierea pe un "sait" de casute de e-mail; casutele nu mai pot fi radiate.
De asemenea, botezul este o fapta(foarte buna!), iar faptele, oricare-ar fi ele, nu mai pot fi desfiintate.

Pe de alta parte, dorinta ta de..., (nu stiu cum sa-i spun) denota o stare sufleteasca lipsita de bunavointa, de colaborare, de ajutorare, mai mult o reactie la o dezamagire fata de oameni, nu fata de BO.

Nu religiile dezbina, oamenii(si interesele lor) dezbina.

roxanapopa70 07.05.2016 16:54:35

certificat donator la catedrala amagirii neamului.......ma intristeaza asta :(

AlinB 07.05.2016 17:00:56

Negociati cu trolul? Ce fericit e ca primeste putina atentie..
Dar vai, nu stie ce sa faca cu ea...

roxanapopa70 07.05.2016 17:57:20

Cel care nu este cu catedrala neamului este troll ,cel care nu e ortodox e troll pt unii din voi.Am pus o intrebare am primit raspunsul trebuie o cerere scrisa adresata parohiei.Daca aveti si un model e ok .E tot ce am vrut sa aflu .Daca vreti sa purtam si discutii laice fara sa ne certam e si mai fain.Cand imi aleg prietenii nu ma intereseaza religia ci caracterul lor.

Demetrius 07.05.2016 18:39:04

Citat:

În prealabil postat de roxanapopa70 (Post 621214)
...Am pus o intrebare am primit raspunsul trebuie o cerere scrisa adresata parohiei.Daca aveti si un model e ok .E tot ce am vrut sa aflu ...

Ai pus o intrebare si ai primit raspunsuri, dar se pare ca n-ai aflat decat ce-ti place tie, adica nimic.

AlinB 07.05.2016 21:22:01

Citat:

În prealabil postat de roxanapopa70 (Post 621214)
Cel care nu este cu catedrala neamului este troll ,cel care nu e ortodox e troll pt unii din voi.Am pus o intrebare am primit raspunsul trebuie o cerere scrisa adresata parohiei.Daca aveti si un model e ok .E tot ce am vrut sa aflu .Daca vreti sa purtam si discutii laice fara sa ne certam e si mai fain.Cand imi aleg prietenii nu ma intereseaza religia ci caracterul lor.

Daca erai o persoana cu scaun la cap (cat de cat), intrebai direct la parohie.
Daca nu erai multumita de raspuns, mergeai la Episcopie si mai departe.

Dar nu esti decat un trol plictisit.

roxanapopa70 07.05.2016 21:32:06

cum se da ignor?alin b are un complex de superioritate si jigneste.n-am chef sa-i raspund .

roxanapopa70 07.05.2016 21:54:14

Gata am rezolvat


Ora este GMT +3. Ora este acum 04:23:06.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.