Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Internetul: o ispita imbracata in inocenta (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=2006)

Va_iubesc 06.07.2007 21:12:05

Dragilor,

De un an mi-am pus internet acasa. Ca am zis eu ca te ajuta ca sa faci multe demersuri adminisatative on-line, ca raspunzi rapid celor care au nevoie de tine, ca esti la curent cu cele de care ai nevoie, etc. Si dupa un an fac bilantul si vad ca viata spirituala mi s-a dezechilibrat, ca am citit mult mai putine carti, ca am avut mai putin timp pentru prietenii de aproape, ca de multe ori am scurtat timpul de rugaciune ca sa stau pe internet (desi cateodata erau scopuri pe care eu le vadeam bune), ca din ce stau mai mult pe internet, din asta am dorinta de a intra mai des, etc. :(

A devenit ca un drog. Adica simt ca inima imi e aici. Poate voi nu sunteti asa, dar eu sunt in categoria celor slabi in fata acestor ispite. Asa ca m-am decis sa dau ispita afara. Nu o sa mai intru aici decat foarte rar, cand o sa mai ajung la un internet. O sa-mi fac un program si cam o data pe saptamana o sa intru. Deci daca doriti sa-mi scrieti mesaje private, nu ezitati. O sa raspund din cand in cand.

Imi cer iertare daca am suparat pe cineva vreodata, daca am tensionat vreo discutie, daca am adus tristete cuiva. Va asigur ca nu a fost intentionat. Sa nu uitati ca Va_iubesc si sper sa ne intalnim cu totii in RAI. Va imbratisez cu drag.

Elena

moro.d 06.07.2007 23:09:03

hehe... era un banc:
- Stii kre e cel mai usor lucru de facut?
- ??? ? ? ?
- Sa te lasi de fumat... eu m-am lasat de fumat de 14000 de ori pana acum.

in cazul meu... si eu am incercat de multe ori sa ma las de net... si tot aici sunt.. :( :( :( iti doresc succes, multa ambitie, multa ravna... si, mai ales, sa nu-ti fie dor de noi! :D

dorinel78 06.07.2007 23:50:28

daca vreti sa va lasati de net cel mai bine ar fi sa desfintati netul

krabu 07.07.2007 16:40:24

E greu sa te lasi.

Eu incerc sa intru doar odata pe sapta dar nu`mi iese. Eu cred ca e un drac. Pentru ca nu ma lasa sa`mi fac treburile dar pe net stau.

E o patima intr`un fel.

In general internetu din ce am vazut pe mine, iti da un surogat dintr`o patima: slava desarta, mandrie, vorbirea fara noima, lenea etc.

Si cheia iesirii din net cred ca e rugaciunea. Dar nu o fac. Ia vedeti voi puteti: sa spui rugaciunile incepatoare inainte de intra pe net, sa te rogi pentru motivul pentru care vrei sa intri si apoi sa te rogi dupa ce iesi. Eu nu pot.

!!!

silvimiha 08.07.2007 13:36:45

Consider ca in toate trebuie sa avem o limita si un echilibru! SI toate sunt bune si permise pana la un anumit punct...sa vedem SCOPUL in tot ce facem!

E adevarat ca internetul e ca un drog,dar il putem "folosi" si la distanta!Depide de vointa nostra...
Mie personal nu-mi place in mod deosebit,intru doar cand vreau sa aflu ceva,sa citesc si sa mai schimb o vorba pe forum!

irina-elena 08.07.2007 13:54:11

eu am net de cateva luni si imi place. cand vreau sa stiu cum o sa fie vremea, cum se pot prepara fileurile de crap sau fructele de mare, cum se trateaza o boala, cum sa gasesc pe cineva, unde se presteaza anumite servicii, ce a mai aparut pe liternet, cand vreau sa aflu stirile sau sa citesc un articol bun dintr-o revista de cultura sau sa ma socializez pe forum dau drumu la calculator. am aflat o multime de lucruri despre subiecte care ma inteereseaza. mi se pare super netul si mess-ul, si foarte fain faptul ca pot sa aflu ce gandesc oamenii fara sa-mi dau intalnire cu ei. la urma urmei intalnirile sunt obositoare. pe forum intru cand am timp, ala intra si el cand poate si ne intalnim la mijloc de drum, in miez de idee. nu m-a subjugat inca, daca am ceva de facut ma duc si fac, de exemplu acum ma duc sa culc copiii. pa, si fiti buni unii cu altii. nu mai dati intepaturi si glume vitriolate pe forum. in fond, nu va obliga nimeni sa fiti aici .

Va_iubesc 09.07.2007 09:29:09

Dragilor, azi ma duc sa rezilieze contractul la internet. N-am taria sa rezist ispitei, asa ca asta e cea mai buna solutie: sa tai raul din radacina. Ma iertati daca v-am suparat cu ceva, daca am fost cateodata "extremista" sau "exagerata", daca am mahnit pe cineva, daca am judecat pe careva, daca am adus lacrimi in ochii cuiva, daca am tensionat vreo discutie, etc. Ma iertati pentru toate va rog si sa nu ma uitati in rugaciunile voastre!

Nadajduiesc sa ne intalnim cu totii in RAI! :)

Va imbratisez cu drag,
Elena

vsovi 09.07.2007 11:30:01

pacat Elena ca ne paraseshti... ai spus atatea lucruri frumoase shi bune... totushi precis exista shi alta solutzie...


dar internetul nu este decat o uriasha retzea de sisteme ce comunica intre ele facand posibile comunicatziile shi interactziunile de la distantza... chiar daca se poate sa aluneci in diferite aspecte negative, totushi este ca shi orice unealata moderna, dar totushi o unealta shi ca atare n-are ce sa-tzi dauneze... in schimb daca o foloseshti prea mult sau itzi dai in cap cu ea sau nu ai invatzat s-o respectzi shi sa beneficiezi de avantaje atunci e bine intr-adevar sa mai reduci... sau chiar sa iei o pauza. In concediu nu ma apropii de calculator... apoi e greu sa ma reobijnuiesc...

moro.d 09.07.2007 14:51:07

oau.. :|
si eu park ravnesc oarecum dupa viata linistita fara calculator. numai k am nevoie de el... cel putin 90% din referate le iau de pe net :(
iarta-ne si pe noi, Va_iubesc. :)

philalex 09.07.2007 15:09:45

internetul e bun si nebun....te informezi...mai cunosti unele lucruri , dar ai si chestii nefiresti.....dar acuma nu trebuie sa reziliezi contractul...daca ai , ai....e intersant si netul.....:)


Ora este GMT +3. Ora este acum 08:43:22.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.