Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Umanitare (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5050)
-   -   Vindecarea cheliei. (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=16405)

vsovivivi 22.04.2013 21:47:45

Vindecarea cheliei.
 
Cea mai simlă și bună cale pentru ca orice chel să-și recapete părul abundent din tinerețe și copilărie exact acolo unde acum nu-i mai crește părul, este ca el să-și țină chelia lui permanent sub apă, în ploaie... adică să stea ea la înmuiat cât mai multă vreme în fiecare zi până își recapătă firele de păr puterea.

Tratamentul se face prin udarea unei batiste sau a unei cârpe curate cu apă sfințită la prima înmuiere și apoi reînmuierea ei permanentă se poate face în orice apă curată de izvor, apă plată sau de la robinet și se plasează batista aceasta sau cârpa sau laveta pe zonele chele complet sau cu păr foarte rar și se menține acolo toată ziua și dacă este posibil și noaptea și asta se repetă timp de 3 până la 6 luni. Dacă apar probleme de frig la cap atunci se acoperă capul cu o șapcă sau bască sau căciulă. Pe cât posibil nu se va uda părul din zonele care nu sunt chele ca să nu te tragă frigul din pricina părului ud.

Dacă după 3-6 luni de tratament continuu nu se observă ameliorări evidente ale podoabei capilare, adică revenirea tuturor firelor din zona respectivă la desimea și grosimea și puterea lor din copilărie atunci se renunță la tratament timp de cel puțin o lună și apoi, după pauza respectivă, se reia pentru încă 3-6 luni exact la fel.

tabitha 23.04.2013 01:27:25

Știi pe cineva care a încercat așa și s-a vindecat? :48:

cezar_ioan 23.04.2013 02:48:39

În contact cu atâta umezeală, pare firesc să-ți crească-n cap nu păr ci ... mop!
După cum se poate observa lesne.
........:)
Sorry, nu m-am putut abține. Să nu fie cu supărare...

DragosP 23.04.2013 06:33:34

Și dacă nu crește păr, puțină igrasie tot s-o face!

AlinB 23.04.2013 11:46:29

Poate apare mucegaiul si este confundat cu firele de par..

stefan florin 23.04.2013 12:09:48

Citat:

În prealabil postat de cezar_ioan (Post 516226)
În contact cu atâta umezeală, pare firesc să-ți crească-n cap nu păr ci ... mop!
După cum se poate observa lesne.
........:)
Sorry, nu m-am putut abține. Să nu fie cu supărare...

tare...tare DE TOT asta!

vsovivivi 23.04.2013 12:11:03

Citat:

În prealabil postat de mirela.t (Post 516216)
Știi pe cineva care a încercat așa și s-a vindecat? :48:

Sigur că știu pe cineva. A aplicat tratamentul toată viața chiar neștiind că-l aplică:

Jacques-Yves Costeaux

stefan florin 23.04.2013 12:14:27

Citat:

În prealabil postat de vsovivivi (Post 516261)
Sigur că știu pe cineva. A aplicat tratamentul toată viața chiar neștiind că-l aplică:

Jacques-Yves Costeaux

pai nu stiam ca Jaques Cousteau a facut scufundari in...aghiasma, si in felula cesta i-a crescut parul

vsovivivi 23.04.2013 12:21:48

Citat:

În prealabil postat de stefan florin (Post 516260)
Citat:
Citat:

În prealabil postat de cezar_ioan
În contact cu atâta umezeală, pare firesc să-ți crească-n cap nu păr ci ... mop!
După cum se poate observa lesne.
........:)
Sorry, nu m-am putut abține. Să nu fie cu supărare...
tare...tare DE TOT asta!

Ba-i chiar moale părul cel alb al Mariei Magdalena sau Maria Egipteanca... aia care a luminat... în deșert, ca o stea.

Voi insinuați că-s chel da' fac recomandări. Păi nu mă dau pe mine exemplu ca fariseii care dau lecții de smerenie și de practică duhovnicească peste tot în speranța vicleană că răspândesc mai bine așa prozelitismul ortodox al vorbelor deșarte cu pretenții mântuitoare... că de catolicismul și protestantismul indulgent până la utopia unității în diversitatea păcătuiriilor de tot soiul ce să mai vorbim?

E vorba de milă și înduioșare dacă tot te apuci să faci milostenie că filantropia e moda bogaților excentrici ca să-și facă reclamă și acum e generalizată ca să ne închipuim cu toții că participă la jocurile lor de lux... dar ceea ce nu pricep este de ce românul creștin nu face milostenie cu cei harnici, cu cei lucrători care se zbat să-și mențină gospodăria duhovnicească... de ce nimeni nu cumpără de la ei produsele lor? Nu de ei ar fi trebuit să avem milă mai întâi?

Deci eu n-am aplicat încă tratamentul... că mai am un smoc în mijlocul capului, cam rar ce-i drept... dar până Duminica asta n-am știut de tratamentul ăsta venit de la Dumnezeu!

Nu mă grăbesc, o să-l aplic cu prima ocazie... că doar nu mă pregătesc pentru nicio întâlnire pe muntele Găina, am trecut de faza asta.

beliver 23.04.2013 12:39:54

Si daca putrezesc radacinile de la atata apa, ce te faci?


Ora este GMT +3. Ora este acum 17:51:42.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.