Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Stiri, actualitati, anunturi (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=504)
-   -   candela (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=8516)

tudorcaty 17.02.2010 15:41:28

candela
 
Vreau sa cumpar o candela de masa cu icoana Sf Nectarie din Eghina.Eu locuiesc in Zimnicea si prin aceste tinuturi nu am gasit.Va rog sa mimi scrieti daca stiti de unde o pot achizitiona insa prin comanda postala.Va multumesc!

shtephan 17.02.2010 23:42:54

Citat:

Īn prealabil postat de tudorcaty (Post 213281)
Vreau sa cumpar o candela de masa cu icoana Sf Nectarie din Eghina.Eu locuiesc in Zimnicea si prin aceste tinuturi nu am gasit.Va rog sa mimi scrieti daca stiti de unde o pot achizitiona insa prin comanda postala.Va multumesc!

Daca pana la urma nu ai sa reusesti sa gasesti una cu Sf Nectarie iti pot da o sugestie : ia-ti o candela de masa, oarecare, care iti place tie si apoi ii atasezi o icoana a Sfantului Nectarie (astea se gasesc usor, le gasesti in orice pangar) si cu putina imaginatie vei obtine cea mai deosebita candeluta :) (eu asa procedez) si avantajul e ca va fi originala, vei avea multumirea ca e confectionata de tine, plus ca probabil multi dintre prietenii tai o vor admira si iti vor urma exemplul ;) si asa te alegi si cu o fapta buna : si anume aia de a convinge pe cineva sa mai aprinda si candela... :))
Sper ca nu am fost off-topic si ca ti-am fost de folos intr-o oarecare masura.
Doamne ajuta!

AndruscaCIM 17.02.2010 23:54:17

Citat:

Īn prealabil postat de shtephan (Post 213476)
Daca pana la urma nu ai sa reusesti sa gasesti una cu Sf Nectarie iti pot da o sugestie : ia-ti o candela de masa, oarecare, care iti place tie si apoi ii atasezi o icoana a Sfantului Nectarie (astea se gasesc usor, le gasesti in orice pangar) si cu putina imaginatie vei obtine cea mai deosebita candeluta :) (eu asa procedez) si avantajul e ca va fi originala, vei avea multumirea ca e confectionata de tine, plus ca probabil multi dintre prietenii tai o vor admira si iti vor urma exemplul ;) si asa te alegi si cu o fapta buna : si anume aia de a convinge pe cineva sa mai aprinda si candela... :))
Sper ca nu am fost off-topic si ca ti-am fost de folos intr-o oarecare masura.
Doamne ajuta!

Foarte dragut sfat!

Doamne ajuta!

geo.nektarios 18.02.2010 01:07:45

...sau ceva si mai usor:
- Daca ai deja icoana cu Sf.Nectarie poti cumpara doar o candela de masa si o pui in fata Icoanei Sf.Nectarie - asa am si eu. Si te poti mirui in fiecare dimineata si seara cu ulei din candela. Multi vor de la Bucuresti de la Manastirea Radu Voda ulei din candela Sf.Nectarie, dar ei nu stiu ca pot avea si ei acasa prin exemplul dat mai sus. Nu locul conteaza - ca e ulei din candela Sf.Nectarie din Bucuresti sau Eghina - ci si fiecare acasa poate avea candela la Sf.Nectarie si CREDINTA in ajutorul Sfantului va vindeca pe cel bolnav cu ulei din candela de acasa de la Sf.Nectarie! Nu e atat de greu, ci numai sa CREZI si sa TE ROGI SFANTULUI NECTARIE!!!!

...ca daca vei atasa o icoana de candela, exista riscul aprinderii.... asa ca e cel mai bine asa cum am si eu...

cherub 18.02.2010 01:35:28

icoana pe un perete & candela pe o masutza, dedesubt
 
Daca agatzi icoana pe un perete si dedesubt pui o masa/masutza, pe care tii o candela aprinsa (un paharutz cu ulei, sau jumatate apa-jumatate ulei), atunci n-ar (mai) exista (nici) riscul aprinderii... :1::3::25:

geo.nektarios 18.02.2010 01:47:17

Citat:

Īn prealabil postat de cherub (Post 213515)
Daca agatzi icoana pe un perete si dedesubt pui o masa/masutza, pe care tii o candela aprinsa (un paharutz cu ulei, sau jumatate apa-jumatate ulei), atunci n-ar (mai) exista (nici) riscul aprinderii... :1::3::25:

...exista si candele ce se agata de perete si cad frumos inaintea icoanei si lumineaza superb... asa ca la Biserici!

tudorcaty 19.02.2010 19:59:02

multumesc mult pentru indrumari...intr-adevar imi sunt de un real folos.Dumnezeu sa va rasplateasca!


Ora este GMT +3. Ora este acum 16:34:42.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.