Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Secte si culte (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5031)
-   -   Miscarea de reinnoire carismatica (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=13707)

Penticostalul Traditional 15.12.2017 16:52:34

Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656032)
nu sunt doică sau mama răniților

Stim asta. Doar te prefaci.
Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656032)
Ești de acord cu această învățătură?

Sunt de acord cu toate invataturile Mantuitorului Hristos si ale sfintilor Sai Apostoli.
Cu toate, fiule. Cu toate.
Si NUMAI cu ele.
Sola Scriptura, ai uitat?

Penticostalul Traditional 15.12.2017 16:55:34

Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656028)
Uite numai un filmuleț documentar, dar ca acesta găsești destule, dacă cauți.

Multumesc, nu ma uit si nu caut, m-a ferit Domnul de astfel de patimi, glorie Lui!



.

Cornel Urs 15.12.2017 17:22:12

Și dacă unul din enoriașii tăi se duce să primească ”har” la una din cruciadele lui Benny Hinn, ce vei face? Tot ca acum, bagi capul în nisip, ca struțul?

Penticostalul Traditional 15.12.2017 17:35:15

Enoriasii mei? Ai probleme grave, ursuletule. Eu nu sunt parohie.

ENORIÁȘ, -Ă, enoriași, -e, s. m. și f. Membru al unei parohii. [Pr.: -ri-aș] – Enorie + suf. -aș,
sursa: DEX '09 (2009) adăugată de LauraGellner acțiuni

Care-i problema ca un enorias il viziteaza pe Benny Hinn?
Poate omului ii place...

Cornel Urs 15.12.2017 18:28:28

Citat:

În prealabil postat de Penticostalul Traditional (Post 656038)

Care-i problema ca un enorias il viziteaza pe Benny Hinn?
Poate omului ii place...

Nu crezi că ești în aceeași măsură vinovat fiindcă nu-l abați de pe calea distrugerii? Sau crezi și tu că apostolii obișnuiau să-și scoată uneori surtucul pentru a-l învârti peste un grup de credincioși ca aceștia să cadă pe spate? :32:

Penticostalul Traditional 15.12.2017 21:15:33

Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656040)
Nu crezi că ești în aceeași măsură vinovat fiindcă nu-l abați de pe calea distrugerii?

Nu
Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656040)
Sau crezi și tu că apostolii obișnuiau să-și scoată uneori surtucul pentru a-l învârti peste un grup de credincioși ca aceștia să cadă pe spate?

Eu nu cred ca tine, prietene.
Credinta mea vine in urma auzirii Cuvantului.

Nu in urma vizionarii clipurilor youtube.

Cornel Urs 16.12.2017 12:05:38

Citat:

În prealabil postat de Penticostalul Traditional (Post 656045)
Nu

Eu nu cred ca tine, prietene.
Credinta mea vine in urma auzirii Cuvantului.

Nu in urma vizionarii clipurilor youtube.

Ai verificat cu ”Cuvântul” pe acești lucrători din mediul penticostalo-carismatic și i-ai găsit a fi ”de la Domnul” ?
Dacă nu te interesează decât predicatorii din România, atunci trebuie să fii conștient că mulți dintre ei sunt fani ai lucrătorilor penticostali din Occident sau Africa și țin legătura cu ei.
Eu nu te acuz că în biserica dumitale se cade pe spate ori se scot draci, dar aceste fenomene sunt foarte prezente în multe medii cu iz penticostal de peste tot! Ce ai de gând să faci, ce atitudine vei adopta cu privire la aceste fenomene care sunt din ce în ce mai frecvente? Practic astăzi nu prea mai ai succes ca predicator dacă nu asociezi și astfel de ”îndeletniciri”, adică să arunci lumea pe spate sau să scoți draci. În State există noțiunea de ”deliverance minister” și mulți se ocupă cu așa ceva fiindcă există cerere mare.
Nu eu un ortodox trebuie să te avertizez asupra acestor lucruri, ci tu singur trebuie să te informezi fiindcă se petrec, așa cum am spus, în ograda dumitale. Tineretul penticostal este fascinat de aceste fenomene și puțini sunt cei care se opun. Acum este ușor să călătorești în afară, prin urmare tinerii voștri devin fascinați de acești lucrători care-și spun, mulți dintre ei, apostoli. Acești super-apostoli lucrează nu independent ci sub umbrela penticostală sau carismatică, deci ”oficial”.

Penticostalul Traditional 16.12.2017 12:45:09

Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656054)
Ai verificat cu ”Cuvântul” pe acești lucrători din mediul penticostalo-carismatic și i-ai găsit a fi ”de la Domnul” ?

Au unele puncte forte si altele slabe, la fel ca si cei din alte confesiuni.

Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656054)
Dacă nu te interesează decât predicatorii din România, atunci trebuie să fii conștient că mulți dintre ei sunt fani ai lucrătorilor penticostali din Occident sau Africa și țin legătura cu ei. Eu nu te acuz că în biserica dumitale se cade pe spate ori se scot draci, dar aceste fenomene sunt foarte prezente în multe medii cu iz penticostal de peste tot! Ce ai de gând să faci, ce atitudine vei adopta cu privire la aceste fenomene care sunt din ce în ce mai frecvente?

Voi avea o abordare moderata: nu ma voi grabi sa-i cataloghez a fi kundalino- samanisto- blablablisto- satanisti.
Nu ma voi grăbi să îmbratișez doctrine si manifestari noi, fara sa le studiez aprofundat, cu Biblia pe genunchi.

Dar, mai ales, voi continua sa-i invat pe oameni adevarul Scripturilor. In mod special faptul ca, desi exista o sumedenie de falsuri si caricaturi, Duhul Sfant are si in zilele noastre o lucrare extraordinar de frumoasa cu fiecare dintre aceia care il cauta sincer pe Dumnezeu si se deschid spre tot harul venit de la El.
Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656054)
Practic astăzi nu prea mai ai succes ca predicator dacă nu asociezi și astfel de ”îndeletniciri”, adică să arunci lumea pe spate sau să scoți draci. În State există noțiunea de ”deliverance minister” și mulți se ocupă cu așa ceva fiindcă există cerere mare.

Aiurea. Se vede de la o posta ca esti invidios pe ei.
Din partea mea, sa fie sanatosi si sa se pocaim cu totii.

Daca esti om al lui Dumnezeu si aduci semenilor tai lumina din Scripturi, prin Duhul Domnului, ai succes. Cu carul.
Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656054)
Nu eu un ortodox trebuie să te avertizez asupra acestor lucruri, ci tu singur trebuie să te informezi fiindcă se petrec, așa cum am spus, în ograda dumitale. Tineretul penticostal este fascinat de aceste fenomene și puțini sunt cei care se opun. Acum este ușor să călătorești în afară, prin urmare tinerii voștri devin fascinați de acești lucrători care-și spun, mulți dintre ei, apostoli. Acești super-apostoli lucrează nu independent ci sub umbrela penticostală sau carismatică, deci ”oficial”.

Continui sa observ ca esti extrem de grijuliu cu oitele penticostale.
Se vede ca ai o chemare reala de pastor.

Cornel Urs 16.12.2017 12:50:39

Citat:

În prealabil postat de Penticostalul Traditional (Post 656056)
Au unele puncte forte si altele slabe, la fel ca si cei din alte confesiuni.

Care sunt punctele slabe ?

Penticostalul Traditional 16.12.2017 14:05:11

Sunt multe aspecte slabe.
Si de doctrina si de practica.

Unele le-ai prezentat pe aici, pe buna dreptate: teologia prosperitatii, manifestari fizice ciudate, teribiliste.

Cornel Urs 16.12.2017 16:05:53

Citat:

În prealabil postat de Penticostalul Traditional (Post 656061)
Unele le-ai prezentat pe aici, pe buna dreptate: teologia prosperitatii, manifestari fizice ciudate, teribiliste.

Și care crezi tu că este sursa tuturor acestor aspecte ”slabe” ?

Penticostalul Traditional 16.12.2017 16:52:09

In niciun caz nu cred ca... kundalini, aiurolini si musolini. :68:

Gasim in Biblie faptul ca, inca din timpul Bisericii Primare, in manifestarea darurilor Duhului Sfant a existat haos. Vorbeau in limbi toti, deodata, unii proroceau intervenind peste prorocia altora, altii spuneau, chipurile prin Duhul Sfant, "Isus sa fie anatema". Unii mai bogati voiau epateze prin luxul lor si sa-i faca de rusine pe cei mai saraci, erau împărtiti pe grupuri si aveau dispute intre ei.

Sursele aceastor aspecte deloc de dorit, existente in Biserica Primara, sunt aceleasi cu cele de astazi.
Si remediul este exact la fel ca atunci.

Dar si lucrarea curata a Duhului, este exact la fel. Asta este minunat.

Cornel Urs 16.12.2017 19:29:01

Citat:

În prealabil postat de Penticostalul Traditional (Post 656069)
In niciun caz nu cred ca... kundalini, aiurolini si musolini. :68:


Îmi pare rău, dar aici drumurile noastre se despart.
Eu cred că ceea ce se întâmplă la carismatici este grav, fiind lucrarea duhuilor rele, tu spui că este doar o ....harababură, dar ei de fapt sunt băieți buni.
Îmi aduci aminte de Eli și de fiii lui, Hofni si Fineas. Vei împărtăși soarta lor.
Este vina ta majoră pentru că nu iei aminte la dovezile ce ți-au fost aduse.

Penticostalul Traditional 16.12.2017 19:30:18

Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656074)
Îmi pare rău, dar aici drumurile noastre se despart.

Doamne ajuta!

gpalama 16.12.2017 21:45:23

Citat:

În prealabil postat de Penticostalul Traditional (Post 656069)
In niciun caz nu cred ca... kundalini, aiurolini si musolini. :68:

Gasim in Biblie faptul ca, inca din timpul Bisericii Primare, in manifestarea darurilor Duhului Sfant a existat haos.
Vorbeau in limbi toti, deodata, unii proroceau intervenind peste prorocia altora, altii spuneau, chipurile prin Duhul Sfant, "Isus sa fie anatema".

Asta este o EXAGERARE personala a unei realitati care a fost cu totul diferita, exagerare menita sa creeze confuzie si incertitudine cu privire la daruirea reala a darurilor dar si cu privire la manifestarea lor.

Nu exista la Dumnezeu HAOS. Cand zici lucrul asta il faci pe Dumnezeu DEORGANIZAT. Ori din ce tin minte el tine un Univers in mana... cu siguranta nu a reusit sa organizeze prea bine haosul daruirii darurilor duhovnicesti.


Acest haos pe care il invoci tu este de fapt o revarsare mare de lumina de la Dumnezeu, dintr-o data, pentru bucuria si intarirea celor prezenti.
Nicidecum "o scapare" a lui Dumnezeu, un haos a harului, ceva necontralabil sau scapat de sub control dupa cum iti imaginezi tu.

Daca Dumnezeu a dat mai mult odata, mai multora este pentru un motiv. Pe care tu il intelegi drept "haos".... eu cred ca explicatia corecta este intarire in credinta, repet.

Iar acest "haos" iti foloseste tie ca argumentatie pentru a crea si invoca teoria "haosului" care extinsa ar duce in zilele noastre la un har care pica atunci cand te astepti mai putin, necontrolat, scapat de sub controlul lui Dumnezeu... hm, serios ??? Si de aici si vorbirea in tot felul urlete si sunete si alte manifestari vocale (pentru ca nu poti sa le numesti sub nici o forma limba...) si care datorita teoriei haosului rezulta haosul vocal, al limbilor.

Numai demonii spun aceasta hula legat de anatemizarea lui Hristos. Nu stiu de unde ai scos-o...

Asta este tiparul protestant de logica crestina, acela al argumentatiilor folosind un limbaj semi-obscur, plin de confuzie in care ascund realitati si fapte si dogme sunt cuvinte de tipul "haos."....

Ma bucur ca am inteles haosul darurilor din perioada initiala cu ocazia asta.

Cornel Urs 17.12.2017 09:22:32

Citat:

În prealabil postat de penticostalul (Post 395957)
Iti place doar sa scrii. Dar, sa repetam:

[i]In ziua de azi in creștinism există vorbire în limbi în aproape toate confesiunile creștine. Penticostalii reprezinta mai puțin de 20% din numarul vorbitorilor în alte limbi.

Adevărat.
Toți aceștia vorbesc în limbi:
- penticostali și carismatici trinitari,
- carismatici- evanghelia prosperității,
- catolici,
- mormoni,
- penticostali unității - modaliști, Jesus Only, branhamiști, oneness,
- protestanți
- baptiști
- reformați baptiști calvini - once saved always saved.

Întrebarea rămâne, de ce nu ajung toți aceștia la un numitor comun, măcar în ceea ce privește învățăturile fundamentale, ca apoi să primească același Duh ?

Cornel Urs 17.12.2017 09:29:40

Citat:

În prealabil postat de penticostalul (Post 396339)
Am trait eu insumi experienta Botezului cu Duhul Sfant.

Și aici sunt aspecte cu totul diferite.
Penticostalii repetă ore în șir, mecanic, un cuvânt prestabilit, pînă intră într-o stare de semitransă, carismaticii cad pe spate bolborosind în limbi, când sunt atinși pe frunte.
Niciunii nu primesc ceea ce apare în Scripturi, Duhul dat celor care ascultă de Domnul. Fiecare face ceva, are o rețetă, pentru a primi bolborosirea.
Dacă matale nu ”stăruiai” cu repetarea mecanică, și te rugai simplu, normal, nu ai fi vorbit niciodată în limbi.
Milioane de oameni, de sute de ani, se roagă foarte mult și duc o viață exemplară, dar cu toate acestea nu au vorbit și nu vorbesc în limbi. A trebuit să vină anul 1906 pentru a fi redescoperit montanismul, vechea erezie a vorbitorilor în limbi din antichitate.
Tu zici că ai vorbit în limbi, după ce ai stăruit.
Dar ai făcut asta, pentru a fi acceptat în comunitatea penticostală, cu scopul precis de a vorbi în limbi. Nu nu te-ai rugat lui Dumnezeu ci ai făcut exerciții pentru a prinde limbile prin încurcarea limbii, rostind un cuvânt, se induce o stare de semi-transă.

Penticostalul Traditional 17.12.2017 12:41:47

Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656092)
Adevărat.
Toți aceștia vorbesc în limbi:
- penticostali și carismatici trinitari,
- carismatici- evanghelia prosperității,
- catolici,
- mormoni,
- penticostali unității - modaliști, Jesus Only, branhamiști, oneness,
- protestanți
- baptiști
- reformați baptiști calvini - once saved always saved.

Si multi, multi altii
Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656092)
Întrebarea rămâne, de ce nu ajung toți aceștia la un numitor comun, măcar în ceea ce privește învățăturile fundamentale, ca apoi să primească același Duh ?

E greu de dat un raspuns corect la o intrebare pusa gresit.
Insa voi incerca:
- din pricina naturii umane
- pentru ca nici in Biserica Primara nu ajunsesera.

Penticostalul Traditional 17.12.2017 12:44:08

Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656093)
Și aici sunt aspecte cu totul diferite.
Penticostalii repetă ore în șir, mecanic, un cuvânt prestabilit, pînă intră într-o stare de semitransă...

A, da.
Pai nu asa fac si adeptii Kundalini, ValeaCuMalinii si Musolini?
Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656093)
montanismul, vechea erezie a...

La ce sinod ziceai ca a fost montanismul declarat erezie?

Penticostalul Traditional 17.12.2017 12:53:51

Citat:

În prealabil postat de gpalama (Post 656082)
Ma bucur ca am inteles haosul darurilor din perioada initiala cu ocazia asta.

Nu cred ca ai inteles.
Ca sa intelegi trebuie sa citesti ce spun apostolii, ce spune Biblia in privinta acestui subiect.

Faptul ca ai inteles ce am zis eu, ce a spus Gheron Isihastul sau ce poti intelege tu dupa capul tau, NU inlocuieste invatatura apostolilor.

E obligatoriu.
Toti cei care vor sa vorbeasca avizat despre vorbirea in limbi are lectura obligatorie Faptele Apostolilor 2, 8, 9, 10 si 16.
Si, de asemenea 1 Corinteni 12 si 14.

Putem discuta vorbe si enununtand ce am auzit la coltul strazii sau am vazut pe vreun filmulet youtube sau din spusele lui Ion Cristoiu pe acest subiect, insa doar facem baloane :1:

Cornel Urs 17.12.2017 13:23:30

Darurile Duhului Sfânt nu vin înainte ca Duhul să corecteze învățăturile. Este clar lucrul acesta! Dar cei care nu vor primi mântuirea, nu vor pricepe niciodată că baza nu este emoția, manifestarea religioasă bazată pe exterior, ci evanghelia curată, așa cum au predat-o apostolii. Nu văd cum Duhul ar oferi daruri celor care nu au și nu doresc călăuzirea corectă a Duhului, ca să creadă ceea ce este adevărat, să învețe ceea ce trebuie, conform cu principiile credinței care au fost date o dată pentru totdeauna, sfinților.
De fapt, din multitudinea de facțiuni religioase, cei merituoși și numai ei ar trebui să aibă Duhul. Dar astăzi, îl au toți. Dar...au ei Duhul sau sunt înșelați? Da, sunt înșelați, conform dovezilor prezentate până acum!

Penticostalul Traditional 17.12.2017 14:15:02

Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656098)
Darurile Duhului Sfânt nu vin înainte ca Duhul să corecteze învățăturile. Este clar lucrul acesta!

Rar am auzit prostie mai mare. :1:

Mai baiete, la tine nu e nici macar wishfull thinking.
Ca aia macar actioneaza pe baza a ceea ce si-ar dori sa existe.
In cazul tau, doresti doar sa cartesti.

Nu vei ajunge la concluzii corecte plecand de la premise false.

Cornel Urs 17.12.2017 17:38:46

Daca vine cineva la voi, si nu va aduce invatatura aceasta, sa nu-l primiti in casa si sa nu-i ziceti: "Bun venit!" (2Ioan.1:10)


Cum ar putea Duhul să tolereze minciuni? căci evident că nu pot avea toți aceștia dreptate, adică ori ne închinăm la icoane, ori nu, ori ne închinăm Maicii Domnului ori nu, ori Iisus e o persoană diferită de Tatăl, ori e aceeași persoană, etc.etc.
Iată vorbire în limbi - cântec rugăciune pentru Maica Domnului, la catolicii carismatici.
Pocăiții zic că e o păcat să te rogi Maicii Domnului.

https://youtu.be/NrZWdoAODt4

Penticostalul Traditional 17.12.2017 20:43:56

Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656104)
Cum ar putea Duhul să tolereze minciuni?

Minciunile tale cum le tolereaza?
Daca nu le-ar tolera, te-ar trazni imediat.

Intelegi, pe pielea ta (inca netrazinta), cum de tolereaza?
E simplu de inteles.

Cand e vorba de altii e extrem de greu de inteles, cand e vorba de tine, mai usor...

Cornel Urs 17.12.2017 20:51:09

Citat:

În prealabil postat de Penticostalul Traditional (Post 656108)
Minciunile tale cum le tolereaza.

Eu nu sunt profet.
Eu nu sunt apostol, nu am daruri de inspirație. Nu vorbesc în limbi.
Te-ai întrebat vreodată, de ce un profet modalist nu primește mesaj că teologia de la ei este greșită, de ce un inspirat din ăsta care e branhamist nu vede adevărul Bibliei, adică trinitatea? Cu ce puteri a vindecat Branham dacă a crezut într-un Dumnezeu netrinitar?
Te-ai întrebat vreodată cum de Brigham Young vorbea în limbi și tălmăcea, iar mormonii astăzi vorbesc în limbi la fel ca penticostalii? Ai idee cât de eretici sunt mormonii? Cu toate astea, au vedenii, vise, limbi, exact ca și penticostalii.

https://ro.wikipedia.org/wiki/Mormon

https://i.imgur.com/PiZXaeY.jpg


Te-ai întrebat cum de au darul limbilor, carismaticii prosperității? Dar cei care practică căderea sub Duh/odihna în Spirit?
De râsul sfânt ai auzit? Știai că Derek Prince, marele vostru idol, a practicat râsul sfânt?
De împresurarea diavolului prin lătrătură de câine ai auzit?

Penticostalul Traditional 17.12.2017 21:02:12

Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656109)
Eu nu sunt profet.
Eu nu sunt apostol, nu am daruri de inspirație. Nu vorbesc în limbi.

Pai si daca nu vorbesti in limbi cresi ca poti spune minciuni cu nemiluita? Nu esti crestin?
Cum de Duhul Sfant nu te trazneste?

Ca nici Anania si Safira nu erau apostoli, proroci si vorbitori in limbi.

Penticostalul Traditional 17.12.2017 21:23:27

Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656109)
Te-ai întrebat vreodată, de ce un profet modalist nu primește mesaj că teologia de la ei este greșită, de ce un inspirat din ăsta care e branhamist nu vede adevărul Bibliei, adică trinitatea?

da
Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656109)
Te-ai întrebat vreodată cum de Brigham Young vorbea în limbi și tălmăcea, iar mormonii astăzi vorbesc în limbi la fel ca penticostalii?

da
Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656109)
Ai idee cât de eretici sunt mormonii?

da
Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656109)
Te-ai întrebat cum de au darul limbilor, carismaticii prosperității?

da
Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656109)
Dar cei care practică căderea sub Duh/odihna în Spirit?

da
Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656109)
De râsul sfânt ai auzit?

da
Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656109)
Știai că Derek Prince, marele vostru idol, a practicat râsul sfânt?

da
Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656109)
De împresurarea diavolului prin lătrătură de câine ai auzit?

Nu, de asta chiar nu am auzit.
Ai reusit tu, personal, isprava asta nastrusnică?

Cornel Urs 17.12.2017 22:01:07

Citat:

În prealabil postat de Penticostalul Traditional (Post 656111)
Nu, de asta chiar nu am auzit.
Ai reusit tu, personal, isprava asta nastrusnică?

Nu eu. Carismaticii.
E din seria: râsul sfânt, dansul sfânt, odihna în duhul, torturarea demonilor. Încoltirea demonilor prin lătrătură de câine e de pe la anii 1800, citeste cartea asta:

https://books.google.ro/books?id=dkq...k_A4sQ6AEILjAB

Vrei să-ti prezint aici o mărturie a unei doamne care a iesit din biserica carismatică si a scris o dizertatie asupra torturării demonilor, practică pe care a abandonat-o?

Penticostalul Traditional 17.12.2017 22:40:38

Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656115)
Încoltirea demonilor prin lătrătură de câine e de pe la anii 1800

Inseamna ca nu tot ce e vechi e si bun.
Totusi, de ce nu si prin urlatura de lup?
Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656115)
Vrei să-ti prezint aici o mărturie a unei doamne care a scris o dizertatie asupra torturării demonilor, practică pe care a abandonat-o?

Doamne fereste!
Tu crezi ca aici e forumsatanist.ro?

Cornel Urs 18.12.2017 09:29:46

Ai răspuns cu da la chestiunea doctrinelor majore diferite între grupările relgioase vorbitoare în limbi. Ai mărturisit că ți-ai pus această întrebare, de ce doctrine diferite, același Duh, totuși (crezi tu, că eu și alții credem că duhul e drăcesc în toate cazurile).
Iată o situație.
Derek Prince, într-una din cărțile sale povestește cum o femeie, venită la el pentru exorcizare, a spus că toată viața ei fusese penticostală Jesus only, cei care, ca și oneness și branhamiștii, cred în sabelianism/ modalism.
Ce să vezi, începând Derek exorcizarea, vorbește demonul prin femeie și la întrebarea, cine ești demonule, acesta răspunde, sunt un duh religios. Derek scoate acest duh religios și femeia devine trinitară, ca și gruparea religioasă pe care o conducea Derek, deși, repet, niciodată nu crezuse în Trinitate, fiindcă de mică mergea la Jesus only. Ea credea că Iisus este numele Tatălui. Odată scos duhul de religiozitate (falsă), femeia a abandonat erezia.
Acum, te întreb pe tine, dacă Derek Prince ar trăi astăzi și i-ai pune întrebarea, frate Derek, ce părere ai despre penticostalii oneness, Jesus only ori credincioșii ”tabernacolul lui Branham” ? Va spune el că au același duh ca și creștinii ori va spune că toți aceștia, fiindcă predică un dumnezeu eretic, unul modalist, au duhuri de amăgire, cu toate că și ei vorbesc în limbi.
Aș dori să adaug, din discuțiile mele purtate cu credincioși United Pentecostal Church, din America, am aflat că acest grup religios care numără 2 milioane, cred că vorbirea în limbi este obligatorie pentru toți, fiind semnul unic și sigur al botezului cu Duhul sfânt. Prin urmare, la acest grup religios, vorbirea în limbi e chiar mai frecventă decât la penticostalii Assemblies of God ori Church of God (de care țin majoritatea penticostalilor români).

Cornel Urs 18.12.2017 09:32:35

Citat:

În prealabil postat de Penticostalul Traditional (Post 656118)
Doamne fereste!
Tu crezi ca aici e forumsatanist.ro?

Satanism este ceea ce practică carismaticii.
Era vorba de blogul unei femei bătrâne care a părăsit carismatismul tocmai din cauza faptului că modul cum scot aceștia demonii, pentru ea s-a dovedit a fi ocult, după cum demonstrează în câteva pagini.
În fine, sper să vină timpul când singur îmi vei cere link-ul, tocmai pentru că vei avea nevoie de el, ca material de studiu, fiindcă fenomenul carismatic capătă nuanțe din ce în ce mai puternice, câștigă teren văzând cu ochii. În America de Sud sunt zone unde carismaticii depășesc pe penticostali și sunt chiar majoritari.

Penticostalul Traditional 18.12.2017 10:27:43

Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656123)
crezi tu, că eu și alții credem că duhul e drăcesc în toate cazurile

Tu si altii, va inselati.
Daca ai fi trait in timpul lui Isus tu ai fi fost convins ca Isus este samaritea si ca are drac. Dupa cum ii spuneau unii iudei, fratiori de-ai tai, din acele vremuri.

Penticostalul Traditional 18.12.2017 10:29:47

Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656124)
sper să vină timpul când singur îmi vei cere link-ul, tocmai pentru că vei avea nevoie de el

Sper sa nu ma apuc de droguri, de satanism si de scormonit prin gunoaie.
Niciodata in toata viata mea.

Doamne ajuta!

Cornel Urs 18.12.2017 10:33:52

Citat:

În prealabil postat de Penticostalul Traditional (Post 656125)
Tu si altii, va inselati.
Daca ai fi trait in timpul lui Isus tu ai fi fost convins ca Isus este samaritea si ca are drac. Dupa cum ii spuneau unii iudei, fratiori de-ai tai, din acele vremuri.

Arată-mi ceva ziditor și voi crede că lucrarea sau mesajul este de la Dumnezeu.
Altceva decât bolboroseli, circ și teatru ieftin, nu aveți!

Penticostalul Traditional 18.12.2017 10:41:17

Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656127)
Altceva decât bolboroseli, circ și teatru ieftin, nu aveți!

Exagerezi.
Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656127)
Arată-mi ceva ziditor și voi crede că lucrarea sau mesajul este de la Dumnezeu.

Lucrarea este in intregime de la Dumnezeu. Si sunt chiar foarte multe aspecte ziditoare. Le gasesti la un click distanta de gunoaiele pe langa care iti faci veacul. Insa trebuie sa iti dezvolti deprinderi de albina si sa le parasesti pe cele de musca.

Cornel Urs 18.12.2017 13:58:09

Nu eu folosesc metode de exorcizare, ca acest tânăr croat proaspăt uns ca ministru al eliberărilor...
Ești un ignorant.
I-am întrebat pe acești lucrători, de ce torturează demonii, ei au răspuns, păi ce, știi altă ”metodă” ?

https://youtu.be/5Jo0mU22qvM?t=23m26s

Cornel Urs 18.12.2017 14:03:06

Prietenul tău scandinav, Torben, face trei în unu, botez, eliberare, limbi.

https://youtu.be/xI8vCOHqMXc

Penticostalul Traditional 18.12.2017 14:15:01

Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656130)
Ești un ignorant.

In ce priveste satanismele cu care te ocupi, da.
Dar Domnul ii binecuvinteaza pe "ignorant›ii" care n-au cunoscut adancimile satanei.
Apocalipsa 2: 24-26
Iar vouă și celorlalți din Tiatira câți nu au învățătura aceasta, ca unii care n-au cunoscut adâncurile satanei, după cum spun ei, vă zic: nu pun peste voi altă greutate. Însă, ceea ce aveți, țineți până voi veni. Și celui ce biruiește și celui ce păzește până la capăt faptele Mele, îi voi da lui stăpânire peste neamuri.

Cornel Urs 18.12.2017 14:21:32

Să înțeleg că te delimitezi complet de mișcarea carismatică?

Penticostalul Traditional 18.12.2017 14:23:53

Nicidecum. Sunt crestin.
Doamne fereste sa ma lepad de Duhul Sfant si harismele Sale!

Tu te lepezi de satana?


Ora este GMT +3. Ora este acum 22:08:56.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.