Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Secte si culte (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5031)
-   -   Miscarea de reinnoire carismatica (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=13707)

Ali Baba 11.01.2018 17:51:01

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 657272)
Spune ca daca il binecuvanteaza in sinea sa nu stei acel om ce a gandit. Aici se refera la faptul ca daca ii spune intr-o limba necunoscuta acel om nu stie ce a spus, ca sa ii si raspunda.

numai ca scrie clar, "daca vei binecuvanta cu duhul", deci scoate niste sunete, nu? din moment ce "omul simplu" il aude si nu intelege. deci, ce limba e aia? este o limba inteligibila, umana, o limba straina, asa cum sustii? sau este o limba personala, individualizata, pe care o intelege numai cel caruia i se adreseaza pavel?

ps.sunet=ce se aude, o vocala e un sunet, de ex.

Penticostalul Traditional 11.01.2018 22:46:22

Citat:

În prealabil postat de stefan florin (Post 657255)
Petru spune ca ar fi bine sa ramana acolo, ceea ce arata starea de bine si de liniste sufleteasca pe care o are omul in prezenta lui Dumnezeu

In prezenta lui Dumnezeu omul se mai si sperie si se mai cutremura.
Uite ce zice fratele Catalin, care in ultimile zile a studiat cu atentie pasajul din Daniel 10:

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 657264)
Sfantul Daniel s-a infricosat, s-a cutemurat. Fata a devenit palida si simtea cum isi pierde vlaga, aceasta reactie apare la orice om care se infricoseaza, se sperie, etc.


Penticostalul Traditional 12.01.2018 00:21:23

Citat:

În prealabil postat de Ali Baba (Post 657276)
numai ca scrie clar, "daca vei binecuvanta cu duhul", deci scoate niste sunete, nu?

Scoate, desigur.

Doar ca teologia ortodoxa inca nu a raspuns ce fel de sunete scoate.
Pe tema "vorbirea in limbi" teologii ortodocsi au o singura placa pe care o pun: "darul vorbirii in limbi a fost dat pentru ca apostolii sa il propovaduiasca pe Hristos paganilor". Si gata.

Insa versetele din 1 Corinteni 14, sunt clare:
2. Pentru că cel ce vorbește într-o limbă străină nu vorbește oamenilor, ci lui Dumnezeu; și nimeni nu-l înțelege, fiindcă el, în duh, grăiește taine.
4. Cel ce grăiește într-o limbă străină pe sine singur se zidește, iar cel ce proorocește zidește Biserica.
14. Căci, dacă mă rog într-o limbă străină, duhul meu se roagă, dar mintea mea este neroditoare.
15. Atunci ce voi face? Mă voi ruga cu duhul, dar mă voi ruga și cu mintea; voi cânta cu duhul, dar voi cânta și cu mintea.
16. Fiindcă dacă vei binecuvânta cu duhul, cum va răspunde omul simplu "Amin" la mulțumirea ta, de vreme ce el nu știe ce zici?
17. Căci tu, într-adevăr, mulțumești bine, dar celălalt nu se zidește.
28. Iar dacă nu e tălmăcitor, să tacă în biserică și să-și grăiască numai lui și lui Dumnezeu.
Toate aceste sapte versete vorbesc despre rugaciunea in limbi.
Desigur, in afara de rugaciunea in limbi, in Biserica pot fi transmise si mesaje in alte limbi, urmate de talmacirea limbilor.

stefan florin 12.01.2018 09:22:28

Citat:

În prealabil postat de Penticostalul Traditional (Post 657257)
"Atunci eu am rămas singur și am văzut această mare vedenie și n-a rămas în mine putere, fața mea și-a schimbat înfățișarea, stricându-se, și nu mai aveam vlagă."
Crezi ca Sfantul tragea minciuni?

astea sunt simptomele unui om infricosat
ps: la fel ar simti orice om, daca ar da nas in nas, cu un urs in padure

Penticostalul Traditional 12.01.2018 10:06:48

Citat:

În prealabil postat de stefan florin (Post 657294)
astea sunt simptomele unui om infricosat
ps: la fel ar simti orice om, daca ar da nas in nas, cu un urs in padure

Pai vezi? Bravo!
Deci in prezenta lui Dumnezeu poti experimenta si o stare de bine si de liniste, insa poti avea si simptomele unui om ingrozit, caruia i se deformeaza fata, isi pierde toata puterea si cade la pamant, stupefiat.

De ce?
Pentru ca prezenta Dumnezeu este uneori ca adiere de vânt lin, alteori ca un foc mistuitor.
Cand Petru a fost cu Isus pe Muntele Transfigurarii, a experimentat o stare de liniste si pace insa Moise, prezent si el pe munte, in vremea cand traise pe pamant, experimentase ce inseamna sa fii infricosat in prezenta Domnului.
Si marturisea pe atunci: "Sunt înspăimântat și mă cutremur!" Evrei 12:21

stefan florin 12.01.2018 13:37:26

Citat:

În prealabil postat de Penticostalul Traditional (Post 657296)
Pai vezi? Bravo!
Deci in prezenta lui Dumnezeu poti experimenta si o stare de bine si de liniste, insa poti avea si simptomele unui om ingrozit, caruia i se deformeaza fata, isi pierde toata puterea si cade la pamant, stupefiat.

De ce?
Pentru ca prezenta Dumnezeu este uneori ca adiere de vânt lin, alteori ca un foc mistuitor.
Cand Petru a fost cu Isus pe Muntele Transfigurarii, a experimentat o stare de liniste si pace insa Moise, prezent si el pe munte, in vremea cand traise pe pamant, experimentase ce inseamna sa fii infricosat in prezenta Domnului.
Si marturisea pe atunci: "Sunt înspăimântat și mă cutremur!" Evrei 12:21

termenul "deformare" (a fetei) nu cred ca este potrivit in aceste cazuri

Penticostalul Traditional 12.01.2018 15:55:46

E posibil sa ai dreptate.
Ce termen sugerezi ca ar fi potrivit?

catalin2 12.01.2018 20:48:24

Citat:

În prealabil postat de Ali Baba (Post 657276)
numai ca scrie clar, "daca vei binecuvanta cu duhul", deci scoate niste sunete, nu? din moment ce "omul simplu" il aude si nu intelege. deci, ce limba e aia? este o limba inteligibila, umana, o limba straina, asa cum sustii? sau este o limba personala, individualizata, pe care o intelege numai cel caruia i se adreseaza pavel?

ps.sunet=ce se aude, o vocala e un sunet, de ex.

Da, spune ca nu va putea sa raspunda Amin pentru ca nu intelege ce ai spus. Daca tie iti vorbeste in chineza cineva tu intelegi ce iti spune? Nu stiu ce nu intelegi, parca nu ai auzit nici tu de limbi straine. In Sfanta Scriptura ce scrie? Nu scrie "limba straina"?

catalin2 12.01.2018 21:01:57

Citat:

În prealabil postat de Penticostalul Traditional (Post 657288)
Scoate, desigur.

Doar ca teologia ortodoxa inca nu a raspuns ce fel de sunete scoate.
Pe tema "vorbirea in limbi" teologii ortodocsi au o singura placa pe care o pun: "darul vorbirii in limbi a fost dat pentru ca apostolii sa il propovaduiasca pe Hristos paganilor". Si gata.

Si ma acuzi pe mine ca "mint cu nerusinare" si imi ceri sa-ti aduc dovada ca tu contesti faptul ca vorbirea in limbi este este vorbirea intr-o limba straina, a unui popor, cand tu faci asta in fiecare mesaj. Daca posedarile si-au lasat amprenta asupra ta si nu mai stii ce spui, te rog sa nu ma mai acuzi pe mine de aiurelile tale.

Ali Baba 12.01.2018 21:08:53

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 657316)
Da, spune ca nu va putea sa raspunda Amin pentru ca nu intelege ce ai spus. Daca tie iti vorbeste in chineza cineva tu intelegi ce iti spune? Nu stiu ce nu intelegi, parca nu ai auzit nici tu de limbi straine. In Sfanta Scriptura ce scrie? Nu scrie "limba straina"?

ok, deci dupa parerea ta pavel ii considera pe propovaduitorii corinteni niste poligloti, niste tipi exceptional de bine pregatiti si educati.

eu cred ca aia erau niste oameni simpli, unii dintre ei mai pacatosi, altii credinciosi, altii care avusesera parte de miracolul intalnirii cu divinitatea se puteau intelege cu aceasta intr-un limbaj necunoscut de ceilalti, binecuvantat. cred ca asta spune pavel. evident, este foarte posibil sa gresesc, doar n-am ajuns eu marele cunoscator al bibliei, atat ca mi se pare clar.


Ora este GMT +3. Ora este acum 14:28:22.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.