Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Umanitare (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5050)
-   -   De ce nu avem grijă de planeta pe care locuim? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=19561)

sergiu8 06.11.2020 08:11:14

De ce nu avem grijă de planeta pe care locuim?

De ce poluăm planeta?
De ce ne distrugem propria casă?

In egoismul lor,unii spun că le pasă doar de ei si familia lor.De copiii lor.

Oare asa să fie? Ce mediu lăsăm noi copiilor nostri când tăiem copaci (da,stiu ne linistim constiinta că pentru unul tăiat plantam trei,când de fapt e nevoie de până la 300 de ani pentru efect), când nu renuntăm la tehnologiile poluante, chiar dacă avem variante sau la confortul de fiecare zi?!

Ne gândim că efectele vor apărea cu mult timp după ce noi nu vom mai fi. Desi ultimii ani au arătat că nu este asa.

Ne autodistrugem si avem sansa să trăim pe pielea noastră efectele,nu doar generatiiile viitoare (de care declarăm că ne pasă).

De ce actionăm asa? De ce continuăm să ne distrugem propria casă?

Declarăm că suntem avansati si că avem o civilizatie dar modul nostru de a fi/actiona arata contrariul.

Iorest 06.11.2020 17:15:54

Citat:

În prealabil postat de sergiu8 (Post 666030)
De ce poluăm planeta?

Nu există om care să trăiască câțiva zeci de ani și să nu polueze, simplu fapt că gătești sau faci căldură în casă duce la emisii poluante, dar astea sunt necesare traiului.

Citat:

Oare asa să fie? Ce mediu lăsăm noi copiilor nostri când tăiem copaci (da,stiu ne linistim constiinta că pentru unul tăiat plantam trei,când de fapt e nevoie de până la 300 de ani pentru efect), când nu renuntăm la tehnologiile poluante, chiar dacă avem variante sau la confortul de fiecare zi?!

Unde ai variante, doar țările bogate au anumite tehnologii, iar toată treaba cu acordurile ecologiste sunt făcute pentru ca cei puternici și cu acces la tehnologii verzi să mărească diferența față de țările sărace care nu-și permit să implementeze și va fi o Europa pe mai multe viteze, în care unii au supremație, ceilalți plătesc amenzi.

Depinde și cu ce motiv se taie există cel puțin 4 motive întemeiate să tai un copac.

Citat:

Declarăm că suntem avansati si că avem o civilizatie dar modul nostru de a fi/actiona arata contrariul.

Nu știu de ce vorbești la plural, nu cred că a tăiat niciunul ilegal ca să se îmbogățească de pe forum, dacă unul taie ca să se încălzească și pt că n-are gaz, intră la poluare necesară.

Nu văd la ce te ajută toate întrebările puse până acum, nu există un apostolat secularist verde după care te mântuiești, vede Dumnezeu pe fiecare cum a administrat, când distrugi cu rea intenție ai păcat.

sergiu8 06.11.2020 20:46:56

Și dacă ajungem la autodistrugere,ce am rezolvat?

Mă refer la stratul de ozon, topirea ghețarilor,unii ghețari continentali au început să plece-asta chiar nu e de glumă, încălzirea globală, creșterea nivelului apelor și așa mai departe...

Apoi va fi prea târziu să mai acționăm.Si nu ne va mai ajuta să dăm vina pe alții: bogați, țări industrializate etc

Din păcate lucrurile astea se întâmplă.Efecte ale poluării.
Chiar acum.

In momentul asta.

Iorest 06.11.2020 20:55:48

Citat:

În prealabil postat de sergiu8 (Post 666033)
Și dacă ajungem la autodistrugere,ce am rezolvat?

Mă refer la stratul de ozon, topirea ghețarilor,unii ghețari continentali au început să plece-asta chiar nu e de glumă, încălzirea globală, creșterea nivelului apelor și așa mai departe...

Apoi va fi prea târziu să mai acționăm.Si nu ne va mai ajuta să dăm vina pe alții: bogați, țări industrializate etc

Din păcate lucrurile astea se întâmplă.Efecte ale poluării.
Chiar acum.

In momentul asta.

Populația planetei va emigra din zone deșertificate în emisfera nordică, nu văd cum am putea acționa, de reciclat se reciclează deja, majoritatea celor care taie să se încălzească nu au cum să taie industrial, pt tăiatul industrial nu sunt doar cetățenii vinovați.

Dacă tai dreptul de a conduce o mașină, limitezi drastic libera circulație, deja se plătește foarte scump pt o mașină raportat la nivelul de trai al României.
România și-a distrus industria, polua mai mult înainte de 2000.

sergiu8 22.11.2020 11:19:14

Ca și creștini suntem obligați moral să avem grijă de mediul înconjurător.Sa ne purtăm cu blândețe.
Este casa noastră.Doar așa putem avea grijă de noi.

Așa cum la noi acasă ne place să fie curat, să ne simțim bine, în siguranță, tot așa trebuie să ne comportam cu pământul pe care locuim, cu planeta noastră.

Adr.iu91 11.05.2021 16:57:40

Citat:

De ce poluăm planeta?

In egoismul lor,unii spun că le pasă doar de ei si familia lor.De copiii lor.

Ne gândim că efectele vor apărea cu mult timp după ce noi nu vom mai fi. Desi ultimii ani au arătat că nu este asa.

Ne autodistrugem si avem sansa să trăim pe pielea noastră efectele,nu doar generatiiile viitoare (de care declarăm că ne pasă).

Momentan, noi suntem la tipul 0 de civilizatie pe scara Kardashev, adică depindem foarte mult de materiile prime ale Pământului: cărbuni, petrol, uraniu, și altele (factori poluanți care afectează planeta în mod negativ). Deși se impun în continuare limite, măsuri, restricții, tot omul face de capul lui. Defrișarea/incendiile pădurilor este un alt factor de-a dreptul catastrofal. E un păcat strigător la cer să strici lucrarea Domnului.

Pe viitor dacă dă Domnul să mai trăim, să evoluăm mai mult, am putea renunța de tot la toate materiile prime (să trecem la tipul 1 de civilizație pe scara Kardashev), să ne putem folosi numai de energia solară. Panourile solare, eolienele, mașinile electrice Tesla, mașini alimentate prin energie solară, nave/vapoare (la fel tot pe energie solară) să fie pretutindeni, nu am mai afecta calitatea atmosferei de pe Pământ. Totul ar fi mai eco și chiar am putea planta din nou copaci, păduri, având în vedere că nu ne-am mai folosi de materiile prime, ci doar de energia solară.

S-a făcut un studiu. Nu mașina poluează cel mai mult, ci vapoarele. 5 vapoare de tonaj mare care merg pe păcură, poluează mai mult decât toate mașinile din lumea aceasta. (era un studiu am uitat unde am văzut asta) Ca să nu mai zic și de alți factori poluanți care se deversează în mare de la nave.

Moroco 11.05.2021 17:19:34

Citat:

În prealabil postat de Adr.iu91 (Post 667708)
Momentan, noi suntem la tipul 0 de civilizatie pe scara Kardashev, adică depindem foarte mult de materiile prime ale Pământului: cărbuni, petrol, uraniu, și altele (factori poluanți care afectează planeta în mod negativ). Deși se impun în continuare limite, măsuri, restricții, tot omul face de capul lui. Defrișarea/incendiile pădurilor este un alt factor de-a dreptul catastrofal. E un păcat strigător la cer să strici lucrarea Domnului.

Pe viitor dacă dă Domnul să mai trăim, să evoluăm mai mult, am putea renunța de tot la toate materiile prime (să trecem la tipul 1 de civilizație pe scara Kardashev), să ne putem folosi numai de energia solară. Panourile solare, eolienele, mașinile electrice Tesla, mașini alimentate prin energie solară, nave/vapoare (la fel tot pe energie solară) să fie pretutindeni, nu am mai afecta calitatea atmosferei de pe Pământ. Totul ar fi mai eco și chiar am putea planta din nou copaci, păduri, având în vedere că nu ne-am mai folosi de materiile prime, ci doar de energia solară.

S-a făcut un studiu. Nu mașina poluează cel mai mult, ci vapoarele. 5 vapoare de tonaj mare care merg pe păcură, poluează mai mult decât toate mașinile din lumea aceasta. (era un studiu am uitat unde am văzut asta) Ca să nu mai zic și de alți factori poluanți care se deversează în mare de la nave.

Poluarea?

Pai gazele toxice, rezultate in urma arderilor tutuoro combustibillor, contin molecule si compusi grei, metale grele, care chiar daca sunt aruncate pe cos si ajung in aer, nu raman mult timp in aer chiar daca sunt purtate de vant ci cad la pamant in cateva ore/zile. Ajunse la pamant sunt spalate de ploi si combinate sau duse spre mare si acolo soarele si valurile descompn totul in particule mai mici care nu sunt poluante.

Ne-a pacalit UE si politicienii verzi cu poluarea ca cica ea produce incalzirea "planetei" si e responsabila de tot felul de boli.

Nu e ea cauza mortii si bolior ci neascultarea si pacatul!

Ne pacalesc astia sa ne distrugem toate centralele nergetice si sa cumparam de la ei energie sau panouri solare. Decat niste fraieri aia suntem. Ne distrugem singuri transformandu-ne in colonie, in sclavi.

Ne iau si Credinta si Ortodoxia si ne pun sa ne inchinam la planeta Marte pe care o sa trimita Muska cea mare masini electrice.

E politica europeana adoptata deja si de noi. In directia aia mergem. O sa lucram toata viata ca sa le platim lor curentul si apa si toate utilitatile mancand doar preparate din import modificate genetic, produse obtinute din viermi si insecte, ca s-a adoptat la nivel ue ca cica e hrana buna bio, nepoluanta!

Adr.iu91 11.05.2021 20:20:57

Citat:

În prealabil postat de Moroco (Post 667709)

Ne-a pacalit UE si politicienii verzi cu poluarea ca cica ea produce incalzirea "planetei" si e responsabila de tot felul de boli.

Partea cu poluarea e adevărată. Observi că anotimpurile s-au schimbat fața de cum au fost inainte de anii 90? Cel puțin așa îmi spuneau bunicii și părinții că ei au prins perioada aia. Vara era vara și iarna era iarnă!!!

Caută despre IMO (Convenție Internațională) și MARPOL să vezi ce legi și restricții se pun în TOATĂ lumea (nu UE, ce UE?!), deversarea combusibilului în mare de mâna omului, accidente, etc, duc la distrugerea faunei, ai văzut poate și la știri sau documentare, păsări, animale înghițite de produși petrolieri la mal, e dezastru. Făcute de mâna omului!

Citat:

cauza mortii si bolior ci neascultarea si pacatul!

Aici ai dreptate.

Citat:

Ne pacalesc astia sa ne distrugem toate centralele nergetice si sa cumparam de la ei energie sau panouri solare. Decat niste fraieri aia suntem. Ne distrugem singuri transformandu-ne in colonie, in sclavi.

Putem să ne construim noi panouri solare :D . Da am observat că ne cam vindem din păcate.

Citat:

Ne iau si Credinta si Ortodoxia si ne pun sa ne inchinam la planeta Marte pe care o sa trimita Muska cea mare masini electrice.

Ei, hai să nu exagerăm... Nu ne pune nimeni să ne închinăm la o planetă :)))). Muska era criticat de chinezul Jack Ma la un interviu, că de ce te gândești să colonizezi planeta Marte când sunt multe probleme aici pe Pământ (poluare, chestii etc.) care trebuiesc rezolvate (cam are dreptate). Cea mai bună chestie pe care a făcut-o Muska, este invenția cu mașina electrică. E foarte bună (părerea mea). Nu e rău să visăm la alte planete, ar fi interesant să avem un backup! Dar nu e momentul acum pentru așa ceva. OFF-TOPIC: Am observat una din desenele făcute de Arsenie Boca, unde era afișată o pictură cu un om care vorbea la telefon, era nevasta lui lângă el, o imagine cu o rachetă care se lansa, niște antene-satelit, și Sf. Arhanghel Mihail deasupra zicând vorbele acelea. Dar culmea că omul acesta spunea că își caută loc pe altă planetă să stea, ca nu îl mai interesează mântuirea gen. Mă întreb dacă era vorba de Elon. Culmea că arhanghelul îi răspunde pentru asta, sfârșitul lumii a început.

Iorest 11.05.2021 21:16:48

Citat:

În prealabil postat de Adr.iu91 (Post 667711)
Partea cu poluarea e adevărată. Observi că anotimpurile s-au schimbat fața de cum au fost inainte de anii 90? Cel puțin așa îmi spuneau bunicii și părinții că ei au prins perioada aia. Vara era vara și iarna era iarnă!!!

Să dea Dumnezeu să scăpăm de iarnă în România, nu mă deranjează deloc,

-facturi imense la căldură și electricitate,
-robineți distruși de la volumul apei înghețate,
-fracturi- în fiecare an cel puțin un cunoscut ajunge la radiografie că a căzut pe gheață aproape de zona unde stă,
-accidente de condus, întârzieri,
-drumuri distruse de la antiderapant și soluțiile saline cu care se aruncă rezultă gropi în primăvară și distrusă geometria direcției + bani consumați aiurea de la dezvoltare,
-greu de săpat o groapă în cimitir,
- sinucideri, depresii și morți de tristețe și inimă rea că se să stă mai mult prin casă și e întuneric afară, unora le vin idei nepotrivite și se apucă de alcoolism
-nu poți folosi o bicicletă, motor, moped, trotinetă fără să te îmbolnăvești de otită, răceli, pneumonie
- oameni izolați pe la sate, troieniți

Concluzia iarna în oraș = iadul pe pământ, prefer infinit canicula, bazine, pescuit, drumeții, eu vreau climă mediteraneană în România, să fie 15 grade iarna afară, poate de aia grecii și italienii trăiesc spre 90 de ani.

Citat:

În prealabil postat de Adr.iu91 (Post 667711)
Caută despre IMO (Convenție Internațională) și MARPOL să vezi ce legi și restricții se pun în TOATĂ lumea (nu UE, ce UE?!), deversarea combusibilului în mare de mâna omului, accidente, etc, duc la distrugerea faunei, ai văzut poate și la știri sau documentare, păsări, animale înghițite de produși petrolieri la mal, e dezastru. Făcute de mâna omului!

Problema e că UE își propune peste capul nostru ca Europa să fie primul continent cu 0 emisii până în 2050, deci peste capul nostru ne supune la cheltuieli ruinante pe retehnologizare, ba mai mult sunt state Europene care nu sunt în UE de pildă Elveția, Bosnia, Macedonia, Serbia, Norvegia
Cu ce drept să profite statele astea și alte continente de sacrificiile făcute de noi, cu ce drept să fim noi cobaii globului și să ne ruinăm folosind tehnologii costisitoare, mereu noi cu care nu poți să ții pasul și alte continente să sporească folosind tehnologii vechi, minerit etc ?

Ce drept are un organism să-mi spună să nu mă mai încălzesc cu lemn la sat dacă asta e mai convenabil când ei taie industrial și doar a 10-a parte e folosită pentru încălzit ?

Cu ce drept să se interzică restaurantelor să mai facă fum, oamenilor să mai gătească acasă că miroase de la cârnați fripți, gospodarilor să nu mai crească nimic animale la sat că sunt emisii, adică să distrugă independența alimentară a omului ?

Să mâncăm toți mâncare sintetică că așa vor ei, niște unii, nealeși de mine ?

Cu ce drept ne târăsc în mizeria asta ruinantă financiar și care va distruge oamenii săraci, care trăiesc din economia de subzistentă, iar cei din clasa mijlocie vor sărăcii, când la momentul aderării în 2007 nu era vorba despre asta ?

Cu ce drept să limitezi dreptul de a conduce o mașină, deci autonomia de deplasare a omului și dreptul de proprietate al mașinii condiționând-o în viitor de tehnologii verzi scumpe, inaccesibile majorității ?

Demetrius 11.05.2021 21:50:12

Citat:

În prealabil postat de Adr.iu91 (Post 667708)
S-a făcut un studiu. Nu mașina poluează cel mai mult, ci vapoarele. 5 vapoare de tonaj mare care merg pe păcură, poluează mai mult decât toate mașinile din lumea aceasta. (era un studiu am uitat unde am văzut asta) . Ca să nu mai zic și de alți factori poluanți care se deversează în mare de la nave.

Imposibil! Nu te supara, dar nu cred, poate o fi fost un studiu "feic" (fake, manipulant).N-am argumente, dar pur si simplu nu cred, n-are cum.
Poate ca studiul acela specifica si corabiile cu pânze(mai ales Santa Maria, a lui Cristofor Columb) care deversau in mare "factorii poluanti"; mai ales ca nu "reciclau" apa din mare cu care spalau puntea.

Iorest 11.05.2021 22:57:29

Aproape orice poluează după noua doctrină:

- grătarele, restaurantele, incendiile de vegetație
-animalele din curtea omului
- centralele de apartament - se propun taxe în viitor
- sistemul centralizat de termoficare se investesc miliarde de lei pe certificate verzi, pe niște hârtii în loc să se facă școli, grădinițe, parcuri, infrastructură sportivă.
- sudurile de orice fel
- asfaltarea cu bitum
- chiar și producția de echipamente verzi
- avem taxă verde pe fiecare produs electric cumpărat chiar dacă reciclăm
- plătim taxe mascate în factura de curent și gaz, costuri de cogenerare că nu producem energie electrică și multe alte scoruri puse de distributori
- până și panourile solare se uzează în 15-20 ani și devin rablamente, există depozite prin Regatul Unit de astfel de instalații.

Adr.iu91 11.05.2021 23:16:56

Citat:

În prealabil postat de Demetrius (Post 667713)
Imposibil! Nu te supara, dar nu cred, poate o fi fost un studiu "feic" (fake, manipulant).N-am argumente, dar pur si simplu nu cred, n-are cum.
Poate ca studiul acela specifica si corabiile cu pânze(mai ales Santa Maria, a lui Cristofor Columb) care deversau in mare "factorii poluanti"; mai ales ca nu "reciclau" apa din mare cu care spalau puntea.

Nu ma supar, stai chill. E ok :)))). Articolul acela generaliza, nu spunea din ce an erau navele. Navele de orice tip, vechi dinainte de 1997 încolo pana în anii 50,60 , nu foloseau tehnologii de reducerea emisiilor, și combustibilul era mai de proastă calitate si conținutul de sulf era mai ridicat (emisiile de sulf sunt cele dăunătoare atmosferei și erau mai mari atunci). Navele de acum au tehnologii mai avansate și combustibil mai bun cu mai puțin sulf, dar gândiți-vă câte tone de combustibil se ard la un vapor pe zi comparativ cu o singură mașină care o folosești într-o zi pentru treburi uzuale, dus la muncă, întors la muncă...cumpărături, vacanțe. Ce consum are mașina în ziua respectivă (și ce noxe emite) vs vaporul cât consumă toată ziua în marș (și ce noxe emite acesta, bine aici diferă și combustibilul). Iar pe planeta noastră ghiciți câte mii și mii de vapoare sunt. Guess my point!...

Nu intru în detalii cu cifre. Chestia e că e nasoală treaba cu poluarea din mediul marin, și distrugerea pădurilor de pe uscat, și câte altele mai sunt. Cine știe și cât de mult a fost afectat stratul de ozon din urma bombelor nucleare testate (una dintre ele fiind Tsar Bomba de la ruși). S.a.m.d! Da păcatele omului ne-a adus aici, cum spunea cineva mai sus!

Adr.iu91 11.05.2021 23:22:51

Citat:

În prealabil postat de Iorest (Post 667712)
Să dea Dumnezeu să scăpăm de iarnă în România, nu mă deranjează deloc,

-facturi imense la căldură și electricitate,
-robineți distruși de la volumul apei înghețate,
-fracturi- în fiecare an cel puțin un cunoscut ajunge la radiografie că a căzut pe gheață aproape de zona unde stă,
-accidente de condus, întârzieri,
-drumuri distruse de la antiderapant și soluțiile saline cu care se aruncă rezultă gropi în primăvară și distrusă geometria direcției + bani consumați aiurea de la dezvoltare,
-greu de săpat o groapă în cimitir,
- sinucideri, depresii și morți de tristețe și inimă rea că se să stă mai mult prin casă și e întuneric afară, unora le vin idei nepotrivite și se apucă de alcoolism
-nu poți folosi o bicicletă, motor, moped, trotinetă fără să te îmbolnăvești de otită, răceli, pneumonie
- oameni izolați pe la sate, troieniți

Concluzia iarna în oraș = iadul pe pământ, prefer infinit canicula, bazine, pescuit, drumeții, eu vreau climă mediteraneană în România, să fie 15 grade iarna afară, poate de aia grecii și italienii trăiesc spre 90 de ani.

Da te înțeleg: sunt lucruri rele, dar și bune. Copii nu s-ar mai bucura de o iarnă cum auzeam că era pe vremuri. Nu ar mai ști ce e aia zăpadă. E vorba de copii aici...copilării, trăiri frumoase iarna.

Iorest 11.05.2021 23:31:02

Citat:

În prealabil postat de Adr.iu91 (Post 667719)
Da te înțeleg: sunt lucruri rele, dar și bune. Copii nu s-ar mai bucura de o iarnă cum auzeam că era pe vremuri. Nu ar mai ști ce e aia zăpadă. E vorba de copii aici...copilării, trăiri frumoase iarna.

Iarna provoacă labilitate psihică scandinavii predispuși spre alcoolism, violență domestică, sinucideri, canadienii toxicomanie, toate statele astea au atitudini de stânga anti umane, inuiții din Alaska decăzuți în alcoolism și incest.

Iarna în câmp ar putea ploua, în loc de stratul de zăpadă ca într-o toamnă prelungită, poate am scoate mai multe culturi dacă nu am avea iarnă cum și în albia Nilului în Africa se scoteau două recolte în vremea lui Moise.

În Israel e iarnă blândă, deci mi-e clar că e cu binecuvântare să fie cald și foarte cald, spiritualitatea sporește, poți posti aspru nu mai ai nevoie de calorii pentru căldură,nu poți dormi deci faci metanii și privegheri, nu faci complicații la plămâni de la igrasie în peșteri și lăcașuri de retragere.

Mulți oameni mor în mizerie iarna, triști, înstrăinați, nu se mai pot întâlni nici măcar într-un cerc al pensionarilor.

Adr.iu91 11.05.2021 23:54:06

Citat:

În prealabil postat de Iorest (Post 667720)
Iarna provoacă labilitate psihică scandinavii predispuși spre alcoolism, violență domestică, sinucideri, canadienii toxicomanie, toate statele astea au atitudini de stânga anti umane, inuiții din Alaska decăzuți în alcoolism și incest.

Iarna în câmp ar putea ploua, în loc de stratul de zăpadă ca într-o toamnă prelungită, poate am scoate mai multe culturi dacă nu am avea iarnă cum și în albia Nilului în Africa se scoteau două recolte în vremea lui Moise.

În Israel e iarnă blândă, deci mi-e clar că e cu binecuvântare să fie cald și foarte cald, spiritualitatea sporește, poți posti aspru nu mai ai nevoie de calorii pentru căldură,nu poți dormi deci faci metanii și privegheri, nu faci complicații la plămâni de la igrasie în peșteri și lăcașuri de retragere.

Mulți oameni mor în mizerie iarna, triști, înstrăinați, nu se mai pot întâlni nici măcar într-un cerc al pensionarilor.

Hmm interesant punct de vedere. Da e adevărat și asta. Ai uitat să menționezi și de ruși, că dacă tot vorbim de nordici când vine vorba de alcoolism/violență domestică.

Iorest 12.05.2021 00:09:09

Citat:

În prealabil postat de Adr.iu91 (Post 667721)
Hmm interesant punct de vedere. Da e adevărat și asta..

E posibil ca în iad să fie întuneric și frig, scrâșnirea dinților poate fi și o reacție la frig nu doar la foc, plângerea poate fi și o reacție la frig și la frig curg lacrimi.

Clima caldă ajută asceza foarte mult Maria Egipteanca a stat în soare a fost coaptă și ofilită de căldura deșertului și a scăpat de ispitele trupului, focul soarelui poate alunga alte mișcări ale trupului, iar cel care își supune trupul arșiței poate face nevoință dacă e în drum spre un loc de rugăciune, pelerinaj, pe un munte unde e o mănăstire etc.

Când e cald nu se prea consumă carne, se păstrează greu și poate pica rău la stomac, iarna încurajează vânatul, consumul de carne pentru calorii și untură animală.

La temperaturi mari în zone deșertice nu se poate bea alcool pentru că există risc de dezhidratare și halucinații.

Moroco 12.05.2021 16:20:29

E adevarat ca se taie padurile pentru interesele strainilor, se exporta materie prima bruta deci asta trebuie cumva oprit si replantat si reimpadurit. Ar trebui ca fiecare cetatean roman sa iasa primavara sa cumpere si sa planteze 10pomi si 10copaci. Daca cineva ar vrea sa taie un copac ar trebui sa fie obligat prin lege sa planteze in locul lui 10 puieti. Asa s-ar reimpaduri muntii si dealurile patriei si s-ar curati aerul si s-ar si inmiresma. Nu le pasa decat de strainii paraziti-teroristi profitori vicleni si desfranati. Asteapta sa prade tot si sa plece apoi de buna voie. Nu mai pleaca daca i-am facut baroni, daca i-am facut stapani si au facut profituri, ei vor conduce si vor impune toate politicile in Romania de maine. Nu ne pasa? Cine ia atitudine ca sa lupte si sa marturiseasca? Nu mai sunt oameni de valoare, nu mai sunt oameni drepti. Toti politicienii se vand mai devreme sau mai tarziu si continua politica iresponsabila a celor dinaintea lor.

E trist daca sunt poluate zonele naturale cu cianuri, cu deversari petroliere, cu tot felul de noxe si trebuie oprit astfel de practici care distrug izvoarele si apa potabila sau habitatele naturale insa mineritul trebuie sa continue dar in folosul cetatenilor romani si al Romaniei.

Nu poti pacali o lume intreaga ca fumurile si gazele toxice raman in atmosfera pe termen lung. Sunt mult mai grele ca aerul! Dupa ce sunt aruncate de esapamente si de cosurile de fum, toate noxele fiind mai grele decat aerul cad la pamant in cateva ore-zile chiar daca sunt duse de vanturi. Apoi ploile spala toate noxele si le descomun si le combina si sunt duse de ape spre mare. Soarele si apa spala si purifica totul, nu le sfinteste dar le purifica, le curata... preotul le sfinteste deci sigur nu e nicio problema daca omul face foc si scoate fum mai mare sau mai mic, se ocupa Dumnezeu.

Astia vor sa ne sperie si sa ne pacaleasca pentru ca sa credem ca de aia murim, ca ne sufocam de la fum, cand colo ne sufocam de la prostiile si vicleniile lor caci strainii fara Dumnezeu aduc in Romania foarte multe pacate si obiceiuri pagane. Asta e adevarata poluare!

Adr.iu91 12.05.2021 23:01:11

Citat:

În prealabil postat de Iorest (Post 667723)
E posibil ca în iad să fie întuneric și frig, scrâșnirea dinților poate fi și o reacție la frig nu doar la foc, plângerea poate fi și o reacție la frig și la frig curg lacrimi.

Clima caldă ajută asceza foarte mult Maria Egipteanca a stat în soare a fost coaptă și ofilită de căldura deșertului și a scăpat de ispitele trupului, focul soarelui poate alunga alte mișcări ale trupului, iar cel care își supune trupul arșiței poate face nevoință dacă e în drum spre un loc de rugăciune, pelerinaj, pe un munte unde e o mănăstire etc.

Când e cald nu se prea consumă carne, se păstrează greu și poate pica rău la stomac, iarna încurajează vânatul, consumul de carne pentru calorii și untură animală.

La temperaturi mari în zone deșertice nu se poate bea alcool pentru că există risc de dezhidratare și halucinații.

Chiar nu știam de clima caldă ca este un ajutor bonus pentru asceză. Dar mă întrebam de multe ori, de ce Dumnezeu a ales deșertul pentru înfăptuirea tuturor evenimentelor din Biblie (Vechiul + Noul Testament) și poate acesta e motivul.

În fine, da ai dreptate. Daca e voia lui Dumnezeu ca România să devină zona mai caldă/mediteraneană atunci să fie așa, dar eu cred că distrugerea (de om) naturii (natura creată de Dumnezeu) e păcat grav.

Apropo de partea cu iadul, m-ai dus cu gândul la Infernul lui Dante, nivelul cel mai de jos al iadului unde oamenii care au păcătuit cel mai mult (trădători, oameni reci, ucigași) se află într-o zona cumplită de frig unde toți sunt inghețați.

Iorest 13.05.2021 00:50:31

Citat:

În prealabil postat de Adr.iu91 (Post 667762)
dar eu cred că distrugerea (de om) naturii (natura creată de Dumnezeu) e păcat grav.

Just ce spui, nu te contrazic eu reciclez D.E.E-uri deșeurile electronice și carton, sticlă, plastic, cât se poate, de exemplu scârțișoara din pachete nu ai avea voie să o arunci pe nicăieri, nici spuma poliuretanică, și ce mai e prin saltele, sunt lacune și la reciclare.
Vopselurile ar trebui duse doar la centre speciale, uleiul alimentar folosit n-ai avea voie să-l deversezi în canalizare, etc.

Legal pădurile nu au voie să fie tăiate la ras, chelite, dar practic mulți care au păduri în proprietate și nu le pot apăra sunt tâlhăriți de hoții de lemne, alții decât cei care taie pt fabrici, e o șerpărie tolerată de stat care nu vrea să facă ordine în domeniu, s-ar putea face o pază a pădurilor cu patrule nonstop.

S-a propus un moratoriu de 10 ani în care să nu se mai taie industrial dar nu se vrea.

Iar plantatul s-ar putea face de către guverne prin minister cu cote anuale plantate, supravegheate, irigate.

Interzicerea grătarelor cu jar și a gătitului la bloc, limitarea nr de porci crescuți în gospodărie la sat, a nr de vite, limitarea dreptului de a pășuna cu oile când transhumanța e obicei milenar pentru români, mi se par porcării care distrug independența alimentară, adică să nu mai gătim acasă ce creștem și cultivăm, să mâncăm de la ei procesat și modificat genetic să facem cancer, să rămânem la mâna statului și a producătorilor iar în caz de criză alimentară să o mierlim ca în Ucraina în anii foametei.

Scade șeptelul de vite, scad turmele, într-o țară agrară și nimănui nu-i pasă

https://www.agroinfo.ro/economic/efe...lion-de-capete
România a ajuns de la aproape 3 milioane de capete de bovine în 2006 la 2 milioane de capete de bovine în 2019, în scădere cu 50%, arată datele de la Institutului Național de Statistică.

Condiționarea dreptului de a conduce de niște mașini cu prețuri prohibitive și autonomie relativă, taxe mari pentru parcare obstaculează dreptul de a avea o mașină și de a o conduce.

Obligarea unui stat ca România care oricum și-a lichidat fabricile, combinatele, uzinele, siderurgia, industria, în proporție mare să treacă la tehnologii verzi cot la cot cu țări bogate mi se pare o aberație având în vedere puterea de cumpărare diferită a țărilor, avansul tehnologic, sancțiunile și infrigementul aspre care nu fac decât să te ruineze că nu îndeplinești niște condiții greu de atins.

Ștacheta se poate pune atât de sus că nu o ating decât cele mai bogate țări de pe glob, restul se supun flagelării ca un fel de Mecanism de Control și Verificare celebrul MCV pe justiție.

Demetrius 13.05.2021 01:44:21

Citat:

În prealabil postat de Iorest (Post 667768)
S-a propus un moratoriu de 10 ani în care să nu se mai taie industrial dar nu se vrea.

Parerea mea este ca acest aspect contravine interesului uman.
Copacul are o dezvoltare fluenta de la platare spre maturitate si apoi spre imbatranire si uscare. Copacul are cea mai mare valoare la momentul maturitatii si apoi isi pierde din valoare, astfel ca maturitate e momentul optim sa fie taiat si exploatat economic pentru ca este un cadou din cer, e gratis; dupa acest moment se contabilizeaza paguba.

Din punct de vedere statistic(surse oficiale din silvicultura), cantitatea de lemn taiat este mai mica decat cantitatea de lemn regenerat in paduri, in Romania(cu toate defrisarile ilegale); adica sporul natural e pozitiv.

P.S.Din punct de vedere legal, la filtrele de control de pe sosea, lemnul transportat bustean trebuie sa aiba documente insotitoare, dar daca e taiat la marime de foc, atunci e privat (desigur nu in cantitate industriala-comerciala, in camion).Asta e o informatie de acum 10 ani si n-as crede sa se fi schimbat intre timp.

Moroco 13.05.2021 17:24:28

Un crestin ortodox ar trebui sa aiba mila, multa mila, iubire si multa mila de Dumnezeu, cruce si icoane, de crestini si adunari, de apropiati si familii cu copii, de animale si pui, de soare, luna, stele, nori si de rauri, de pesti si vietuitoarele din apa, de plante-flori, de pomi roditori, de copaci si de vanturi, de iarba si cerul senin, de pamant, de pietre, de pesteri, de tot ce are viata si lucrare de Credinta de la Dumnezeu.

Frica de Dumnezeu ar fi sa fie cel mai bun ajutor pentru om ca sa apere si sa pazeasca toate astea de el insusi si de patimile lui cele rele, adica sa iubeasca si sa ingrijeasca cu pace si relaxare maxima tot acest dar de la Dumnezeu ca sa se roage sa creasca si sa fie toate pe placul Domnului si al omului.

Si pe iarba ar trebui sa paseasca descult sau in ciorapi de lana iarna pe zapada, cu grija ca sa nu vateme armonia divina.

Iorest 13.05.2021 22:55:32

Citat:

În prealabil postat de Demetrius (Post 667770)
Parerea mea este ca acest aspect contravine interesului uman.
Copacul are o dezvoltare fluenta de la platare spre maturitate si apoi spre imbatranire si uscare. Copacul are cea mai mare valoare la momentul maturitatii si apoi isi pierde din valoare, astfel ca maturitate e momentul optim sa fie taiat si exploatat economic pentru ca este un cadou din cer, e gratis; dupa acest moment se contabilizeaza paguba.

Tu ai dreptate când spui că se poate tăia pentru gospodării, există bușteni doborâți de furtuni, cioturi, uscăciuni, tăierea lor chiar ajută regenerarea, nu m-m referit la situația când taie un om și cară cu atelajul tras de mână sau cu căruța niște vreascuri să-și facă o zacuscă toamna, un bulion, o pită pe vatră la sat, să nu consume gaz care e scump.

M-am referit la tăieri industriale, transporturi cu trenul nici măcar cu tir-ul, vagoane de peste 50 de tone unul x 40 de elemenți, 50 de tone sau 55 x 40 de buc pline cu lemn.

Parcă plătim tribut de război la cum pleacă, uitați-vă la imaginile astea:

https://youtu.be/jtOwUfsV7BQ?t=32

În fiecare an e câte un film din acesta și e posibil să fie transporturi săptămânale sau lunare.

Citat:

Din punct de vedere statistic(surse oficiale din silvicultura), cantitatea de lemn taiat este mai mica decat cantitatea de lemn regenerat in paduri, in Romania(cu toate defrisarile ilegale); adica sporul natural e pozitiv.

Există informații contradictorii pe temă: romsilva spune că a crescut suprafața împădurită a României că e mai mult decât în 1990:) (când făceai pârnaie ca pădurar dacă tăiai pentru speculă), noi vedem toți că dispar perdele forestiere de lângă municipii, păduri întregi, dar culmea suprafața crește în acte.

Se taie în Hoia Baciu (Cluj)

http://www.monitorulcj.ro/actualitat...gur-foto-video

Măguri Răcătău jud Cluj

https://www.stiridecluj.ro/politic/d...domnilor-video

Deci se răresc sau dispar cu totul zone de vegetație, pe care unii și le amintesc din copilărie că au crescut cu ele dar suprafața crește după datele romsilva:).

Citat:

P.S.Din punct de vedere legal, la filtrele de control de pe sosea, lemnul transportat bustean trebuie sa aiba documente insotitoare, dar daca e taiat la marime de foc, atunci e privat (desigur nu in cantitate industriala-comerciala, in camion).Asta e o informatie de acum 10 ani si n-as crede sa se fi schimbat intre timp.

Se fac tot felul de mânării din acte, prin hotărâri de guvern pot fi trecute păduri din domeniul public în privat, se trasează rute feroviare prin păduri virgine și evident se defrișează în jur, se minte că sunt copaci doborâți de furtuni, se falsifică actele topografice scrie în act că taie dintr-un loc legal din care deja e ras totul, dar taie din alt loc, verifică un agent exact locația din act, când controlul e sumar ?

Se taie și legal și ilegal și se amestecă, ce e ilegal se pune în dedesubtul rastelului ce e legal se lasă la vedere, se acoperă cioturile cu benzină, noroi să nu se observe că e tăietură proaspătă, se pot face n combinații luate de câte k din pix, cu cote fictive, ăstia sunt ași în teoria furăciunii.

Ora este GMT +3. Ora este acum 03:11:22.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.