Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Sfintii nostri dragi (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=14136)

laurastifter 15.11.2011 01:01:23

Sfintii nostri dragi
 
Doamne ajută!
Dragi colegi de discuții,
M-am gândit că acum, într-o perioadă în care-i sărbătorim pe mulți Sfinți foarte iubiți de către credincioși (Sf. Nectarie, Sf. Mina, Sf. Ioan Gură de Aur etc), să discutăm despre relația noastră cu Sfinții lui Dumnezeu.
Chiar n-am intenția de a iniția o nouă polemică pe această temă! S-a mai discutat despre cinstirea Sfinților din punct de vedere teologic pe foarte multe topic-uri... și știm bine cu ce efecte. :)
M-aș bucura să scriem aici ce rol au Sfinții lui Dumnezeu în viața noastră, cum ne raportăm la ei, care sunt Sfinții la care avem cea mai mare evlavie și, nu în ultimul rând, în ce împrejurări am simțit în mod concret ajutorul lor.
În debutul acestui topic (care nădăjduiesc din tot sufletul să ne fie de folos din punct de vedere spiritual), aș dori să menționez câțiva Sfinți care-mi sunt tare dragi și a căror pildă mă străduiesc s-o urmez, deși - recunosc - sunt atât de departe de nivelul lor de trăire spirituală, încât ar trebui ca nici măcar să nu îndrăznesc a vorbi despre viețile lor consacrate slujirii lui Dumnezeu.
Astfel, Sfinții la care am cea mai mare evlavie sunt: Sfântul Apostol Andrei, ocrotitorul românilor (l-am cinstit mult pe acest sfânt de când eram mică, deși nici nu-i cunoșteam bine viața și activitatea misionară... Ulterior am aflat că și bunicul meu din partea tatălui avea aceeași evlavie față de Apostolul cel dintâi chemat al lui Hristos), Sfântul Ștefan, primul diacon și primul martir creștin (îl iubesc mult pe acest sfânt în special de când am citit predica părintelui Nicolae Steinhardt: "Cinstirea Sfântului Arhidiacon Ștefan"), Sfântul Ioan Gură de Aur (îmi plac enorm scrierile lui!), Sfânta Mare Muceniță Ecaterina (ocrotitoarea Facultății de Teologie), Sfântul Mucenic Laurențiu.

Voi față de ce Sfinți aveți cea mai mare evlavie? Ce Sfinți vă sunt cei mai apropiați?

"Ce vă vom numi pe voi, Sfinților? Heruvimi, că întru voi S-a odihnit Hristos? Serafimi, că neîncetat L-ați preamărit pe El? Îngeri, că de trup v-ați lepădat? Puteri, că lucrați cu minunile? Multe sunt numirile voastre, dar mai multe darurile. Rugați-vă să se miluiască sufletele noastre!"

"Îi cinstim pe Sfinți imitându-i" (Sfântul Ioan Hrisostom)

Raoul 15.11.2011 01:24:33

Eu ii am aproape pe Sf. Apostol Andrei (caruia ii port numele), Sf. Nicodim cel sfintit de la Tismana, Sf. Irodion de la Lainici (mereu mi-a fost aproape atat spiritual cat si fizic,prin sfantul sau mormant si Sfintele Moaste), Sf. Ioan Gura de Aur (intr-adevar,scrierile sale minunate dar si prin Sfanta sa Liturghie la care participam mereu), Sf. Cuvios Daniil Sihastru (am fost la mormantul sfintiei sale si m-a ajutat enorm), Sf. Haralambie, Trifon, Spiridon, Nectarie, Ioan Colov (absolut minunat exemplus sau de smerenie), Sf. Calinic de la Cernica (duhovnicul si ruda spirituala a Sf. Irodion de la Lainici - se spovedeau reciproc), Parintele Arsenie Boca, Sfantul Nicolae, Sf. Imparati Constantin si Elena, Sf. Iannis cel nebun pentru Hristos, Sf. Parascheva, Sf. Maria Egipteanca, Sf. Mc. Clement episcopul Anciriei (prin dovada sa minunata de mucenicie si anii de tortura indurati), Sf. Martiri Epictet si Astion (cei mai vechi sfinti martiri de pe teritoriul tarii noastre)...

Sfintii trebuiesc sa ocupe un loc important in viata unui crestin,ei sunt mijlocitori intre noi si Dumnezeu. De multe ori cand suntem foarte obositi sau lipsiti de puterea de a ne ruga din diferite motive, e suficient sa-i rugam pe sfinti si pe Maica Domnului sa se roage pt. noi,in locul nostru... Sunt niste suplinitori de necontestat,asta in cazul in care zi de zi i-am cinstit si ne-am rugat lor cerandu-le ajutor.

laurastifter 16.11.2011 21:35:35

Citat:

În prealabil postat de Raoul (Post 410489)
Eu ii am aproape pe Sf. Apostol Andrei (caruia ii port numele), Sf. Nicodim cel sfintit de la Tismana, Sf. Irodion de la Lainici (mereu mi-a fost aproape atat spiritual cat si fizic,prin sfantul sau mormant si Sfintele Moaste), Sf. Ioan Gura de Aur (intr-adevar,scrierile sale minunate dar si prin Sfanta sa Liturghie la care participam mereu), Sf. Cuvios Daniil Sihastru (am fost la mormantul sfintiei sale si m-a ajutat enorm), Sf. Haralambie, Trifon, Spiridon, Nectarie, Ioan Colov (absolut minunat exemplus sau de smerenie), Sf. Calinic de la Cernica (duhovnicul si ruda spirituala a Sf. Irodion de la Lainici - se spovedeau reciproc), Parintele Arsenie Boca, Sfantul Nicolae, Sf. Imparati Constantin si Elena, Sf. Iannis cel nebun pentru Hristos, Sf. Parascheva, Sf. Maria Egipteanca, Sf. Mc. Clement episcopul Anciriei (prin dovada sa minunata de mucenicie si anii de tortura indurati), Sf. Martiri Epictet si Astion (cei mai vechi sfinti martiri de pe teritoriul tarii noastre)...

Sfintii trebuiesc sa ocupe un loc important in viata unui crestin,ei sunt mijlocitori intre noi si Dumnezeu. De multe ori cand suntem foarte obositi sau lipsiti de puterea de a ne ruga din diferite motive, e suficient sa-i rugam pe sfinti si pe Maica Domnului sa se roage pt. noi,in locul nostru... Sunt niste suplinitori de necontestat,asta in cazul in care zi de zi i-am cinstit si ne-am rugat lor cerandu-le ajutor.

Doamne ajută!
Da, toți Sfinții pe care i-ați menționat sunt minunați... Mai exact, Dumnezeu este minunat întru ei! :)

În primul mesaj, am uitat să-l menționez pe Sfântul Apostol Toma, în a cărui zi de pomenire sunt născută. Mai exact, m-am născut în Duminica Tomei... :)

Despre acest Apostol al Domnului Hristos am scris câteva rânduri pe un site creștin dedicat tinerilor:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/tin...dinciosul.html

O seară binecuvântată!

Raoul 17.11.2011 01:54:01

Intr-adevar,si eu ma simt apropiat si ocrotit de Sf. Apostol Toma. Am fost un intarziat de nenumarate ori,nu de putine ori am primit Sfintele Taine (spovedanie si impartasanie) pe ultima suta de metri,in ultimele ore ale posturilor... Multumesc Domnului pentru tot!

PS vorbeste cu mine la "pertu",nu sunt atat de batran,dimpotriva :71: Apreciez insa bunul simt si educatia de care dai dovada.

Doamne-ajuta!

ioan cezar 19.11.2011 03:49:27

Rolul sfintilor in viata personala...
Cum as putea sa spun fara sa simt ca gresesc?...
Voi spune marturisind.
Mai intai Sfantul Isaac Sirul. Cand eram cu totul pierdut in ale lumii am primit Filocalia, Cuvinte despre nevointa, vol. X. Am primit, cred, prin grija Sfantului ... De fapt, am dat peste carte, ca din intamplare, undeva intr-un raft uitat peste care se asternuse mult praf. O avusesem mereu in casa, in locuinta mamei, si am deschis-o dupa 20 de ani de la cumpararea ei...
A fost lectura cea mai surprinzatoare, coplesitoare... Imi vine chiar acum sa izbucnesc in plans, doar ca am pomenit...
Abia apoi am inceput sa ma reapropii (ma indepartasem in clasa a saptea, urmare a lectiilor de materialism stiintific si biologie evolutionista...), timid de tot, de Biserica. Au mai trecut cativa ani pana sa citesc cu atentie, prima oara, Crezul... Dar strapungerea, inteleg acum, avusese deja loc atunci, la prima lectura. Ii sunt cu toata fiinta recunoscator Sfantului Isaac Sirul.

Sfantul Nicodim de la Tismana. Ma leaga de Sfantul prima spovedanie si vindecarea de o patima cumplita care ma adusese la nebunie si aproape moarte fizica (o vreme am consumat abuziv alcool). In acea biserica mergem saptamanal, cel putin, toata familia.

Sfantul Nectarie de la Eghina. Nu am crezut, marturisesc, ca fie si pentru unul care se cam indoieste, untdelemnul sfintit de la Manastirea Radu-Voda ar fi de folos. Dar am cerut, mi s-a dat, am folosit. Cu uimire, desi ma indoiam sau asa imi parea (de fapt, cred ca ma temeam...), am simtit efectul. De nespus... S-au intamplat in viata mea si a familiei, de cand avem o relatie mai apropiata cu Sfantul Nectarie, lucruri minunate, despre care simt ca acum nu imi e ingaduit sa vorbesc. Slava lui Dumnezeu pentru purtarea Lui de grija prin sfintii Sai!

Sfantul Serafim din Sarov. A mijlocit, intr-un moment cheie, eforturile mele nevrednice, la rugaciune. Daca am reusit sa fac o minima lucrare a rugaciunii, prin Mila Domnului, aceasta s-a petrecut in mod vadit pentru mine cu ajutorul Sfantului Serafim. Ma simt vinovat sau, in orice caz, cu totul indatorat, fata de Sfantul Serafim pentru cat am primit la rugaciune, comparativ cu cat am dat eu si cu modul in care traiesc (nu traiesc pe masura la ceea ce am primit...).

Gheron Iosif Isihastul si Cuviosul Paisie Aghioritul. Citind Vietile lor mi-a disparut, sper, pentru todeauna, inchipuirea ca fac vreo nevointa serioasa, ca am vreo sporire la rugaciune, ca am vreun merit de vreun fel. Am inteles cat sunt de departe de viata sfanta, fara a deznadajdui insa. Pilda vietii lor imi taie elanurile spre vreun ifos, spre sclifoseli si imi arata in ce trandavie ma complac, inca... Imi e rusine de modul in care vietuiesc eu in Biserica si, prin ajutorul lor, nadajduiesc ca voi deveni, cu vremea, daca Domnul imi va darui inca vreme de pocainta, mai aproape de vrednicia numelui de crestin ortodox.

VladCat 19.11.2011 11:24:50

Litera mesajului este offtopic dar duhul lui sper ca se potriveste cu cel al firului. Din pacate nu m-am invrednicit sa am evlavie deosebita pentru vre-un sfant anume. Mi-e drag si imi e reper Nicolae Velimirovici precum si Sf. Arhanghel Rafail care nu o singura data m-a ajutat in probleme legate de sanatate si nu numai. Din fericire am evlavie fata de Maica Domnului si constientizez fara nici o urma de fatarnicie ca daca nu era ajutorul ei eram de multa vreme acolo unde este plangerea si scrasnirea dintilor. Chiar intoarcerea mea catre Biserica s-a petrecut intr-un moment cand simteam cum pier cu totul si am strigat cu disperare de nedescris catre Maica Domnului. Raspunsul nu a intarziat sa apara si de atunci incoace de fiecare data cand mi-e mai greu ma rog si imi pun nadejdea in Maica Domnului stiind ca este alaturi de mine si ca atata timp cat o sa fie cu mine nimic nu este pierdut. De asemenea cand m-am apucat sa scriu acest mesaj am gasit(eu simt ca am fost condus catre) solutia pentru grava mea dezorientare din ultima vreme. Am inceput sa realizez cat de neortodoxa a devenit Biserica vazuta si cat de mult s-a indepartat ea de Hristos.(nu ma refer la episcopi care iau mita sau preoti care fac diverse porcarii...culmea e ca astea sunt doar un efect oarecum indepartat al problemei reale). Problema reala e ca noi, cu majoritatea preotilor nostri in frunte, intelegem COMPLET GRESIT dreapta credinta...asta in masura in care avem acces la ea fiindca multe predici si scrieri transmit subliminal idei eretice(catolice in general).......am deviat un pic fiindca vroiam sa subliniez ca pana gasim un duhovnic adevarat, pana gasim Biserica din sanul Bisericii, cel mai sigur reper pentru a nu ne indrepta catre prapastie fluturand steagul ortodoxiei, e Maica Domnului. Recomand cu caldura cartea Trei Vieti Bizantine (ale Maicii Domnului) si sunt convins ca de fiecare data cand vom avea vreo indoiala legata de drumul pe care trebuie sa o apucam sau raportarea care ne poate salva, gandul la Maica Domnului si rugaciunea catre dansa ne va scoate din orice problema indiferent cat de fara iesire s-ar arata ea.

Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, adu-ne si pazeste-ne pururea sub Sfantul Tau Acoperamant, invatandu-ne neincetat cum sa il slavim in chip real (si nu inchipuit) pe Fiul Tau si Dumnezeul nostru, Amin!

glykys 25.11.2011 02:37:31

Ce topic frumos!

O sa marturisesc si eu despre sfintii care imi sunt dragi: in primul si in primul rand, Fecioara Maria, careia ii port numele, hotarat inca dinainte de nastere, si care este maica noastra, a tuturor. Apoi toti sfintii pe care i-am privit in icoane de cand eram mititica, cu ochii plini de mirare, si pe care ii auzeam pomeniti de bunica la rugaciuni: Sfanta Parascheva, cea mult slavita in casa noastra, Sfantul Mina, despre care ma intrebam mereu de ce o avea nume de femeie (eram la faza in care credeam ca toate numele terminate in -a sunt nume de femeie), Sfantul Nicolae, batranelul bun si milos, la care se ruga bunica ori de cate ori aveam un examen, Sfanta Ecaterina, printesa cea mult invatata, despre care citisem o carte in scoala primara, fetita Sfanta Filofteea, Sfintii Imparati Constantin si Elena, Sfantul Calinic, aflat sub un geam in manastirea Cernica, loc de refugiu spiritual in vremuri de incercare, Sfanta Varvara, Sfintii Arhangheli Mihail si Gavriil, Sfantul Spiridon, Sfantul Grigorie Decapolitul, Sfantul Stelian, ocrotitorul copiilor, Sfantul Gheorghe, cel care omora balaurul, Sfantul Andrei rastignit pe o cruce in forma de X sau cei doi sfinti Dimitrie care veneau cu miros de crizanteme si cu multime mare adunata ca sa ii cinsteasca. Si Sfanta Ana - imi aduc aminte cum am facut cunostinta cu ea cand nici nu cred ca eram la scoala: bunica vorbea cu o femeie care vindea iconite, pe dealul Patriarhiei si cum discutia se prelungise - avea darul acesta de a-si apropia toti necunoscutii - ma tot zgaiam la iconitele expuse si tin minte ca mi-a atras atentia o iconita tare neobisnuita: Fecioara Maria (credeam eu) cu o fetita in brate! Nu mai vazusem niciodata asa ceva, doar multe icoane cu un baietel in brate. Eram tare intrigata si ii spuneam bunicii mele ca Maica Domnului a avut si o fetita. Bunica-mea nu si nu, ca nu exista asa ceva, dar cand am aratat iconita, femeia de la lumanari mi-a explicat ca aceea nu e Maica Domnului, ci Sfanta Ana. Ce mai, stiam vietile acestor sfinti - acum le-am cam uitat - si erau parte din universul meu cotidian.

Cand am crescut mai mare, nu i-am uitat si m-au ajutat cu totii de fiecare data cand le-am inaltat o rugaciune. L-am cunoscut in liceu si pe Sfantul Antonie, care ma ajuta si el la examene si care indeplineste bunele dorinte, i-am descoperit si pe Sfintii Trei Ierarhi, care m-au ajutat imediat sa fac rost de o suma de bani. La facultate, l-am cunoscut si pe Sfantul Nectarie. De curand, Sfanta Parascheva m-a ajutat sa marturisesc un pacat pe care nu aveam curajul sa il spun la spovedanie. Sau Sfantul Dumitru sa il tina sanatos pe bunic. Cel mai nou sfant descoperit si cinstit este Simeon Noul Teolog.

Ii iubesc pe toti sfintii si asa ma bucur cand mai descopar cate unul sau cand mai vad o icoana a unui sfant pe care nu o am... Pentru ca in ei lucreaza Dumnezeu, ei ne sunt pilde si mijlocitori.

laurastifter 21.12.2011 14:32:03

Sf. Ignatie Teoforul
 
Ieri, în data de 20 decembrie, Biserica noastră a săvârșit pomenirea unuia dintre cei mai importanți Sfinți Părinți și Martiri ai Bisericii primare: Sfântul Mucenic Ignatie Teoforul, episcopul Antiohiei, care și-a dat viața pentru Hristos fiind aruncat în arena cu fiare sălbatice. Sfântul Ignatie face parte din categoria Sfinților Părinți apostolici (Sf. Părinți care au trăit chiar în prima generație de după Sfinții Apostoli, având bucuria de a-i cunoaște direct pe aceștia) și a primit cununa muceniciei în vremea domniei împăratului Traian (98-117). El a fost dus de la Antiohia la Roma, fiind păzit cu strășnicie de către 10 soldați romani și, în drumul către mucenicie, a scris epistole către Bisericile locale care au trimis delegați spre a-l întâmpina și încuraja. Toate epistolele Sfântului Ignatie Teoforul și mai multe detalii despre viața și moartea sa martirică se găsesc în volumul I din colecția "Părinți și Scriitori Bisericești" (P S B), intitulat "Scrierile Părinților Apostolici".

Pentru rugăciunile Sfântului Mucenic al Tău, Doamne Iisuse Hristoase, Dumnezeul nostru, Nădejdea noastră, miluiește-ne și ne mântuiește pe noi! Amin!

N.Priceputu 21.12.2011 14:48:01

Există și o temă mai veche deschisă pentru Sf. Ignatie Teoforul, aici.
Epistolele lui sunt foarte mișcătoare.

OmuBun 21.12.2011 17:17:30

Multi sfinti m-au miscat profund prin viata pe care-au dus-o pe pamant, sau prin minunile facute dupa plecarea la Domnul. Si sunt convins ca sunt doar o farama din multimea de sfinti care s-au ostenit si si-au pus viata la picioarele Mantuitorului. Pentru toti am o strangere de inima. Sf. Nicolaie este sfantul meu drag caruia cu nevrednicie ii port numele, si caruia ma mai rog din cand in cand sa mijloceasca. Sau Cuvioasa Parascheva, protectoarea Moldovei si patroana biseeicii unde merg de obicei. Dar sfantul care mi-a aratat mai pe intelesul meu dragostea de Dumnezeu si de Mantuitor, a fost de departe Sf Siluan. Blandetea si bunatatea lui m-au coplesit. Totusi, am inteles mai tarziu ca nu era de-ajuns. Ca sa cunoastem iadul din noi, nu cred ca exista o varianta mai palpabila decat citind despre "Pacatul profetului David" Cred ca am citit si am recitit de cateva ori, ca sa inteleg mai bine efectul pacatelor noastre, chiar daca Dumnezeu ne-a dat semne clare ca ne-a iertat. Pana nu constientizezi cat de slab si pacatos esti (sau ai fost), si ca meriti sa fii aspru pedepsit pentru asta, nu te poti smeri cu adevarat. Lui David i s-au iertat pacate grele, pe care noi credem ca nu le vom face niciodata, dar ce ne-a ramas de la el, este ca o rugaciune a tuturor pentru iertarea lui. Prin "Pacatul lui David" am inteles mult mai bine cum lucreaza vrajmasul ca sa te desparta de harul lui Dumnezeu. Personal nu am gasit niciunde o lectie mai convingatoare ca a lui, menita pe de o parte sa ne puna in garda, iar pe de alta sa ne amintim in fiecare clipa ceea ce suntem cu adevarat: un depozit de pacate.


Ora este GMT +3. Ora este acum 01:12:55.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.