Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Spovedania Informatica (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=13387)

zenicholaz 25.07.2011 00:43:20

Spovedania Informatica

cati dintre voi care folositi programe nelicentiate v-ati spovedit pentru asta ?

cred ca asistam la cel mai mare furt din istorie.. furt probabil neconstientizat..

Melissa 25.07.2011 00:45:11

Citat:

În prealabil postat de zenicholaz (Post 381128)
cati dintre voi care folositi programe nelicentiate v-ati spovedit pentru asta ?

cred ca asistam la cel mai mare furt din istorie.. furt probabil neconstientizat..

Asta chiar e tare:-))

ai2 25.07.2011 00:48:06

Citat:

Se vede ca esti nou pe forum! Crestinul este absolut perfect si are scuze inclusiv pentru pirateria informatica! Asa ca ai grija sa nu te calce masina ca D-zeu e cam iute la manie!

PS eu, si de voie si de nevoie, am trecut pe linux, asa ca macar de pacatul asta am scapat! :D

GLAdoS 25.07.2011 00:57:29

Citat:

În prealabil postat de ai2 (Post 381133)
PS eu, si de voie si de nevoie, am trecut pe linux, asa ca macar de pacatul asta am scapat! :D

nasol... eu am numai windows-ul cu licenta... restul e in mare parte e freeware...

AlinB 25.07.2011 03:10:44

Mai este cel putin un topic cu subiectul asta care a ramas in aer.

Amuzant cum se ingramadesc tocmai atei sa declare ca au mainile curate.

Daca maine se va da o lege prin care respiratul mai des de 5760/zi e infractiune pasibila cu pana la 5 ani de inchisoare, vor fi primii sa declare ca au facut orice e posibil pentru a respecta legea.

Si desigur, nu o vor pune sub semnul intrebarii niciodata, doar nu e o lege morala crestina.

misteria 25.07.2011 09:36:56

Citat:

În prealabil postat de ai2 (Post 381133)
Se vede ca esti nou pe forum! Crestinul este absolut perfect si are scuze inclusiv pentru pirateria informatica! Asa ca ai grija sa nu te calce masina ca D-zeu e cam iute la manie!

Umor de dimineață! Cred că voi avea o săptamîna veselă...

lupanbogdan 25.07.2011 10:02:52

Doamne Ajuta! E un pic mai compilcat cu programele, mp3, filme, etc.... acuma ca tot ai adus in discutie pot sa spun sincer ca eu am marturisit acestea.. dar sa nu mai faci e cam greu..... din multe motive .... primul ar fii ca unii nu au resurse financiare sa cumpere anumite programe, unii nici nu constientizeaza ca este tot furt si se pedepseste ca atare...., acuma is curios cate persoane au acasa softuri licentiate, cd-uri originale cu timbru si dvd-uri cu hlograma...... raspunsul sta in civilizatie si constiinta.... restul... e inselare amarnica.

DragosP 25.07.2011 10:03:50

Titlul topicului e cel puțin greșit.

Mihai36 25.07.2011 10:48:48

Exista softuri si softuri , cei care fac softuri punind doar o parola usor de raspindit evident ca se gindesc si la cei necajiti insa sint unii al caror soft nu il poti pirata- nu poti beneficia de el daca nu platesti licenta.

Asa incit pirateria mai poate fi vazuta si ca o haiducie pina reusesti sa treci pe Linux.

Man Teo 25.07.2011 11:23:43

Plata

Citat:

Daca lasi firimituri pe jos, asa-i ca vin furnicile si le mananca?

Credinciosul sa dea atunci cand i se cere.
Cel ce nu are, sa ceara ca sa primeasca.

Celui ce judeca ii va veni judecata din spate.

ai2 25.07.2011 11:43:06

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 381155)
Mai este cel putin un topic cu subiectul asta care a ramas in aer.

Daca maine se va da o lege prin care respiratul mai des de 5760/zi e infractiune pasibila cu pana la 5 ani de inchisoare, vor fi primii sa declare ca au facut orice e posibil pentru a respecta legea.

Si desigur, nu o vor pune sub semnul intrebarii niciodata, doar nu e o lege morala crestina.

Am si scris ca si de nevoie am trecut la linux. Nu luat totul atat de serios. Sincer nu puteam scrie altceva pe un asemenea topic.

Florin-Ionut 25.07.2011 11:46:17

Citat:

"Am folosit programe piratate" e ultima liniuță pe foaia de spovedanie, spre amuzamentul duhovnicului. El nu prea e în temă cu softurile...

Mi-ar plăcea să fiu în regulă cu toate programele, dar nu se poate deocamdată. Am și Linux dual boot, dar compul nu e folosit doar pentru muzică, filme și navigare pe net. Programele CAD de care avem nevoie (pentru învățare, fără să producă bani) costă mii de euro, ceea ce e fabulos pentru mine.

maria40 25.07.2011 12:03:51

Cel mai ieftin produs e intotdeauna cel "moca"
Dar daca ceea ce poti descarca gratis este pentru a te cultiva pe tine ca om nu mi se pare a fi un furt.

AlinB 25.07.2011 13:22:02

Citat:

În prealabil postat de ai2 (Post 381202)
Am si scris ca si de nevoie am trecut la linux. Nu luat totul atat de serios. Sincer nu puteam scrie altceva pe un asemenea topic.

Ai un simt al umorului mai ..complicat de asimilat :)

AlinB 25.07.2011 13:41:13

Bun, eu scriu o carte, o tiparesc si o vand cu 100lei.

Sa zicem ca cineva nu imi cumpara cartea, dar o imprumuta de la cineva si o citeste.
Sunt eu mai sarac cu 100lei?

Am dreptul sa ma duc la respectivul care a imprumutat cartea sa-i cer 100lei?

DragosP 25.07.2011 13:44:03

În ceea ce privește exemplul tău vs softul e de discutat.
Nu e deloc același lucru: când a fost împrumutată cartea, fizic ea nu mai era la proprietar.
Softul în schimb (mai precis copiile pirat) e și la proprietarul de drept și la cel ce piratează. Se folosesc amândoi în același timp de el, caz în care cel care a scris softul pierde.
Din moment ce am cumpărat un lucru e treaba mea ce fac cu el, însă în cazul operelor treburile sunt un pic mai nuanțate și mai complicate.

AlinB 25.07.2011 14:08:48

Citat:

În prealabil postat de DragosP (Post 381250)
În ceea ce privește exemplul tău vs softul e de discutat.
Nu e deloc același lucru: când a fost împrumutată cartea, fizic ea nu mai era la proprietar.
Softul în schimb (mai precis copiile pirat) e și la proprietarul de drept și la cel ce piratează. Se folosesc amândoi în același timp de el, caz în care cel care a scris softul pierde.

Gresit, daca eu am citit o carte inseamna si o imprumut, ceea ce am citit imi dispare din memorie?

Si chiar daca sa zicem ca ii fac o copie cartii, inseamna ca nu am dreptul sa detin acea copie?

Citat:

Din moment ce am cumpărat un lucru e treaba mea ce fac cu el, însă în cazul operelor treburile sunt un pic mai nuanțate și mai complicate.
Sigur ca problema poate fi nuantata si complicata in multe directii, dar asta este baza.

Si daca vrei sa o complicam, se poate si altfel pune problema.

Cazul B.

Sa zicem ca este vorba de o lucrare de inginerie si autorul a descoperit niste formule originale pentru constructii care permite constructii mai sigure si cu mai putin material.

Daca cineva care e constructor de case si face bani din asta, imprumuta cartea in loc sa o cumpere si o foloseste in afacerea lui este moral sau nu?

Dar daca altul a descoperit singur acelasi formule si le foloseste eventual le vinde si altora, si legea il pedepseste pentru ca nu e primul care le-a descoperit (legea zice ca doar primul are dreptul sa le vanda) este normal?

Dar daca legea da dreptul cuiva sa breveteze ideea ca prin intermediul unor formule pot fi construite case mai economicos si mai sigur (dar nu a descoperit efectiv nici o formula pentru asta) si cineva care descopera mai tarziu efectiv formula, nu mai are nici un drept, este normal?

Dar daca cineva are o idee si o breveteaza, si pentru ca a facut primul asta nimeni in afara lui nu mai are voie sa comercializeze ceva pe baza acelei idei, chiar daca o imbunatateste considerabil, este ok?

DragosP 25.07.2011 14:15:24

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 381261)
Gresit, daca eu am citit o carte inseamna si o imprumut, ceea ce am citit imi dispare din memorie?

Si chiar daca sa zicem ca ii fac o copie cartii, inseamna ca nu am dreptul sa detin acea copie?

Nu ți-a dispărut din memorie (sau mai știi? :39:) dar nu o folosiți simultan. Copii poți face și la software, dar numai pentru siguranță. Oricum software<>carte!

Citat:

Cazul B.

Sa zicem ca este vorba de o lucrare de inginerie si autorul a descoperit niste formule originale pentru constructii care permite constructii mai sigure si cu mai putin material.

Daca cineva care e constructor de case si face bani din asta, imprumuta cartea in loc sa o cumpere si o foloseste in afacerea lui este moral sau nu?
În mod evident, da! Din moment ce opera este publicată, da!

Citat:

Dar daca altul a descoperit singur acelasi formule si le foloseste eventual le vinde si altora, si legea il pedepseste pentru ca nu e primul care le-a descoperit (legea zice ca doar primul are dreptul sa le vanda) este normal?
Nu cred că zice așa ceva legea, în orice caz deja exemplul tău se îndreaptă spre protecția de model/brevet etc.

Citat:

Dar daca legea da dreptul cuiva sa breveteze ideea ca prin intermediul unor formule pot fi construite case mai economicos si mai sigur (dar nu a descoperit efectiv nici o formula pentru asta) si cineva care descopera mai tarziu efectiv formula, nu mai are nici un drept, este normal?
Nu poți breveta chiar orice! Ideea, neacoperită de ceva concret nu se poate breveta!

Citat:

Dar daca cineva are o idee si o breveteaza, si pentru ca a facut primul asta nimeni in afara lui nu mai are voie sa comercializeze ceva pe baza acelei idei, chiar daca o imbunatateste considerabil, este ok?
Sunt o groază de brevete bazate pe alte brevete, așa că este ok!

LittleSparrow 25.07.2011 15:14:34

Nu ca sa mă laud... ci ca să va împărtășesc bucuria mea : ieri am cumpărat un CD cu Acatistul Sfântului Nectarie.
CD-ul are hologramă și un preț accesibil: doar 12,50 RON.

GLAdoS 25.07.2011 19:36:30

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 381155)

si de unde sti ca nu e asa cum am declarat?

Citat:

În prealabil postat de lupanbogdan (Post 381178)
...acuma is curios cate persoane au acasa softuri licentiate, cd-uri originale cu timbru si dvd-uri cu hlograma....

nu e nevoie, e mai mult pentru muzica/filme; softul poate fi cumparat si prin intemediul credit cardului si descarcat de la sursa...

coralina 25.07.2011 19:37:50

In primul rand la spovedanie nu intri in amanunte de genul asta. Spui c-ai furat si gata. Daca incepi sa insiri ca ai furat o pruna de pe-o taraba din piata cand aveai 5 ani, o jumatate de covrig de la colegul de clasa pe cand aveai 10 ani, samd, te prinde noaptea la spovedanie; acestea nu sunt elemente relevante.
In plus de asta, uneori e bine sa te abtii in a da amanunte despre pacatul savarsit pentru a nu-l sminti pe duhovnic.

AlinB 25.07.2011 19:49:18

Citat:

În prealabil postat de coralina (Post 381352)
In primul rand la spovedanie nu intri in amanunte de genul asta. Spui c-ai furat si gata. Daca incepi sa insiri ca ai furat o pruna de pe-o taraba din piata cand aveai 5 ani, o jumatate de covrig de la colegul de clasa pe cand aveai 10 ani, samd, te prinde noaptea la spovedanie; acestea nu sunt elemente relevante.
In plus de asta, uneori e bine sa te abtii in a da amanunte despre pacatul savarsit pentru a nu-l sminti pe duhovnic.

Nu-i chiar asa, depinde, daca e o patima, duhovnicul trebuie sa stie care a amploarea si profunzimea fenomenului.

AlinB 25.07.2011 20:09:38

Citat:

În prealabil postat de DragosP (Post 381262)
Nu ți-a dispărut din memorie (sau mai știi? :39:) dar nu o folosiți simultan. Copii poți face și la software, dar numai pentru siguranță. Oricum software<>carte!

La baza lucrurile sunt identice.

Exista doua categorii de bunuri:
1. Materiale - care nu se pot imparti fara a se divide/imputina
Nu poti produce 1 unitate fara a depunde x unitati de efort. Orice unitate suplimentara necesita x unitati suplimentare de efort.

2. Spirituale - care se pot imparti fara a se divide/diminua
Sa produci 1 unitate implica x unitati de efort. Sa produci o unitate suplimentara nu presupune un efort sau in orice caz un efort infim.

In primul caz, nu poti avea ceva fara ca cineva sa piarda ceva sau sa depuna acel cineva un efort. Daca tu la randul tau nu oferi nimic pentru acel efort suplimentar se cheama furt.

In al doilea caz, faptul ca iti insusesti 1 unitate din ceva pentru care cineva n-a facut practic nici un efort suplimentar, nu vad cum s-ar numi furt, cu atat mai mult cu cat pentru celelalte n unitati produse a avut deja un castig substantial.

Desigur, producatorul X al bunului Y poate angaja pe Z care cu de la sine putere sa-ti administreze o bataie buna si sa-ti ia de 5 ori pretul de piata a bunului Y, in momentul in care te prinde ca folosesti o unitate din produsul spiritual Y fara sa-i dai lui X pretul arbitrar pe care il stabileste pentru bunul Y, pret obtinut inclusiv prin manevre imorale si semi-legale prin care a obtinut pozitie de monopol.

Si apropo, tu trebuie sa mai ai si procese de constiinta pentru asta. Pentru X e perfect legitim si moral.
Esti perfect de acord, da?

Citat:

Nu poți breveta chiar orice! Ideea, neacoperită de ceva concret nu se poate breveta!
Evident nu ai habar cum functioneaza sistemul de patente :)
Este mai sucit/paradoxal decat poti sa crezi.

Dar iar zii, consideri normal ca de exemplu cineva sa patenteze dublu click?

Citat:

Sunt o groază de brevete bazate pe alte brevete, așa că este ok!
Nu e ok. Ca sa ti se garanteze brevetul, trebuie sa demonstrezi ca brevetul tau este foaaarte departe de cel original.
Si chiar si asa, nu e garantat ca nu ai sa te trezesti cu un proces din partea detinatorului patentului original.
Ce zici, te-ar tine un proces cu Microsoft de exemplu?

Andy00 25.07.2011 22:48:42

Si daca am hacker-it pe cineva si am sters tot ce avea pe PC? Sau daca m-am dat pe mirc/mess femeie si am trimis la oameni "poze" care erau trojan si am vazut tot ce faceau in calculator si pe deaspura ii si speriam prin diferite mesaje? Aici mai este vorba de moralitate? sau de inconstienta unora?

coralina 26.07.2011 00:03:11

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 381359)
Nu-i chiar asa, depinde, daca e o patima, duhovnicul trebuie sa stie care a amploarea si profunzimea fenomenului.

Asa e, insa atunci te va intreba duhovnicul amanunte, daca ai furat mult / putin, un ou / un bou, samd.

Mihailc 26.07.2011 00:14:06

Dar că discutăm aiurea pe internet să-i spunem duhovnicului? Sau că facem pe consilierii și psihologii, sau că dezinformăm/infectăm creierele altora cu tot felul de aberații? Sau că pierdem ore întregi înmulțind vorba fără niciun folos?

AlinB 26.07.2011 00:14:09

Citat:

În prealabil postat de coralina (Post 381562)
Asa e, insa atunci te va intreba duhovnicul amanunte, daca ai furat mult / putin, un ou / un bou, samd.

Poate are o jena :)

De obicei trebuie sa vina ca imbold al constiintei.

Stii tu, cand te duci la doctor si te dor toate alea, din start te plangi, ca e asa si pe dincolo..junghiul ala e mai tare, ala mai suferibil, acolo intzeapa..etc. ca sa stii ca pleci sigur vindecat si nu-i scapa doctorului nimic..

DragosP 26.07.2011 08:23:11

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 381375)
La baza lucrurile sunt identice.

Exista doua categorii de bunuri:
1. Materiale - care nu se pot imparti fara a se divide/imputina
Nu poti produce 1 unitate fara a depunde x unitati de efort. Orice unitate suplimentara necesita x unitati suplimentare de efort.

2. Spirituale - care se pot imparti fara a se divide/diminua
Sa produci 1 unitate implica x unitati de efort. Sa produci o unitate suplimentara nu presupune un efort sau in orice caz un efort infim.

Hai să ne limităm la exemplele concrete date de tine.
1. Să faci o copie după un soft și să mi-o dai mie se cheamă furt și complicitate la furt.
2. Să cumperi o carte, să o citești și să mi-o dai și mie s-o citesc nu se cheamă furt. Ca dovadă: bibliotecile.
A, că eu cumpăr o sticlă de whisky, o beau și am o revelație asupra modului de realizare a lui, fac la fel și vând produsul rezultat în fix aceeași formă/denumire, da, se numește fals, furt, înșelătorie.

Citat:

In primul caz, nu poti avea ceva fara ca cineva sa piarda ceva sau sa depuna acel cineva un efort. Daca tu la randul tau nu oferi nimic pentru acel efort suplimentar se cheama furt.

In al doilea caz, faptul ca iti insusesti 1 unitate din ceva pentru care cineva n-a facut practic nici un efort suplimentar, nu vad cum s-ar numi furt, cu atat mai mult cu cat pentru celelalte n unitati produse a avut deja un castig substantial.

Desigur, producatorul X al bunului Y poate angaja pe Z care cu de la sine putere sa-ti administreze o bataie buna si sa-ti ia de 5 ori pretul de piata a bunului Y, in momentul in care te prinde ca folosesti o unitate din produsul spiritual Y fara sa-i dai lui X pretul arbitrar pe care il stabileste pentru bunul Y, pret obtinut inclusiv prin manevre imorale si semi-legale prin care a obtinut pozitie de monopol.
Dacă intrăm în discuții ipotetice poți găsi și tu, pot găsi și eu o groază de exemple unde moralitatea n-are nici o legătură cu legea.

Citat:

Evident nu ai habar cum functioneaza sistemul de patente :)
Este mai sucit/paradoxal decat poti sa crezi.
Tragi concluzii pripite în ceea ce mă privește

Citat:

Si chiar si asa, nu e garantat ca nu ai sa te trezesti cu un proces din partea detinatorului patentului original.
Ce zici, te-ar tine un proces cu Microsoft de exemplu?
Depinde. Pe unii îi ține.:5:

ai2 26.07.2011 10:05:33

Ce fain va argumentati voi furturile! Asa o sa faceti si la judecata de apoi?

AlinB 26.07.2011 11:15:40

Citat:

În prealabil postat de ai2 (Post 381773)
Ce fain va argumentati voi furturile! Asa o sa faceti si la judecata de apoi?

Nene, fara contributie intelectuala la chestiune, abtine-te.

ai2 26.07.2011 11:38:59

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 381800)
Nene, fara contributie intelectuala la chestiune, abtine-te.

Ma simt nevoit sa strig din nou ca ma dicriminezi! Imensa majoritate a postarilor crestine de pe acest forum n-au nicio legatura cu intelectualul si totusi doar eu sunt apostrofat! Halal exemplu! Cu atat mai mult cu cat postarea mea ironica continea o idee pe care ma asteptam ca tu sa o sesizezi. Evident ca nu-ti convine care e realitatea dar macar fii sincer si accepta ca am dreptate.

Andrei B. 26.07.2011 17:13:24

asta nu e furt ca nu il privezi de nimic pe realizatorul softului
sigur, ar fi avut mai multi bani daca l-ai fi platit, dar ar fi avut si mai multi bani si daca ti-ai fi vandut casa si i-ai fi dat banii, nu?

GLAdoS 26.07.2011 17:21:07

Citat:

În prealabil postat de Andrei B. (Post 381938)
sigur, ar fi avut mai multi bani daca l-ai fi platit, dar ar fi avut si mai multi bani si daca ti-ai fi vandut casa si i-ai fi dat banii, nu?

Scopul nu scuza mijloacele.

ai2 26.07.2011 17:42:01

Citat:

În prealabil postat de Andrei B. (Post 381938)

Analogiile sunt ilogice. Pot sa te fur in tramvai ca oricum ai fi putut pierde banii respectivi!? Sau sa trecem la alt articol din codul penal! Pot sa te omor pentru ca oricum mori? Ce mare lucru ca te privez de viata, oricum o pierdeai pana la urma! Furtul ramane furt, donatia ramane donatie!

PS Pentru cei care inteleg mai greu, ce am scris mai sus este doar un exemplu, ironic, ce-i drept, folosit pentru a evidentia ridicolul argumentului prezentat de AndreiB. Nu intentionez sa-l omor pe Andrei!

Andrei B. 26.07.2011 17:48:58

Furtul inseamna ca dupa actiune, victimei o sa ii lipseasca ceva ce avea inainte.

Or pot sa fac o Luna din CD-uri cu Windows si s-o pun pe orbita Pamantului ca conturile Microsoft o sa ramana la fel.

Va invit sa urmariti urmatorul clip educativ: http://www.youtube.com/watch?v=IeTybKL1pM4

:D

ai2 26.07.2011 18:00:23

Citat:

În prealabil postat de Andrei B. (Post 381960)
Furtul inseamna ca dupa actiune, victimei o sa ii lipseasca ceva ce avea inainte.

Or pot sa fac o Luna din CD-uri cu Windows si s-o pun pe orbita Pamantului ca conturile Microsoft o sa ramana la fel.

Va invit sa urmariti urmatorul clip educativ: http://www.youtube.com/watch?v=IeTybKL1pM4

Furt mai inseamna si atunci cand casierul nu-ti da toti banii intentionat. Tu nu i-ai avut niciodata!

Andrei B. 26.07.2011 18:37:05

Citat:

În prealabil postat de ai2 (Post 381967)
Furt mai inseamna si atunci cand casierul nu-ti da toti banii intentionat. Tu nu i-ai avut niciodata!

Care casier?

Cand nu-ti da restul inapoi? Atunci cu siguranta ca ti se cuvin!
Cand nu iti da tot salariul? Atunci e furt pentru ca tu ai depus o munca in schimbul unui castig clar definit in contract.

Ideea e ca analogiile intre furtul clasic si copierea informatica nu functioneaza pentru ca mediul digital e incompatibil cu ceea ce a cunoscut omul pana acum.

Si eu sper ca o sa se prinda lumea ca toata chestia cu Proprietatea Intelectuala e prost gandita, uite de exemplu se patenteaza gene si poti fi amendat daca a zburat polen de pe cultura cu copyright pe cultura ta. Absurd, nu?
Dar asta permite legea.

eu mai nou am inceput sa cumpar softul pe care il folosesc des, dar de exemplu daca imi trebuia un soft de retusare video ca sa adaug un efect unui clip, l-am dat jos de pe torrente

fara a afecta conturile companiei producatoare!

pirateria devine intr-adevar o problema cand e vorba de numere foarte mari de copii piratate, cand oameni care ar fi putut si ar fi dorit sa il cumpere (daca aveau de ales) pot, si il pirateaza

Andrei B. 26.07.2011 18:43:30

alte diferente intre furt si copiere:

pe cand in furtul clasic, victima castiga ceva in plus in momentul in care se returneaza lucrurile la starea initiala, in cazul asta, victima nu are nimic de castigat daca brusc imi dispare programul de pe calculator

de fapt cel putin in cazul românilor care nu prea au bani, companiile producatoare de soft au foarte mult de castigat oferindu-l la un pret accesibil sau permitand ca softul sa fie piratat

motivul e simplu: in momentul in care romanii vor avea banii necesari, o sa stie exact ce vor sa cumpere

eu am cumparat soft de iPhone si carti in format digital de pe Amazon, pentru ca sunt intr-un format care imi convin
iar laptopul l-am luat cu windows preinstalat, pentru ca era convenabil

dar eu am bani!
in schimb e absurd cum au dat amenzi de mii de euro unor copii carora le-au confiscat HDD-urile si au gasit acolo filme, muzica si programe

am auzit ca au cerut si manelistii bani, prin SC Bursuc Production sau cum ii zice!

AlinB 26.07.2011 18:58:20

Citat:

În prealabil postat de ai2 (Post 381807)
Ma simt nevoit sa strig din nou ca ma dicriminezi! Imensa majoritate a postarilor crestine de pe acest forum n-au nicio legatura cu intelectualul si totusi doar eu sunt apostrofat! Halal exemplu! Cu atat mai mult cu cat postarea mea ironica continea o idee pe care ma asteptam ca tu sa o sesizezi. Evident ca nu-ti convine care e realitatea dar macar fii sincer si accepta ca am dreptate.

Deci va sa zica instinctul de turma e scuza ta :)
Si eu care credeam ca ateii vor sa-si demonstreze superioritatea rationala.
Idee? O fi una, dar daca e apriorica..

AlinB 26.07.2011 19:01:33

Citat:

În prealabil postat de Andrei B. (Post 381960)

Supertare, poate il foloseste si ai2 in scopuri auto-educative :)

Ora este GMT +3. Ora este acum 00:42:44.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.