Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Pelerinaje la locuri Sfinte (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5037)
-   -   CD/DVD filme si documentare religioase (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=408)

ovid 24.04.2006 18:37:25

Doamne ajuta,

Sunt un tanar crestin ortodox si doresc sa aflu mai multe informatii despre achizitionarea de CD-uri sau DVD-uri cu pelerinaje in Grecia si in Tara Sfanta. Exista mai multe documentare foarte frumoase despre Grecia, printre care :"Metheor-The catacombs of heaven" si altele. Doresc sa gasesc documentare despre Pelerinaj in Tara Sfanta( daca v-ati uitat pe OTV de Sf. Pasti, ei au transmis un documentar foarte bun). Este pacat ca noi ortodocsii nu avem de unde procura mai multe CD-uri si DVD-uri cu filme si documentare religioase! Este trist ca poti gasi extrem de repede orice film strain sau orice porcarie diavoleasca la orice colt de strada si ghereta de ziare, dar cand vrei sa gasesti ceva bun pentru suflet, pentru induhovnicirea ta de crestin ortodox, nu gasesti mare lucru.
Am incercat sa procur de pe Internet aceste CD-uri(DVD-uri), dar oferta este mica, gasesti orice prostie pe care ti-o serveste rapid necuratul, insa nimic bun.

Va rog sa ma ajutati sa gasesc filme religioase valoroase, filme cu pelerinaje la Manastirile din Romania, Grecia si mai ales Tara Sfanta.

Daca aveti vreo informatie m-ar ajuta mult.

Ar fi interesant pentru cine doreste sa participe la acest forum sa scriem cat mai multi ce filme religioase autentice am vazut si recomandam, pe langa ce am notat mai sus.

Astept raspunsurile voastre cu multa nerabdare.


Doamne ajuta!


Un crestin ortodox,
Ovidiu

DanutzIonutz 09.05.2006 22:51:55

M-ar interesa si pe mine sa facem schimb de cd/dvd religioase. Eu sunt prof de religie si am facut la scoala o biblioteca cu carti si materiale audio video pe cd sau dvd. Eu am ceva materiale despre manastirile din romania realizate antena 1. Am ceva materiale despre tara sfanta descarcate de pe net. ma poti contacta la
danutzionutz@yahoo.com

assiris 07.03.2007 16:49:41

Nu am avut ocazia sa vizitez Israelul cu locurile sfinte, cine a fost mi-a povestit ceea ce a vazut. Mi-a povestit momentul aprinderii Luminii de la Inviere dar nu am vazut un film cu momentul exact. As fi foarte indatorat celui care are o inregistrare cu momentul respectiv, al aprinderii Primei Lumini.
Va multumesc anticipat si astept raspunsul dvs.
Pentru mesaj privat: assiris_pc@hotmail.com

leo76_leonard 01.04.2007 17:38:17

Cum pot sa fac si eu rost de filmul cu Iisus Hristos
Contactati-ma la e-mail:leo76_leonard@yahoo.com

quasar 01.04.2007 18:43:46

Il poti descarca de pe net.E in mai multe parti.5 parca.FOARTE FRUMOS.L-am vazut de mai multe ori si tot nu ma satur sa-l privesc.

ancutaelena 18.04.2007 18:11:10

DOAMNE AJUTA,am multe cd-uri religioase cu muzica bizantina,cu mari duhovnici de la conferinte care contin multe intrebari si raspunsuri,daca va intereseaza ma puteti contacta,dar numai in septembrie ca acuma nu sunt in tara.O ZI BINECUVANTATA.

Colors 23.04.2007 21:43:03

Poti lua filmul Ostrov de pe net, asta daca nu cumva deja il ai, Fiul risipitor la fel.

cauta thepiratebay.org in google si acolo ajuns cauta filmul Ostrov, Fiul risipitor si Romanian Byzantine Music. Tot acolo si Grigore Lese, mie imi place mult.

ancutaelena fa un bine si pune si tu pe net muzica aceea, adica pe torrent. Iar daca nu stii cum zi aici ca rezolvam.

Doamne ajuta!

Liviu

ancutaelena 30.04.2007 23:21:37

Cu cea mai mare placere dar eu nu sunt in tara abia in septembrie ma intorc si CD sunt acasa am si SF.LITURGHIE DIN SF. MUNTE ATHOS PE CINE IL INTERESERAZA O ZI BINECUVANTATA

mirelat 04.08.2008 00:38:39

:) va invit la o calatorie duhovniceasca in Cipru, pe urmele unui calugar rus care a calcat pe-acolo pe la 1700...
http://video.crestinortodox.ro/cOUgK...s___Cipru.html

peps 22.04.2009 19:25:57

Doamne ajuta! si Hristos a Inviat!

Am citit "Hristos rastignit din nou", autor: Nikos Kazantzakis, ed. Humanitas, si mi-a placut nespus. Este un roman care poate schimba ceva in sufletul cititorului. In mine, sigur a schimbat.
In anul 1957 s-a facut si o ecranizare a acestei carti, mi-ar placea foarte mult sa o pot viziona, insa filmul fiind atat de vechi, nu-l gasesc nicaieri. Parca n-ar exista. Nici in librarii nu se gaseste, astfel incat m-am gandit sa apelez la bunavointa cuiva de pe forum, care s-ar putea sa-l aiba si sa mi-l trimita cumva, oricum.
Filmul se numeste "Celui qui doit mourir" sau varianta in lb.engleza "He who must die", regia Jules Dassin.

Va multumesc anticipat.
Cu bine.


Ora este GMT +3. Ora este acum 05:29:12.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.