Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Botezul (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5017)
-   -   Un raspuns va rog ! (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=15964)

cristian98 06.01.2013 20:06:38

Un raspuns va rog !
 
Buna ziua ! As dori sa stiu daca acele persoane care sunt botezate pe stil vechi au pacat sa tina pe stil nou din cauza ca exemple: s-a casatorit iar sotia a vrut sa tina si el pe stil nou ....
Vreau un raspuns inteligent !
Va Multumesc !

Mihnea Dragomir 06.01.2013 21:38:52

Citat:

În prealabil postat de cristian98 (Post 493477)
Buna ziua ! As dori sa stiu daca acele persoane care sunt botezate pe stil vechi au pacat sa tina pe stil nou din cauza ca exemple: s-a casatorit iar sotia a vrut sa tina si el pe stil nou ....
Vreau un raspuns inteligent !
Va Multumesc !

1. Raspuns: negativ.
Pentru ca:
2. Calendarul nu este pacat. Spre exemplu, unii ortodocsi rusi sarbatoresc Craciunul la alta data decat ortodocsii si catolicii romani, fara a fi, prin asta, unii mai pacatosi decat ceilalti.
3. Nu exista "botez pe stil vechi". Exista numai "botez valid". Iar botezul "pe stil vechi" este, cel putin din punct de vedere catolic, botez valid.

P.S.: Dupa cum deja vedeti, greu de gasit raspunsuri inteligente...

Demetrius 06.01.2013 23:03:51

Citat:

În prealabil postat de cristian98 (Post 493477)
Buna ziua ! As dori sa stiu daca acele persoane care sunt botezate pe stil vechi au pacat sa tina pe stil nou din cauza ca exemple: s-a casatorit iar sotia a vrut sa tina si el pe stil nou ....
Vreau un raspuns inteligent !
Va Multumesc !

Daca sotii se acomodeaza ca sa celebreze in comuniune sarbatorile crestine, atunci implinesc voia lui Dumnezeu, cu atat mai mult cu cat datele sunt aranjate de om dupa intelepciunea lui; asadar tot omul a fixat si tot omul imbunatateste ce tine de el si in toate este sustinut de Duhul Sfant.

Cum a spus dr. Mihnea, omul a inventat calendarul in folosul lui, nu al Duhului Sfant, asa ca fiecare calendar e bun daca in el se gasesc toate sarbatorile crestine; insa cel mai bine e sa fii hotarat dupa care calendar va traiti credinta.

Laura19 06.01.2013 23:27:46

Citat:

În prealabil postat de Demetrius (Post 493538)
Daca sotii se acomodeaza ca sa celebreze in comuniune sarbatorile crestine, atunci implinesc voia lui Dumnezeu, cu atat mai mult cu cat datele sunt aranjate de om dupa intelepciunea lui; asadar tot omul a fixat si tot omul imbunatateste ce tine de el si in toate este sustinut de Duhul Sfant.

Din cate stiu eu botezul pe stil vechi nu este recunoscut de BO. Ar fi mai bine sa se botezeze si sa se miruiasca in BO, daca nu a fost niciodata botezat in BO.

gdf-fdc 06.01.2013 23:57:36

Citat:

În prealabil postat de cristian98 (Post 493477)
Buna ziua ! As dori sa stiu daca acele persoane care sunt botezate pe stil vechi au pacat sa tina pe stil nou din cauza ca exemple: s-a casatorit iar sotia a vrut sa tina si el pe stil nou ....
Vreau un raspuns inteligent !
Va Multumesc !

intreaba-ti duhovnicul si vei primii raspunsul potrivit.

dobrin7m 07.01.2013 00:08:00

Citat:

În prealabil postat de cristian98 (Post 493477)
Buna ziua ! As dori sa stiu daca acele persoane care sunt botezate pe stil vechi au pacat sa tina pe stil nou din cauza ca exemple: s-a casatorit iar sotia a vrut sa tina si el pe stil nou ....
Vreau un raspuns inteligent !
Va Multumesc !

Cristian, nu te poticni de o astfel de problema. As dori sa iti spun urmatorul lucru: in Sfantul Munte Athos cu expectia Vatopedului calendarul se tine pe stil vechi si de asemenea ziua in Sfantul Munte este ziua liturgica care incepe la ora 7 seara si nu la miezul noptii. In Munte sunt manastiri, rusesti, romanesti, grecesti, sarbe, si nu exista nici o problema ca ar pacatui.
Hotarati-va ce stil vreti sa respectati si respectati-l intocmai. Nu amestecati stilurile ca altfel veti face praf postul si trairea crestina si atunci va interveni pacatul.

http://www.crestinortodox.ro/liturgi...chi-70704.html

dobrin7m 07.01.2013 00:10:28

A nu se confunda bisericile care tin stilul vechi cu stilistii.

http://www.crestinortodox.ro/secte-c...tii-72865.html

http://www.crestinortodox.ro/liturgi...mul-70736.html

cristian98 07.01.2013 09:21:55

...
 
Citat:

În prealabil postat de Laura19 (Post 493549)
Din cate stiu eu botezul pe stil vechi nu este recunoscut de BO. Ar fi mai bine sa se botezeze si sa se miruiasca in BO, daca nu a fost niciodata botezat in BO.

Da dar eu stiu ca este mare pacat sa te botezi de doua ori : "Este un Domn, o Credinta, un Botez " (Efeseni 4:5)

ioanna 07.01.2013 09:58:50

Citat:

În prealabil postat de cristian98 (Post 493477)
Buna ziua ! As dori sa stiu daca acele persoane care sunt botezate pe stil vechi au pacat sa tina pe stil nou din cauza ca exemple: s-a casatorit iar sotia a vrut sa tina si el pe stil nou ....
Vreau un raspuns inteligent !Va Multumesc !

Pacatul, asa cum spune Sf. Maxim Marturisitorul este un mod de existenta impotriva existentei, care corupe natura, deci sarbatorirea nasterii Domnului nu poate fi considerata un pacat, deoarece ea iti vindeca natura, nu ti-o corupe, nu poate fi considerata pacat doar pentru ca se tine in data X, stiind ca data sarbatoririi a fost aleasa in mod conventional. (atat 25dec cat si 7 ian sunt date calendaristice conventionale, nu aceea e data nasterii lui Iisus Hristos, ce nu se stie cu precizie, din moment ce in primele doua secole nu se tinea aceasta sarbatoare a bucuriei) Dar daca tu apartii de Biserica Ortodoxa de Stil Vechi, ar fi bine sa te duci la biserica astazi, in cazul in care n-ai fost la biserica cu sotia pe data de 25. Exista oameni care tin stilul vechi si apartin de Biserica Ortodoxa si oameni care tin stilul vechi insa nu apartin de BO ci de factiunea schismatica- BOSV.

Citat:

În prealabil postat de cristian98 (Post 493582)
Da dar eu stiu ca este mare pacat sa te botezi de doua ori : "Este un Domn, o Credinta, un Botez " (Efeseni 4:5)

nu ti se repeta botezul, ti se face mirungerea. Cel mai bine e ca sotii sa se hotareasca sa tina un anumit stil, sa nu amestece calendarele. Patriarhia Ierusalimului, Biserica Rusa, muntele Athos tin calendarul vechi si sunt in comuniune cu Biserica Ortodoxa Romana, ce tine calendarul nou, deci nu stilul e important (doar sarbatorile sunt aceleasi), ci e important sa fii in Biserica Una.

cristian98 07.01.2013 20:33:40

Citat:

În prealabil postat de ioanna (Post 493594)
Pacatul, asa cum spune Sf. Maxim Marturisitorul este un mod de existenta impotriva existentei, care corupe natura, deci sarbatorirea nasterii Domnului nu poate fi considerata un pacat, deoarece ea iti vindeca natura, nu ti-o corupe, nu poate fi considerata pacat doar pentru ca se tine in data X, stiind ca data sarbatoririi a fost aleasa in mod conventional. (atat 25dec cat si 7 ian sunt date calendaristice conventionale, nu aceea e data nasterii lui Iisus Hristos, ce nu se stie cu precizie, din moment ce in primele doua secole nu se tinea aceasta sarbatoare a bucuriei) Dar daca tu apartii de Biserica Ortodoxa de Stil Vechi, ar fi bine sa te duci la biserica astazi, in cazul in care n-ai fost la biserica cu sotia pe data de 25. Exista oameni care tin stilul vechi si apartin de Biserica Ortodoxa si oameni care tin stilul vechi insa nu apartin de BO ci de factiunea schismatica- BOSV.


nu ti se repeta botezul, ti se face mirungerea. Cel mai bine e ca sotii sa se hotareasca sa tina un anumit stil, sa nu amestece calendarele. Patriarhia Ierusalimului, Biserica Rusa, muntele Athos tin calendarul vechi si sunt in comuniune cu Biserica Ortodoxa Romana, ce tine calendarul nou, deci nu stilul e important (doar sarbatorile sunt aceleasi), ci e important sa fii in Biserica Una.

Nu eu nu sunt pe stil vechi dar am vrut sa ajut pe cineva in aceasta problema.
Va multumesc mult pentru toate raspunsurile !
Doamne ajuta !


Ora este GMT +3. Ora este acum 13:57:10.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.