Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Despre Biserica Ortodoxa in general (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=506)
-   -   FUNDAMENTALISMUL ORTODOX (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=1750)

iosif 15.05.2007 21:58:12

Acest topic isi propune sa discute despre ceea ce intelegem prin fundamnetalism religios in general si fundamentalism ortodox in special.

Ce este fundamentalismul din punctul vostru de vedere si ce exemple concrete ati putea da in acest sens?

Colors 16.05.2007 00:44:21

iosife ceva de bine nu te-am vazut a scrie, lucruri de folos sufletesc. Dar ataca "crestinule", umbla din ratacire in ratacire si implineste-ti pofta.

Liviu

cozia 16.05.2007 02:53:16

Exact, mai bine sa citim ceva folositor:

Parintele Iustin despre vremurile din urma

(...)- Ce ne ameninta parinte atit de rau(...)

restul citeste aici:

http://cuvant.wordpress.com/2007/05/14/parintele-iustin-despre-vremurile-din-urma/#more-425

mirelat 16.05.2007 04:07:01

eu cred ca nimeni nu scrie numai de bine, sau numai de rau. iosif nu cred sa fie o exceptie, chiar daca se pare ca unii de pe aici "l-au luat la ochi" si totul le miroase...

referitor la topic, nu sunt experta dar cred ca fundamentalismul religios/fanatismul religios = impunerea cu forta, in vorba sau in fapta, a ideilor religioase proprii pe care le consideri imbatabile.

este un fel de panza care cazuta pe ochi nu te lasa sa vezi padurea din cauza copacilor, nu ai dreapta socoteala, te crezi deasupra celorlati si te vezi mai aproape de Dumnezeu decat ei, prin ceea ce promovezi, dar de fapt nu stii sa demonstrezi si in practica acest lucru. cu alte cuvinte, teoria ca teoria , dar practica ne omoara !!

Colors 16.05.2007 09:17:58

Multumesc Cozia, foarte buna adresa postata de tine.

Mirelat, nu-ti impune nimeni nimic, dormi in pace.

Liviu

Mirean 16.05.2007 10:09:47

Colors, mi se pare elocvent faptul ca ai fost primul care ai postat la topicul deschis de Iosif, asta spune multe... Te simti cu musca pe caciula?

Am vazut ca iti face placere sa ii numesti "crestinule" pe cei care nu impartasesc parerile tale, dar nu uiti niciodata sa pui cuvantul intre ghilimele. Te consideri mai crestini decat ei, mai bun, superior?Personal nu sunt de acord cu unele dintre postarile lui Iosif cum nici cu ale tale toate nu sunt de acord, desi uneori parerile noastre coincid.

Ma intreb... de unde atata ura si inversunare? Prima ta postare a fost un atac la peroana! Oare nu puteai vorbi la topic si sa-i explici omului ca poate greseste? Sau poate postezi ca sa vada lumea ce bun crestin esti tu...

Stii, pentru a se afirma (sau numai pentru a depasi frustrarile si complexele) cine nu poate construi ceva de la sine darama ce au facut altii!

Ciudat cum un om care m-a acuzat de "diverse" si care nu si-a argumentat acuzatiile, in schimb mi-a cerut "sa intorc obrazul" sare primul "la gatul" lui Iosif.

Sa fie clar, Colors, postarea mea nu face referire la "directia" postarilor/ opiniilor, ci la modul de abordare a discutiei!

iosif 16.05.2007 16:18:14

Esti comic, Liviu. Ce inseamna de folos? Multi oameni se vor folosi de tot ceea ce am spus aici.

Eu ar trebui sa ma simintesc de atitudinea ta? O iau asa cum este si incerc sa inteleg ce te determina sa nu vezi dincolo de anumite limite. Inca nu ai inteles ce inseamna libertatea in adevar si in iubire.

Daca ai fi vrut sa vezi, ai fi vazut ca sunt si lucruri de folos in cele pe care le-am scris. Insa tu cauti doar ceea ce coincide cu parerea ta fara sa admiti ca exista pareri care desi nu sunt identice sau asemanatoare, se completeaza.

Topicul era despre fundamentalismul ortodox. Daca tot ai intrat pe el, ai fi putut sa iti exprimi pararea. Sau ti se pare ca nu exista? Sau, cum spunea Mirean, te simti cu musca pe caciula?

iosif 16.05.2007 16:27:59

Vizavi de articolul cu Pr Iustin. Daca ati fi inteles si ceea ce spune parintele, ati fi avut o alta atitudine. Unii insa continua sa aibe vise apocaliptice. Parintele ne pune in garda si ne spune foarte clar sa fim atenti si ca multe lucruri depind de noi. Nimic din ce spune parintele nu indeamna la fundamentalism, la ura fata de altii, la dispret fata de cei de alte credinte sau de cei mai slabi. Si il aminteste pe Pr Paisie Aghioritul. Va recomand sa cititi cartile parintelui Paisie Aghioritul si sa vedeti cat de departe sunt multi dintre noi de acel duh care vibreaza in cuvintele sale. Cartile sale m-au format in mare masura.

Sa nu ne inselam, crezand ca daca detinem adevarul, suntem si in adevar. Ne place sa ne mintim. Daca nu reusim sa pastram echilbrul intre iubire si adevar suntem pe nicaieri. Nimic nu ne mai foloseste.

Eu sunt ortodox si asta voi fi mereu, insa niciodata un fundamentalist, un exclusivist si un dispretuitor de oameni. Inidiferent de cum sunt altii, ei tot copiii lui Dumnezeu raman! Daca am sti asta, am cunoaste si un strop din durerea lui Dumnezeu.....

Colors 16.05.2007 17:02:01

Daca "fundamentalismul" meu ortodox se regaseste in Invatatura lui Hristos si a Sfintilor Parinti, atunci sunt unde trebuie. Din pacate "nebun" pentru Hristos nu sunt. Astfel de topicuri nu le vad spre folosul crestinilor. Si tu si Mirean nu faceti decat sa denigrati si sa luati apararea catolicilor si a tuturor celorlalti, mai putin ortodocsii. Nu v-am auzit vorbind despre framantarile mult mai importante cu care se confrunta fiecare crestin, lupta sa cu pacatul, invatatura Sfintilor Parinti, indemnurile spre o viata curata. Voi traiti in sfere inalte, ati lasat de-o parte neputintele voastre si acum va preocupa chestiuni pentru care nu aveti nici chemarea si nici priceperea sa le abordati. Hristos va cere altceva, ceea ce asteapta de la fiecare dintre noi: viata curata, smerenie, dragoste de aproapele. Acestea ar trebui discutate si framantate spre lamurirea tuturor in lupta cu satan pentru mantuirea sufletului. Ati lasat ce era al vostru si va preocupa ce nu va priveste.

Din fiecare cuvant va tradeaza mandria si ratacirea in care va aflati. Daca va simtiti bine in somnul vostru, dormiti mai departe.

Nici de la tine si nici de la Mirean n-am auzit un sfat bun, o vorba de duh, doar indreptatire de sine si fala desarta.

Inainte de a va ingriji de problemele Bisericii, era de folos sa va ingrijiti propriul suflet. Iata, o vorba rea nu o suferiti, cum veti suferi altele pentru Hristos de va fi nevoie? Si daca eu sunt in ratacire, cum ma veti ridica, cu ironii si rautati si mari ? Unde va este dragostea, unde va este rabdarea? Fatarnicilor, sarcina voastra nu vreti sa o purtati dar insirati cuvinte fara folos, ba inca mai ironizati si pe altii. Toata dreptatea noastra e carpa lepadata si mandria va tine pana la mormant. Teologhisiti cuvinte despre Dumnezeu sa va gadile urechea dar n-aveti nici o lupta si nici mustrarea nu va place.

Topicuri rasturnate, asta deschideti pentru ca asta va place si cu asta va hraniti sufletul.

Liviu

mirelat 16.05.2007 20:43:17

:D Liviu/ alias Colors, cred ca ar trebui sa folosesti cuvantul "crestin" - cu ghilimele de rigoare ! si cand vorbesti despre domnia ta ... oricum, cel putin la capitolul SMERENIE (si bun simt!) stai cam prost.


Ora este GMT +3. Ora este acum 11:31:59.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.