Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Povesti cu talc (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=4538)

silverstar 02.02.2009 08:54:35

[SIZE=3][COLOR=green]Prieten sau dusman?[/COLOR][/SIZE]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Ratacind pe ici, pe colo, un caine urias ajunse intr-o odaie care avea pe toti peretii, oglinzi imense. [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Astfel se vazu dintr-odata inconjurat de caini. Se infurie, incepu sa scrasneasca din dinti si sa maraie. Fireste, si cainii din oglinda facura la fel, descoperindu-si coltii fiorosi. [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Cainele nostru incepu sa se invarta vertiginos intr-o parte si in alta pentru a se apara de atacatori, dupa care - latrand cu furie – se arunca asupra unuia dintre presupusii sai adversari. [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]In urma puternicei izbituri in oglinda, cazu la pamant fara suflare si plin de sange. [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Daca ar fi dat din coada prieteneste o singura data, toti cainii din oglinda ar fi raspuns in acelasi fel. Si intalnirea lor ar fi fost o sarbatoare.[/COLOR]

silverstar 02.02.2009 10:49:29

Citat:

În prealabil postat de dorinastoica14 (Post 112696)
SUPER !!! Parca-i Rona mea! Dar ea nu ar pleca niciodata de acasa ca-i super rasfatata.Dar seamana perfect.

[COLOR=green]Mie imi plac pasarile, copacii și plantele. Le inteleg mesajele, intuiesc ce vor sa-mi transmita intr-un anumit moment si le fac pe plac. Am trait niste experiente unice pe care orice naturist si le-ar dori.[/COLOR]

[COLOR=black][SIZE=4][/SIZE][/COLOR]

FieRRy 02.02.2009 11:36:17

ma sperii
 
Citat:

În prealabil postat de cristiboss56 (Post 97956)
In cartea "Viata repauzatilor" se scrie despre cele cinci munci din gheena si cele noua munci din iad. Cele cinci munci din gheena sunt: prima, unde merg ateii, necredinciosii; a doua unde merg sinucigasii; a treia , unde merg ereticii, sectarii ; a patra, unde merg hulitorii, care hulesc numele Lui Dumnezeu ; a cincea, unde merg cei care nu iarta pe cei ce le-au gresit desi au viata curata si sfanta- caci precum decat toate faptele bune este mai mare dragostea, asa decat toate pacatele cel mai mare este a uri pe fratele tau. Caci cel ce uraste pe fratele sau este ucigas de oameni, dupa cum zice apostolul: "Cel ce uraste pe fratele sau, pe Insusi Dumnezeu uraste", precum si vrajitorii si fermecatorii.

nu vreau sa spun prea multe dar gandestete ca in alta tara religia ta este numita secta, sau eretic teai gandit vro data la lucru asta. suntem in Romania aici ne batjocorim intre noi spunand lucruri ce Dumnezeu nu a lasat raspuns la ele si noi incercam sa cautam raspuns in locul lui Dumnezeu. Uite ceva bun de luat aminte si sa te gandesti la lucru asta: in tarile unde predomina hinduismul, islamismul, iudaismul crestini sunt intr-un numar foarte mic, si sunt de toate cultele religioase (ortodocsi, catolici, evanghelici, protestanti, neo-protestanti) numiti de acele religi predominate in acele tari simplu CRESTINI nu conteaza dominatiunea religioasa sau conflictul care intr-o anumita tara predomina. Ar trebuii sa ne gandim la viata noastra si sa ne vedem de barna, paiul din ochiul nostru ... Succes in viata... si inca ceva in rai nu intra religii ci dimpotriva intra DOAR COPII AI LUI DUMNEZEU... SA AI O VIATA PLINA DE BELSUG

nutzy 03.02.2009 00:18:09

biblia si telefonul mobil :)
 
Cum ar fi daca am trata Biblia ca pe telefoanele mobile?Oare le-am purta cu noi mereu,in posete sau in buzunare?Oare ne-am intoarce dupa ea daca am uita-o?Am umbla prin ea de cateva ori pe zi? Am folosi-o ca sa primim mesaje din textul biblic?Am trata-o ca si cum nu am putea trai fara ea?Oare am darui-o ca si cadou copiilor nostri?Am folosi-o cand calatorim?Am folosi-o in caz de urgente?Si inca ceva,spre deosebire de telefoanele mobile,nu trebuie sa ne facem griji ca vom fi deconectati.Iisus a platit deja factura...in avans!!Unde e Biblia ta?

silverstar 03.02.2009 09:00:25

[COLOR=green]Drumetul:
- Cum va fi vremea azi?
Ciobanul:
- Va fi exact pe gustul meu.
Drumetul:
- De unde stii ca va fi exact pe gustul tau?
Ciobanul:
- Simplu domnule: dupa ce mi-am dat seama ca nu pot avea parte de tot ce-mi doresc, m-am invatat sa fiu intotdeauna satisfacut cu ceea ce primesc. De aceea sunt absolut convins ca vremea va fi exact pe gustul meu.

Fericirea si nefericirea, nu depind de evenimentele propriu-zise, ci de felul in care le privim noi.[/COLOR]

geo.nektarios 03.02.2009 09:15:27

Citat:

În prealabil postat de nutzy (Post 113175)
Cum ar fi daca am trata Biblia ca pe telefoanele mobile?Oare le-am purta cu noi mereu,in posete sau in buzunare?Oare ne-am intoarce dupa ea daca am uita-o?Am umbla prin ea de cateva ori pe zi? Am folosi-o ca sa primim mesaje din textul biblic?Am trata-o ca si cum nu am putea trai fara ea?Oare am darui-o ca si cadou copiilor nostri?Am folosi-o cand calatorim?Am folosi-o in caz de urgente?Si inca ceva,spre deosebire de telefoanele mobile,nu trebuie sa ne facem griji ca vom fi deconectati.Iisus a platit deja factura...in avans!!Unde e Biblia ta?

Frumos spus!
Dar uite tehnologia asta, ca au scos Sf.Scriptura si in format JAVA pt telefoane! Se instaleaza repede, in cateva secunde si in 1,8MB ai TOATA Sf.Scriptura cu tine oricand si oriunde si daca esti in tren sau astepti la dentist, sau alte cazuri, poti citi... Am Sf.Scriptura si asa in telefon, dar nu merge la oricare telefon, numai cele care citesc formatul JAVA! (Nokia N series, symbian, si SonyEricsson dintr-astea mai noi... (K-urile dar si W-urile!) Doamne ajuta!!!

silverstar 03.02.2009 09:16:14

[COLOR=green]Auzi ce-ți place[/COLOR]


[COLOR=green]Un fermier american, care locuia la țară, și prietenul lui, mergeau odată prin centrul orașului New York. Era în timpul prânzului și străzile erau pline de oameni. Mașinile claxonau, frânele taxiurilor scârțâiau pe la colțuri, sirenele zornăiau, sunetele orașului erau asurzitoare. Deodată, fermierul spune:[/COLOR]
[COLOR=green]- Aud un greiere![/COLOR]
[COLOR=green]Prietenul său, surprins, îi răspunde:[/COLOR]
[COLOR=green]- Ce? Ești nebun? Cum poți să auzi un greiere în gălăgia asta![/COLOR]
[COLOR=green]- Ba da, sunt sigur! a spus el. Am auzit un greiere!.[/COLOR]
[COLOR=green]- E o nebunie, i-a răspuns prietenul.[/COLOR]
[COLOR=green]Fermierul se opri puțin, ascultând cu atenție dincotro vine sunetul, după care se îndreaptă, traversând strada, spre un ghiveci de ciment, în care creșteau niște plante. S-a uitat printre ele și, pe sub crengile lor, a descoperit un greiere. [/COLOR]
[COLOR=green]Amicul său a fost pur și simplu uimit. [/COLOR]
[COLOR=green]- E incredibil! Cred că ai urechi supraomenești![/COLOR]
[COLOR=green]- Nu, a spus fermierul. Urechile mele nu sunt cu nimic diferite de ale tale. Depinde ce vrei să asculți.[/COLOR]
[COLOR=green]- Dar nu se poate! a spus prietenul. N-aș putea auzi un greier, într-o așa gălăgie.[/COLOR]
[COLOR=green]- Da, într-adevăr, a venit replica. Depinde ce este cu adevărat important pentru tine, aceea auzi. Hai să-ți demonstrez![/COLOR]
[COLOR=green]A băgat mâna în buzunar și a scos câteva monede, pe care, în mod discret, le-a scăpat pe trotuar.[/COLOR]
[COLOR=green]Atunci, în ciuda zgomotului șoselei aglomerate, care le asurzea urechile, au putut observa pe o rază de 6-7 metri , multe capete întorcându-se să vadă daca nu cumva banii căzuți erau ai lor.[/COLOR]
[COLOR=green]- Ai înțeles ce vreau să spun? a întrebat fermierul american. Totul depinde de ce este mai important pentru tine.[/COLOR]

[COLOR=green]Apropo, vi s-a întâmplat să auziți vreun greieraș, trecând pe stradă? Dar zgomotul făcut de o modedă căzută pe trotuar? Dar vreun zgomot, fiind la rugăciune? [/COLOR]

[COLOR=#008000][SIZE=2]Sursa: [/SIZE][SIZE=2]http://www.popasduhovnicesc.ro/[/SIZE][/COLOR]

silverstar 04.02.2009 08:25:04

[COLOR=green][SIZE=3]Poarta Raiului[/SIZE]

Demult, a trăit un prinț tare-tare bogat, care era însă și foarte zgârcit. Nu ar fi dat niciodată nimic. Doar că, într-o noapte, a visat că murise și ajunsese la poarta raiului. Acolo, Sfântul Petru i-a spus:
- Vino cu mine să îți arăt unde vei sta de acum încolo. Și au mers ei ce-au mers prin grădinile acelea minunate, până când, la moment dat, au ajuns lângă un palat mare și frumos.
- A, a strigat tânărul prinț, aici voi sta?
- Nu, în nici un caz.
- Dar, cine va sta aici?
- Aici va locui, după ce va muri, grădinarul tău.
- Cum se poate, el care nu are nimic, care e sărac lipit pământului, cum să merite el ase ceva?
- E, nu are grădinarul tău avere pe pământ, fiindcă tot ce câștigă împarte mereu cu cei mai sărmani decât el. Pe pământ nu strânge nimic, fiindcă dăruiește, dar aici, uite câte a strâns! Tot ce vezi aici este rodul bunătății lui.
- Bine, și atunci eu unde o să stau? -a mai întrebat nemulțumit prințul.
- Uite acolo, în cocioaba aceea!
- Cum, în șandramaua aia?! Păi acolo sunt doar niște scânduri prăpădite care stau gata-gata să cadă ... cum să locuiesc în mizeria aia? E drept așa ceva?
- Sigur că este drept - i-a răspuns Sfântul Petru! Ia gândește-te, ce ai dăruit tu' Nimic. Ce ai fi vrut să apară aici!? Dacă ai fi fost bun și darnic cum este grădinarul tău, atunci ai fi avut și tu asemenea palate, poate chiar mai mult, dar așa... Tot ce vezi acolo este rodul zgârceniei tale ...
În clipa aceea, tânărul prinț s-a trezit speriat din visul său. Din acea zi, s-a schimbat. Nu a mai adunat comori pe pământ, ci în cer. Nu a mai strâns bogății peste bogății, fiindcă la ce i-ar fi folosit mai târziu?
Cu tot ce a avut, i-a ajutat pe cei sărmani și, în acest fel, a strâns o avere mult mai de preț: recunoștința celor ajutați de el și binele făcut. Aceasta era averea pe nimeni nu i-ar fi putut să i-o fure!
Înțelept ar fi ca și noi toți să procedăm aidoma prințului din poveste, pentru adevărată este vorba care spune că "Nu rămânem decât ce ceea ce dăruim".[/COLOR]

silverstar 04.02.2009 09:02:41

[COLOR=#008000]Astăzi am găsit citatul acesta, [SIZE=3]"Nu rămânem decât cu ceea ce dăruim". [/SIZE]Exact în forma în care îl vedeți. Mi-am amintit de o discuție, de acum câțiva ani, avută cu fosta mea profesoară de lb română.

Mi-a povestit despre un tânăr din blocul în care locuia, tânăr care a copilărit cu fetele dumneaei, și care a murit la 17 ani. L-a visat după ani și ani, îmbrăcat într-o hăinuță de copil mult prea mică pentru cum arăta atunci când a murit... L-a întrebat de ce așa, când ea știa că mama lui îi dăduse de pomană brațe de haine. Atunci, în vis, tânărul a spus că, pe pământ, cât a trăit, e singurul lucru pe care el, cu mâna lui, l-a dat de pomană.

Și, acum contradicție la ceea ce am povestit mai sus. În același vis, băiatul i-a cerut niște sarmale de varză, dar printre sarmale să fie și bucățele de costiță afumată. Exact cum gătea doamna...

Doamna era foarte afectată de acest vis...
[/COLOR]
[COLOR=#008000][SIZE=3]O poveste din pateric
[/SIZE]

A fost de mult, tare de mult, un imparat foarte zgarcit.
Odata, la o vanatoare, i-a venit chef de cartofi copti in camp. Slugile au facut foc acolo si i-au copt cartofi. A venit la foc si un oarecare ins flamand si imparatul i-a aruncat si lui niste cartofi copti.
Cu timpul, imparatul a imbatranit si i-a venit randul sa moara. Inainte de a muri si-a adus aminte ca nu a facut milostenie toata viata si i-a lasat cu limba de moarte fiului sau sa-i faca 40 de praznice cu mese pentru cei saraci. Fiul de imparat, fiind foarte credincios, a facut cum i s-a spus.
Dupa aceea, a cazut intr-o stare asemanatoare cu somnul si a venit un inger si l-a dus la un palat unde erau 40 de sali luminate si frumos impodobite si in fiecare sala cate o masa lunga plina de tot felul de bucate, dar nu statea nimenil la mese. Ingerul i-a zis ca acele mese erau praznicele facute de el si ca il astepta pe el! Tanarul a zis ca el le-a facut pt tatal lui. Atunci, ingerul l-a dus pe un maidan si tanarul l-a vazut pe imparat mancand niste cartofi copti, serviti de un tanar frumos![/COLOR]
[COLOR=#008000][/COLOR]
[COLOR=#008000](Va rog să observati asemănările dintre cele două situații prezentate.) [/COLOR]

silverstar 04.02.2009 09:38:44

[COLOR=#008000][SIZE=3]Fereastra sufletului[/SIZE]

O familie a primit moștenire o casă într-un cartier foarte liniștit. Înainte de a se muta, mama, tatăl și fiica lor mergeau câteva ore în fiecare zi pentru a scoate din casă lucrurile vechi, pentru a face curățenie și a pregăti cât mai bine noua locuință.

În prima dimineață, când au ajuns în casă, fiica a observat, privind pe fereastră, o femeie în vârsta care își întindea hainele abia spălate, la soare.

- Mamă, zise fiica, privește ce haine murdare întinde vecina noastră la soare! Eu știu să spăl mult mai bine decât ea! Nu o fi știind să spele sau poate n-a auzit de săpun și detergenți… Îmi vine să mă duc să-i spun, s-o învăț să spele...

Mama a privit la femeia în vârstă care își întindea rufele, a privit apoi la fiica ei și n-a spus nici un cuvânt.

Și așa, la fiecare două sau trei zile fiica repeta observațiile și se amuza pentru aceasta, în timp ce vecina își întindea rufele la soare.

După vreo lună, fiica a rămas surprinsă văzând că vecina sa întindea pe sârmă cearceafuri mult mai curate, așa ca i-a spus mamei sale:

- Privește, mamă, vecina a învățat să spele rufele, cu toate că n-am avut timp să trec pe la ea ca s-o învăț să spele!

Mama s-a uitat zâmbind la ea și i-a răspuns:

- Nu, draga mea, astăzi am reușit să vin ceva mai devreme decât tine și am spălat geamurile casei noastre! De aceea se văd rufele vecinei noastre mult mai curate…

[/COLOR][COLOR=#008000]Și în viață se întâmplă de multe ori la fel… Totul depinde de cât de curată este fereastra sufletului nostru, cea prin care observăm faptele celorlalți.

Înainte de a critica, bine ar fi să ne uităm la noi înșine și să ne curățăm sufletul pentru a putea vedea clar ceea ce se întâmplă în jurul nostru. Atunci vom reuși să vedem și curățenia sufletească a celorlalți, chiar daca ei nu sunt niciodată perfecți…


Sursa: [/COLOR][COLOR=#800080]http://www.popasduhovnicesc.ro/[/COLOR][COLOR=#008000]

"Nu judecați, ca sa nu fiți judecați. Căci cu judecata cu care judecați, veți fi judecați, și cu măsura cu care măsurați, vi se va măsura"
Matei 7, 1-2 [/COLOR]


Ora este GMT +3. Ora este acum 05:07:03.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.