Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Pocainta (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5019)
-   -   Desfranarea, o piedica mare in viata duhovniceasca (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=19442)

Marcel_Ionut 08.10.2019 03:01:19

Desfranarea, o piedica mare in viata duhovniceasca
 
Salut! Am ales aceasta tema deoarece ma framanta de mult timp. Eu personal ma zbat in aceasta patima de multi ani, practic suntem prieteni vechi. Mi-ar placea foarte mult sa-mi recomandati vieti de sfinti care au biruit desfranarea si moduri prin care anihilam aceasta patima. Ar fi frumos sa aud chiar si din experienta voastra sfaturi practice. Daca sunt sfinti care ii gasim in cartile cu vietile sfintilor si sunt care le gasim si in carti separate de ex Viata sfantului Vasile cel Mare, sa-mi spuneti va rog care este carte si care nu. Si o ultima intrebare stiti cumva de unde pot procura o icoana cu sfantul Moise etiopianul?

Moroco 08.10.2019 18:10:50

Dacă nu am nega că Tatăl ceresc e feciorelnic și am crede că nu dorește pofte sexuale desfrânate atunci ne-ar fi mai ușor să înțelegem că tot așa sunt Maica Precistă, Domnul Iisus Hristos și Harul Duhului Sfânt. Luptând deci cu negarea și necredința ascunsă, căci nu o vedem, nu pricepem că negăm, nu ne dăm seama că nu credem, atunci ne va fi poate mai ușor să nu lăsăm sufletul și mintea pradă înfloririi perpetue, așa ca să nu mai apară floare la iarba dracului care din pofta visătoare a desfrânării face tot felul de frumuseți foarte ispititoare târându-ne spre căderea în desfrânare ca să ne violeze și să potrivească ''lucrurile'' așa ca pe niște dulciuri apetisante la diferite niveluri.

Pe de altă parte trebuie să nu ne înhăităm cu justiția și ''dreptatea'' lumii care ne păcălește cu tot felul de religii și spiritualități bolnave să iubim amantlâcul și ibovnica inimii noastre nepricepând că e dulceața înșelării vrăjitoria ei și nu e asta adevărata dreptate și cinste. E un fel de ceartă și dezbinare, o răsculare pentru un scandal necruțător și pentru o răzbunare necredincios-justițiară. Adevărata dreptate luptă mereu pentru învierea vieții având la bază IERTAREA și nu trădarea sau fuga de răspundere. În colncluzie n-are rost să arunci acuzarea, învinovățirea, cauza, pricina pe fată, pe fetiță, pe femeie, pe femeia desfrânată căci defapt, dacă vei sta să observi mai bine ce ți se întâmplă, atunci vei constata că în loc să crezi în Dumnezeu tu crezi mai mult în bârfă și în floarea de la iarba dracului pe care sufletul tău pofticios o născocește de parcă ar rodi arătând așa ca o perfecțiune infailibilă și imposibil de refuzat.

Dulcele păcatului mereu ''proaspăt'' din om și violul violenței e deci problema și combinația acesta se confundă mereu cu Sfântul dulce și Bun care vine din Dumnezeire și din împlinirile ascultării prin Credință și Dreptate. Cât timp nu vom fi capabili să facem diferența, beția halucinogenă a deochiului și pismei răutății ce vine din bârfă ne va păcăli luându-ne sclavi ca să muncim adunând averea distrugerii vieții veșnice duhovnicești. Iar în urma acestor repetate căderi în ghinionul muncii în zadar ne vor veni chinuri istovitoare și foarte greu de răbdat, vom fi obligați să trăim ca niște sclavi patimi grele de nesuportat.

Deci trebuie să ne rugăm și să nu mai negăm în ascuns ci să credem în ascuns fiind atenți și la ceea ce înghițim ca să nu desfrânăm!

Marcel_Ionut 09.10.2019 04:01:15

Apreciez ca te-ai straduit sa scrii atat dar eu sincer nu am inteles nimic din exprimarea ta. Nu era mai simplu sa spui 2-3 cuvinte din suflet decat sa imi spargi creieru cu atata poezie? Nu te supara dar chiar nu am inteles nimic.

Moroco 09.10.2019 12:30:42

Citat:

În prealabil postat de Marcel_Ionut (Post 664873)
Apreciez ca te-ai straduit sa scrii atat dar eu sincer nu am inteles nimic din exprimarea ta. Nu era mai simplu sa spui 2-3 cuvinte din suflet decat sa imi spargi creieru cu atata poezie? Nu te supara dar chiar nu am inteles nimic.

Violul violenței din om se dă neputincios. Asta e lipsă în ce am scris anterior.
(Totuși cred că am scris românește cât se poate de clar. Dar știu că ''orice român e frică de moțiune'' ca să parafraz pe cineva foarte drag unora, așa că nu mă așteptam ca să înțeleagă cineva ceva din ceea ce scriu.)

Bucuriepedrum 09.10.2019 17:51:57

Citat:

În prealabil postat de Marcel_Ionut (Post 664870)
Salut! Am ales aceasta tema deoarece ma framanta de mult timp. Eu personal ma zbat in aceasta patima de multi ani, practic suntem prieteni vechi. Mi-ar placea foarte mult sa-mi recomandati vieti de sfinti care au biruit desfranarea si moduri prin care anihilam aceasta patima. Ar fi frumos sa aud chiar si din experienta voastra sfaturi practice. Daca sunt sfinti care ii gasim in cartile cu vietile sfintilor si sunt care le gasim si in carti separate de ex Viata sfantului Vasile cel Mare, sa-mi spuneti va rog care este carte si care nu. Si o ultima intrebare stiti cumva de unde pot procura o icoana cu sfantul Moise etiopianul?

Două exemple mari îmi vin acum în minte: Sfânta Maria Egipteanca și Sfânta Pelaghia.
Viețile lor le găsești aici:
https://doxologia.ro/viata-sfant/via...ria-egipteanca
https://doxologia.ro/viata-sfant/via...ioase-pelaghia

Ca sfat practic: spovedește-te des, ține posturile și păzește-ți simțurile. Nu te expune inutil ispitelor (în sensul de a nu căuta singur prilej să-ți zboare mintea), și chiar și atunci când vin primește-le cu rugăciune, în special rugăciunea inimii. Consumă-ți energia fizică prin sport, făcând mătănii etc. Hai, că se poate. :)

Demetrius 10.10.2019 04:58:09

Citat:

În prealabil postat de Marcel_Ionut (Post 664870)
Salut! Am ales aceasta tema deoarece ma framanta de mult timp. Eu personal ma zbat in aceasta patima de multi ani, practic suntem prieteni vechi.

Se vede de la o posta ca nu te framanta si nu te zbati deoarece ultimele 2 cuvinte te dau de gol ca te complaci.
E un paradox totusi, fiindca esti constient de situatia ingrata in care esti, dar despre pasii necesari sa-i fi facut nu pomenesti deloc, ceea ce demonstreaza ca ori iti convine(putin probabil, dupa deschiderea topicului), ori ai lansat un subiect tip "bibliografie(trol)" din care sa culegi moduri de actiune impotriva desfranarii.

Citat:

În prealabil postat de Marcel Ionut;
Mi-ar placea foarte mult sa-mi recomandati vieti de sfinti care au biruit desfranarea si moduri prin care anihilam aceasta patima. Ar fi frumos sa aud chiar si din experienta voastra sfaturi practice...

Daca pentru tine ar fi patima, n-ai vorbi despre ea ca patima, ci ca o fericire si tocmai de aici se desprinde calea duhovniceasca(psihologica) de urmat, adica sa lucreze "patimasul" in cugetul sau clipa de clipa(mereu) pana isi schimba conceptia "prieteneasca" in convingerea ca e ratacit si pierdut, pentru a se intoarce la Domnul precum fiul ratacitor.
Cu alte cuvinte, din momentul constientizarii, care ar trebui sa fie urmat de spovada si pocainta, dureaza mai multe luni si ani, pana cugetul este "defrishat" de radacinile spinilor si pana cand se deprinde sa fie atent la curatenia sa astfel incat sa-si pazeasca inima de orice imixtiune a vietii cotidiene, promovata in special de TV(100% cele comerciale).

Demetrius 10.10.2019 05:28:22

Citat:

În prealabil postat de Moroco (Post 664874)
(Totuși cred că am scris românește cât se poate de clar...)

(Imbucurator ca totusi crezi, insa):

31. Dacă mărturisesc Eu despre mine însumi, mărturia Mea nu este adevărată.(In5,31)

Citat:

În prealabil postat de Moroco (Post 664874)
(... nu mă așteptam ca să înțeleagă cineva ceva din ceea ce scriu.)

(Daca neasteptarile tale se implinesc, care sunt asteptarile tale cand scrii?

Marcel_Ionut 10.10.2019 12:31:11

Demetrius

Da, ma complac pana si preotul mi-a spus asta. E adevarat dar sa spui ca sunt un trol, asta mi se pare o exagerare. Si de ce trebuie sa-mi deschid sufletul intr-un forum? Daca ai fi intrat pe profilul meu ai fi vazut ca am contul de cativa ani. Dar sincer am incetat sa mai postez din varii motive. Post, rugaciune, spovedanie de astea ma tin mai putin de ce sa nu recunosc? Imi doream aceasta bibliografie pt ca atunci cand citesc o viata de sfant mi se mai aprinde ceva bun in suflet si mai fac o rugaciune, o spovedanie etc. Acum citesc personal viata sfantului Vasile cel Mare si nu ma atrage cartea deloc, cred ca felul in care e scrisa nu e pentru mine. Personal ma lupta aceasta neputinta de 10 ani. M-am spovedit, rugat, tinut post, am fost si la alcolicii anonimi pt ajutor si ghici ce tot nu am reusit sa ma impartasesc odata. Am fost de cateva ori aproape dar nu am mai reusit. Sincer de aia am si parasit forumul asta : ironii, polemici prea multe. Si multi vorbesc pe langa subiect in loc sa ajute. Daca vreti sa puneti o rugaciune si pentru mine apreciez mult

Moroco 10.10.2019 20:47:00

Citat:

În prealabil postat de Demetrius (Post 664878)
(Imbucurator ca totusi crezi, insa):

31. Dacă mărturisesc Eu despre mine însumi, mărturia Mea nu este adevărată.(In5,31)

(Daca neasteptarile tale se implinesc, care sunt asteptarile tale cand scrii?

Era vorba de o anumită indolență și pripeală a unora care în loc să citească frumos și cinstit ceea ce postez insinuează că le distrug neuronii citez '...'imi spargi creieru(l sau ') cu atata poezie? Nu te supara dar chiar nu am inteles nimic.'' De ce m-aș supăra dacă el nu caută să înțeleagă crezând. E dreptul lui și comportamentul lui.

Citatul dat de tine, scos din context, dă naștere în mintea unora ca mine la înțelegeri desfrânate. Nu e vorba că omul minte ci că Tatăl nu minte în ceea ce-L privește pe Iisus și că Tatăl mărturisește despre El chiar dacă unii nu-L văd și nu-i aud Mărturisirea Adevărului.

Așteptările mele de la mine sunt: să nu mă mint și să cred și să respect și eu ceea ce trebuie respectat și care reiese din text ca fiind porunci de făcut conform Cuvântului. De la alții mă aștept să mă creadă că nu-i mint și că discutând unii cu alții (scriind și citind) încercăm să ne mântuim și nu să ne osândim mereu desfrânând în mod justițiar... (ca proștii.)

Demetrius 13.10.2019 08:28:55

Citat:

În prealabil postat de Marcel_Ionut (Post 664879)
Demetrius

Da, ma complac pana si preotul mi-a spus asta. E adevarat dar sa spui ca sunt un trol, asta mi se pare o exagerare. Si de ce trebuie sa-mi deschid sufletul intr-un forum? Daca ai fi intrat pe profilul meu ai fi vazut ca am contul de cativa ani. Dar sincer am incetat sa mai postez din varii motive. Post, rugaciune, spovedanie de astea ma tin mai putin de ce sa nu recunosc? Imi doream aceasta bibliografie pt ca atunci cand citesc o viata de sfant mi se mai aprinde ceva bun in suflet si mai fac o rugaciune, o spovedanie etc. Acum citesc personal viata sfantului Vasile cel Mare si nu ma atrage cartea deloc, cred ca felul in care e scrisa nu e pentru mine. Personal ma lupta aceasta neputinta de 10 ani. M-am spovedit, rugat, tinut post, am fost si la alcolicii anonimi pt ajutor si ghici ce tot nu am reusit sa ma impartasesc odata. Am fost de cateva ori aproape dar nu am mai reusit. Sincer de aia am si parasit forumul asta : ironii, polemici prea multe. Si multi vorbesc pe langa subiect in loc sa ajute. Daca vreti sa puneti o rugaciune si pentru mine apreciez mult

Desfranarea se refera la orice aspect al vietii care scapa de sub controlul moral al constiintei, dar am sa iau ca referinta acum, aspectul de afemeiat, iar daca am gresit sau te-am suparat cu ceva(ironii, polemici), te rog sa ma ierti, dar n-am incercat decat sa te fac sa fii mai sever cu tine insuti, gandindu-ma ca, fiind constient de situatia ta, sa te indepartezi de "prietenul tau"(trupul) care se foloseste de tine ca sa piarda sufletul tau slabit. Toate pacatele le face sufletul deoarece, nefiind puternic, il covarsesc insistentele trupului pe care le accepta; de aceea trebuie sa faci eforturi mai serioase ca sa intaresti sufletul tau(prin "rastignirea" si refuzarea trupului tau), iar pentru asta numai tu esti responsabil.

Eu din experienta mea personala ti-am indicat o cale(foarte anevoiasa, dar si eficienta) de lucru cu tine insuti, cale care nu-ti demonstreaza ipocrizia in care traiesti pentru ca inca nu L-ai luat ca model de viata pe Iisus Hristos (macar in aspectele morale). Daca te-ai spovedit la preot si el nu ti-a dat dezlegarea ne arata ca tu inca nu regreti, ci doar constati rational ca indeplinesti conditiile desfranarii. Care e folosul tau de pe urma ei? Ego-ul tau s-a expandat, dar sufletul tau va raspunde cu varf si indesat.

Ocoleste zilnic in viata ta televizorul(cu exceptia strilor), filmele, relatiile cu cei cu care pierzi vremea si fii atent la "tot ce vine catre tine", asa cum pomenea si bucuriepedrum; ea spunea sa le primesti cu rugaciune, eu spun sa le intampini cu rugaciune.
Mai adaug sa citesti Filocalia fara s-o conteshti, fiindca ai numai de castigat adoptand ce scrie acolo. Spun asta fiindca viata cu care ne-am obisnuit de mici copii este mult ratacitoare; nu sugerez sa devii calugar(inca), dar macar sa te cercetezi mereu. Incearca asta 40 de zile(un termen transcendental) si apoi scrie-ne.




P.S. Am vazut ca esti din 2012(ca si mine) user pe forum si am folosit termenul de trol fiindca am observat degajarea ta fata de subiectul care doar teoretic te incrimina, insa nu si afectiv.
P.P.S. Filocalia", care înseamnă în limba greacă "iubirea de frumusete divină" a fos tradusa in limba romana de par Dumitru Staniloae, iar pentru asta, autorul exceptionalei traduceri(12 volume!) a fost primit in Academia Romana in 1991.


Ora este GMT +3. Ora este acum 10:12:30.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.