Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   dacii care l-au presimtit pe Hristos (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=2509)

mihaiB 12.05.2012 11:07:22

Un raspuns am putea gasi si aici:

In urma poruncii Domnului, de a vesti Evanghelia la toate neamurile, dupa pogorarea Duhului Sfant si intemeierea Bisericii crestine la Ierusalim, in ziua cincizecimii din anul 30, Sfintii Apostoli si apoi ucenicii lor, au inceput sa predice noua invatatura adusa in lume de Mantuitorul Iisus Hristos. Potrivit traditiei si celor scrise de unii istorici si teologi din primele veacuri crestine, Sfantul Apostol Andrei a fost primul propovaduitor al Evangheliei la geto-daci, in teritoriul dintre Dunare si Marea Neagra - cunoscut pe atunci sub numele de Scythia (Scitia), dar si in teritoriile de dincolo de Prut, in nordul Marii Negre. Dar pana a ajunge aici, el a predicat in Asia Mica, de unde s-a indreptat spre teritoriile amintite de la Dunare si Marea Neagra. Trebuie sa notam ca in aceste teritorii, locuite de geto-daci, prin secolele VII-VI i.Hr. s-au asezat colonisti greci, care au intemeiat cunoscutele cetati de pe tarmul apusean al Marii Negre:Tyras (Cetatea Alba), Histria (Istria), Tomis (Constanta), Callatis (Mangalia), si altele. Spre sfarsitul secolului al IV-lea i. Hr. s-au asezat aici triburi de sciti, populatie nomada de origine iraniana, care au fost asimilati cu timpul de autohtoni; ei au dat insa teritoriului respectiv numele de "Scitia" (Scythia). Mai tarziu, teritoriile de pe tarmul apusean al Marii Negre, pana inspre gurile Bugului, au facut parte din statul geto-dac condus de regele Burebista (sec. I, i.Hr.), dar in anul 28 cetatile grecesti de aici au acceptat protectoratul statului roman. In anul 46 d. Hr., intreg teritoriul dintre Dunare si Marea Neagra a fost cucerit de romani si anexat la provincia Moesia Inferior (Bulgaria rasariteana de azi), iar in anul 297, in timpul imparatului roman Diocletian, a devenit provincie aparte, sub numele de Scythia Minor (Scitia Mica).

http://ortodoxie.trei.ro/istoric/for...ol_andrei.html
http://ortodoxie.trei.ro/ist_main.htm#

cristines 07.06.2012 03:19:55

getii stiau de hristos
 
placile de la sinaia in numar de vreo 80 ai lasat o mare mostenire pentru noi. acolo pe ele este descris momentul in care getii au plecat la iersusalim cu ocazia evenimentului condamnarii lui Hristos. ei au adus-o pe maica Domnului la efes. Hristos a fost adus pana pe teritoriul tarii noastre, iar de aici a inviat. apoi pe urma le-a aparut probabil si apostolilor din iudeea. acolo scrie "" Priviti getilor cum a suferit, si s-a inaltat"" bineinteles ca aceasta nu a fost inaltarea propriu-zisa.

antiecumenism 07.06.2012 11:22:31

Ineresanta e si cartea: NOI NU SUNTEM URMAȘII ROMEI:
http://www.scribd.com/andrei_marin/d...-Urmasii-Romei

"Au fost întotdeauna și sunt încă și astăzi teribili specialiștii,
față de cei ce îndrăznesc să emită ipoteze,
care zdruncină valoarea operelor lor.
Ce sentiment de cruțare poate avea un învățat
față de cel care emite o ipoteză care, dacă s-ar adeveri,
ar însemna aruncarea la coș a tot ce a scris el
pe baza unei ipoteze contrarii?
Era cu atât mai ușor specialiștilor istorici să reducă la neant valoarea
operei lui N. Densușianu, cu cât ipoteza lui,
care aducea o clătinare credinței obștești că
noi suntem urmașii Romei,
apărea tuturor ca un act de impietate,
o micșorare a valorii titlului de noblețe.
...N-a pierit nici o limbă a Dacilor,
pentru că ei n-au avut o altă limbă proprie,
care să fie înlocuită prin limba Romanilor și n-au avut
o astfel de limbă pentru simplul motiv că Dacii vorbeau latinește.
Limba Dacilor n-a pierit.
Ea a devenit în Italia întâi limba Romanilor
care era o formă literară a limbii Daciei, iar mai târziu limba italiană;
aceeași limbă a Dacilor, dusă în Franța a ajuns întâi
limba Galilor, iar cu timpul limba franceză;
în Spania ea a devenit întâi limba Iberilor, iar cu timpul limba
spaniolă, iar aici a devenit cu vremea limba noastră românească."


I. Al. Brătescu-Voinești (1942)


„Pe daci îi ocupară acei viteji romani
Și i-a-nvățat latina în cam 100 ani!
Că dacii învățară latina așa ușor,
Vezi, asta nu mă miră și zis-am: «Bravo lor!»
Dar că-și uitară limba, vocabular întreg
Vezi domnule, eu asta nu pot s-o înțeleg!
Că un popor își pierde treptat din obiceiuri,
Că își mai schimbă portul, ar fi niscai temeiuri...
Dar că își uită limba, exemplu nu-i sub soare,
Dacât acele cazuri, când un popor... dispare!"


„Când sub Traian Romanii i-au biruit pe Daci,

La Sarmisegetuza n-a trebuit tălmaci!

Afirma Densușianu și asta totul schimbă:
Deci Dacii și Romanii vorbeau aceeași limbă!

Cum eposibil asta? îndată vă explic,

De n-ați pierdut răbdarea și m-ascultați un pic:

Naintea erei noastre, cât? Nu prea știu precis
La Nord și Sud de Istru (de Herodot e scris)

Trăia un popor harnic, pe plaiuri Carpatine

Ce cultiva pământul, vâna, creștea albine

Și după zona-n care acei oameni trăiau,
Ei Daci sau Geți sau Sciți sau Iliri se numeau.

Uniți sub Burebista și-apoi sub Decebal
Ei stăvileau barbarii, ce veneau val de val...

Dar secole 'nainte când nu erau regat,
O parte-acestor Traci spre vest au emigrat

De-a lungul Europei, pe-alocuri s-au oprit

Și-aproape în tot Sudul, treptat s-au stabilit
Iar bunele-obiceiuri și limba o păstrară,
Deși cu alte neamuri, în timp se-ncrucișară
Așa se-explică faptul de ce zisa Latină

Au înțeles-o Dacii și nu le-era străină!
Deci nu cu Roma 'ncepe al nost' bogat trecut,

Ci mult mai înainte căutați un început!"

cristines 09.06.2012 12:35:28

Iesua este poarta
 
tot getii spun ca dogma crestina l-a botezat Iesua adica usa. Si intr-adevar IIsus spune in Ioan "" Eu sunt usa. De va intra cineva prin mine se va mantui. Si va intra si va iesi si pasune va afla.""

cristines 09.06.2012 12:40:34

nu toti getii au fost buni
 
pe tablitele de la sinaia se spune ca unii geti i-au intors spatele lui IIsus iar tablitele de la sinaia ii specifica ca fiind getii cei rai. iuda e alt exemplu de lepadare fata de Mantuitor

cristines 09.06.2012 12:42:45

iuda
 
insa iuda eu cred ca s-a mantuit datorita parerii lui de rau pe care a avut-o cand s-a sinucis.

antoniap 09.06.2012 13:16:35

Citat:

În prealabil postat de cristines (Post 451515)
insa iuda eu cred ca s-a mantuit datorita parerii lui de rau pe care a avut-o cand s-a sinucis.

Nicaieri nu scrie asa ceva. Dimpotriva, peste tot suntem avertizati sa nu cadem in deznadejde, care este de la diavol, ca sa nu patim ca Iuda. Daca s-ar fi cait in fata Mantuitorului, l-ar fi iertat si pe el. Dar diavolii, care mai intai l-au indemnat sa pacatuiasca, i-au pus in fata grozavia pacatului savarsit, aruncandu-l in prapastia deznadejdii. Chiar daca i-a parut rau, el n-a actionat conform invataturii primite de la Hristos.

cristines 09.06.2012 13:59:39

ok dar
 
dar totusi nicaieri nu scrie negru pe alb ca iuda nu s-a mantuit. nu avem nici o dovada in acest sens. nici Hristos nu spune ca nu s-a mantuit. cand te sinucizi depinde pentru ce o faci. acesta a fost un caz special. iuda nu s-a sinucis pentru o prostie. ci pentru un lucru cu o seminificatie mult mai profunda

cristines 09.06.2012 14:02:16

iuda
 
daca iuda nu ar fi facut acest pas de care sa-i para rau probabil ca toata viata sa ar fi ramas doar un om care ar fi pacatuit intr-una fara nici o parere de rau. si atunci nu s-ar fi mantuit.

antoniap 09.06.2012 14:35:05

Citat:

În prealabil postat de cristines (Post 451522)
daca iuda nu ar fi facut acest pas de care sa-i para rau probabil ca toata viata sa ar fi ramas doar un om care ar fi pacatuit intr-una fara nici o parere de rau. si atunci nu s-ar fi mantuit.

Ne-am cam abatut de la subiect, dar conform invataturii ortodoxe, lucrurile stau cam asa;

,,De aceea n-ai gresit de-ai spune ca biserica e mai mare decât corabia lui Noe. Corabia lui Noe a primit în ea animale si a pastrat în ea tot animale ; biserica, însa, primeste animale si le schimba.
Iata ce vreau sa spun ! A intrat în corabie uliu, a iesit uliu; a intrat lup, a iesit lup.


In biserica, însa, intra uliu si iese porumbita; intra lup si iese oaie; intra sarpe si iese miel. Nu se schimba firea, ci este alungat pacatul.
Asta e pricina ca vorbesc mereu de pocainta. Ca pocainta, cumplita si înfricosatoare pentru pacatos, este leac pacatelor, istovire a faradelegilor, secatuire a lacrimilor, îndraznire catre Dumnezeu, arma împotriva diavolului, sabie care-i taie capul, nadejdea mântuirii, pieirea deznadejdei.
Pocainta deschide cerul, pocainta ne baga în rai, pocainta biruie pe diavol, dupa cum încrederea în noi ne face sa cadem. De aceea va vorbesc mereu de pocainta!


Esti pacatos? Nu deznadajdui !
Si eu nu voi înceta de a va unge neîncetat cu aceste alifii. Stiu doar ce arma puternica avem împotriva diavolului atunci când nu pierdem nadejdea.
De ai pacate, nu deznadajdui! Si n-am sa încetez de a-ti spune necontenit aceasta.
De pacatuiesti în fiecare zi, în fiecare zi pocaieste-te !''


Sursa:

http://www.ioanguradeaur.ro/316/cuvant-despre-pocainta/


Ora este GMT +3. Ora este acum 11:56:49.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.