Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Secte si culte (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5031)
-   -   Miscarea de reinnoire carismatica (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=13707)

gpalama 21.03.2018 01:58:37

Ca de obicei, discutia se muta in derizoriu.

@Penticostalul T

Foarte pe scurt, sunt cativa stalpi ai credintei care sunt consemnati de Scriptura. Stalpii/Adevarurile fundamentale care sunt capitale pentru mantuire sunt:

1. Lucrare: Botezul

In Adevar, prin marturisirea unei credinte DREPTE - cea Ortodoxa.

Sensul: Intrarea in Imparatia lui Dumnezeu inca de pe pamant, acoperirea omului in har si restabilirea din primele clipe de viata a comuniunii cu Dumnezeu; copilul este imbracat in lumina care il va calauzi toata viata

2. Lucrarea: Comuniunea permanenta cu Harul doar prin Adevar si Biserica
Se face prin rugaciune, post, fapte bune, mers la Biserica.
Nu exista har inafara Adevarului, iar Adevarul este in Biserica Lui.
Nu exista un Adevar impartit in 5000 de adevaruri mai mici sau 5000 de minciuni, exista cel mult unul singur.


3. Lucrarea: Curatirea de pacate
Se face prin marturisirea catre preot.


4. Lucrarea: Sfintirea cu trupul si sangele lui Hristos

Se face dupa invatatura lui Hristos, ca fiind obligatorii pentru fiecare crestin.
De fapt care este sensul tainic al acestei lucrari, pentru ca har si sfintire dobandim prin rugaciune si alte lucrari...
Este simplu: bogatia harului dobandit de Hristos nu se regaseste in alta parte si in alta lucrare si nu poate fi impartasita altfel crestinilor, iar acest lucru este randuit ca lege intregii Biserici.
Harul lui Hristos schimba sufletul, il transforma, il ridica la vedere duhovniceasca (pentru cine a vazut asta).

5. Lucrarea: pocainta si smerenia mintii si supunerea fata de voia lui Dumnezeu

Toate de le dobandim, daca mintea noastra este luciferica vom avea parte cu satana. Iar daca nu invatam sa facem ce trebuia sa faca Adam: sa-si ceara iertare, vom avea soarta suferintei lui.

6. Lucrarea: progresul duhovnicesc si lucrarea duhovniceasca

As pune aici lucrul asta pentru ca este capital pentru om; daca pomul lui nu rodeste o sa fie taiat...

7. Mantuirea: ESTE O CONSECINTA, O SUMA A LUCRARILOR DE MAI SUS.

Nu este o lucrare in sine, nu se face prin credinta sau prin altele ci este dobandita ca urmare a lucrarilor de mai sus.

Din credinta se dobandeste harul si prin har ne mantuim. Asta este ordinea logica a lucrurilor. Pentru ca putem crede dar sa nu ne mantuim, si satana crede mai infocat decat oricine, stie adevarul curat, dar ii lipseste punctul de pocainta si smerenie si supunere.


@PT - Acesti stalpi ai adevarului, care asigura intrarea in Imparatie de pe pamant din prima clipa, comuniunea permanenta cu harul, cresterea sub adumbrirea harului, rodirea si apoi mutarea la cer.

@PT - Aceste putine alcatuiesc 99% din mesajul lui Hristos iar atentia ta ar trebui sa fie NUMAI PE ELE.
Punctele astea au fost acoperite de Hristos. Si El le-a mentionat in special pe astea ca fiind capitale si relevante.

Din pacate in stilul sectar obisnuit, intotdeauna atentia este pe virgulele din 1%, pe care toti sectarii creaza dispute imense pentru a avea dreptate.

Din pacate nu prea ai inteles ce zice Hristos, nu prea ai inteles optica lui, schema lui pe care ne-a propus-o. Inca reciti o poezie pe care nu ai inteles-o deloc.

Din pacate diavolul a facut o manevra interesanta. A pastrat toate punctele astea, dar LE-A GOLIT DE SENS.
Surpriza: ele sunt tot acolo, dar nu mai sunt acolo la protestanti.
Protestantii au pastrat toata forma crestina, dar au golit-o de sens, astfel incat ei sa fie crestini doar pe hartie, pe text dar nu si in realitate.

Astfel:
Botezul - doar simbol, la cerere, nu are efecte reale asupra omului

Marturisirea - catre Dumnezeu, degeaba se face, Dumnezeu te stie

Curatirea de pacate - sectarii nu prea au pacate, de ei nu se atinge satana

Trupul si sangele Lui - sunt doar simboluri din nou pentru sectari

Pocainta - aici se pune mare accent, pe tanguire, victimizare a sectarului in fata "vicisitudinilor si sistemului"; pocainta este de fapt o autoflagelare psihica continua intentionata provocata si indusa in grup de sectari pe motive de control psihic si nu este o plecare reala in fata lui Dumnezeu

Progresul duhovnicesc - nu exista asa ceva la sectari, singurul progres al lor este in memorarea pe de rost a pasajelor biblice

Mantuirea - se culege de pe raft direct de langa Dumnezeu care asista pasiv din jiltul sau de Judecata cum toti se mantuiesc in fata lui, si cum judecata lui nu prea mai are sens oricum pentru ca toti s-au asezat singuri in partea dreapta. E suficient sa zici: Jesus, si s-a terminat povestea, esti in dreapta. Pacatele, adevarul, Duhul Adevarului, tot ce a zis Hristos apostolilor ani de zile este irelevant, spune "Jesus" si s-a terminat.

@PT - te ratacesti in virgule si nu stii drumul cel drept, nu stii ce este lumina, nu stii ce vrea lumina, nu stii ce vrea Duhul Adevarului, nu stii cum lucreaza in taina in Biserica.

Iti recomand sa ai focus pe aceste puncte si sa lasi virgulele care ratacesc pe multi. Multi au dus lupte grele in virgule pe care eventual le-au castigat, uitand ca de fapt ei habar nu au sa lucreze 99%...

Sa stii ca Hristos inainte de a ma intreba orice va face un lucru: se va uita la haina mea de lumina... si la a ta sa stii, si nu va intreba "crezi tu in mine"?

Pentru ca haina mea inseamna ca eu cred in El, si haina mea ii va spune totul: da cred in tine, sunt unit din totdeauna cu tine, de aici de pe pamant, in permanenta ai fost langa mine si te-am purtat peste mine si ai fost cu mine in fiecare gand al meu....

Credinta nu se face prin vorbe ci prin har, prin sfintire.
Vorba este pentru cei slabi, Dumnezeu se intelege cu ingerii lui prin ganduri scurte pentru ca ingerii inteleg usor voia lui Dumnezeu...

gpalama 21.03.2018 01:59:52

P.S.: am reusit sa schimb o tastatura de laptop scriind in threadurile astea :).

@PT - Te-as ruga mult sa citesti postul meu anterior cu mare atentie, pentru ca este o schema care sintetizeaza si explica exact marea taina a protestantismului: CRESTINISM GOLIT DE SENS... strambat, scalambaiat de satana in mii de moduri, fiecare dupa capul lui, crestinsm dupa bunul plac, fara Hristos.

Protestantismul miroase de la mare mare departare a facatura diavoleasca, a inselare de mase, a lucrare de inselare, nu inteleg cum de in fata evidentei din fata ta cu mare aplomb vii in fata noastra cu virgule pentru disputa...

stefan florin 21.03.2018 10:09:09

Citat:

În prealabil postat de Penticostalul Traditional (Post 659294)
S-a luat. Dupa... cinci sute de ani. :1:

totusi s-a luat. Voi recunoasteti primatul papal, pentru ca sunt destui "frati charismatici" romano-catolici cu care va laudati?

Ali Baba 21.03.2018 12:45:17

Citat:

În prealabil postat de simpllu (Post 659236)
Astea îți sunau ție. Îți repet, nu toată lumea crede ce crezi tu.

P.S. Nu uita câte calificative folosești pe post de argument.



Referințe ai? Sau pentru tine teolog înseamnă oricine își atribuie această titulatură?

vad ca ai modificat pe ici pe colo, in punctele esentiale, am citit, dar nu am vrut sa raspund ca eram nervos, iti spun, totusi, ca in cazul tau este descriere, nu altceva.

problema e, de fapt, ca tu nu ai referinte. dar decat sa cauti problema de traducere mai bine cauta si citeste ceva cat mai amplu despre biserica din ierusalim a lui iacob.

simpllu 21.03.2018 21:26:05

Faptul că te enervezi spune multe, detașează-te și ia-le ca atare. Culegi ceea ce ai semănat. :)

Fără referințe afirmațiile tale n-au nicio valoare.

Penticostalul Traditional 21.03.2018 21:41:26

Citat:

În prealabil postat de gpalama (Post 659298)
Protestantismul miroase de la mare mare departare a facatura diavoleasca, a inselare de mase, a lucrare de inselare

Ai si tu un mare dusman in aceasta viata: protestantismul.
In rest, esti baiat de gasca. Sa fii iubit!

P.S. vezi ca, luptand vitejeste cu protestantismul, uiti ca de fapt cel mai mare dusman al tau, esti tu :58:

Penticostalul Traditional 21.03.2018 22:00:15

Citat:

În prealabil postat de stefan florin (Post 659304)
totusi s-a luat.

Dupa ce au fost excomunicati. Nu stiu, mai e valabil?
Citat:

În prealabil postat de stefan florin (Post 659304)
Voi recunoasteti primatul papal, pentru ca sunt destui "frati charismatici" romano-catolici cu care va laudati?

Din punctul nostru de vedere, daca papa vrea sa fie primul, este foarte ok.
Trebuie doar sa fie slujitorul tuturor.

Ali Baba 21.03.2018 23:49:38

grasule, iti demonstrezi iarasi limitele, ca tot le aminteai, eu am scris ce am vrut sa scriu, daca doresti sa contesti tu esti cel care poate face apel la referinte. altfel ramane exact asa cum este, o afirmatie. care poate fi valabila sau nu.

in ceea ce priveste enervarea, e adevarat, ma enerveaza nesimtirea, ma deranjeaza lejeritatea cu care incerci sa ma jignesti, ma deranjeaza ipocrizia ta si felul in care o ascunzi. e drept. dar m-am abtinut si ma voi abtine mai bine de-acum incolo, eu nu sunt genul care sa-si stearga porcariile, daca le postez mi le asum.

Ali Baba 21.03.2018 23:57:12

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 659290)
Desi s-ar parea ca cele mai vechi texte ar trebui sa fie cele folosite de evrei, acestia folosesc textele masoretice, realizate in secolul IX. Septuaginta dateaza din secolul III inainte de Hristos, deci inainte de venirea lui Iisus. Iar in Septuaginta traducerea in limba greaca este "fecioara". Apostolii (si Iisus, cred) citau din Septuaginta, deci nu era nicio controversa, doar pentru unii care vor sa creeze false controverse, fiind impotriva crestinismului. Vezi de ce ti-am tot spus ca tu citesti doar unele istorii partizane si eronate, trebuie sa consulti mai multe surse. Manuscrisele de la Marea Moarta au aratat ca Septuaginta e mai exacta decat textele masoretice, folosite de evrei.

Nu stiu de ce este ciudat ca Biserica din Ierusalim a disparut la un moment dat, cred ca stie toata lumea de ce, nu stiu unde le tot citesti. In anul 70, ca urmare a rascoalei evreilor, Ierusalimul a fost distrus, evreii de acolo au fost omorati sau luati in captivitate. Iar Sfantul Apostol Iacov a fost martirizat de Irod cativa ani inainte.

pai controversa aia a inceput chiar atunci, sunt aproape 2000 de ani, tu ai rezolvat-o in 3 randuri. ;)

nu, s-au refugiat un pic mai la nord si comunitatea respectiva a continuat sa fie cea mai numeroasa inca cateva decenii. crestinii nu au participat la rascoala si nu au suferit din partea romanilor ci din partea evreilor, care i-au acuzat de tradare.

simpllu 22.03.2018 01:37:53

Citat:

În prealabil postat de Ali Baba (Post 659324)
eu am scris ce am vrut sa scriu, daca doresti sa contesti tu esti cel care poate face apel la referinte. altfel ramane exact asa cum este, o afirmatie. care poate fi valabila sau nu.

Deci nu ești în stare să-ți susții afirmațiile.

Citat:

În prealabil postat de Ali Baba (Post 659324)
ma deranjeaza lejeritatea cu care incerci sa ma jignesti

Săracul de tine! Nu cred că vrei să facem un rezumat al jignirilor (și nu mă refer la mine). Ca mai apoi tot tu să te smiorcăi.

Citat:

În prealabil postat de Ali Baba (Post 659324)
ma deranjeaza ipocrizia ta si felul in care o ascunzi.

Ți-am plătit cu aceeași monedă, prea ți-ai luat-o în cap.

Citat:

În prealabil postat de Ali Baba (Post 659324)
dar m-am abtinut

Dacă era așa... nu ajungeam aici.

Citat:

În prealabil postat de Ali Baba (Post 659324)
si ma voi abtine mai bine de-acum incolo

Rămâne de văzut. :)

Citat:

În prealabil postat de Ali Baba (Post 659324)
eu nu sunt genul care sa-si stearga porcariile, daca le postez mi le asum.

Depinde cum vezi lucrurile, ai putea să vezi acolo o mică fărâmă de regret.


Ora este GMT +3. Ora este acum 04:15:33.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.