Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Cipuri in tatuaje si pastile - ce parere aveti? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=16531)

ovidiu b. 28.02.2014 14:38:07

Citat:

În prealabil postat de Miha-anca (Post 552626)
Fii amabil si adreseaza-te tuturor, nu mie in mod special.

Mai întâi, fii tu amabilă și mai fă afirmații nefondate cum că sunt unii useri pe aici sceptici. Nu te aștepta să scrii orice, fără să primești o replică.

Citat:

În prealabil postat de Miha-anca (Post 552626)
In felul acesta iti pastrezi obiectivitatea. Nu cred ca pe mine ma intereseaza in mod special ceea ce scrii tu aici.

Da am înțeles, pe tine te interesează articolele gen cancan, de doi bani.

Miha-anca 28.02.2014 14:42:22

Citat:

În prealabil postat de ovidiu b. (Post 552628)
Mai întâi, fii tu amabilă și mai fă afirmații nefondate cum că sunt unii useri pe aici sceptici. Nu te aștepta să scrii orice, fără să primești o replică.



Da am înțeles, pe tine te interesează articolele gen cancan, de doi bani.

Afirmatiile mele nu iti erau dedicate special. Daca nu iti plac ideile mele, urmeaza-le pe ale tale.
Parerile tale chiar nu ma intereseaza. Eu imi aleg articolele, care mi se par mie interesante.
Tie distanta, ca sa nu mai faci valuri inutile. Pe mine nu ai cum sa ma influentezi, ca nu esti Pr. Iustin Pârvu!
P.S. Daca ai ceva cu mine personal, atunci ceeea ce faci e atac la persoana, ceea ce e interzis pe acest forum. Noi combatem ideile, nu persoanele.

ovidiu b. 28.02.2014 14:51:46

Coană, din lipsă de argumente, ca de obicei, te-ai apucat să faci afirmații aiurea. Suportă consecințele afimațiilor tale. Nu aș fi poastat acea coferința dacă nu puneai tu în aplicare una din tehnicile tale manipulare.
Știi prea puție despre pr. Iustin, dar asta e o altă discuție.

AlinB 28.02.2014 14:51:56

Citat:

În prealabil postat de antiecumenism (Post 552592)
A ÎNCEPUT ? Coada mare in S.U.A. pentru implantarea microcipurilor

http://www.pelerinortodox.com/a-ince...purilor-video/


In acest mic filmuleț, care de fapt este un reportaj cât se poate de adevărat prezentat de o televiziune din Rusia, vedem de fapt la ce grad de imbecilizare a ajuns populația din “Măreața Americă”.

http://www.youtube.com/watch?v=h1KUFw-guE8

In aceasta postare, cat se poate de mincinoasa, vedem de fapt la ce grad de imbecilizare a ajuns populatia "ortodoxa" care promoveza astfel de "informatii".

Cine tine neaparat sa demonstreze ca nu este imbecil aplaudand astfel de materiale, sa ne spuna si noua din ce data este emisiunea de la televiziunea ruseasca, despre ce cipuri este vorba si cum functioneaza.

Ca blogarii astia "ortodocsi" si raspandacii lor nu sunt mai prejos de ziaristii angajati sa defaimeze ortodoxia prin diverse mijloace o dovedeste titlul materialului care nici macar nu s-au obosit sa-l vada:

Titlul: "Coada mare in S.U.A. pentru implantarea microcipurilor"

Si la 2:06 "In fiecare aproximativ la fiecare stand sunt jumatate de suta de vizitatori".
Deci vizitatori.
Jumatate de suta. De suta, da? Daca ziceau cincizeci, nu se prindea lumea.
Asa, cu jumatate de suta e clar ca toti o sa vada deja cozile mari, lumea inghesuindu-se sa primeasca cipuri.
Coada mare nene.

Chestia mai subtila e ca e un stand de scanare a pasapoartelor biometrice, nicidecum de implantare de cipuri, dar de asta dobitocul de rand sigur nu se prinde asa ca bagam mare la pedala.

Daca astea nu sunt stiri pentru imbecili, atunci pentru cine sunt?

AlinB 28.02.2014 15:10:06

Citat:

În prealabil postat de Miha-anca (Post 552618)
. Multumim, Antonia, pentru tot efortul depus de tine! Dumnezeu sa te rasplateasca pentru dragostea ta!

Vezi ca nu antonia a postat, dar na, cand in general dai raspunsuri mecanice, fara sa gandesti..

Interesant ca acum cativa ani, inainte sa-ti stergi contul, aveai o agenda de propaganda impotriva BOR.

Acum ai revenit cu agenda pro-cip-cirip.

Probabil una si aceeasi chestie pana la urma.

Miha-anca 28.02.2014 15:37:44

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 552635)
Vezi ca nu antonia a postat, dar na, cand in general dai raspunsuri mecanice, fara sa gandesti..

Interesant ca acum cativa ani, inainte sa-ti stergi contul, aveai o agenda de propaganda impotriva BOR.

Acum ai revenit cu agenda pro-cip-cirip.

Probabil una si aceeasi chestie pana la urma.

Minciuni si iar minciuni! Da-i inainte tot asa, daca altceva nu poti.
Sa te ierte Dumnezeu!

AlinB 28.02.2014 15:39:15

Citat:

În prealabil postat de Miha-anca (Post 552637)
Minciuni si iar minciuni! Da-i inainte tot asa, daca altceva nu poti.
Sa te ierte Dumnezeu!

Serios? Si tu cand faci pe alti utilizatori "clone" si "postaci" fara a avea habar despre ce vorbesti alea nu sunt minciuni?
De alea Dumnezeu te apara implicit, nu trebuie sa-ti mai pazesti gura?

Miha-anca 28.02.2014 15:43:11

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 552638)
Serios? Si tu cand faci pe alti utilizatori "clone" si "postaci" fara a avea habar despre ce vorbesti alea nu sunt minciuni?
De alea Dumnezeu te apara implicit, nu trebuie sa-ti mai pazesti gura?

Demonstreaza ca nu esti postaci si ca nu ai mai multe clone.

AlinB 28.02.2014 15:49:39

Citat:

În prealabil postat de Miha-anca (Post 552639)
Demonstreaza ca nu esti postaci si ca nu ai mai multe clone.

Hai sa schimbam rolurile.
Sa zicem ca eu spun ca esti mincinoasa si nesimtita pe deasupra.
Ipocrita nu zic, ca ipocrit e cineva care nu constientizeaza oarecum ce face, ceea ce nu e cazul tau.
Tu demonstreaza ca nu e asa.

Cum arata situatia acum?

Sigur, spre deosebire de tine, eu nu fac astfel de afirmatii. :)

ovidiu b. 28.02.2014 15:51:04

Citat:

În prealabil postat de Miha-anca (Post 552629)
Parerile tale chiar nu ma intereseaza.

Nu sunt ideile mele, sunt ale unui părinte teolog, prezentate într-o conferință ASCOR: http://www.youtube.com/watch?v=6RdPuz6QEzU


Citat:

În prealabil postat de Miha-anca (Post 552629)
P.S. Daca ai ceva cu mine personal, atunci ceeea ce faci e atac la persoana, ceea ce e interzis pe acest forum. Noi combatem ideile, nu persoanele.

Tu chiar nu mai vezi bine? Ia vezi cine a făcut primul insunuări.
Poate îmi demonstrezi, pe un forum, cum poți să combați altceva decât idei.

ovidiu b. 28.02.2014 15:58:39

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 552638)
Serios? Si tu cand faci pe alti utilizatori "clone" si "postaci" fara a avea habar despre ce vorbesti alea nu sunt minciuni?

Vârsta (pe care pretinde că o are) și cu ce se ocupă, spun cam totul despre ea. Normal, oamenii la vârsta respectivă au alte preocupări, nu stau pe forum să facă propagandă anticip.

ovidiu b. 28.02.2014 16:00:45

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 552635)
Acum ai revenit cu agenda pro-cip-cirip.

Ai uitat de partidul sectar-legionar-anarhist.

AlinB 28.02.2014 16:07:07

Citat:

În prealabil postat de ovidiu b. (Post 552642)
Vârsta (pe care pretinde că o are) și cu ce se ocupă, spun cam totul despre ea. Normal, oamenii la vârsta respectivă au alte preocupări, nu stau pe forum să facă propagandă anticip.

Poi o fi avand nepoti dar o avut cineva curajul sa ii dea pe mana ei?

Daca astea sunt manierele cu public, pai in privat..

AlinB 28.02.2014 16:07:46

Citat:

În prealabil postat de ovidiu b. (Post 552643)
Ai uitat de partidul sectar-legionar-anarhist.

Pai astea doua merg mana in mana, sa nu uitam care e centrul de propaganda pentru ambele.

Miha-anca 28.02.2014 16:29:46

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 552640)
Hai sa schimbam rolurile.
Sa zicem ca eu spun ca esti mincinoasa si nesimtita pe deasupra.
Ipocrita nu zic, ca ipocrit e cineva care nu constientizeaza oarecum ce face, ceea ce nu e cazul tau.
Tu demonstreaza ca nu e asa.

Cum arata situatia acum?

Sigur, spre deosebire de tine, eu nu fac astfel de afirmatii. :)

Nu pot schimba rolul cu tine, caci eu nu mint. Si nu jignesc, asa cum faci tu. Postarile mele sunt inca in arhiva forumului si se poate vedea ce afirm si ce nu.
Sa te judece pe tine Dumnezeu pentru tot ce faci, nu eu.

ovidiu b. 28.02.2014 16:39:32

Uite cum se scriu pagini de vorbe goale din lipsă de argumente.
Doamna scrie doar "on topic", nu "jignește", ce mai, numai de bine.

Miha-anca 28.02.2014 16:40:45

Citat:

În prealabil postat de ovidiu b. (Post 552643)
Ai uitat de partidul sectar-legionar-anarhist.

Ce are asta cu topicul de fata? Intentionat faceti tot felul de off-topicuri, ca sa abateti atentia de la topic. Dar daca nu va spune adminul nimic, dati-i inainte baieti! Aveti liber la atac de persoana! Nu in mine loviti, caci nu ne cunoastem, ci in propria voastra imagine.

Miha-anca 28.02.2014 16:41:24

Citat:

În prealabil postat de ovidiu b. (Post 552655)
Uite cum se scriu pagini de vorbe goale din lipsă de argumente.
Doamna scrie doar "on topic", nu "jignește", ce mai, numai de bine.

Nu, nu jignesc. Slava Domnului!

ovidiu b. 28.02.2014 16:51:15

Citat:

În prealabil postat de Miha-anca (Post 552656)
Ce are asta cu topicul de fata? Intentionat faceti tot felul de off-topicuri, ca sa abateti atentia de la topic.tac de persoana! Nu in mine loviti, caci nu ne cunoastem, ci in propria voastra imagine.

Am postat o conferință. Văd că din lipsă de argumente scrii tot pe lângă subiect. Ai vreun argument obiectiv legat de aceată conferință?

Citat:

În prealabil postat de Miha-anca (Post 552656)
Dar daca nu va spune adminul nimic, dati-i inainte baieti! Aveti liber la atac de persoana! Nu in mine loviti, caci nu ne cunoastem, ci in propria voastra imagine.

Îți remintesc că tu ai început cu insinuările și tot tu începi cu smiorcăielile.

AlinB 28.02.2014 16:51:48

Citat:

În prealabil postat de ovidiu b. (Post 552655)
Uite cum se scriu pagini de vorbe goale din lipsă de argumente.
Doamna scrie doar "on topic", nu "jignește", ce mai, numai de bine.

"Doamna" poate minti oricat atat timp cat celalat nu are cum sa-i demonteze fanteziile.

AlinB 28.02.2014 16:52:28

Citat:

În prealabil postat de Miha-anca (Post 552657)
Nu, nu jignesc. Slava Domnului!

Oh, nu, doar mintind cu tupeu si nerusinare.

AlinB 28.02.2014 16:53:40

Citat:

În prealabil postat de Miha-anca (Post 552656)
Nu in mine loviti, caci nu ne cunoastem, ci in propria voastra imagine.

Aha, deci asta este ideea cu provocarile astea .

Puteti completa tehnica asta la faimosul dvs. topic "Despre manipulare", asta daca nu va e prea rusine sa va dati de gol.

Ah, dar ati facut-o deja..

ovidiu b. 28.02.2014 16:56:50

Citat:

În prealabil postat de Miha-anca (Post 552656)
Ce are asta cu topicul de fata?

Dar postarea ta, prima în acestă zi pe acest topic, ce legătură are cu topicul?:

Citat:

În prealabil postat de Miha-anca (Post 552618)
Nice!!!
sau cate un user, care a acceptat sa se expuna sarcasmului unor "sceptici" de pe forum, insistand sa ne trezeasca la realitate in ceeea ce priveste chipurile implantate.

Deci nu te mai plânge!

AlinB 28.02.2014 16:57:10

Citat:

În prealabil postat de Miha-anca (Post 552651)
Nu pot schimba rolul cu tine, caci eu nu mint.

In baza zicalei "mincinosul neprins este jucator cinstit".

Citat:

Sa te judece pe tine Dumnezeu pentru tot ce faci, nu eu.
Tare va mai repeziti sa invocati judecata lui Dumnezeu, taman "in post" si taman pentru strachinile in care calcati cu nonstalanta.

Sa nu vi se aplece cumva.

Desi miroase deja a trolareala profesionala ca e greu de imaginat un ortodox la un asemenea grad de nesimtire.

Miha-anca 28.02.2014 17:02:17

Citat:

În prealabil postat de ovidiu b. (Post 552660)
Am postat o conferință. Văd că din lipsă de argumente scrii tot pe lângă subiect. Ai vreun argument obiectiv legat de aceată conferință?



Îți remintesc că tu ai început cu insinuările și tot tu începi cu smiorcăielile.

Conferinta ta nu imi poate schimba parerea mea, care e formata in baza celor spuse de Pr. Iustin Pârvu. Nu cred ca ma poti obliga sa cred ceea ce vrei tu.
Eu nu ma smiorcaiesc, iubitule! Iar pe tine te iubesc si te iert, asa cum ne cere Iisus Hristos sa iubim aproapele si sa-l iertam, dar nu sunt obligata sa accept ideile tale sau ale altuia.
Oricate argumente ti-as aduce, tu tot ai mai avea ceva de comentat; asa ca ma abtin sa mai spun ceva. Fii fericit alaturi de cei, cu aceleasi idei ca tine! Doamne ajuta!

Miha-anca 28.02.2014 17:04:07

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 552665)
In baza zicalei "mincinosul neprins este jucator cinstit".



Tare va mai repeziti sa invocati judecata lui Dumnezeu, taman "in post" si taman pentru strachinile in care calcati cu nonstalanta.

Sa nu vi se aplece cumva.

Desi miroase deja a trolareala profesionala ca e greu de imaginat un ortodox la un asemenea grad de nesimtire.

Presupun ca vorbesti despre tine.

AlinB 28.02.2014 17:13:27

Sigur, eu sunt ala ala cu "esti postac, esti clona" si pe urma "sa te judece Dumnezeu pentru minciuni" bla bla..trolisor.

Si cu semnaturi din alea simandicoase "Fiecare cuvant al nostru trebuie cugetat cu grija, caci la fiecare cuvant se pune in joc adevarul."

E buna, dar nu trebuia sa fii nitel mai subtila? Sau pentru ca ai fost data de gol, nu mai conteaza..asta e ultima resursa strategica?

Miha-anca 28.02.2014 17:42:48

Laudati tineri, pe Domnul, laudati numele Domnului!
Fie numele Domnului binecuvantat de acum si pana in veac!
Inalt este peste toate neamurile Domnul, peste ceruri este slava Lui.
Cine este ca Domnul Dumnezeul nostru, Cel ce locuieste intru cele inalte
Si spre cele smerite priveste, in cer si pe pamant?
Cel ce scoate din pulbere pe cel sarac si ridica din gunoi pe cel sarman
Ca sa-l aseze cu cei mari, cu cei mari ai poprului Sau.
Cel ce face sa locuiasca cea stearpa in casa, ca o mama ce se bucura de fii.

ovidiu b. 28.02.2014 18:22:30

Citat:

În prealabil postat de Miha-anca (Post 552667)
Conferinta ta nu imi poate schimba parerea mea, care e formata in baza celor spuse de Pr. Iustin Pârvu.

Doamnă, nu e conferința mea, ține de ASCOR.

Citat:

În prealabil postat de Miha-anca (Post 552667)
Nu cred ca ma poti obliga sa cred ceea ce vrei tu.

Nu asta a fost intenția (să te oblig). Doar ți-am prezentat un punct de vedere al unui preot profesor teolog care prezintă lucruri pe care sunt convins că nu le cunoști. Nici eu nu le-am știut până de curând.

Citat:

În prealabil postat de Miha-anca (Post 552667)
Eu nu ma smiorcaiesc, iubitule!

Păi mereu te plângi de ceva, iartă-mă că tot repet.

Citat:

În prealabil postat de Miha-anca (Post 552667)
Iar pe tine te iubesc si te iert, asa cum ne cere Iisus Hristos sa iubim aproapele si sa-l iertam, dar nu sunt obligata sa accept ideile tale sau ale altuia.

Dacă m-ai fi iubit cu adevărat, ai fi ascultat conferința și ai fi emis o părere, pro sau contra. Nimeni nu te obligă să fii de acord, ești liberă să crezi ce vrei. În concluzie, vorbele tale sunt goale.

Citat:

În prealabil postat de Miha-anca (Post 552667)
Oricate argumente ti-as aduce, tu tot ai mai avea ceva de comentat; asa ca ma abtin sa mai spun ceva.

Care sunt argumentele? Interpretările sectare? Nu e suficient să spui că cipul e 666, ci trebuie argumentat. Am văzut și eu filmări cu părinți care spun că cipul e 666, dar fără să argumenteze. Pe mine afirmațiile astea nu mă conving.

AlinB 28.02.2014 18:52:48

Uite ca totusi mai avea o stratagema ceva in buzunar.

Dar nu scuze, scuze nu, nici vorba.

antoniap 28.02.2014 18:54:43

DARPA – CIP IN CREIER pentru controlul mental al soldatului …


http://saccsiv.wordpress.com/2013/11...al-soldatului/

ovidiu b. 28.02.2014 19:51:27

Conferință ASCOR, pr. Mihoc - despre apocalipsă, antihrist, 666 (de la minutul 17:20): http://www.youtube.com/watch?v=6RdPuz6QEzU

Se explică foarte clar ce e cu numărul 666, numărul numelui de om. Părintele amintește de gematrie (trasformarea numelui în număr) care era foarte utilizată în antichitate, chiar și copiii o foloseau. În ebraică, greacă și latină literele țineau loc și de cifre. În ebraică alef este 1, bet este 2 sau în greacă alfa este 1, beta este 2, s.a.m.d. Găseai, de exemplu, pe perete scris codificat "o iubesc pe 548" (care ar putea fi Mihaela) sau "îl iubesc pe 666" (care ar putea fi Hitler) - am dat un exemplu abstract. Încă din antichitate evreii puteau cumpăra sau vinde doar dacă făceau parte dintr-o anumită "organizație".

Pentru cine vrea să asculte toată conferința, ordinea înregistrărilor este 3, 2, 1...adică:

1. http://www.youtube.com/watch?v=sc0c6Nz7mio

2. http://www.youtube.com/watch?v=6RdPuz6QEzU

3. http://www.youtube.com/watch?v=09r5qdN0_PM

ovidiu b. 28.02.2014 19:57:30

Pr. Rafail Noica - Cardul biometric de sănătate (Cluj, 30 mai 2013): http://www.youtube.com/watch?v=FS-_3JcP84Y

antiecumenism 28.02.2014 20:00:34

-deci treaba cu 666 in cipuri nici eu nu cred ca e asa,deci 666 poate insemna pacatele oamenilor,influenta vrajmasului in lume....satanism,magie,vrajitorie...
-dar ca se folosesc cipuri de catre guvernul SUA pe militari asta cred
-si ca vor ca in viitor toti oamenii sa aiba implantat un cip ca sa poata fi monitorizati si controlati -si asta cred
-deci clar orice om normal nu va accepta un cip in corpul lui

ovidiu b. 28.02.2014 20:16:04

Citat:

În prealabil postat de antiecumenism (Post 552681)
-si ca vor ca in viitor toti oamenii sa aiba implantat un cip ca sa poata fi monitorizati si controlati -si asta cred

Că evreii vor să conducă lumea, la fel cum vor și americanii, nu e ceva nou.

Citat:

În prealabil postat de antiecumenism (Post 552681)
-deci clar orice om normal nu va accepta un cip in corpul lui

Bineînțeles că un om normal nu acceptă. Ascultă confeința pr. Mihoc și vei afla lucruri noi (argumentate), total diferite de interpretările sectare ale apocalipsei gen saccsiv, apologeticum...

antiecumenism 28.02.2014 21:22:01

Citat:

În prealabil postat de ovidiu b. (Post 552684)
Bineînțeles că un om normal nu acceptă. Ascultă confeința pr. Mihoc și vei afla lucruri noi (argumentate), total diferite de interpretările sectare ale apocalipsei gen saccsiv, apologeticum...

-da am ascultat si avem multe de invatat de la pr Mihoc,se vede ca a studiat Biblia foarte bine.

Parascheva16 28.02.2014 21:27:47

Citat:

În prealabil postat de ovidiu b. (Post 552679)
Conferință ASCOR, pr. Mihoc - despre apocalipsă, antihrist, 666 (de la minutul 17:20): http://www.youtube.com/watch?v=6RdPuz6QEzU

Se explică foarte clar ce e cu numărul 666, numărul numelui de om. Părintele amintește de gematrie (trasformarea numelui în număr) care era foarte utilizată în antichitate, chiar și copiii o foloseau. În ebraică, greacă și latină literele țineau loc și de cifre. În ebraică alef este 1, bet este 2 sau în greacă alfa este 1, beta este 2, s.a.m.d. Găseai, de exemplu, pe perete scris codificat "o iubesc pe 548" (care ar putea fi Mihaela) sau "îl iubesc pe 666" (care ar putea fi Hitler) - am dat un exemplu abstract. Încă din antichitate evreii puteau cumpăra sau vinde doar dacă făceau parte dintr-o anumită "organizație".

Pentru cine vrea să asculte toată conferința, ordinea înregistrărilor este 3, 2, 1...adică:

1. http://www.youtube.com/watch?v=sc0c6Nz7mio

2. http://www.youtube.com/watch?v=6RdPuz6QEzU

3. http://www.youtube.com/watch?v=09r5qdN0_PM

O mica precizare. Din cate tin minte, nu era vorba de evrei, ci de crestinii din primele veacuri, atunci cand erau imparatii romani pagani la putere. Pe atunci se tineau targuri, sarbatori etc. si fiecare mestesugar si negustor avea un semn cu zeii lui. Cine nu avea semn cu zeii lor pagani, nu puteau, vinde, cumpara, participa la sarbatori. Asa cum nici mami si tati nu puteau lua paine fara cartela.

Balaurul cu 7 capete si 10 coarne inseamna 7 imparati si 10 regi vasali. Desfranata cea mare care sta pe coline, este Roma.

Parintele a spus ca daca luam literar tot ce scrie in Apocalipsa, iese ceva monstruos si ca trebuie sa tinem seama de genul literar, de istoria crestinismului, de Vechiul Testament.

E f.interesanta conferinta. Cred ca ar trebui cercetata talcuirea Apocalipsei si sa nu mai talcuim de capul nostru, asa cum nu talcuim celelalte carti din Biblie de capul nostru.

Cat de ortodox este sa il folosesti pe Dumnezeu ca si bata? Expresiile de genul "Dumnezeu sa te judece, nu eu", "Dumnezeu sa te pedepseasca, eu sunt cuminte" nu au nici o noima. Ce, Dumnezeu este paravanul nostru? Tine El seama de toate prostiile noastre? Si de ce suntem asa fericiti ca ii judeca si/sau pedepseste Dumnezeu pe altii? Spuneti ce ganditi cu adevarat, nu Il mai folostiti pe Dumnezeu ca bodyguard-ul vostru.

Miha-anca 28.02.2014 21:49:18

Tatuaj cu cip: dela min. 3.30- 5.46.
Vorbeste si de o pastila cu cip.
http://www.youtube.com/watch?v=S3FMEf2I4zk

Miha-anca 28.02.2014 22:04:55

Citat:

În prealabil postat de Parascheva16 (Post 552693)
O mica precizare. Din cate tin minte, nu era vorba de evrei, ci de crestinii din primele veacuri, atunci cand erau imparatii romani pagani la putere. Pe atunci se tineau targuri, sarbatori etc. si fiecare mestesugar si negustor avea un semn cu zeii lui. Cine nu avea semn cu zeii lor pagani, nu puteau, vinde, cumpara, participa la sarbatori. Asa cum nici mami si tati nu puteau lua paine fara cartela.

Balaurul cu 7 capete si 10 coarne inseamna 7 imparati si 10 regi vasali. Desfranata cea mare care sta pe coline, este Roma.

Parintele a spus ca daca luam literar tot ce scrie in Apocalipsa, iese ceva monstruos si ca trebuie sa tinem seama de genul literar, de istoria crestinismului, de Vechiul Testament.

E f.interesanta conferinta. Cred ca ar trebui cercetata talcuirea Apocalipsei si sa nu mai talcuim de capul nostru, asa cum nu talcuim celelalte carti din Biblie de capul nostru.

Cat de ortodox este sa il folosesti pe Dumnezeu ca si bata? Expresiile de genul "Dumnezeu sa te judece, nu eu", "Dumnezeu sa te pedepseasca, eu sunt cuminte" nu au nici o noima. Ce, Dumnezeu este paravanul nostru? Tine El seama de toate prostiile noastre? Si de ce suntem asa fericiti ca ii judeca si/sau pedepseste Dumnezeu pe altii? Spuneti ce ganditi cu adevarat, nu Il mai folostiti pe Dumnezeu ca bodyguard-ul vostru.

Exista mai multe interpretari ale Apocalipsei. Una dintre ele este a Pr. Mina Dobzeu: Apocalipsa - planul de salvare a lumii in 7 etape; Ed. Agaton. Mai este o interpretare a Sf. Ioan Maximovici.

Dar "Dumnezeu sa te judece" nu este din Apocalipsa. Citatul intreg este acesta: "Căci cuvântul lui Dumnezeu e viu și lucrător și mai ascuțit decât orice sabie cu două tăișuri, și pătrunde până la despărțitura sufletului și duhului, dintre încheieturi și măduvă, și destoinic este să judece simțirile și cugetările inimii". (Evrei, 4,12)
Dar sa stii, ca practic certat este duhul, care il face pe om sa faca rau; deci nu omul e certat.

Iar in ceea ce-L priveste pe Dumnezeu, chiar este pazitorul meu in orice situatie. Cui i-ar trece prin cap sa Il foloseasca pe Dumnezeu drept bâta?!? Sau sa Il perceapa drept bâta?!? Inseamna ca nu stie nimic despre Dumnezeu.

Pelerin spre Rasarit 28.02.2014 22:24:20

Citat:

În prealabil postat de Parascheva16 (Post 552693)
Parintele a spus ca daca luam literar tot ce scrie in Apocalipsa, iese ceva monstruos si ca trebuie sa tinem seama de genul literar, de istoria crestinismului, de Vechiul Testament.

Parintele a subliniat foarte bine o realitate:scrierea intitulata ,,Apocalipsa"s-a nascut in cadrul unei comunitati crestine prinsa intre asteptarea Parusiei si presiunea in crestere exercitata de lumea pagana,cu certe inclinatii spre un viitor martiriu.Desi pare,pentru multi,o carte infioratoare ea este o carte a sperantei pt ca afirma un maret si simplu adevar:Binele va invinge,intr-o zi,definitiv.Este visul din totdeauna al omenirii,inca din zorii pierduti ai civilizatiei umane.Daca ii anulezi contextul sau daca o interpretezi literar dintr-o perspectiva reductionista,daca incerci sa le impui acelor crestini-dependenti intr-o anumita masura,ca orice fiinta umana,de contextul istoric,in cazul lor inca iudeo-crestin-o intelegere a ta,moderna,atunci cartea devine o monstruozitate intradevar.Isi pierde orice semnificatie si devine un fel de hibrid care calatoreste stingher si bizar prin istorie, si care genereaza toate aberatiile si obsesiile umane nascute din temeri pseudo-apocaliptice.Daca in schimb il lasi dreptul de a fi inteleasa in contextul ei,cu acele mesaje mai presus de timp,atunci incepi sa-i regasesti pe acei crestini minunati,gata sa infrunte chipul lumii ce va trece si descoperi ca desi te pot desparti de ei anumite elemente specifice unui moment istoric te leaga indisolubil aceiasi certitudine mantuitoare:Binele va triumfa.

Daca in schimb devii obsedat de interpretari literare,rupte din contextul unui limbaj apocaliptic, specific scrierilor de acest tip,atunci cazi prada unui intuneric al obsesiei,al inlantuirii in tenebrele fricii lucru care,extrem de ciudat,adeptii acestui gen de interpretare par sa-l uite:nicaieri in scrierile acelor crestini nu se regasesc obsesiile moderne ci dimpotriva,privirea este indreptata spre cer,spre Parusie,cu bucurie,incredere si credinta.Niciodata cu frica sau obsesie


Ora este GMT +3. Ora este acum 10:45:11.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.