Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Campania "Stop indoctrinarii religioase in scoli!" (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=12179)

horatiu.miron 11.02.2011 12:00:33

Campania "Stop indoctrinarii religioase in scoli!"
 
Mai multe detalii aici. Mi se pare o idee excelenta si o initiativa binevenita din partea acestei asociatii relativ tinere.

o nestiutoare_ 11.02.2011 12:03:14

Trist...
Unii elevi aud de Dumnezeu doar la scoala si si acolo o ora pe saptamana:(...

colaps3 11.02.2011 12:06:20

Slugoii diavolului de la ASUR turbeaza deoarece copii invata la scoala despre pacat, draci, iad, osanda vesnica …

--> http://saccsiv.wordpress.com/2011/02...danda-vesnica/

Părere personală: Niște scârbe... Nu merită să ne batem capul cu ei, e ca și când am vorbi cu o ușă. Ba mai mare șansă ai să-i poruncești ușii să se deschidă singură decât să vorbești cu asemenea „oameni”.

windorin 11.02.2011 12:18:24

Sunt realitati triste.
Invalmaseala de chestii spirituale care creste pe zi ce trece... va umple lumea de labili, depresivi si sinucigasi.

Sa ne straduim, pe cat putem, sa ne zidim familii crestine, sanatoase sufleteste si cu o buna vedere a lucrurilor.

Lumea nu va fi niciodata "crestina"... ba in zilele noastre ea nu mai ramane nici macar "desteapta".
Daca ateismul de odinioara avea macar ceva cultura, cel de astazi este tamp si plin de bascalie.

Fiecare este dator cu o moarte.
Noi sa avem grija de a noastra. Sa murim crestini.

o nestiutoare_ 11.02.2011 12:21:19

Citat:

În prealabil postat de windorin (Post 336037)
Sunt realitati triste.
Invalmaseala de chestii spirituale care creste pe zi ce trece... va umple lumea de labili, depresivi si sinucigasi.

Fiecare este dator cu o moarte.
Noi sa avem grija de a noastra. Sa murim crestini.

Da...multa lume ajunge dezechilibrata fiindca e lipsita de credinta, de stabilitatea, siguranta si linistea pe care ti-o ofera Dumnezeu.

Bine,bine,...toti murim.Dar cu ei ce facem?
Ca dupa moarte e si osanda nu numai odihna:(...

windorin 11.02.2011 12:25:28

Citat:

În prealabil postat de o nestiutoare_ (Post 336040)
Bine, bine... toti murim. Dar cu ei ce facem?
Ca dupa moarte e si osanda nu numai odihna :(

"Mare îmi este întristarea și necurmată durerea inimii.
Căci aș fi dorit să fiu eu însumi anatema de la Hristos pentru frații mei, cei de un neam cu mine, după trup" (Romani 9, 2-3).

Cine a ajuns la masura Sfantului Pavel, sa faca ce a facut el.

Cat despre ceilalti, printre care ma numar si eu... sa ne vedem de patimile noastre, straduindu'ne pe cat putem sa imputinam raul din lume prin nelucrarea lui in noi. Daca cineva are inima buna, vazandu'ne faptele cele intru Hristos, va dori pacea Lui si va crede in Dumnezeu. Cine nu are insa vointa si nici inima sincera, unuia ca acela de i'am predica si zilnic, tot degeaba... ba inca am deznadajdui si noi. Sfintii, vazandu'si de ei, intru nevointe si rugaciuni, spre despatimire, au inviat multe inimi.

zaharia_2009 11.02.2011 12:25:33

nenorocita initiativa !
 
Pt. a cataloga cunoasterea si trairea in Hristos ca ,,indoctrinare" un om , cu carte sau fara carte(ma refer la parinti) ar trebui sa cunoasca f. bine ce este stinta si ce este credinta . Cite feluri de stinta si de credinta exista . Cind s-a incercat (si si reusit) ruperea credintei de stat si mai apoi de invatamint . de ce s-a dorit aceasta , care au fost urmarile si in ce hal/stadiu ne aflam astazi .
Si in ultimul rind orice om care are cel putin liceul absolvit ar trebui sa stie sau sa isi doreasca sa caute stiinta numita ,,TERMODINAMICA" si sa vada acolo cum in mod clar si si stintific D.zeu se lasa vazut , ca existenta,in legile ei .

Dar a cere ca in scoala sa nu se faca disciplina religie nu tradeaza decit ignoranta , prostie generala si multa lipsa de carte si de mult citit sub forma lecturilor particulare . Arata ca nici unul din lucrurile enumerate de mine mai sus nu este deloc cunoscut . O stare demna de tot plinsul !

cristinadaciana 11.02.2011 12:31:44

Citat:

În prealabil postat de o nestiutoare_ (Post 336032)
Trist...
Unii elevi aud de Dumnezeu doar la scoala si si acolo o ora pe saptamana:(...

Las' ca or sa auda in clasa a XII- a la filosofie.

cristinadaciana 11.02.2011 12:34:01

Citat:

În prealabil postat de colaps3 (Post 336034)
Slugoii diavolului de la ASUR turbeaza deoarece copii invata la scoala despre pacat, draci, iad, osanda vesnica …

--> http://saccsiv.wordpress.com/2011/02...danda-vesnica/

Părere personală: Niște scârbe... Nu merită să ne batem capul cu ei, e ca și când am vorbi cu o ușă. Ba mai mare șansă ai să-i poruncești ușii să se deschidă singură decât să vorbești cu asemenea „oameni”.

... si credeam ca Vadim Tudor cel mai si cel mai...m-am inselat

costel 11.02.2011 12:35:21

Nu ma mai mira nimic atat timp cat revendicarea drepturilor umane a ajuns deja la dreptul omului de a-si lua viata.


Ora este GMT +3. Ora este acum 20:24:55.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.