Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   am o MARE problema!! (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=3946)

ioanhodean 15.06.2008 14:33:30

pff...
deci astazi la liturghie trebuia sa pun 2 prescuri pe proscomidier pe la finalul utreniei parca si o pun pe prima, o pun pe a 2 si din greseala ating cu mana umpic Sf.Disc; logic, am inghetat de frica si mi venea sa plang si ma durea inima foarte tare!!!am atins fara sa vreau!
parintele mio zis sa ma spovedesc din cauza incidentului.
oare:
cat de grav este asta?
cat de mult ma afund in iad pt asta?
ce sa fac?
si altele legate de asta
va rog frumos.

Noesis 15.06.2008 15:32:52

Pai daca te spovedesti gata, se duce pacatul si nu te mai afunzi in iad din caua asta. :D

ioanhodean 15.06.2008 16:10:28

mirene, era cam asa. cateva pers. o adus pomelnic cu prescura cam tarziu si pr cand se intorcea , merea la proscomidiar si scotea direct acolo. asa k alex mi leo dat, eu le am pus si cand am ridicat am atins putin ; fara sa rastorn nimica:D.si ink ceva..nu mai stiu sigur..sf utreniei sau inceputul liturghei dar stiu sigur k era inainte de vohodul mic.:D

veilur 15.06.2008 21:19:01

Citat:

În prealabil postat de ioanhodean
mirene, era cam asa. cateva pers. o adus pomelnic cu prescura cam tarziu si pr cand se intorcea , merea la proscomidiar si scotea direct acolo. asa k alex mi leo dat, eu le am pus si cand am ridicat am atins putin ; fara sa rastorn nimica:D.si ink ceva..nu mai stiu sigur..sf utreniei sau inceputul liturghei dar stiu sigur k era inainte de vohodul mic.:D

te stresezi prea mult. spovedeste si gata. Frate, nu te supara, dar aici exagerezi. Si chiar daca il rasturnai, o faceai din greseala, nu cu intentie. Sa-ti faci griji cand faci asta intentionat, nu cand faci din greseala.

cristiboss56 15.06.2008 21:35:16

Citat:

În prealabil postat de veilur
Citat:

În prealabil postat de ioanhodean
mirene, era cam asa. cateva pers. o adus pomelnic cu prescura cam tarziu si pr cand se intorcea , merea la proscomidiar si scotea direct acolo. asa k alex mi leo dat, eu le am pus si cand am ridicat am atins putin ; fara sa rastorn nimica:D.si ink ceva..nu mai stiu sigur..sf utreniei sau inceputul liturghei dar stiu sigur k era inainte de vohodul mic.:D

te stresezi prea mult. spovedeste si gata. Frate, nu te supara, dar aici exagerezi. Si chiar daca il rasturnai, o faceai din greseala, nu cu intentie. Sa-ti faci griji cand faci asta intentionat, nu cand faci din greseala.

Iarta-ma Stefane, dar e de admirat fratele nostru Ioan ! Mai bine sa "exageram"astfel, decat sa fim nepasatori sau impietriti la orice.

iosif 15.06.2008 21:54:12

Frate...in multe biserici exista obiceiul ca preotul sa atinga cu Sfintele Daruri pe credinciosi la vohodul mare.

Daca parintele a spus sa te spovedesti, spovedeste-te si nu iti face probleme! Dumnezeu nu e chiar asa cum Il credem noi nestiutorii! Si nu dezvolta o psihoza din asta!

Bucurie!

ioanhodean 15.06.2008 22:13:18

faza buna e ca mam calmat dar pe moment ....:thumbsup:

cristiboss56 15.06.2008 22:27:28

Citat:

În prealabil postat de ioanhodean
faza buna e ca mam calmat dar pe moment ....:thumbsup:

Asta este foarte bine, frate draga. Sfatul fratelui Iosif este bine de urmat. Apoi nu e bine a ne sminti si a ne tulbura chiar din orice. Oricum paza buna este cu folos !

cristiboss56 15.06.2008 22:28:38

Citat:

În prealabil postat de ioanhodean
faza buna e ca mam calmat dar pe moment ....:thumbsup:

Asta este foarte bine, frate draga. Sfatul fratelui Iosif este bine de urmat. Apoi nu e bine a ne sminti si a ne tulbura chiar din orice. Oricum paza buna este cu folos !

Darius 17.06.2008 13:04:54

Draga Ioan Hodean,
ai probleme cu tastatura. E bine sa o schimbi cu alta care nu suporta greselile de ortografie si prescurtarile. Nu de alta, dar nu imprima respect fata de cei din jur.
Nu vreau sa jignesc pe nimeni, dar e bine sa va disciplinati. Stiu ca tineretea isi spune cuvantul. Dar mereu corectarea si paza asupra a tot ce faceti este calea in care ajungeti sa va cunoasteti si apoi sa stiti cum sa ii cunoasteti pe ceilalti si sa ii iubiti.
Daca erai mai moderat si mai privitor la tine nu ti se intampla asta. Poate a fost o mica tragere de urechi sa nu mai fi atat de imprastiat, ci sa te aduni putin in jurul tau.
Imi cer iertare daca te-am suparat, dar foloseste-te de cele de mai sus.
Doamne ajuta.


Ora este GMT +3. Ora este acum 23:41:50.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.