Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Otrava pe care o mancam (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=10688)

ovidiu b. 04.02.2012 15:43:07

Citat:

În prealabil postat de Raoul (Post 427020)
Si crezi ca o sa cultiv in apartament cele spuse de tine? Nu e asa simplu precum pare,chiar si la tara a devenit din ce in ce mai anevoioasa agricultura.

Nu dragule, iti recomand sa cresti niste animale. Daca tu le consideri mai benefice.
Fulgi de drojdie inactiva,spirulina se gasesc la magazinele naturiste. De asemenea lapte de soia cu B12.

Raoul 04.02.2012 15:50:12

Animale in casa? Mi-ajunge o pisica,insa nu ma prea aleg cu nimic de pe urma ei,dimpotriva.

PS eu nu zic ca tu nu ai dreptate in felul tau,dar un om ia minim 3 mese pe zi,da? Fa-mi te rog un program de alimentatie corespunzatoare,detaliat,impreuna cu costurile aferente. Cat ar ajunge pe o luna de zile cheltuielile pentru o alimentatie asa cum tu recomanzi?

Am vreo 9 ani de sport la activ si am reusit sa pun si 11 kg in 3 luni,cu o alimentatie gandita de mine. Cu ierburile alea si cu lapte (care e nul practic,trebuie sa beau 2 litri sa compenseze proteinele dintr-un ou) nu vad cum as putea avea rezultatele astea. Plus ca in viata unui sportiv suplimentele alimentare sunt indispensabile.

ovidiu b. 04.02.2012 16:15:56

Citat:

În prealabil postat de Raoul (Post 427032)
Animale in casa? Mi-ajunge o pisica,insa nu ma prea aleg cu nimic de pe urma ei,dimpotriva.

PS eu nu zic ca tu nu ai dreptate in felul tau,dar un om ia minim 3 mese pe zi,da? Fa-mi te rog un program de alimentatie corespunzatoare,detaliat,impreuna cu costurile aferente. Cat ar ajunge pe o luna de zile cheltuielile pentru o alimentatie asa cum tu recomanzi?

Am vreo 9 ani de sport la activ si am reusit sa pun si 11 kg in 3 luni,cu o alimentatie gandita de mine. Cu ierburile alea si cu lapte (care e nul practic,trebuie sa beau 2 litri sa compenseze proteinele dintr-un ou) nu vad cum as putea avea rezultatele astea. Plus ca in viata unui sportiv suplimentele alimentare sunt indispensabile.

Daca esti mai mult pentru trup, nu am ce sa-ti fac. Nu traim pnetru a manca ci mancam pentru a trai, iar mancarea sa ne fie medicament. Eu nu zic sa nu faci sport, dar ia-o mai usor. Ca nu faci concurs cu nimeni. Acum daca faci sport de performanta este cu totul altceva si nu sunt masura sa-ti dau niste recomandari. Eu tot ce iti pot spune ca proteina din vegetale este mult mai benefica decat cea din carne. Si cand sustin aceasta afirmatie ti-o spun din propia experienta. Surse de proteinele vegetale complete: soia, orz, ovaz, quinoa, amarant, kamut, teff, spirulina (contin proteine complete datorita faptului ca ele contin toti aminoacizii esentali). Alte surse de proteine, considerate inlocuitori ai carnii datorita aportului de proteine vegetale de o calitate deosebita sunt: nautul, lintea, bobul sau hrisca.

ovidiu b. 04.02.2012 16:17:39

Te invit aici la discutie: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...d=1#post427037

razvan_andrei 08.02.2012 03:39:41

Citat:

În prealabil postat de ovidiu b. (Post 427002)
Daca ai manca carne cruda, ai beneficia si de B12, insa gatita te asigur ca nu mai mananci B12. Oare cum o fi ficatul crud? Prin proceare termica proteinele si vitaminele din carne se distrug. La fel se intampla si cu legumele. De aceea este recomandat ca proportia mancarii crude pe care o consumam sa fie mai mare decat cea gatita (60% - cruda, 40% - gatita). Teoria ta nu sta in picioare dintr-un singur motiv: sunt mii si sute de persoane care nu consuma carne fara sa avea carente de B12. Oare ce s-ar intampla cu atatia si atatia asceti care consuma putina paine uscata, seminte si apa? Ce carenta de vitamine ar trebui sa aiba? Insa vitaminele duhovnicesti in cazul de fata le suplinesc pe cele pamantesti.

Sa revenim totusi la un raspuns stiintific....
B 12 este o vitamina ce se gaseste in intestinul animalelor si al omului, deoarece este "produsa" de bacteriile de acolo. Orice produs de fermentatie contine B12. Numarul de cazuri de carente in B12, se intalnesc in egala masura in randul celor vegetarieni cat si in randul celor carnivori, pentru ca ea nu tine de cantitatea de carne pe care o ingeri ci tine de functionarea optima a sistemului tau digestiv. Deci daca nu iti functioneaza sistemul digestiv, ai carenta de B12.

Surse naturale de B12: dojdie de bere, spirulina, patrunjel, lucerna. Suplimentele alimentare (vitamine, minerale) de asemenea contin B12.


Concluzie: surse naturale de vitamine B12 sunt slava Domnului. Numai ca trebuie sa ne punem putin la contributie si mintea pe care Dumnezeu ne-a dat-o. Nu degeaba ne-a dat o asemenea varietatea de plante, legume si fructe.

Viatminele hidrosolubile (cum este si vit B12) nu se distrug in totalitate prin gatire. Ele nu sunt efectiv proteine, ci substante cu structuri chimice nu f complicate ce servesc drept cofactori pt apoenzime, formand astfel enzime. Se poate distruge apoenzima intrucat aceasta este o proteina, insa cofactorul (vit B12) nu sufera in totalitate degradare. In al doilea rand este suficient sa ingerez o cantitate nu f mare de vit B12 si sa imi ajunga ani de zile, fara sa mai mananc in aceasta perioada produse ce contin aceasta vitamina. explicatia consta in faptul ca se acumuleaza in depozite in ficat, organismul luand necesarul de acolo (iar necesarul nu este deloc mare).

Laura19 13.02.2012 23:44:31

Citat:

În prealabil postat de Raoul (Post 427020)
Si energizantele contin B12. Chiar pe toate am vazut ca scrie ca au vitamina asta: RedBull, Burn, Hell, Rienergy, Monster, Crazy Wolf, XL etc.

Nu tot ce zboara se mananca. Nu sunt sanatoase deloc aceste energizante. Bauturile gazoase in general. Mai bine ai manca niste spanac daca vrei energie. Serios, incearca sa renunti la energizante caci, nu sunt bune. Mare diferenta intre energizante si sucurile acidulate nu e.
Citat:

Si crezi ca o sa cultiv in apartament cele spuse de tine? Nu e asa simplu precum pare,chiar si la tara a devenit din ce in ce mai anevoioasa agricultura.
De ce nu? Plantam legumele in ghiveci. Am vazut persoane care aveau in ghiveci diferite plante vegetale. Deci, e posibil, numa sa vrei.:10:

Ce sport faci/faceai?

AlinB 13.02.2012 23:52:22

Hipervitaminoza, in special de vitamine liposolubile are efecte asemanatoare cu hipovitaminoza.

Cei care tin regimuri raw vegan isi cultiva la ghiveci iarba proaspata (se beaa sucul), grau incoltit, etc.

Mancarea sanatoasa e drept ca poate deveni o obosesie nesanatoasa dar si ignoranta fata de acest aspect, se plateste.

Yasmina 14.02.2012 00:05:58

cred ca este vb despre ghivecele cu ierburi aromatice,care au inceput sa fie foarte raspandite prin multe apartamente si case:ghivece cu patrunjel,marar,cimbru,busuioc ba chiar si ardei iuti...

Raoul 14.02.2012 05:20:29

Citat:

În prealabil postat de Laura19 (Post 429433)
Serios, incearca sa renunti la energizante caci, nu sunt bune.

Hmm... am cam renuntat la ele.

Citat:

În prealabil postat de Laura19 (Post 429433)
Ce sport faci/faceai?

Karate,kickbox,sala...


Ora este GMT +3. Ora este acum 12:34:45.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.