Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Biserica Romano-Catolica (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5029)
-   -   Dilema (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=11965)

Adriana-Simona 23.01.2011 16:29:56

Dilema
 
Nu de putine ori am auzit catolici(inclusiv studenti la teologie) spunand ca la ei nu se citesc/recoamnda decat carti scrise dupa schisma din 1054.
De ce nu se folosesc cartile Sfintilor Parinti din primele secole(2-3-4-5-6)? De ce nu se utilizeaza invatatura lor, din moment ce fac parte dintre sfinti? De ce nu se urmeaza modelul lor?

Raoul 23.01.2011 16:48:21

Hmm... chiar este adevarat?? Daca da atunci interesanta intrebare :1:

Noesisaa 23.01.2011 16:59:50

Citat:

În prealabil postat de Adriana-Simona (Post 327201)
Nu de putine ori am auzit catolici(inclusiv studenti la teologie) spunand ca la ei nu se citesc/recoamnda decat carti scrise dupa schisma din 1054.
De ce nu se folosesc cartile Sfintilor Parinti din primele secole(2-3-4-5-6)? De ce nu se utilizeaza invatatura lor, din moment ce fac parte dintre sfinti? De ce nu se urmeaza modelul lor?

Sunt sigura ca citesc Augustinus cel putin.

Apoi Papa Benedict XVI are o serie intreaga de discursuri - cateheza despre parintii Bisericii din primul mileniu, chiar recent mi-am comandat o carte de el despre Sfintii Parinti. Interesant este ca, atunci cand catolicii vorbesc despre Sf Parinti vorbesc nu numai despre cei rasariteni, cum fac ortodocsii in general, ci si de cei occidentali: si Ioan Hrisostomul, si Clement al Romei, si Augustinus si Chiril al Alexandriei si Ignatius al Antiohiei si Irineu al Lyonului, etc. Deci nu i-or fi citit teologii catolici romani, dar insusi papa cu siguranta i-a citit pe Sf. Parinti de dinainte de 1054. :D

Mihnea Dragomir 23.01.2011 18:55:13

Citat:

În prealabil postat de Adriana-Simona (Post 327201)
Nu de putine ori am auzit catolici(inclusiv studenti la teologie) spunand ca la ei nu se citesc/recoamnda decat carti scrise dupa schisma din 1054.

Altă minciună. Întrebați-i pe acei "studenți la teologie" care este obiectul de studiu al materiei "Patristică și patrologie".

Asta e din categoria "am auzit de la un profesor de greacă veche că Isus scris cu un singur "i" înseamnă măgar". Mai aveți multe ?

Raoul 23.01.2011 19:13:05

Dragomir,voi cititi Sf. Ioan Gura de Aur? Astazi v-ati amintit de Sf. Mucenic Clement al Anciriei etc.?

codana 23.01.2011 19:16:05

salut,mihnea dragomir
 
Citat:

În prealabil postat de Mihnea Dragomir (Post 327229)
Altă minciună. Întrebați-i pe acei "studenți la teologie" care este obiectul de studiu al materiei "Patristică și patrologie".

Asta e din categoria "am auzit de la un profesor de greacă veche că Isus scris cu un singur "i" înseamnă măgar". Mai aveți multe ?

da,posibil,dar isus in romana,poate fi tradus?in romana este nume, deci intraductibil.ca daca-i vorba de pai or barna, gasim si noduri in papura.

Mihnea Dragomir 23.01.2011 19:19:29

Citat:

În prealabil postat de Raoul (Post 327239)
Dragomir,voi cititi Sf. Ioan Gura de Aur? Astazi v-ati amintit de Sf. Mucenic Clement al Anciriei etc.?

http://www.catholica.ro/calendar-greco-catolic-2011/

Altceva ?

glykys 23.01.2011 19:25:01

Citat:

În prealabil postat de Raoul (Post 327239)
Dragomir,voi cititi Sf. Ioan Gura de Aur? Astazi v-ati amintit de Sf. Mucenic Clement al Anciriei etc.?

La biserica la care ma duc eu, cel putin, a fost pomenit Sf. Paulin de Nolla.

camy_d 23.01.2011 20:04:48

Citat:

În prealabil postat de Adriana-Simona (Post 327201)
Nu de putine ori am auzit catolici(inclusiv studenti la teologie) spunand ca la ei nu se citesc/recoamnda decat carti scrise dupa schisma din 1054.
De ce nu se folosesc cartile Sfintilor Parinti din primele secole(2-3-4-5-6)? De ce nu se utilizeaza invatatura lor, din moment ce fac parte dintre sfinti? De ce nu se urmeaza modelul lor?

Pentru că-s prea ortodoxe cărțile dinainte de schismă :21:

ap2010 23.01.2011 20:19:46

Citat:

În prealabil postat de Adriana-Simona (Post 327201)
Nu de putine ori am auzit catolici(inclusiv studenti la teologie) spunand ca la ei nu se citesc/recoamnda decat carti scrise dupa schisma din 1054.
De ce nu se folosesc cartile Sfintilor Parinti din primele secole(2-3-4-5-6)? De ce nu se utilizeaza invatatura lor, din moment ce fac parte dintre sfinti? De ce nu se urmeaza modelul lor?

Intreaba pe un site catolic,nu ortodox.


Ora este GMT +3. Ora este acum 19:19:09.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.