Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Botezul (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5017)
-   -   Trebuie toate traditiile (nasi mai saraci)? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=12157)

sophia 17.03.2011 20:35:01

Citat:

În prealabil postat de glykys (Post 348342)
Sophia, ai nasit fetita? Ce nume i-ai dat?

Glykys, multumesc pentru intrebare.

Este baietel si abia s-a nascut. Botezul va fi mai peste doua luni.
Da, voi aveti dreptate, dar eu sunt inca ingrijorata. Ma lupta cu probleme si cand mai vad si ce mult costa lucrusoarele pentru copii...
Parintele ma incurajeaza ca vom gasi solutii.
Om vedea, daca Dumnezeu vrea, se va face. Incerc sa adun treptat.
Ah ...numele de sfant: Gabriel. Si celalalt este frumos. Parintii i-au dat numele. Eu doar il crestinez.:6:

Melissa 17.03.2011 20:59:25

Citat:

În prealabil postat de Rodica50 (Post 336591)
"Și apoi, naș nu ești neapărat prin nășirea la botez a copilului, ci prin creșterea duhovnicească ulterioară a celui nășit. Ehei, și asta e la fel de frumos ca datoria de părinte."

Imi ingadui sa spun ca nasul de botez devine parintele spiritual al copilului.

Din pacate, foarte rar se intampla acest lucru.Nasul se rezuma in general la tricilete,biciclete,masinute,papusele,cercelusi,
brataruci,hainute,eventual euro si altele de genul acesta...In ziua de azi, "spiritualitatea" nasului o da contul din banca..

glykys 17.03.2011 21:05:25

Citat:

În prealabil postat de sophia (Post 348590)
Glykys, multumesc pentru intrebare.

Este baietel si abia s-a nascut. Botezul va fi mai peste doua luni.
Da, voi aveti dreptate, dar eu sunt inca ingrijorata. Ma lupta cu probleme si cand mai vad si ce mult costa lucrusoarele pentru copii...
Parintele ma incurajeaza ca vom gasi solutii.
Om vedea, daca Dumnezeu vrea, se va face. Incerc sa adun treptat.
Ah ...numele de sfant: Gabriel. Si celalalt este frumos. Parintii i-au dat numele. Eu doar il crestinez.:6:

Ma bucur :6:. E foarte important ce faci tu. Sa iti traiasca finutul si sa te bucuri de el. Sa il inveti cele crestinesti, sa il duci de manuta la biserica... :3:

cocorel 18.03.2011 07:49:27

nasa e baza
 
Citat:

În prealabil postat de sophia (Post 334954)
Preotul imi spune ce trebuie pentru biserica, in rest nu cred ca stie.
Si a zis ca suntem amandoi nasi. Dar se pare ca numai nasa are de facut ceva in biserica.

Eu la cate botezuri am fost sa stii ca doar nasa era activa in biserica: ea tine copilul,il schimba il da mamei dupa ce il boteaza,zice Crezul.Parca nasul tine lumanarea da nu stiu chiar sigur.

calator prin ploaie 21.03.2011 23:42:33

Citat:

În prealabil postat de cocorel (Post 348657)
Eu la cate botezuri am fost sa stii ca doar nasa era activa in biserica: ea tine copilul,il schimba il da mamei dupa ce il boteaza,zice Crezul.Parca nasul tine lumanarea da nu stiu chiar sigur.

Vezi tu cocorelule...tot femeile sunt "baza"...voi mai mult asa..."decor"....Acum am vrut sa te necajesc...hihihi..

cocorel 22.03.2011 08:15:37

mai calatoare
 
Citat:

În prealabil postat de calator prin ploaie (Post 349415)
Vezi tu cocorelule...tot femeile sunt "baza"...voi mai mult asa..."decor"....Acum am vrut sa te necajesc...hihihi..

Ba sa stii ca eu recunosc cand ceva e drept de exemplu asta cu nasa care-i baza.Si in general desi e greu cu femeile stiu ca e si imposibil fara ele.

lore86 18.04.2011 16:52:50

Citat:

În prealabil postat de cocorel (Post 348657)
Eu la cate botezuri am fost sa stii ca doar nasa era activa in biserica: ea tine copilul,il schimba il da mamei dupa ce il boteaza,zice Crezul.Parca nasul tine lumanarea da nu stiu chiar sigur.

asta e o traditie locala.La noi, daca e fetita boteaza nasa, iar daca e baiat nasul.Vorba vine boteaza, caci preotul e cel care boteaza. Nasul e numai un martor si apoi devine un parinte si indrumator spiritual.Si intradevar, participarea ambilor nasi e o impreuna slujire.Amandoi sunt responsabili ptr cresterea duhovniceasca a finului lor.la noi ambii nasi au rostit crezul.

la copilasii nostri s-a folosit o bucatica de panglica cu care s-a sters Sfantul si marele mir de pe trupusorul copilului, ptr a nu se sterge de hainute.Preotul l-a sters inainte cu un burete si apoi nasii cu acea panglica.apoi l-au imbracat in haine noi.(hainutele de la a la z, adica :body, ciorapei, bluzita de corp apoi costumasul, caciulita de camera apoi caciulita de exterior.De asemenea nasii au adus si prosopul in care l-au scos dupa afundare si paturica in care era invelit micutul.)Si bineinteles lumanarea , impodobita cu flori naturale.

costel 18.04.2011 17:13:24

Citat:

În prealabil postat de sophia (Post 334940)
Ce au de platit nasii, ce trebuie sa cumparam pentru copil? Cadouri si la parinti? Trebuie toate traditiile alea cu toate prostiile (monezi si alte obiecte) in baita si mai nu stiu ce?

De regula nasul plateste taxa pentru botez, cumpara lumanarea de botez si lucrurile cu care va fi imbracat copilul dupa botez.

Nu e nevoie de niciun cadou pentru parinti si nici de baita.

Daca parintii lui cauta un nas care sa dea cat mai mult la botez si care sa-i ajute financiar, sa caute.

Datoria ta nu este de a-i implini financiar, ci de a-l creste pe copil in asa fel incat sa fie placut Domnului. Daca mai tarziu nu poti sta mai mult cu acest copil, sa te rogi cat mai mult pentru el.

Yasmina 23.10.2014 08:18:03

Si eu ma pregatesc de botez,dar la anul ,exact dupa Paste!
Nu cred ca este vreo problema daca copilul va avea atunci 7 luni...

Eu am fost rasfatata de nasii mei poate mai mult decat proprii parinti asa ca voi face la fel cu finul meu,pregatindu-ma sa cheltuiesc cat ma tine.Deja i-am cumparat icoane,cadouri exact ca la o rudenie apropiata :)
Mama lui a tinut neaparat sa-i puna un nume iar eu am tinut neaparat sa poarte numele Arhanghelului Mihail(mde,fiecare ca obsesiile lui :10: ).

Noi sa fim sanatosi si sa ne ajute Domnul sa ducem la bun sfarsit toate cate ne-am propus!

fallen 23.10.2014 10:33:13

Ba da, o sa fie o " mica " problema, de vreo 10 kg ....(: ( sper sa aiba loc in cristelnita); dar nu conteaza, sanatos sa fie, si cuminte...
PS: daca iti trebuie totusi vreodata Crezul in lb greaca, cred ca am reusit sa-l gasesc intr-o formula citibila si pronuntabila :)
Pe mine insa m-ar interesa alt aspect : s-ar putea oare, daca as vrea, ca nasul copilului sa fie preot, si eventual sa oficieze tot dansul botezul? O vecina mi-a spus ca la fiul ei asa a fost( l-a tinut preoteasa si l-a botezat preotul -nasul). Bine , in cazul lor e diferit, tatal copilului e cantaret, fratele tatalui e preot ( nu stiu daca dansul a fost nasul), insa nu cred ca e posibil ca oricine sa aiba nasi la cununie sau la copii preoti...


Ora este GMT +3. Ora este acum 01:53:44.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.