Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Spiritualitatea ortodoxa (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5072)
-   -   Despre diavol (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=18887)

alex987 12.04.2017 20:23:05

Despre diavol
 
S-au scris multe, si se vor mai scrie. Insa, crestinul decent il poate recunoaste? In cine, sau in ce se poate regasi?

Copacel 12.04.2017 20:52:41

Citat:

În prealabil postat de alex987 (Post 646538)
S-au scris multe, si se vor mai scrie. Insa, crestinul decent il poate recunoaste? In cine, sau in ce se poate regasi?

In tot ceea ce nu este in Evanghelii. Sa stii ca pe un crestin il intereseaza Dumnezeu si nu potrivnicul , altfel din crestin devi cretin si nu e bine.

alex987 12.04.2017 21:12:45

[quote=Copacel;646542]In tot ceea ce nu este in Evanghelii. Sa stii ca pe un crestin il intereseaza Dumnezeu si nu potrivnicul , altfel din crestin devi cretin si nu e bine.

Sa luam in considerare eminenta unei astfel de intamplari. Dumnevoastra ce ati face?Ati avea, puterea si determinarea de a sta de vorba cu el? Poate are nevoie de ajutorul unei fiinte, care nu il judeca , putand astfel sa isi recapate aripile pierdute?

Lancelot 12.04.2017 21:16:17

de unde aterizeaza astia, bre? :)

Copacel 12.04.2017 21:17:21

Citat:

În prealabil postat de alex987 (Post 646546)
.
Sa luam in considerare eminenta unei astfel de intamplari. Dumnevoastra ce ati face?

Cu dracu nu se sta de vorba.

alex987 12.04.2017 21:28:28

Buna seara
 
Desi, domnul de mai sus, m-a intrebat de unde aterizez, am nevoi de raspunsuri. De ce nu se sta de vorba cu diavolul? Diavolul din ce mai stiu , este limitat. Fara voia lui Dumnezeu, nu poate face rau, ori ispiti omul. (pentru ai intari, incerca credinta). Din ce am citit , (poate prost, din punctul dumneavoastra de vedere) , are o misiune. Data tot de Dumnezeu. Oare, daca nu ar fi existat iadul, unde am fi ajuns, ca fiinte morale. Si asa in aceste zile, multi dintre noi suntem decazuti in cele mai grave pacate din toate timpurile

Copacel 12.04.2017 21:30:36

Citat:

În prealabil postat de alex987 (Post 646550)
Desi, domnul de mai sus, m-a intrebat de unde aterizez, am nevoi de raspunsuri. De ce nu se sta de vorba cu diavolul? Diavolul din ce mai stiu eu , este limitat. Fara voia lui Dumnezeu, nu poate face rau, ori ispita omul. (pentru ai intari, incerca credinta).

https://cristianstavriu.wordpress.co...intii-parinti/
apoi mai este si Sfanta Evanghelie: Cand diavolul l-a ispitit pe Hristos, ACESTA i-a taiat-o imediat:
"Piei Satana".Ori daca Dumnezeu nu sta de vorba cu diavolul atunci cine sta de vorba cu el nu face voia DOMNULUI , prin urmare nu-l slujeste pe Dumnezeu. Bye;

Lancelot 12.04.2017 21:46:52

Citat:

În prealabil postat de alex987 (Post 646550)
Desi, domnul de mai sus, m-a intrebat de unde aterizez, am nevoi de raspunsuri. De ce nu se sta de vorba cu diavolul? Diavolul din ce mai stiu , este limitat. Fara voia lui Dumnezeu, nu poate face rau, ori ispiti omul. (pentru ai intari, incerca credinta). Din ce am citit , (poate prost, din punctul dumneavoastra de vedere) , are o misiune. Data tot de Dumnezeu. Oare, daca nu ar fi existat iadul, unde am fi ajuns, ca fiinte morale. Si asa in aceste zile, multi dintre noi suntem decazuti in cele mai grave pacate din toate timpurile

raspund doar pentru ca repeti o prejudecata, atat de des pomenita de atat de multi oameni, nu numai de pe acest forum, cea care spune ca oamenii sunt astazi mai pacatosi ca oricand. eu nu cred si aproape tot ce se petrece prin lume demonstreaza asta. eu cred ca omenirea nu este nici mai pacatoasa si nici mai credincioasa astazi decat altadata, daca am socoti numarul celor care se considera crestini am descoperi ca ei sunt mai multi decat oricand, crestinismul a patruns chiar in zone intangibile altadata. sigur, avem martiriul crestinilor orientali, dar acolo s-au petrecut lucruri si mai oribile de-alungul istoriei. catolicismul e puternic, ortodoxismul e viu, protestantii si neoprotestantii prospera si se inmultesc, in lumea de cultura europeana empatia si intrajutorarea castiga din ce in ce mai mult in fata individualismului, chiar si in lumea ortodoxa observam semne dupa anii 90.

in ceea ce-l priveste pe subiectul topicului tau, copacel are dreptate, nu se sta la discutii. zici ca de ce am zis ca ai aterizat? pai tu vrei sa-l ajuti sa-si recapete aripile? ;) adica crezi ca o asemenea putere are nevoie de compasiunea si empatia unui om? vezi? de aici chestia cu aeroportul. :)

alex987 12.04.2017 21:59:45

Desi, poate suna a cea mai mare tampenie scrisa vreodata. Daca maine, nu ar mai crede nimeni in Dumnezeu, ce s-ar intampla?

Lancelot 12.04.2017 22:03:37

Citat:

În prealabil postat de alex987 (Post 646561)
Desi, poate suna a cea mai mare tampenie scrisa vreodata. Daca maine, nu ar mai crede nimeni in Dumnezeu, ce s-ar intampla?

io ti-am zis ca ai gresit avionu'...

Demetrius 13.04.2017 06:02:52

Citat:

În prealabil postat de alex987 (Post 646538)
S-au scris multe, si se vor mai scrie. Insa, crestinul decent il poate recunoaste? In cine, sau in ce se poate regasi?

Crestinul decent il poate recunoaste daca se uita in oglinda.
Omul este diavol. Daca n-ar exista omul, n-ar exista nici diavolul. Rezulta ca iadul e pe Pamant.

10. După cum este scris: "Nu este drept nici unul;
11. Nu este cel ce înțelege, nu este cel ce caută pe Dumnezeu.
12. Toți s-au abătut, împreună, netrebnici s-au făcut. Nu este cine să facă binele, nici măcar unul nu este.
(Rom3,10-12)

Mihnea Dragomir 13.04.2017 07:55:11

Citat:

În prealabil postat de alex987 (Post 646538)
crestinul decent il poate recunoaste? In cine, sau in ce se poate regasi?

In tot ce il desparte pe om de Dumnezeu. Diavolul pentru asta respira. El a cunoscut fericirea negraita a viziunii beatifice. El stie mai bine decat noi ce a pierdut. Ce, nu ati intalnit oameni rai care nu se limiteaza doar la a face rele ei insisi, dar devin apologeti ai raului, justificatori ai raului, plini de dorinta de a-i corupe pe toti care ezita inca ? Ei bine, asa, si inca mult mai mult decat asa este Sarsaila.

Citat:

Poate are nevoie de ajutorul unei fiinte, care nu il judeca , putand astfel sa isi recapate aripile pierdute?
Diavolul nu-si poate recapata aripile pierdute. Dealtfel, are si acum tot aceleasi aripi, aceeasi putere potrivita naturii sale angelice, numai ca le foloseste spre rau. Spre deosebire de om, diavolul a facut o alegere "sub speciae aeternitas".

Numai omul "isi poate recapata aripile pierdute" si exista o singura cale pentru aceasta: sa urce Golgota lui si se aseze pe Cruce, impreuna cu Salvatorul, cu bratele desfacute, ca si El. Astfel, si numai astfel, acela care face toate lucrurile noi ii va restaura si lui aripile.

Copacel 13.04.2017 08:09:22

Citat:

În prealabil postat de Demetrius (Post 646573)
Crestinul decent il poate recunoaste daca se uita in oglinda.
Omul este diavol. Daca n-ar exista omul, n-ar exista nici diavolul. Rezulta ca iadul e pe Pamant.

Termina cu prostiile.Cum susti astfel de aberatii ? Diavolul nu se mai poate pocai pt ca i-a luat Dumnezeu acest drept.Cum poti sa spui ca omul, este diavol ? Pai ce Hristos s-a rastignit pentru pacatele diavolului ?
Ia seama ca intri in conflict cu Evanghelia insusi .

gpalama 13.04.2017 12:57:26

Citat:

În prealabil postat de alex987 (Post 646538)
S-au scris multe, si se vor mai scrie. Insa, crestinul decent il poate recunoaste? In cine, sau in ce se poate regasi?

Stiti cum este cu piatra aruncata de cineva dupa care sar 10 ?

Sau cu vorba aruncata de un ... pe care nici 10 intelepti nu o pot descalci?

La fiecare mesaj sunt 10 care raspund....

As modifica titlul articolului in DESPRE ALEX... oarecum spune multe despre cine l-a scris.

simpllu 13.04.2017 15:36:44

Citat:

În prealabil postat de Copacel (Post 646548)
Cu dracu nu se sta de vorba.

Dar nici nu-ți poți imagina cât de des stăm de vorbă cu el.

simpllu 13.04.2017 15:39:18

Citat:

În prealabil postat de Demetrius (Post 646573)
Crestinul decent il poate recunoaste daca se uita in oglinda.
Omul este diavol. Daca n-ar exista omul, n-ar exista nici diavolul. Rezulta ca iadul e pe Pamant.

De unde le mai scoți? Mai ai multe?

simpllu 13.04.2017 15:43:00

Citat:

În prealabil postat de Copacel (Post 646542)
In tot ceea ce nu este in Evanghelii.

Cum, dezvolți puțin ideea?

Demetrius 14.04.2017 08:39:16

Citat:

În prealabil postat de Demetrius (Post 646573)
Crestinul decent il poate recunoaste daca se uita in oglinda.

Am spus ca crestinul decent il poate recunoaste pe diavol in oglinda, in timp ce crestinul indecent vede in oglinda ingeri.

Adevarat, adevarat spun voua, mai vrednic este cel ce-si vede pacatele, decat cel ce vede ingeri.

Citat:

În prealabil postat de simpllu
De unde le mai scoți? Mai ai multe?

Numai fatarnicii, ca sa se preamareasca, se prefac cum cauta vina lor inafara lor si arunca vina pe diavol, nu pe ei. Nu, ei dau zeciuiala din marar si pesmet, se duc la biserica, dau maruntis la cersetori...

Lancelot 14.04.2017 08:57:21

Citat:

În prealabil postat de Demetrius (Post 64663)

Numai fatarnicii, ca sa se preamareasca, se prefac cum cauta vina lor inafara lor si arunca vina pe diavol, nu pe ei. Nu, ei dau zeciuiala din marar si pesmet, se duc la biserica, dau maruntis la cersetori...

Ce lovitura pentru alde flying si cum il vad pe Becali in ce scrieti aici...

Demetrius 17.04.2017 02:00:35

Hristos a inviat!

Citat:

În prealabil postat de Lancelot (Post 646637)
Ce lovitura pentru alde flying si cum il vad pe Becali in ce scrieti aici...

64. Iisus i-a răspuns: Tu ai zis. (Mt26,64a)



\\\P.S. Eu nu-l vad pe Becali deloc: el da cel mai mult fiindca are de unde si are si deschidere. Altii au de unde dar nu dau.

Jonnyw2013 17.04.2017 15:46:29

Citat:

În prealabil postat de Lancelot (Post 646637)
Ce lovitura pentru alde flying si cum il vad pe Becali in ce scrieti aici...

Hristos a inviat!
Becali cum da el "maruntis" cavalere. Era o emisune in care doi fosti sportivi,din care unul este mare om de afaceri, facusera cate cinci case fiecare pentrru sinistratii dintr-o anumita zona,iar Becali singur facuse o suta de case. Pe langa asta am auzit de situatii cand domnul Becali ,a dat zeci de mii de euro ptr operatii dificile in strainatate.

E un om care ia atitudine
,problema care astazi, multi se fac ca ploua cand e nevoie sa ia atitudine.S-a sinucis un tanar in puscarie la Rahova ii murisera in accident sotia si copilul si nu i-au dat pemisie, acum vreun an si ceva ,iar acum ii murise fratele si la fel nu l-au lasat sa mearga.Omul asta a simtit situatia din interiorul puscariei si a luat atitudine ,a depus plangere ptr el desi nu il cunostea.
http://www.romaniatv.net/gigi-becali...ea_347091.html

El are o poblema, de fapt doua,ca e un pic slobod la gura,...acum dupa puscarie e mai cumpatat,si a doua ca smecherii de ziaristi, stiu cum sa faca sa prrofite de faptul asta, ca e cam slobod la gura.
L-am auzit nu de mult vorbind despre finul lui, Borrcea si sfaturile ce i le-a dat. Ii rrecunosti pe oameni lui Dumnezeu dupa ce vorbesc. Eu zic ca e clar omul lui Dumnezeu.

Lancelot 18.04.2017 08:29:58

:)
sunteti niste mari ipocriti, domnilor! mari de tot! lupi moralisti cand e vorba de dogma sau teologie ortodoxa, va faceti ca nu vedeti mandria si nesinceritatea unuia care face parada de ortodoxia lui. va place cum zice, ai? halal!
cand vezi ceva la tv care te supara, care te face sa suferi, si dai ceva banuti ca sa ajuti acea persoana o faci in primul rand pentru tine insuti, nu pentru cel care sufera. "marele sportiv" de care se pomeneste mai sus, un om care-mi displace, a oferit sume de zeci de ori mai mari decat ortodoxul vostru fatarnic si blasfemiator, dar a facut-o institutional, a creat institutii de binefacere, cu cont in banca, nu cu banii la punga. exact asa cum procedeaza cineva neinteresat, asa cum ne cere Dumnezeu.
d'aia suntem cum suntem, aplaudati fatarnicia in continuare, fatarnicia si bagabonteala unui individ care a facut avere din bisnita, trafic si coruptie.

AlinB 18.04.2017 11:27:33

Bun bun, a dat, desi ma indoiesc de faza aia cu "o suta de case", plus publicitatea si facerea de bine nu se prea potriveste cu ce zice Cartea, dar intrebarea e, cum a facut banii aia cu care face pomana?

Din oierit si atat?

Ce scrie la Carte, ce e mai de pret in fata lui Dumnezeu, punga de galbeni a vemesului sau banutul cinstit al vaduvei?

gpalama 18.04.2017 12:41:27

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 646772)
Bun bun, a dat, desi ma indoiesc de faza aia cu "o suta de case", plus publicitatea si facerea de bine nu se prea potriveste cu ce zice Cartea, dar intrebarea e, cum a facut banii aia cu care face pomana?

Din oierit si atat?

Ce scrie la Carte, ce e mai de pret in fata lui Dumnezeu, punga de galbeni a vemesului sau banutul cinstit al vaduvei?

Si Zaheu a fost primit de Hristos pana la urma, si cum a zis? Intorc impatrit celui pe care l-am nedreptatit si dau jumatate din averea mea saracilor.

Cu adevarat grea judecata asta.

AlinB 18.04.2017 12:45:49

Citat:

În prealabil postat de gpalama (Post 646776)
Si Zaheu a fost primit de Hristos pana la urma, si cum a zis? Intorc impatrit celui pe care l-am nedreptatit si dau jumatate din averea mea saracilor.

Cu adevarat grea judecata asta.

Si se zice ca n-a mai ramas cu nimic. Sarac lipit.

Oare sa fi facut si Becali la fel?

Pai numai daca intorcea impatrit celor nedreptatiti ramanea nu doar sarac ci si dator.

gpalama 18.04.2017 17:05:43

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 646778)
Si se zice ca n-a mai ramas cu nimic. Sarac lipit.

Oare sa fi facut si Becali la fel?

Pai numai daca intorcea impatrit celor nedreptatiti ramanea nu doar sarac ci si dator.

:24::24::24::24:

Si daca altii furau era mai bine? Barem a fost un hot milostiv.
Oricum se fura pamantul si ce a mai sterpelit Becali.

De acord, sunt combinatii facute, furturi. Asta e viata.

Insa a mai si intors inapoi cate ceva. Si asta vedem noi de aici, insa poate la Dumnezeu lucrurile stau putin altfel pe problemele astea.

AlinB 18.04.2017 17:23:07

Citat:

În prealabil postat de gpalama (Post 646798)

Si daca altii furau era mai bine? Barem a fost un hot milostiv.
Oricum se fura pamantul si ce a mai sterpelit Becali.

Wow. logica de crestin, moralist ca lupul.

Pai sa furam noi, sa nu lasam pe altii.

Sa curvim noi, cu mila, nu lasam pe altii sa o faca in bataie de joc.

Si etc.

Citat:

De acord, sunt combinatii facute, furturi. Asta e viata.
Si asta e "crestinismul" de mica publicitate.

Citat:

Insa a mai si intors inapoi cate ceva.
Pai sa te fure ma si pe tine. Tot. Ca sa nu fure altii.
Si pe urma sa-ti dea de o saorma, tie si la inca o suta.
Si sa ziceti "bogdaproste", tu mai intai.

Citat:

Si asta vedem noi de aici, insa poate la Dumnezeu lucrurile stau putin altfel pe problemele astea.
Aham. Ca tine asa. Ca tu esti nitel fire de Dumnezeu si poti sa redefinesti morala clasica si invechita de acum..

Lancelot 18.04.2017 17:32:59

Citat:

În prealabil postat de gpalama (Post 646798)
:24::24::24::24:

Si daca altii furau era mai bine? Barem a fost un hot milostiv.
Oricum se fura pamantul si ce a mai sterpelit Becali.

De acord, sunt combinatii facute, furturi. Asta e viata.

Insa a mai si intors inapoi cate ceva. Si asta vedem noi de aici, insa poate la Dumnezeu lucrurile stau putin altfel pe problemele astea.

m-am lamurit. de azi incolo nu mai tin cont de nimic din ce scrieti unii dintre voi pe acest forum, de fapt sunteti niste ipocriti, la fel de fatarnici ca si becali. imi pare rau sa spun asta, chiar va respectam pe unii dintre voi, sunteti exact ca acei calugari care i-au cantat la puscarie si care au plecat cu buzunarele pline.

am pus un link cu un film, acolo un nemernic care imbraca haine preotesti isi motiva fiecare actiune diavoleasca cu un pasaj din Biblie. asa faceti si voi, acompaniati nemerniciile lui becali cu citate biblice sau cu "macar asta". numai ca "macar asta" nu a furat numai de la stat, marile hotii le-a facut impotriva oamenilor!

din pacate asta e lumea ortodoxa, si nu vad cum ne putem schimba. imputiciunea vine chiar de la cei care se considera credinciosi. niste fatarnici si niste farisei care ii considera eretici pe neoprotestantii care isi doneaza intreaga avere comunitatii din care fac parte, trimitandu-si proprii copii la munca in interesul aceleiasi comunitati.

gpalama 18.04.2017 17:51:27

Citat:

În prealabil postat de Lancelot (Post 646804)
m-am lamurit. de azi incolo nu mai tin cont de nimic din ce scrieti unii dintre voi pe acest forum, de fapt sunteti niste ipocriti, la fel de fatarnici ca si becali. imi pare rau sa spun asta, chiar va respectam pe unii dintre voi, sunteti exact ca acei calugari care i-au cantat la puscarie si care au plecat cu buzunarele pline.

am pus un link cu un film, acolo un nemernic care imbraca haine preotesti isi motiva fiecare actiune diavoleasca cu un pasaj din Biblie. asa faceti si voi, acompaniati nemerniciile lui becali cu citate biblice sau cu "macar asta". numai ca "macar asta" nu a furat numai de la stat, marile hotii le-a facut impotriva oamenilor!

din pacate asta e lumea ortodoxa, si nu vad cum ne putem schimba. imputiciunea vine chiar de la cei care se considera credinciosi. niste fatarnici si niste farisei care ii considera eretici pe neoprotestantii care isi doneaza intreaga avere comunitatii din care fac parte, trimitandu-si proprii copii la munca in interesul aceleiasi comunitati.

Omule, in cazul lui Becali doar JUDECATA LUI DUMNEZEU poate zice ce e bine si ce nu e bine.
Este o dilema mare omul asta.

Suntem ipocriti? Nu cred asta.
Insa trebuie sa judecam omul exact cum am fost invatati: ce a facut bine si ce a facut rau.

Binele lui Becali: pai este o lista lunga de bine...
Raul lui Becali: a furat de cateva ori dar bine, suficient incat sa se ridice.

Vrei sa fii judecator? Bine, atunci judeca tu mai bine ca noi si mai bine ca Hristos.

Eu ti-as zice sa il lasi pe Becali lui Dumnezeu. Sunt mii de oameni care striga in fata lui Dumnezeu sa-l miluiasca pe "hot".... si asta e un lucru mare.


Si da, mai bine un hot milostiv, decat mii de excroci nenorociti. Este unul dintre putinii care a mai si facut ceva.
Nu ii scuz nimic din ce a facut si pentru care a fost si condamnat. Insa nu pot sa fiu ORBIT de raul facut de el si sa nu mai vad binele.


Imi amintesc acum de o mama care PLANGEA de bucurie ca a primit de la fundatia lui becali 5000E pentru operatia copilului ei. Ti se rupea inima cand o vedeai ca si-a salvat copilul. Tie nu ti se rupe inima in cazul asta? Hot, hot, dar a impartit si la cei saraci.

Pe Becali sa-l judece Hristos si oamenii care au fost miluiti de Becali. Rele si pacate avem toti.

gpalama 18.04.2017 17:58:18

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 646802)
Aham. Ca tine asa. Ca tu esti nitel fire de Dumnezeu si poti sa redefinesti morala clasica si invechita de acum..

Da pot, mi-a dat Dumnezeu cap sa gandesc putin.
Si Evanghelia m-a invatat sa-mi folosesc capul pe baza principiilor de acolo.
Asta este cel mai mare lucru pe care l-am invatat: sa-mi folosesc logica si constiinta, sa am putere si curaj sa gandesc. Si sa nu raman captiv unor prejudecati ilogice, fara fundament in iubire si adevar.
Asta este un amre dar de la Dumnezeu: constiinta si capacitatea de a gandi.

Nu stiu daca discutam in contrariu pe o problema: Becali a facut si rele si bine.
Nu ii scuze relele deloc. Insa nici nu pot sa raman blocat in ele si sa nu vad binele facut de omul asta.

Hai sa schimbam numele de Becali si sa-l numim altfel, poate este mai simplu sa ne raportam la el si sa gandim situatia asta pentru ca vad ca sunteti blocati in Becaliada... Suntem smintiti cu totii de scandalul facut de Becali si nu mai putem vedea nimic din ce face nici bine si nici rau.

flying 18.04.2017 18:01:13

Citat:

În prealabil postat de Lancelot (Post 646764)
:)
sunteti niste mari ipocriti, domnilor!

:24: Cate kile ziceai ca ai?

gpalama 18.04.2017 18:03:34

Peste 20 de ani sa-l vedem pe AlinB citind acatistul Sfantului Becali, cinstit cu sfinte moaste....

Asta ar fi cea mai tare blasfemie pentru Alin.

Sa-l vezi pe Alin bagand la acatiste pentru ajutor si restul, moarte usoara, ajutor de familie catre Becali. Cel hot dar milostiv.

Ce zici Alin, iti fac o propunere de tropar? Sa-mi zici cum suna, daca iti place. Astept un raspuns. Poate il facem impreuna... Glumesc si eu acum, nu-mi luati vorba in serios.


Ce este la om cu neputinta este cu putinta la Dumnezeu. Unde omul se blocheaza in ratiuni marunte, Dumnezeu sterge si limpezeste... Si sa vezi atunci pe toti cei care judecau Becali cel hot, ...


P.S. Randurile de sus sunt un pamflet; rog nu aruncati cu prea mult noroi, am si eu o limita totusi dupa care arunc si eu

Lancelot 18.04.2017 19:19:30

Citat:

În prealabil postat de gpalama (Post 646810)
Peste 20 de ani sa-l vedem pe AlinB citind acatistul Sfantului Becali, cinstit cu sfinte moaste....

Asta ar fi cea mai tare blasfemie pentru Alin.

Sa-l vezi pe Alin bagand la acatiste pentru ajutor si restul, moarte usoara, ajutor de familie catre Becali. Cel hot dar milostiv.

Ce zici Alin, iti fac o propunere de tropar? Sa-mi zici cum suna, daca iti place. Astept un raspuns. Poate il facem impreuna... Glumesc si eu acum, nu-mi luati vorba in serios.


Ce este la om cu neputinta este cu putinta la Dumnezeu. Unde omul se blocheaza in ratiuni marunte, Dumnezeu sterge si limpezeste... Si sa vezi atunci pe toti cei care judecau Becali cel hot, ...


P.S. Randurile de sus sunt un pamflet; rog nu aruncati cu prea mult noroi, am si eu o limita totusi dupa care arunc si eu

pamflet pamflet, dar ascunde multa rautate. si noroi.

zicea unul dintre voi ca becali e omul lui Dumnezeu pentru ca arunca cate ceva. spuneti-le asta celor pe care i-a trimis in somaj fara sa le plateasca compensatiile din contracte, sunt mii! la care se adauga familiile lor! mii! pe ce a pus mana a distrus, de la fabrici de munitie pana la cele de pui, de la cluburi de fotbal pana la prietenii, e omul diavolului daca e al cuiva, s-a smiorcait la prieteni sa-l scape de puscarie de i-a facut pe aia sa comita sperjur in fata instantei si dupa aia i-a dat in primire! omul asta e diavolesc. iar voi, marii ortodocsi ai acestui forum, il considerati omul lui Dumnezeu!!!

hai, cautati niste citate prin Carte, sa aratati ca aveti dreptate, cica sa-l judece Dumnezeu cand va aratam mizeria din caracterul lui dracesc, mandria lui draceasca, banii lui murdari cu care cumpara o Biserica corupta, hahahahaha, urla ipocrizia si fatarnicia in voi!

ps.tu, flying, continua miscarea, stii tu, te spovedesti, pacatuiesti, iar te spovedesti iar pacatuiesti... baga mare!

gpalama 18.04.2017 19:44:03

Nu il scuz pe Becali deloc.
Poate e de 10 ori mai negru decat ziceti voi.
Sau mai alb.
Sau gri.
Sau mai bine ii las lui Hristos sa il judece pentru ca eu chiar nu stiu suficiente.

Insa nu pot sa nu apreciez ca a facut mult bine.

Legat de pamflet imi permit sa mai rad nu aresens sa ma blochez in obsesiile unora si ura unora pentru altii....

Sfantul Becali zau satana Becali Dumnezeu sa il.judece.

Lancelot 18.04.2017 19:52:10

Citat:

În prealabil postat de gpalama (Post 646830)
Nu il scuz pe Becali deloc.
Poate e de 10 ori mai negru decat ziceti voi.
Sau mai alb.
Sau gri.
Sau mai bine ii las lui Hristos sa il judece pentru ca eu chiar nu stiu suficiente.

Insa nu pot sa nu apreciez ca a facut mult bine.

Legat de pamflet imi permit sa mai rad nu aresens sa ma blochez in obsesiile unora si ura unora pentru altii....

Sfantul Becali zau satana Becali Dumnezeu sa il.judece.

pai nu il scuzi, il iubesti, teica! il iubesti desi mandria e pacatul diavolului, nu? cel mai greu pacat, dar tu il iubesti! din tot ce scrii reiese iubire, aia e...

in fine, am terminat cel putin momentan, dar nu e nimic de ras in "pamfletul" ala, vezi ca se ascunde si un blestemas acolo... si multa multa rautate. de fapt uite asa va aratati voi adevarata fata, vorbe mieroase despre iubirea lui Hristos, dar inauntru e urat de tot... asa si cu becali, ajuta un om sau doi care plang la televizor si de care ni se face mila tuturor, dar distruge mii de familii cu un cinism dezgustator, escrocheaza sute de oameni si dupa aia se impauneaza cu pamanturile acestora vandute pe milioane, etc. dar voi iubiti-l in continuare pe "omul lui Dumnezeu".

edit.aaa, si prefer un alin in stare sa bata campii, dar s-o spuna verde, decat pe unii care se ascund...

flying 18.04.2017 19:59:22

Citat:

În prealabil postat de Lancelot (Post 646821)

ps.tu, flying, continua miscarea, stii tu, te spovedesti, pacatuiesti, iar te spovedesti iar pacatuiesti... baga mare!

tu Lancelot ,continua miscarea,stii tu,niste costita de porc,iar mai scuipi pe forum cate ceva,iar niste costita de porc...baga mare!

Lancelot 18.04.2017 20:27:15

Citat:

În prealabil postat de flying (Post 646832)
tu Lancelot ,continua miscarea,stii tu,niste costita de porc,iar mai scuipi pe forum cate ceva,iar niste costita de porc...baga mare!

vezi bai flying, asta e diferenta, tu le scoti din putul gandirii, eu te citez!

Jonnyw2013 18.04.2017 22:35:10

Citat:

În prealabil postat de Lancelot (Post 646764)
:)
sunteti niste mari ipocriti, domnilor! mari de tot! lupi moralisti cand e vorba de dogma sau teologie ortodoxa, va faceti ca nu vedeti mandria si nesinceritatea unuia care face parada de ortodoxia lui. va place cum zice, ai? halal!
cand vezi ceva la tv care te supara, care te face sa suferi, si dai ceva banuti ca sa ajuti acea persoana o faci in primul rand pentru tine insuti, nu pentru cel care sufera. "marele sportiv" de care se pomeneste mai sus, un om care-mi displace, a oferit sume de zeci de ori mai mari decat ortodoxul vostru fatarnic si blasfemiator, dar a facut-o institutional, a creat institutii de binefacere, cu cont in banca, nu cu banii la punga. exact asa cum procedeaza cineva neinteresat, asa cum ne cere Dumnezeu.
d'aia suntem cum suntem, aplaudati fatarnicia in continuare, fatarnicia si bagabonteala unui individ care a facut avere din bisnita, trafic si coruptie.

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 646772)
Bun bun, a dat, desi ma indoiesc de faza aia cu "o suta de case", plus publicitatea si facerea de bine nu se prea potriveste cu ce zice Cartea, dar intrebarea e, cum a facut banii aia cu care face pomana?
Din oierit si atat?
Ce scrie la Carte, ce e mai de pret in fata lui Dumnezeu, punga de galbeni a vemesului sau banutul cinstit al vaduvei?

Va raspund la amandoi .AlinB ma bucur ca ai revenit de ceva vreme.
Nu cred ca totdeauna el a vrut ca sa fie cunoscute actiunile lui caritabile, sa va redau un caz care mi l-a relatat un cunoscut din corul Bisericii.La un moment dat a ajutat pe cineva sa scoata o carte, la sustinut mai mult spiritual ,adica cu o vorba buna, ca ce scrie e valoros.A promis ca il va ajuta si cu bani daca va avea nevoie, fara nici o datorie de a returna.Autorul carti apoi mai avut cativa sustinatori Institutii publice.Fara macar sa fie informat, omul nostru este trecut in carte undeva in fata, ca sustinatorr desi nu isi dorea, dar cartea era deja scoasa.Cand a fost inaugurarea cartii autorul la intrebat daca poate sa fie numite Institutiile inaintea lui in discursul de la Intalnirea de prezentare a cartii,el fiind doar persoana fizica si restul Institutii.Omul i-a spus ca mai bine sa nu il numeasca in public,dar autorul vrroia sa isi arate recunostinta, cu atat mai mult cu cat era trecut si pe carte numele donatorilor.
Deci un singur om si ajutat, mai mult cu o vorba buna, si omul a vrut sa il numeasca in public pe cel care l-a ajutat, desi sponsorul nu i-a cerut acest lucru, dimpotriva perrsoana vrroia doar sa il sutina pe om ,fara nici o mutumire publica.
Oare suntem stapani reali pe publicitatea, ce uneori ni se face fara voia noastra? Probabil tot asa oamenii sau simtit datori sa ii multumeasca public lui Gigi Becali, iar el nu stiu daca le-a cerut acest lucru!
Tragem unoeri concluzii si ii facem mai rai pe oameni, decat poate sunt.


Nu stiu cum a facut averea Gigi Becali.Habar nu am.Stiu ca la un moment au fost ceva discutii de o proasta organizare la ceva firma de crestere a gainilor si cam atat.Mai mult nu stiu.Da link exact pe cine a escrocat Gigi Becali?Da un link sa stiu si eu Lancelot.Desi nu sunt suta la suta pe minciunile care circula uneori in presa.

Si apoi mai ramane un lucrru in picioare, ceea ce am spus cu autosesizarea in legatura cu tanarul acela.Aici e un lucru clar cineva care ia pozitie in zi de azi risca.Adica oamenilor nu le place sa le "strici", sa te mesteci in cercul lor de comfort,ca fac scandal. Eu zic ca a simtit situatia tragica a acelui om.
"Publicat: Miercuri, 22 Martie 2017 13:09 ...Autor: Filip Stan
Gigi Becali a depus, miercuri, o plângere penală pe numele șefului ANP și a directorului de la penitenciarul Rahova, ca urmare a sinuciderii unui deținut la închisoarea de la Rahova."
Citeste mai mult pe RTV.NET: http://www.romaniatv.net/gigi-becali...#ixzz4ed9jfX3l
Eu zic ca trebuie sa ai ceva sange pe instalatie sa faci asta.Adica aia nu te vor intampina cu zambete si imbratisari. Aia iti arata legea exacta, ii doare in "basca" ca ala si altii de acolo au un suflet, si poate sunt mai labili psihic.

AlinB 18.04.2017 22:42:26

Citat:

În prealabil postat de Lancelot (Post 646804)
m-am lamurit. de azi incolo nu mai tin cont de nimic din ce scrieti unii dintre voi pe acest forum, de fapt sunteti niste ipocriti, la fel de fatarnici ca si becali. imi pare rau sa spun asta, chiar va respectam pe unii dintre voi, sunteti exact ca acei calugari care i-au cantat la puscarie si care au plecat cu buzunarele pline.

am pus un link cu un film, acolo un nemernic care imbraca haine preotesti isi motiva fiecare actiune diavoleasca cu un pasaj din Biblie. asa faceti si voi, acompaniati nemerniciile lui becali cu citate biblice sau cu "macar asta". numai ca "macar asta" nu a furat numai de la stat, marile hotii le-a facut impotriva oamenilor!

din pacate asta e lumea ortodoxa, si nu vad cum ne putem schimba. imputiciunea vine chiar de la cei care se considera credinciosi. niste fatarnici si niste farisei care ii considera eretici pe neoprotestantii care isi doneaza intreaga avere comunitatii din care fac parte, trimitandu-si proprii copii la munca in interesul aceleiasi comunitati.

Degeaba tot arunci cu bolovani in astia in geamuri ca nici tu nu te poti lauda ca ai toate tiglele pe casa..asta e clar.

Se vede de la o posta ca treaba cu credinta te roade tare si singura modalitate care ai gasit-o sa-ti ostoiesti mancarimea e sa iei cele mai proaste exemple ca reper in ale credintei ca sa-ti demonstrezi ca tu in prostia ta esti mai bun si mai destept, deci credinta nu ti-ar folosi la nimic, ba dimpotriva.

Eu zic sa incerci si alte variante, poate esti mai destept decat pari si reusesti sa gasesti si alte coordonate de miscare.

In loc sa pierzi vremea pe aici cu aceleasi clisee, puna mana pe o carte, de ex. un Sf. Teofan Zavoratul, ca nu-ti trebuie o facultate sa pricepi ce scrie, pune in practica cat poti si pe urma da-ti cu parerea despre credinta, credinciosi, etc.

Lancelot 19.04.2017 00:19:30

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 646842)
Degeaba tot arunci cu bolovani in astia in geamuri ca nici tu nu te poti lauda ca ai toate tiglele pe casa..asta e clar.

Se vede de la o posta ca treaba cu credinta te roade tare si singura modalitate care ai gasit-o sa-ti ostoiesti mancarimea e sa iei cele mai proaste exemple ca reper in ale credintei ca sa-ti demonstrezi ca tu in prostia ta esti mai bun si mai destept, deci credinta nu ti-ar folosi la nimic, ba dimpotriva.

Eu zic sa incerci si alte variante, poate esti mai destept decat pari si reusesti sa gasesti si alte coordonate de miscare.

In loc sa pierzi vremea pe aici cu aceleasi clisee, puna mana pe o carte, de ex. un Sf. Teofan Zavoratul, ca nu-ti trebuie o facultate sa pricepi ce scrie, pune in practica cat poti si pe urma da-ti cu parerea despre credinta, credinciosi, etc.

mai aline, treaba e ca eu te-am citit bine de tot pe tine, nu ai cum sa ma surprinzi. aproape ca stiu dinainte ce ai sa scrii si inteleg si de ce o faci asa.


Ora este GMT +3. Ora este acum 13:57:42.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.