Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Botezul (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5017)
-   -   Botez prin turnare sau scufundare (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=4528)

monica.miholca 12.09.2008 00:02:24

Am vazut ca s-a mai discutat acest subiect, insa nu m-am lamurit pe deplin.
Sora mea a fost de curand la un botez al unei rude de-a sotului. Mi-a povestit destul de mirata ca "preotul nu a scufundat copilul in apa, ci numai l-a udat", contrar a ceea stia ea (si eu) ca este corect de facut la un botez.Tatal copilului este preot.
Nu cunosc prea bine ce ne invata Biserica Ortodoxa, de aceea as vrea sa ma lamuriti daca este corect intr-adevar sa se boteze prin stropire sau turnare, sau numai prin scufundare (in conditiile in care copilul este sanatos si nu exista nici un impediment).

mihailt 12.09.2008 01:29:18

Parintele arhimandrit Mina Dobzeu l-a botezat pe Nicolae Steinhardt prin turnare.
Pentru ca nu se putea atunci altfel.(sa se faca prin afundare.)
Foarte probabil ca si copilasul a fost botezat prin turnare ca nu era posibil prin scufundare.
Botezul este valabil si nu se repeta.

mihailt 12.09.2008 01:30:17

Randuiala normala este prin scufundare la Biserica Ortodoxa dar in caz de necesitate se poate face si prin turnare.

dulcineea 12.09.2008 19:06:52

Citat:

În prealabil postat de mihailt
Parintele arhimandrit Mina Dobzeu l-a botezat pe Nicolae Steinhardt prin turnare.
Pentru ca nu se putea atunci altfel.(sa se faca prin afundare.)
Foarte probabil ca si copilasul a fost botezat prin turnare ca nu era posibil prin scufundare.
Botezul este valabil si nu se repeta.

conform sfintelor canoane botezul valid este numai cel prin scufundare.in puscarie nu avea cristelnita la dispozitie....si poate nici apa suficienta,daca ati fi citit Jurnalul fericirii ati fi aflat mai multe!

mihailt 12.09.2008 19:26:18

Este valid si un botez si celalalt.Botezul nu se poate repeta cnf. Sfintelor Canoane si aceasta o zice parintele Cleopa.
Negresit ca pentru ceva motiv s-a facut botezul acelui prunc prin turnare.
Este foarte valabil.

dulcineea 12.09.2008 19:29:45

Citat:

În prealabil postat de mihailt
Este valid si un botez si celalalt.Botezul nu se poate repeta cnf. Sfintelor Canoane si aceasta o zice parintele Cleopa.
Negresit ca pentru ceva motiv s-a facut botezul acelui prunc prin turnare.
Este foarte valabil.

sa iti botezi si tu copii prin turnare si sigur o sa aiba ingerasul :(:dontgetit:,darul lui Dumnezeu cu el.:(

mihailt 12.09.2008 19:31:06

Iar zice parintele Cleopa:daca copilul se naste si e in primejdie de moarte se boteaza de orice crestin-ortodox prin turnare cu apa daca altfel nu se poate si aceasta cat mai repede.
Nu stai sa moara copilul ca nu gasesti tu acolo cristelnita si preot sa faca botezul.


dulcineea 12.09.2008 19:34:39

Citat:

În prealabil postat de mihailt
Iar zice parintele Cleopa:daca copilul se naste si e in primejdie de moarte se boteaza de orice crestin-ortodox prin turnare cu apa daca altfel nu se poate si aceasta cat mai repede.
Nu stai sa moara copilul ca nu gasesti tu acolo cristelnita si preot sa faca botezul.

da asta e adevarat dar num ai in caz de necesitate si nicidecum in cazul nostru,de fata in care preotul o face cu buna stiinta...ecumenista

Hartford 12.09.2008 20:28:55

Citat:

În prealabil postat de dulcineea
Citat:

În prealabil postat de mihailt
Iar zice parintele Cleopa:daca copilul se naste si e in primejdie de moarte se boteaza de orice crestin-ortodox prin turnare cu apa daca altfel nu se poate si aceasta cat mai repede.
Nu stai sa moara copilul ca nu gasesti tu acolo cristelnita si preot sa faca botezul.

da asta e adevarat dar num ai in caz de necesitate si nicidecum in cazul nostru,de fata in care preotul o face cu buna stiinta...ecumenista

Parerea mea e ca unii preotii au devenit foarte comozi ei zic ca si prin turnare e tot botez. Rugaciunile le mai scurteaza sau le taie de tot si uite asa mergem inainte.

Doamne iarta-ma ca iar am judecat.

dulcineea 13.09.2008 15:03:53

Citat:

În prealabil postat de Hartford

Doamne iarta-ma ca iar am judecat.

asta nu este judecata asta se numeste: discernamant...
alta e cand judecam...pe altii, noi fiind in pacat...


Ora este GMT +3. Ora este acum 03:45:02.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.