Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Compozitorul Anton Șuteu a plecat la Domnul (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=10692)

cristiboss56 15.09.2010 14:23:20

Compozitorul Anton Șuteu a plecat la Domnul
 
Lumea muzicală românească e din nou în doliu, a murit compozitorul și profesorul Anton Șuteu. El a plecat la Domnul luni, la vârsta de 63 de ani, în urma unui infarct. Anton Șuteu a compus melodii interpretate de cântăreți cunoscuți , precum : Dida Drăgan , Mirabela Dauer , Adrian Daminescu , Angela Similea , etc. " Cei șapte ani de acasă se văd în comportamentul unui om. Așa se întâmplă și în artă. Ești complet descoperit când ieși pe scenă. Când crezi că-i poți păcăli pe spectatori , te înșeli amarnic. Toți ochii și toate sufletele sunt concentrate pe fiecare amănunt pe care interpretul îl prezintă și dacă nu reușește să capteze publicul în primele minute, a pierdut. Pe scenă nu te poți ascunde. Te ascunzi după zgomote ? După text ? La un moment dat se satură omul de porcărele. Și atunci rămâne noblețea cântecului " . ( Anton Șuteu ) . Dumnezeu să-l odihnească ! +

gabriela8 15.09.2010 18:00:34

Dumnezeu sa il ierte!

Rodica50 15.09.2010 18:35:57

Dumnezeu sa-l ierte!

Mihailc 16.09.2010 04:26:46

În amintirea unui mare artist contemporan

http://www.youtube.com/watch?v=rYKmN...eature=related

Domnul să-l odihnească în pace!

zaharia_2009 17.09.2010 15:38:05

Citat:

În prealabil postat de cristiboss56 (Post 288627)
Lumea muzicală românească e din nou în doliu, a murit compozitorul și profesorul Anton Șuteu. El a plecat la Domnul luni, la vârsta de 63 de ani, în urma unui infarct. Anton Șuteu a compus melodii interpretate de cântăreți cunoscuți , precum : Dida Drăgan , Mirabela Dauer , Adrian Daminescu , Angela Similea , etc. " Cei șapte ani de acasă se văd în comportamentul unui om. Așa se întâmplă și în artă. Ești complet descoperit când ieși pe scenă. Când crezi că-i poți păcăli pe spectatori , te înșeli amarnic. Toți ochii și toate sufletele sunt concentrate pe fiecare amănunt pe care interpretul îl prezintă și dacă nu reușește să capteze publicul în primele minute, a pierdut. Pe scenă nu te poți ascunde. Te ascunzi după zgomote ? După text ? La un moment dat se satură omul de porcărele. Și atunci rămâne noblețea cântecului " . ( Anton Șuteu ) . Dumnezeu să-l odihnească ! +

Dumnezeu sa-l ierte si sa-l odihneasca cu dreptii !

Tatal sau, generalul Suteu, profesor universitar de chirurgie generala la Spit. de Urgenta mi-a fost decan si profesor. Era un om de mare noblete sufleteasca, moralitate si cultura . Si daca asa era tatal , in familia caruia a cerscut si s-a format cu siguranta ca si fiul a fost pe masura.
Cinste unor asemenea oameni care au stiut sa sporeasca talantul primit de la Hristos !

Samy02 17.09.2010 20:53:31

Dumnezeu sa-l ierte!

cristiboss56 18.09.2010 20:02:34

O alta pierdere : Tatiana Stepa
 
Tatiana Stepa , una dintre cele mai cunoscute cantarete de muzica folk din Romania , a incetat din viata , la 46 de ani . Artista a murit in aceasta dimineata in jurul orei 8 la Spitalul Militar din capitala . Tatiana Stepa suferea de cancer . Tatiana Stepa a debutat in 1982 pe stadionul Fagaras in " Cenaclul Flacara " , cu melodia " Si-am sa-mi fac o doina " . Din anul 1996 pana in 2009 a mai sustinut peste 1000 de spectacole pe majoritatea scenelor marilor orase din Romania , Italia , Germania , Franta , Republica Moldova , Bulgaria . Dumnezeu s-o odihneasca ! +

cristiboss56 18.09.2010 20:12:50

Citat:

În prealabil postat de cristiboss56 (Post 289546)
Tatiana Stepa , una dintre cele mai cunoscute cantarete de muzica folk din Romania , a incetat din viata , la 46 de ani . Artista a murit in aceasta dimineata in jurul orei 8 la Spitalul Militar din capitala . Tatiana Stepa suferea de cancer . Tatiana Stepa a debutat in 1982 pe stadionul Fagaras in " Cenaclul Flacara " , cu melodia " Si-am sa-mi fac o doina " . Din anul 1996 pana in 2009 a mai sustinut peste 1000 de spectacole pe majoritatea scenelor marilor orase din Romania , Italia , Germania , Franta , Republica Moldova , Bulgaria . Dumnezeu s-o odihneasca ! +

Iertare : ea a incetat din viata anul trecut si am pomenito acum ! ! ! Iertare , dar bine ca am pomenito , poate nu a fost chiar o simpla intamlare ! Iertare :77:

Rodica50 19.09.2010 16:23:30

Citat:

În prealabil postat de cristiboss56 (Post 289554)
Iertare : ea a incetat din viata anul trecut si am pomenito acum ! ! ! Iertare , dar bine ca am pomenito , poate nu a fost chiar o simpla intamlare ! Iertare :77:

Tocmai ma pregateam sa-ti trimit un mesaj privat. Si eu stiam ca a incetat din viata in preajma sarbatorilor de iarna , anul trecut! Canta neasemuit de frumos! Dumnezeu sa o ierte!


Ora este GMT +3. Ora este acum 07:42:32.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.