Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Morala Crestina (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5076)
-   -   Vorbele care ucid! (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=17734)

Jonnyw2013 16.02.2015 23:31:22

Vorbele care ucid!
 
Au fost atentatele de la Paris.Apoi cele din Danemarca...
Dar oare nu este un semnal de alarma ptr societatea actuala!!?...unde nu se mai respecta nimic.Doar islamistii sunt de vina???...Daca cineva respecta un profet,de ce sa ne batem joc de el ,in numele unei asa zise "Libertati de expresie"?
Daca noi lezam simtamintele ,credinta sau omoram spiritul cuiva???...Oare ce indreptatire avem?...
Daca ei spun: "Nu ne place sa ne vorbiti profetul de rau!" ,si unora li se pare "cool" sa continue,ca ei sunt "macho" si nu le e frica.Cu Iisus s-au facut piese jignitoare(nu imi vine numele in cap,oricum nu e important numele piesei),si noi am tacut.Si ei cu o credinta, zicem noi mai mica, ne arata ca sunt mai buni ca noi.
Zice ca libertatea cuiva trece prin libertatea semenilor sai.Adica eu pot sa intind mana brusc in fata mea, am libertatea asta, dar daca o fac fiind cineva in fata mea atentez la bunul mers al vietii altuia.
De ce e un semn ptr Societatea actuala ce s-a intamplat in Franta si Danemarca???...
Se vorbeste cu usurinta pe Internet ,"retele sociale"!
Vorbele ranesc,vorbele ucid!!!
Era la inceputul anului 2013 in Italia se sinucidea o tanara in jur de 14 ani.Aparuse intr-un filmulet in care era bauta si filmul a fost pus pe Net.Au inceput bineinteles comentariile rautacioase!E destul pana vin 2-3 apoi "viteji" gasesti destui sa continue cu batjocura cu atat mai mult cat si prietenul ei a fost printre cei care au jignit-o.Fata a rezistat cat a rezistat si apoi si-a pus capat zilelor.Parintii fetei distrusii au facut plangere la Politie.Politia a facut ancheta dar nu au gasit nimic concret... doar VORBE!!!Unul ia zis "Esti nasoala!" altul "Esti penala!"Altii au continuat ,si efectele s-au vazut.
Da!!!VORBELE UCID!!!
Culmea au vorbit-o de rau fiind si moarta,in public pe retele!

O societate prapadita si indepartata de Dumnezeu.Tine-ti minte cum Adonia ptr niste vorbe si-a pierdut capul.Vorbim cu usurinta despre oricine,il balacarim in public fara nici o opreliste,ne suim chiar mai sus presedinte,premier,etc...nu se mai respecta nimic...dar nimeni nu o spune, decat niste islamisti pe care ii privim dispretuitor (ca nu au credinta adevarata).
Aceste "retele sociale"mai au si alte multe victime de bulling si hartuire.O tanara isi punea probleme teribile nu stiu ce i se parea ei ca nu e in regula ca e penala,slaba etc ca zidul ei nu e nu stiu cum,intr-un cuvant ca nu e in regula cu ea.Apar articole tembele care incurajeaza facebook si ii ridiculizeaza pe cei care nu au facebook,ca doar Brevyk si alti sociopati nu au avut facebook.Dar nu se pune prroblema ca poate fi un timid,poate fi un copil hartuit si dispretuit.

E nevoie de modele oameni care sa nu aiba nevoie de publicitate ieftina pe retele sau pe TV.Andrea Marin a fost printre putinele care la intrebarile insistente ale ziaristilor (ma rog au prins-o pe strada):
"Dar nu e un motiv de bucurie,de ce nu dati detalii?"(se refereau la nunta ca a facut-o foate discret)
Andreea raspunde "Da e un motiv de bucurie ,tocmai de aceea imi place sa fiu discreta!Lasati-o sa fie un motiv de bucurie!"Cumva ca vreau ca sa fiu discreta, ca voi presa sa nu incepeti sa desfaceti firul in patru si sa murdariti, sa jigniti,etichetati etc

Pentu unii e o practica curenta "spalarea rufelor" in public ,dar ptr altii asa ceva ar fi cu costuri emotionale mari.
Cati stiu de gestul Andreeei Marin?Putini... multi stiu de Bianca Dragusanu,Oana Zavoranu .Bahmuteana etc...
Islamistii ne-au dat un semnal sunt lucruri cu care nu glumim.Nu e voie sa glumim!
Macar atat sa nu murdarim!Profetii si Dumnezeu!

abaaaabbbb63 16.02.2015 23:36:20

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=17630

Jonnyw2013 24.02.2015 21:28:46

Sunt mediatizate anumite regulii ptr comunicarea in lumea Internetului
 
Am ceva probleme cu calculatorul asa ca nu am putut intra mai iute.As vrea sa vorbim despre modul cum comunicam pe Net ,de vorbele care ucid pe Retele de socializare si Internet deci nu strict de subiectul prezentat in link-ul de mai sus.
Deci ceea ce s-a intamplat la Paris este un semnal de alarma ptr modul cum se comunica in societate la ora actuala.Avem o problema aparuta dupa razboiul rece –Internetul, si toate trebuie invatate din mers.
Erau la o scoala niste elevi de clasa a V-a .Copiilor li se dau niste teme suplimentare si li se spune sa isi faca cont de Facebook.Desi varsta la care Facebook recomanda sa o ai cand te inregistrezi este 13 ani.Copii din clasa aveau 11 ani.Se pun niste intrebari firesti:
1.Cum ii invatam pe tineri sa respecte niste reguli ale societati, daca in primul rand profesorii ii indeamna sa le calce?

2.Nu este o problema tehnica ca elevii sa foloseasca Facebook.Din punct de vedere tehnic (cum sa-l foloseasca s-ar putea si mai iute).Problema este ca atunci cand sunt hartuiti sau li se da intalnire de catre persoane straine ,ce fac?Le vorbeste cineva de asta???... inainte de a le spune faceti-va cont de Facebook, de parca nu se putea trimite pe o adresa de mail?

3.Li se vorbeste de catre cineva de cazuri cunoscute cum ar fi Kacie Woody, o fata de 12 ani (atunci cand a murit )care s-a increzut intr-o persoana necunoscuta?Este un caz cunoscut in special in Statele Unite unde tatal ei politist in fiecare an face o intalnire Remember Kacie Woody in amintirea ei.Pe vremea aceea in 2002 inca lumea nu se gandea la pericole in lumea Internetului .
IN filmul vazut despre ea spunea de cateva reguli:
a.Nu dai adresa personala sau numar de telefon la persoane necunoscute(o persoana care nu ai vazut-o fata in fata si nu ti-a facut cunostinta cineva cu ea practic e o persoana necunoscuta)
b.Nu te intanesti cu persoane necunoscute fara a vorbi in prealabil unui parinte ,prieten.
Kacie Woody nu a respectat lucrurile astea doua si desi tatal ei era politist nu a mai putut face nimic ptr ea.

4.Li se spune sa nu faca “praf” o persoana in public?Sa respecte in primul rand ca sa fie respectati!Unele reguli minimale le spune cineva ptr ca lumea Internetului sa nu semene cu Vestul Salbatic???Caci dupa sute de ani Vestul Salbatic a ramas tot cu arme, si se fac crime cum nu se fac in Europa.
Ce s-a intamplat la Paris se refera si la glumetul din noi fiecare,cei care nu stim sa punem o limita si cu atat mai putin sa o punem pe Net!Am avut sansa sa vad niste glume proaste ale unora, de pe 9gag puse pe diverse ziduri sau in cel mai fericit caz pe zidul propriu ca atac de prost gust la adresa altora.Si like-uri etc,adica am facut o magarie si ia uite ce frumos sa radem de altii frumusel.

abaaaabbbb63 24.02.2015 22:40:02

Citat:

În prealabil postat de Jonnyw2013 (Post 582302)
1.Cum ii invatam pe tineri sa respecte niste reguli ale societati, daca in primul rand profesorii ii indeamna sa le calce?

2.Nu este o problema tehnica ca elevii sa foloseasca Facebook.Din punct de vedere tehnic (cum sa-l foloseasca s-ar putea si mai iute).Problema este ca atunci cand sunt hartuiti sau li se da intalnire de catre persoane straine ,ce fac?

3.Li se vorbeste de catre cineva de cazuri cunoscute cum ar fi Kacie Woody, o fata de 12 ani (atunci cand a murit )care s-a increzut intr-o persoana necunoscuta?

4.Li se spune sa nu faca “praf” o persoana in public?

Parintii ar trebui sa se ocupe de toate astea. In plus, facebook are "parental lock" pentru conturi de copii:
http://www.tomsguide.com/us/Parental...ew-1680-8.html

Jonnyw2013 26.02.2015 18:11:32

Da intradevar bine punctat!
 
Da corect link-ul!
Intradevar cand cu mai bine de doi ani in urma am parasit Facebook cand intrai la setari erau in engleza???...Desi stiu engleza, erau lucruri la care eram mai sigur daca erau in romana.Avem multi utilizatori din Romania de Facebook si totusi setarile atunci nu erau in romana !Nu stiu acum cum e?...
Intradevar ca un SRL Facebook asta, responsabilitati putine.
Cand am fost in Grecia si intrai in supermarket-uri nu gaseai nici un produs in alta limba decat greaca.Iti dadeai seama de ce vrei ca erau poze pe produse sau o mai rupea cate un vanzator cu Engleza si te descurcai.Am zis ca e curios o tara care are atata turism si nu era pe produse nici macar in engleza scris???...
Ce sa zic suntem un popor prea permisiv...
Cati parinti stiu engleza la nivelul de a a citi pe site-ul aratat???

abaaaabbbb63 26.02.2015 20:23:32

Citat:

În prealabil postat de Jonnyw2013 (Post 582541)
Cati parinti stiu engleza la nivelul de a a citi pe site-ul aratat???

Google Chrome are o setare sa traduca orice site in Romana. Desigur ca nu o face in totalitate corect, dar se intelege destul de bine.

La fel si Google Translate, poti sa traduci site-uri. Uite, spre exemplu, am tradus site-ul de mai sus.

https://translate.google.com/transla...ew-1680-8.html

Igor_Paslusnik 06.03.2015 04:20:20

Vorbele care ucid? Tu nu știi ce e moartea, copile, crede-mă. Eu am văzut un om ucis, sub ochii mei, am stat 2 ani în Londra. Tu nu știi ce e moartea... Vorbești o mare grămadă de prostii în cele 3 (până acum) postări ale tale.

Un creștin britanic alb, de 21 de ani, ucis de un musulman de culoare (negru), de 24 de ani, pentru că ia adus "cuvinte ofensatoare". I-a tăiat gâtul, cu cuțitul, în mijlocul străzii, seara la ora 6, în toiul zilei, sub privirile a zeci de oameni, în Oxgate, Neasden, Londra, a fost dat și la BBC. M-au marcat acele imagini pe viață, parcă s-au petrecut acum 5 minute. I-au dat musulmanului, 25 de ani de pușcărie. Personal, i-aș fi tăiat și cel puțin o mână (dacă nu amândouă) pe lângă cei 25 de ani, fără drept de suspendare. Întro închisoare din Marea Britanie, adică confort și bunăstare. Să se tot "căiască", pentru fapta comisă. Iese la 50 de ani, în putere, devine sinucigaș cu bombe pe el, sau în mașină cu bombe. Ca să ducă cât mai mulți "infideli" la allah, ca să primească 70 de femei virgine. Doamne, Doamne, Doamne, ai milă, Doamne !

Deci și mâna dreaptă tăiată, pe lângă cei 25 de ani, asta ca să nu zic, că aplic legea talionului, ochi pentru ochi și să fie ucis la scaunul electric sau injecție letală. Nu sunt de acord. Că suntem creștini, totuși. Pentru asta au mare noroc musulmanii, sau "baftă". Tăiat mâna dreaptă și tatuat pe față "convincted for murder".
Un om, nu trebuie atins fizic, fără voia lui, cu nimic niciodată. Sub nicio circumstanță. Și psihic, protejat, cât mai mult.

Toți musulmanii sunt deja morți. Duhovnicesc vorbind. Nu mai au nevoie de vorbe "ucigașe".

Cuvintele pot ucide doar un suflet extraordinar de mândru. Ține minte asta. Mândrii ca musulmanii.

Dar trecând peste asta:

Cum adică să ucizi un(!) om, dar mai ales peste 10(!!!) pentru niște cuvinte jignitoare? Cum s-a întâmplat la Paris?

Cine-a mai pomenit așa ceva? Vai! Niciunde, niciodată în istorie, nu a mai existat așa ceva ! Cum e posibil ?

Da! E libertate de expresie, libertate la cuvânt, nu suntem dictatori! Credința se trăiește, nu se vorbește.
Musulmani blestemați!
Sunt blestemați de Dumnezeu, toți musulmanii. Când sunt minoritari întro țară, fac pe cei mai sfinți oameni, când ajung majoritari, ridică jihadul, contra "infidelilor". Am Coranul în limba română. Doamne, câte atrocități există în cartea aia blestemată.

Islamismul este o religie ce nu ar trebui lăsată să existe pe fața pământului. NU îi urăsc, dar credința lor, cheamă, efectiv strigă la adepții ei, să ucidă alți oameni, măi, cum e posibil așa ceva? NICIO ALTĂ RELIGIE nu mai face așa ceva.

Așa ceva nu e cu putință. Nu e cu putință! E de neacceptat. Intolerabil. Holocaustul islamic. Blestemații !
Nu, nu uciși, dar toți musulmanii trebuie izolați în câteva țări, unde sunt majoritari și să nu fie lăsați să iasă de acolo, ca să ucidă ei pe "infidelii" față de demonul allah., monștrii nenorociți ce sunt. Ei nu sunt oameni, sunt monștrii. Cele mai prefăcute ființe umane de pe pământ. Și acolo în țările alea unde să fie izolați, să facă ce vor ei și cât și când vor ei.

Cum ar fi fost dacă și Hristos ar fi adus legiunile de îngeri, precum avea putere să facă, pentru că era jignit, pălmuit, scuipat, răstignit, ucis, nu?
Ce-ar fi fost dacă și creștinii care erau băgați la moarte, timp de peste 300 de ani, la Colosseum, se ridicau la revoltă, se răsculau? Mai erau aplicate preceptele creștine de libertate?
Creștinismul este libertate absolută. Administrată corect sau greșit spre mântuirea fiecăruia. Dar HRISTOS NU OBLIGĂ. Pe nimeni niciodată, sub nicio circumstanță. Nu promite femei virgine, nu dă voie la 12 neveste, că doar nu au fost create 12 Eve pentru Adam, nu? Numai și numai nonsensuri, satanicești în coran.

În fine, m-am tulburat, iertare. Dar sunt foarte îngrijorat... Islamul, nu trebuie lăsat să existe pe fața pământului. Trebuie izolat.

Nu e bine ce spun, e lipsă de iubire. Dar Doamne iartă-mă, mai bine decât să ucidă ei pe cine vor, mai bine izolați.

GMihai 06.03.2015 09:07:23

Si tu ce crezi, Emile, musulmanul ala negru a omorat pentru ca era musulman ? Stii cati crestini ucid alti crestini ?

Corinusha 06.03.2015 11:04:56

Problema e ca cel mai usor si bine vedem cazurile extreme, dar e cum zice GMihai. Nu seomoara si crestinii intre ei?
De ce sa ii vedem doar pe musulmani? Nu-s nici ei toti la fel, nu-s toti criminali si teroristi, nu toti vad in Coran doar ura si ucideri.
Uitati-va in istorie si, ia ziceti, cresinii nu au mainile patate cu sangele altor crediniosi sau necredinciosi, exact ca musulmanii? Ateii si paganii nu au facut aceleasi atrocitati?
Doar pentru ca crestinii si ceilalti au ucis candva in trecut pentru credinta (nu ca nu ar face-o si acum) si musulmanii o fac si acum, mai ales acum, nu inseamna ca acestia din urma sunt mai "a' dracului" decat cei dintai.
Exact asa cum ucis musulmanii, asa ucid si crestinii, asa ucid si paganii, asa ucid si ateii. Haideti sa nu ne ascundem dupa deget si sa recunoastem un adevar, chiar asa dur cum este el.

ps: vorbele nu ucid, nici macar cutitul sau pistolul nu ucide, ci OAMENII ucid.

oaie_cugetatoare 06.03.2015 11:13:17

Citat:

În prealabil postat de GMihai (Post 583428)
Si tu ce crezi, Emile, musulmanul ala negru a omorat pentru ca era musulman ? Stii cati crestini ucid alti crestini ?

Nush de unde conceptul precum ca "crestinii ucid altii crestini".
Crestinii nu ucid pe altii crestini.Daca totusi s-ar intampla o asemnea chestie
atunci in una din tabere nu-s crestini ci lupi si avea adevaratul tablou:
lupi vs crestini.


Ora este GMT +3. Ora este acum 16:37:42.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.