Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Ce carte v-a marcat/placut? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=8128)

sergiu 13.01.2010 01:47:16

Ce carte v-a marcat/placut?
 
Vreau sa-mi mai iau niste carti noi de citit. Problema e ca daca ma duc si iau o carte de pe raft fara sa cunosc prea multe despre autor se poate sa-mi para rau si cartea aceea sa nu fie spre binele sufletului meu.

Ce carte (nu neaparat religioasa) ati citit si credeti ca e recomandabila inclusiv unui crestin?

Pentu inceput dau cateva exemple: F. Dostoyevsky "Idiotul", "Crima si Pedeapsa", A. Tolstoy "Razboi si Pace", "Anna Karenina". Nu neaparat sa fie clasice, doar sa fie puternice si cu impact pozitiv.

mirelat 13.01.2010 05:48:55

pana vin colegii cu recomandari puternice...
 
mi-am adus aminte de "Flori pentru Algernon" - nu este o carte cu happy-end, dar eu zic ca ar trebui sa aiba impact pozitiv.
(am cautat pe google autorul, ca nu-l mai tineam minte: Daniel Keyes).

Imogene 13.01.2010 07:13:05

Tot de Dostoievski ar fi "Demonii", "Fratii Karamazov" si "Umiliti si obiditi". iar de Tolstoi -"Invierea". Din literatura universala mi s-au mai parut interesante dintre cartile cu tenta religioasa Miguel de Unamuno - "Jurnal Intim", Par Lagerkvist - "Baraba", Aleksandr Soljenitin - "O zi din viata lui Ivan Denisovici", Roger Caillois - "Pilat din Pont".

Dintre cartile ortodoxe pe care le-am citit as recomanda Pelerinul Rus, Rafail Noica - "celalalt Noica" si "Cultura Duhului", Anton Cehov - "Povestiri Ortodoxe", Savatie Bastovoi - "Nebunul", Antonie Bloom - "despre credinta si indoiala" si "despre intalnirea cu Dumnezeu", Nicolae Steinhardt - "Daruind vei dobandi" si "Jurnalul Fericirii", Cuviosul Siluan Athonitul - "Intre iadul deznadejdii si iadul smereniei", "Viata si invatatura staretului Siluan Athonitul", scrisa de arhimandritul Sofronie, Jean-Claude Larchet - "Dumnezeu este iubire, Marturia Sfantului Siluan Athonitul" si "Tine candela inimii aprinsa - Invatatura Parintelui Serghie", Maxime Egger - "Sa ne rugam 15 zile cu Sfantul Siluan" si ar mai fi o carte superba scrisa de Veniamin Fedcenkov - "Intalniri cu sfinti". Cam atat imi amintesc momentan.

antiqu 13.01.2010 09:48:43

"Brazii se frang dar nu se indoiesc" de Ion Gavrila Ogoranu, ciclul de 14 carti ale lui Sven Hassel, Camasa lui Hristos

Florin-Ionut 13.01.2010 10:04:09

"Maestrul si Margareta" de Bulgakov. N-o s-o lasi din mana pana la final.

Imogene 13.01.2010 10:21:03

Da. Foarte buna carte "Maestrul si Margareta". Si "Camasa lui Hristos" e frumoasa. Ar mai fi Boris Pasternak - "Doctor Jivago" si Henryk Sienkiewicz - "Quo vadis".

glykys 13.01.2010 11:04:47

Citeste Iliada cu mintea de acum! Si "Papucii lui Mahmud" de Gala Galaction.

gabriela8 13.01.2010 16:19:27

"Cavalerii teutoni" de Henryk Sienkiewicz si "QUO VADIS" de acelasi autor.

dorinastoica14 13.01.2010 16:29:36

Am citit pe nerăsuflate în câteva ore cartea Părintelui Arsenie Acuzatul ZEK-18376" Un sfânt în lagărele comuniste.
Promite și volumul 2 - o carte minunată.
Am primit în dar și "Nebunul" de Sevastie Bastovoi. Mi-o doream de anul trecut.
Merită citite.

Marius22 13.01.2010 16:32:51

Una din cartile care mi-au placut, in mod deosebit, este "Ora 25" a lui Virgil Gheorghiu.


Ora este GMT +3. Ora este acum 22:25:08.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.