Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   hula impotriva Duhului Sfant (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=8144)

anaana71 15.01.2010 13:59:43

hula impotriva Duhului Sfant
 
nu stiu daca aici trebuie pus acest topic, dar nu am stiu unde sa-l pun.
astazi am avut o discutie in care cineva mi-a spus ca sinuciderea este un pacat capital, dar nu pare a fi hula impotriva Duhului Sfant. eu sunt de parere ca mai mare jicnire si ofensa adusa lui Dumnezeu este sinuciderea, si automat hula impotriva Duhului Sfant. Care este adevarul?:39:

Simona-Marilena 15.01.2010 14:30:48

Sinuciderea este cel mai mare pacat deoarece Dumnezeu ti-a dat viata, El ti-o ia. Automat, tu te faci stapan pe viata ta si decizi sa ti-o iei, deci il scoti pe Dumnezeu din viata ta. Duhul Sfant este cel ce a suflat suflare de viata peste om si l-a insufletit. Deci, luandu-ti viata, arati ca nu crezi in Dumnezeu.
Hulă:Ocară, injurie; ponegrire, calomnie; blasfemie....
Nu vreau sa-mi exprim opinia pentru ca nu stiu cat de adevarat este ceea ce cred eu...O sa-l intreb oricum pe duhovnic...

Marius22 15.01.2010 15:14:07

Dupa pararea mea pacatele impotriva Duhului Sfant sunt apostazia, erezia si necredinta. Ele uneori conduc la sinucidere.

andreicozia 15.01.2010 15:38:41

Citat:

În prealabil postat de Simona-Marilena (Post 200953)
Sinuciderea este cel mai mare pacat deoarece Dumnezeu ti-a dat viata, El ti-o ia. Automat, tu te faci stapan pe viata ta si decizi sa ti-o iei, deci il scoti pe Dumnezeu din viata ta. ...

Sinuciderea este pacat cind se face ca urmare a unei decizii CONSTIENTE nu de nebunie trecatoare sau permanenta.
Faptul ca este considerat un pacat este o aberatie a bisericii timpurii izvorita din necunostinta bazelor psihologiei umane( un domeniu medical recunoscut RECENT)

La urmatorul sinod ar trebui sa fie revizuita si aceasta imagine eronata a suicidului.

Toate curtile de justitie inclusiv cea CEREASCA iarta celor care savirsesc pacate in necunostinta de cauza, in cazul de fata stari psihotice de intunecare a mintii.

Traditie1 16.01.2010 09:21:44

Citat:

În prealabil postat de Marius22 (Post 200970)
Dupa pararea mea pacatele impotriva Duhului Sfant sunt apostazia, erezia si necredinta. Ele uneori conduc la sinucidere.

Într-adevar pacatul sau hula împotriva Duhului Sfânt este împotrivirea constienta fata de Dumnezeu.

Aceste pacate sunt considerate iremediabile nu pentru ca Dumnezeu nu le-ar ierta, ci pentru ca ele scot din suflet dorinta de întoarcere si de pocainta.

Dar apostazie nu este doar lepadarea verbala ci orice pacat deliberat, constient.

iustin10 16.01.2010 13:13:37

Uneori eu simt o ispita de la diavol ,manifestata prin cuvinte de hula,dispretuitoare,nejustificate,impotriva lui Dumnezeu.Se manifesta ca o voce interioara .Eu incerc sa o alung cat mai repede din mine,sa nu ma invoiesc cu ea.Oare aceasta e hula impotriva Duhului?

andrei_im 16.01.2010 13:17:14

nu cred ca e vorba de asta. gandurile acestea apar la multi, este o ispita foarte grea. trebuie spovedanie multa, sa il parasti pe vrajmas mereu la duhovnic, ca uneori se mai satura si pleaca. si sa ceri binecuvantare si sfat pentru rugaciunea lui Iisus, ajuta cel mai mult in lupta cu gandurile acestea. Doamne ajuta!

almaris 16.01.2010 13:46:44

Pacatul impotriva Duhului Sfant este atunci cand omul inchide usa activitatii acestuia in viata lui, omul practic Il scoate pe Cristos din viata lui si automat nu mai are cine sa ierte, acest pacat este de neiertat dupa cum spune Scriptura, pentru ca nu mai are cine sa ierte, omul s-a lepadat de Dumnezeu si nu mai accepta iertarea. Iuda a comis acest pacat pentru ca a crezut ca Domnul nu il poate ierta pentru ce a facut, s-a inchis fata de Domnul si a preferat sa rezolve singur problema.

Problema sinuciderii e complexa, fiecare caz e unic si Dumnezeu va judeca cu dreptate fiecare caz in parte

anaana71 17.01.2010 13:56:15

am gasit in Indreptarul pentru spovedanie ca sinuciderea este PĂCAT ÎMPOTRIVA DUHULUI SFÂNT.:58:
multumesc celor care mi-au raspuns:6:

iuly21 18.01.2010 01:25:33

despre sinucidere
 
Sinuciderea este una din cele 7 hule impotriva duhului sfant,despre care Mantuitorul spunea ca :''pacatele vor fi iertate ,dar hulele impotriva duhului sfant nu vor fi iertate nici acum ,nici in vecii vecilor''.Totusi,am intalnit in viata diferite cazuri cand sinucigasii au fost iertati.Un parinte mi-a zis sa nu ne grabim sa judecam pe sinucigasi,caci se poate sa fi avut si altii vina in a face pe cineva sa ajunga in culmea disperarii si atunci daca cei vinovati de impingerea la acest pacat ,daca isi asuma vina ce o au si o tin in rugaciune[psaltire],post,milostenii se poate sa aiba iertare.Cunosc cateva cazuri si nu repet deoarece am mai postat in forum.Mare atentie,caci fiecare din noi avem pacatul de a nu fi ajutat indeajuns pe cel ce s-a sinucis,asa ca sa ne gandim ce mari pacate facem noi si nu altii...


Ora este GMT +3. Ora este acum 22:51:19.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.