Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Nu stiu ce cariera sa aleg (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=19302)

ionut_saracu 20.11.2018 03:30:48

Nu stiu ce cariera sa aleg
 
Acum cativa ani am incercat cateva cariere dar nu mi-au placut si acum am gasit postliceale pe internet care din cate am inteles te invata sa devii meserias.Parintii nu mi-au dat multe sfaturi si am inceput sa oscilez in 2 directii fara a fi ghidat de cineva.Acum sincer sa fiu imi place sa calatoresc in alte tari dar din pacate nu am ramas cu multe in scoala generala si cred ca voi esua in cariere stiintifice precum:profesor,inginer,arhitect,etc.Eu ma asteptam sa invat partea practica in scoala si nu partea teoretica.Am ramas cu partea teoretica pe care o gasesc inutila dupa mult studiu individual si am ramas la concluzia ca scoala in sine este o pierdere de timp si de energie.Observ ca peste tot proverbul:Meseria se fura,nu se invata se aplica dar eu nu il gasesc in dex(Explicatia este diferita:A fura meseria care nu este identic cu proverbul acesta).Am rasfoit proverbele romanesti si nu scria nicaieri de acest proverb.
La ce se refera?Se refera la faptul ca poti fura meserie(de la altul) fara sa inveti?

DragosP 20.11.2018 10:15:56

Eu zic să îmbrățișezi cariera de tăietor de frunză.
E mai nasol iarna și toamna că te cam murează ploaia, nici salariul nu e prea motivant, da' sigur poți fura meseria de la cineva. Parte teoretică minimală, deci nu riști să pierzi aiurea timpu'-n școli, beneficii maxime: aer curat, natură, târn...
Succes!

Dalian 20.11.2018 11:58:38

Cu o investitie minima intr-un tarnacop performant poti incerca o cariera de piatra in orice tara exotica vrea muschii tai. Si gandeste-te ca una-i sa șmanglești meserie cu țârâita de la romani dar alta-i sa furi de la niste străinezi.

MGTOW4life 20.11.2018 13:59:06

Fă-te popă. Dai din gură, muncă pentru sufletele adormiților.

DragosP 20.11.2018 14:16:05

Ar fi o idee. Dar e de pierdut vremea prin școli. Nu e o opțiune pentru el.

gpalama 20.11.2018 16:49:22

Citat:

În prealabil postat de MGTOW4life (Post 662863)
Fă-te popă. Dai din gură, muncă pentru sufletele adormiților.

S-a terminat telenovela si nu stii unde sa te exprimi?

Seraphim7 21.11.2018 14:14:15

Atâta timp cât nu ai o problemă sa fi un parazit întreținut de altii nu trebuie sa iti faci griji in privința carierei...

MGTOW4life 21.11.2018 16:21:33

Auzi prietene dar bancherii ce sunt? Ca se pare ca îi întreținem destul de bine. Are și ignoranța rolul ei ...

gpalama 21.11.2018 17:17:50

Citat:

În prealabil postat de MGTOW4life (Post 662870)
Auzi prietene dar bancherii ce sunt? Ca se pare ca îi întreținem destul de bine. Are și ignoranța rolul ei ...

Bancherii sunt smecheri care stiu sa numere banii si sa-i puna pe altii sa faca.
Iti trebuie multa intelepciune sa faci asta... si multi ani de numarat multi bani.. sa stii ca nu e usor.

Uite, ai deja o optiune, pune mana pe lopata si da-i, vezi ce ai nevoie sa fii un bancher si... numai munca te desparte de orice optiune.
De exxemplu: pentru optiunea X, muncesti Y ani... fa tu calculele mai departe.

Cam asa merge in viata reala. Pui X ani, culegi Y.

MGTOW4life 21.11.2018 22:20:42

Treci pe la scoala si invata ce e keynesianismul. După familiarizeaza-te cu rezervele fractionare ale sistemului bancar si politica de relaxare monetară. Treci frumos pe la o librărie si cumpara cărțile "Grunch of Giants" de Richard Buckminster Fuller si "The great deformation" de David Stockman. Si dupa poti sa vorbesti cu mine. Pâna atunci nota 4. Stai jos.

gpalama 22.11.2018 10:20:34

Citat:

În prealabil postat de MGTOW4life (Post 662874)
Treci pe la scoala si invata ce e keynesianismul. După familiarizeaza-te cu rezervele fractionare ale sistemului bancar si politica de relaxare monetară. Treci frumos pe la o librărie si cumpara cărțile "Grunch of Giants" de Richard Buckminster Fuller si "The great deformation" de David Stockman. Si dupa poti sa vorbesti cu mine. Pâna atunci nota 4. Stai jos.

Esti putin pe aratura in postul tau.

Dezbaterea mea nu era despre continutul in sine al muncii de bancher si despre ce cunostinte presupune in sine, afirmatiile facute de mine fiind in zona ironiei, lucru pe care tu il combati cu aplomb in raspunsul tau... usor exagerat.. Nu are nici o relevanta despre ce e vorba in partea de finante/banci.

Postul meu era despre faptul ca orice meserie presupune sa ... muncesti intai, sa inveti si sa ajungi undeva. Sper sa il fi citit si inteles inainte sa raspunzi.

Tie iti lipseste motivatia, cam asta pare problema, si nu tinta in sine.

Si daca tot suntem pe un forum ortodox, iti recomand directia ortodoxa: cere de la Creatorul si Tatal nostru un obiectiv valid, o tinta valida, care sa fie compatibila cu tine si care sa iti iasa.

Pentru toate problemele mari din viata cere de la Creator ajutor si directie corecta...

MGTOW4life 23.11.2018 17:16:50

Acest forum este mort la fel ca si edificiul zigurat al erei voastre. Orice încercare este inutilă.

Un vechi proverb " pe cine nu lași să moară nu te lasă să trăiești" ...

Demetrius 24.11.2018 06:34:32

Citat:

În prealabil postat de MGTOW4life (Post 662885)
Acest forum este mort la fel ca si edificiul zigurat al erei voastre. Orice încercare este inutilă.

Un vechi proverb " pe cine nu lași să moară nu te lasă să trăiești" ...

Nu-i asa de vechi, s-a "nascut" dupa mine; in "cartierul" vecin(adica are mentalitate de cartier).
Si-apoi, "incercarea" noastra-i inutila deoarece cu totii murim?
Uite, a lui cristiboss56 nu-i!

gpalama 24.11.2018 22:23:48

Citat:

În prealabil postat de MGTOW4life (Post 662885)
Acest forum este mort la fel ca si edificiul zigurat al erei voastre. Orice încercare este inutilă.

Un vechi proverb " pe cine nu lași să moară nu te lasă să trăiești" ...

Si totusi suntem aici dupa... mii de ani.
Si vom fi aici si multi ani dupa multi ca tine care la fel ca altii au contestat si ne vor contesta.
Si noi vom fi tot aici...

flying 25.11.2018 01:47:13

Citat:

Acest forum este mort la fel ca si edificiul zigurat al erei voastre. Orice încercare este inutilă.

Un vechi proverb " pe cine nu lași să moară nu te lasă să trăiești" ...
Multumim de informatie...dar daca este mort ,tu de ce umbli prin morminte?

Pentru ca si tu cauti raspunsuri.Crestinismul este istoria unui mormant gol.

Seraphim7 25.11.2018 18:45:38

Citat:

În prealabil postat de MGTOW4life (Post 662885)
Acest forum este mort la fel ca si edificiul zigurat al erei voastre. Orice încercare este inutilă.

Un vechi proverb " pe cine nu lași să moară nu te lasă să trăiești" ...

Boss....ortodoxia este o religie a învierii,deci keep calm and lasa ortodocșii in "iluzia" asta.Oricum cu cat esența spirituală este mai puțin prezența sau chiar pe moarte cu atât mai mari sunt templele in care se propagă această iluzie....Si totusi asta e treaba religiilor sa iti spună că nu moartea este endul.Adica totuși oricât de frustrați am fi in legătură cu religia totusi fac o treaba mai buna decat orice alta instituție din țară.Si stii de ce.?...Fiindcă isi cred si isi iau in serios fanteziile.

MGTOW4life 25.11.2018 19:55:14

Citat:

În prealabil postat de flying (Post 662891)
Multumim de informatie...dar daca este mort ,tu de ce umbli prin morminte?

Pentru ca si tu cauti raspunsuri.Crestinismul este istoria unui mormant gol.

Un mormânt gol da. Dar o nouă naștere... " El este începutul, întâiul născut din morți, ca să fie El cel dintâi întru toate."
Dar oare voi veți înțelege? Sau veți fi precum Ianes (catolici) si Iambres (ortodocsi) :

"5.Având înfățișarea adevăratei credințe, dar tăgăduind puterea ei. Depărtează-te și de aceștia.6.Căci dintre aceștia sunt cei ce se vâră prin case și robesc femeiuști împovărate de păcate și purtate de multe feluri de pofte,7.Mereu învățând și neputând niciodată să ajungă la cunoașterea adevărului.8.După cum Iannes și Iambres s-au împotrivit lui Moise, așa și aceștia stau împotriva adevărului, oameni stricați la minte și netrebnici pentru credință.9.Dar nu vor merge mai departe, pentru că nebunia lor va fi vădită tuturor, precum a fost și a acelora."

gpalama 25.11.2018 21:34:56

Citat:

În prealabil postat de MGTOW4life (Post 662893)
Un mormânt gol da. Dar o nouă naștere... " El este începutul, întâiul născut din morți, ca să fie El cel dintâi întru toate."
Dar oare voi veți înțelege? Sau veți fi precum Ianes (catolici) si Iambres (ortodocsi) :

"5.Având înfățișarea adevăratei credințe, dar tăgăduind puterea ei. Depărtează-te și de aceștia.6.Căci dintre aceștia sunt cei ce se vâră prin case și robesc femeiuști împovărate de păcate și purtate de multe feluri de pofte,7.Mereu învățând și neputând niciodată să ajungă la cunoașterea adevărului.8.După cum Iannes și Iambres s-au împotrivit lui Moise, așa și aceștia stau împotriva adevărului, oameni stricați la minte și netrebnici pentru credință.9.Dar nu vor merge mai departe, pentru că nebunia lor va fi vădită tuturor, precum a fost și a acelora."

Hai zi-ne si noua din ce confesiune esti si cu ce ganduri de pescuit esti pe forumul asta... ne cam omoara suspansul.

Iar legat de textele aruncate de tine, pari cam revoltat per ansamblu, suparat pe viata in general, fara un obiectiv clar in viata si fara un sens al discursului... un ratacitor prin texte filosofice, fara sa le fi pus cap la cap. Si degeaba reciti din Scripturi daca nu stii sa iti aranjezi viata. Si din nou, degeaba reciti din Scripturi, pe filiera protestanta clara, acuzator si defaimator, din umbra, fara sa ai demnitatea sa-ti asumi cine esti pe fata, aruncand jigniri cand de fapt tu esti... o umbra si in afara cuvantului "pe fata", si "vorba ta sa fie da ce este da si ...". Din pacate reciti, dar nu stii despre ce este vorba si cum sa le legi.

Nu prea pari sa poti sa-ti raspunzi singur la intrebarea "cine sunt eu"... de asta cauti raspunsuri.

Iar daca ai venit aici incercam sa te ajutam cum putem si noi insa nici asta nu vrei si raspunzi in 2 peri, cam prea superior fata de situatia in care esti.

Vrei iesire din situatia ta (daca ai cu adevarat una)? Te putem povatui si bine, si frumos, si corect si adevarat. Numai sa primesti povata noastra. Daca ai fi cunoscut cu adevarat Adevarul si puterea lui Dumnezeu... nu te mai indoiai de Pronia Lui si de lucrarea Lui.

Iar daca vrei sa discutam despre Scripturi, cu drag putem sa iti raspundem de ai nevoie de ajutor.

Iar daca vii la noi superior si invatat deja, te ascultam, spune-ne care este invatatura ta si iti raspundem si noi ce stim si noi din cele ale noastre, invatate de parintii nostri de la Apostoli si apoi de la ucenicii Apostolilor si apoi de la ceilalti oameni plini de har si putere randuiti de Dumnezeu dupa Apostoli ca invatatori Bisericii.

MGTOW4life 25.11.2018 22:16:35

Lumea asta o să ardă. De pescuit sunt cei aleși. Restul invierea osandirii ... Dar voi sunteți prea prețioși pentru asta...

Demetrius 26.11.2018 03:39:30

Citat:

În prealabil postat de MGTOW4life (Post 662895)
Lumea asta o să ardă. De pescuit sunt cei aleși. Restul invierea osandirii ... Dar voi sunteți prea prețioși pentru asta...

"Lumea fiecaruia" o sa arda, nu lumea in intregul ei, ci lumea fiecaruia in parte, rand pe rand, una/unul dupa alta/altul.


20. Și fiind întrebat de farisei când va veni împărăția lui Dumnezeu, le-a răspuns și a zis: Împărăția lui Dumnezeu nu va veni în chip văzut.(Luca17,20)

La fel si invierea osandirii.

gpalama 26.11.2018 07:43:20

Citat:

În prealabil postat de MGTOW4life (Post 662895)
Lumea asta o să ardă. De pescuit sunt cei aleși. Restul invierea osandirii ... Dar voi sunteți prea prețioși pentru asta...

Si tu esti deja in tabara celor salvati si mantuiti presupun...

Banuiesc ca vei veni impreuna cu Hristos la judecata, impreuna cu ingerii Lui si nu vei fi in fata lui sa fii judecat ca toti ceilalti...

Nu suntem la nivelul tau, recunoastem, noi muncim pentru sufletele noastre, noi nu am cumparat o garantie vesnica de mantuire ca tine. Apropo, cat a costat "mantuirea", si cum ai obtinut "garantia"? Este doar pe un an? Si daca omori pe cineva, mai este valabila, sau cum se face, se face despagubire si reinnoire de garantie? Si daca faci alte pacate grele banuiesc ca este o garantie de mantuire din titan, si nu prea conteaza ce mai faci dupa...

Poti sa ne spui cum arata Imparatia lui Dumnezeu, pentru ca vad ca esti deja intrat in ea si viata ta este deja in sfere inalte, nu mai discuti cu simplii de pe forumuri, cel mult de la nivelul maretiei tale e greu sa vezi muncitorii de pe forumuri. Superioritatea si aroganta ta ies si prin display-ul de sticla si emana o aroma deloc placuta. Evident, sunt trasaturi clar crestine, dovada a unei munci asidue de impropriere a virtutilor crestine (neo-virtutile, adica judecata, osandirea, mandria si parerea de sine... ).

Ilumineaza-ne cu maretia ta!

Pamantul este locul muncii dragule, in care se munceste pentru orice: pentru painea zilnica, pentru familie, pentru mantuire; este locul in care INVATAM SA PRETUIM, INVATAM SA FIM VESNICI, sa fim recunoscatori; este un loc al efemeritatii, in care totul moare. Iar ce este dupa viata pamanteasca este viata vesnica cu fericirea si rasplata vesnica.

Orice afirmatie inafara celei de mai sus este contrara spuselor lui Hristos... dar tu poti sa te targuiesti cu el la Judecata si sa-i explici ce insemnau cuvintele Lui si ca munca si faptele nu erau trecute in invatatura Lui, erau optionale, sa vezi ce iti raspunde... Sunt tare curios ce iti raspunde un manager cand te targuiesti cu el pe ce aveai de facut, mai ales cand ti-a dat in scris de multe ori alb pe negru: fa X, Y, Z...

Este irelevant ce se intampla cu lumea atata timp cat eu sunt in stare duhovniceasca proasta...
Si noi suntem pelerini pe aceasta lume, trecatori, si culegem ce avem nevoie din ea, pentru viata de dincolo, pentru viata cea vesnica. Iar daca nu ai inteles asta, degeaba ai citit tot ce ai citit pana acum, ca nu ti-a folosit mai deloc.

Te-am deranjat din sferele inalte in care esti, ne pare rau ca nu avem ce sa iti oferim decat... pe Hristos. Varianta originala de la Apostoli si nu variantele moderne contrafacute.

MGTOW4life 26.11.2018 13:34:43

"Aceștia sunt cei ce fac dezbinări, (oameni) firești, care nu au Duhul.

Sfârșitul acestora este pieirea. Pântecele este dumnezeul lor, iar mărirea lor este întru rușinea lor, ca unii care au în gând cele pământești.

Iată, a venit Domnul cu zecile de mii de sfinți ai Lui,15.Ca să facă judecată împotriva tuturor și să mustre pe toți nelegiuiții de toate faptele nelegiuirii lor, în care au făcut fărădelege, și de toate cuvintele de ocară pe care ei, păcătoși, netemători de Dumnezeu, le-au rostit împotriva Lui.16.Aceștia sunt cârtitori, nemulțumiți cu starea lor, umblând după poftele lor și gura lor grăiește lucruri trufașe, deși, pentru folos, dau unor fețe mare cinste.

Ei vor lua ca pedeapsă pieirea veșnică de la fața Domnului și de la slava puterii Lui,10.Când va veni să se preamărească întru sfinții Săi și să fie privit cu uimire de către toți cei ce au crezut, pentru că mărturia noastră către voi a găsit crezare în ziua aceea.

Pocăiește-te deci, iar de nu, vin la tine curând și voi face cu ei război, cu sabia gurii Mele."

Razboi cu sabia gurii ... adică prin vorbe domne. Asta este bătălia finală prin vorbe. Intre fii religiei si fii adevărului. Asa cum facem noi acum prin tastatură...

Orice sistem care a fost testat pe acest pământ a eșuat nu pentru că sistemul a avut ceva rau in sine ci pentru că omul este o ființa cazuta plină de patimi care izvorăsc din inima lui. Dar un sistem condus de sfinți acela va dăinui,* pentru că El ia sfințit cu suflarea de foc a Lui. Si Cel vechi de zile va face dreptate sfinților celui Prea Înalt.

stefan florin 26.11.2018 15:36:46

Citat:

În prealabil postat de MGTOW4life (Post 662885)
Acest forum este mort la fel ca si edificiul zigurat al erei voastre. Orice încercare este inutilă.

sa inteleg ca noi suntem un fel de zombi?

gpalama 26.11.2018 16:59:23

Citat:

În prealabil postat de MGTOW4life (Post 662899)
Razboi cu sabia gurii ... adică prin vorbe domne. Asta este bătălia finală prin vorbe. Intre fii religiei si fii adevărului. Asa cum facem noi acum prin tastatură...

Orice sistem care a fost testat pe acest pământ a eșuat nu pentru că sistemul a avut ceva rau in sine ci pentru că omul este o ființa cazuta plină de patimi care izvorăsc din inima lui. Dar un sistem condus de sfinți acela va dăinui,* pentru că El ia sfințit cu suflarea de foc a Lui. Si Cel vechi de zile va face dreptate sfinților celui Prea Înalt.

Este clar: esti MARTOR AL LUI IEHOVA...

Vorbesti despre sisteme de pe pamant, despre batalia finala, armaghedonul ... etc. Reciti din Charles Russel Taze.

Doamne, chiar esti formatat rau de tot... repeti pe de rost fraze, fara sa stii la ce se refera. Pacat, mare pacat.

Haide, acum spune-ne si noua, cine te-a trimis si cati ai norma sa pescuiesti. Cam slab sezonul asta, nu? Cam slab pescarul si momeala.. vax albina.

Chiar, apropo, intrebarea asta a ta, este reala sau... ?

Astepti la colt poate tragi vreun... novice pe privat sau cum operezi pe forumul asta?

MGTOW4life 26.11.2018 19:23:42

"ci și ca să adune laolaltă pe fiii lui Dumnezeu cei împrăștiați."

"În privința venirii Domnului nostru Iisus Hristos și a adunării noastre împreună cu El, vă rugăm, fraților,"

" și va fi o turmă și un Păstor"

Ciao. :103:

gpalama 27.11.2018 09:51:35

Cred ca intreg forumul iti poate ura un calduros ADIO.

Vezi cum e viata? Nu poate lupul sa se imbrace in piele de oaie si sa nu fie descoperit... Dumnezeu descopera pe toate cele ascunse de fiecare...

Am dat mai tare putin si ti-au aparut coltii... si judecata si osandirea... nu are cum lupul sa vorbeasca precum o oaie si nu are cum sa aiba blana de oaie...

Si demonii recita din Scriptura sa stii, dar nu se mantuiesc. Recita intotdeauna pentru pieirea lor.

Zice Hristos foarte frumos "vorba ta sa fie da ce este da, si nu ce este nu". Din pacate nu stii Scriptura, stii doar sa iti aperi minciunile folosind diferite versete extrase din context din Scriptura.

Invatatura ta nu are treaba cu Scriptura, este o minciuna cap-coada care incearca sa fie acoperita de Scriptura... Nici macar nu se poate adauga la o "talcuire si intelegere gresita a Scripturii", este o confectie lipita cu banda scotch care incearca sa aiba sustinere in Scriptura.

adelina02 27.11.2018 11:32:36

Citat:

În prealabil postat de ionut_saracu (Post 662858)
Acum cativa ani am incercat cateva cariere dar nu mi-au placut si acum am gasit postliceale pe internet care din cate am inteles te invata sa devii meserias.Parintii nu mi-au dat multe sfaturi si am inceput sa oscilez in 2 directii fara a fi ghidat de cineva.Acum sincer sa fiu imi place sa calatoresc in alte tari dar din pacate nu am ramas cu multe in scoala generala si cred ca voi esua in cariere stiintifice precum:profesor,inginer,arhitect,etc.Eu ma asteptam sa invat partea practica in scoala si nu partea teoretica.Am ramas cu partea teoretica pe care o gasesc inutila dupa mult studiu individual si am ramas la concluzia ca scoala in sine este o pierdere de timp si de energie.Observ ca peste tot proverbul:Meseria se fura,nu se invata se aplica dar eu nu il gasesc in dex(Explicatia este diferita:A fura meseria care nu este identic cu proverbul acesta).Am rasfoit proverbele romanesti si nu scria nicaieri de acest proverb.
La ce se refera?Se refera la faptul ca poti fura meserie(de la altul) fara sa inveti?

Cred ca iti e clar ca nu este o cale buna pt tine sa mergi pe o meserie care necesita multe cunostinte teoretice (profesor,inginer,arhitect,etc). Valoarea ta nu sta in superioritatea meseriei, ci in ceea ce esti tu ca om. Poti fi medic si sa ai un caracter jalnic, la fel cum poti fi om de serviciu si sa ai o inima de aur.
Incearca unele meserii care te solicita mai mult fizic decat intelectual ca de ex sofer (poti alege sofer de tir daca tot vrei sa calatoresti), lucrator calificat/necalificat intr-o fabrica, zidar, zugrav, vanzator, instalator, etc
https://www.capital.ro/cel-mai-bine-...ii-173761.html
http://danbrumar.ro/chiar-vrei-facul...ii-superioare/

stefan florin 27.11.2018 15:34:40

Citat:

În prealabil postat de MGTOW4life (Post 662903)
"ci și ca să adune laolaltă pe fiii lui Dumnezeu cei împrăștiați."

"În privința venirii Domnului nostru Iisus Hristos și a adunării noastre împreună cu El, vă rugăm, fraților,"

" și va fi o turmă și un Păstor"

Ciao. :103:

da...da...da...si in 1914 Hristos (sau arhanghelul Mihail in cazul vostru) a fost pus rege in ceruri de Iehova (de ce atunci, nici martorii lui Iehova nu stiu!) si a facut o inspectie prin Brooklyn, New York, a vizitat sediul central al martorilor (bineinteles tot in chip nevazut) si a plecat inapoi in ceruri si s-a asezat pe tronul lui de rege si de atunci guverneaza. Sefii de la Betelul din Brooklyn din acel an, 1914, s-au pus sa adune fiii "imparatiei" pentru a forma "turma" mai sus pomenita, si bineinteles, sa o mareasca.

MGTOW4life 27.11.2018 18:00:28

Bravo. Esti destept. Te-ai prins. Totusi poate...
Cei care au murit acum 2000 de ani vor veni din nou la fel ca si* Mesia Tatăl lor căci din duhul Lui s-au născut. Iar moartea cea de-a doua nu va mai avea putere asupra lor căci ghici ce vor învia ... încearcă să faci diferență între fii firii (firesti) si fii Tatălui. Si nu ii compara cu toți proștii care au trăit pe pământul ăsta.

Seraphim7 27.11.2018 20:14:09

JW ăștia e perecolosi rău.Stau cu sniperul in Turnu vegos si numa hed șot direct.:))

anne77 28.11.2018 01:08:39

Nu pot sa cred unde s-a ajuns cu discutia asta. Ar fi amuzant daca nu ar fi atata ambitie la mijloc. Cred ca ideea era sa sfatuim baiatul caruia nu-i place scoala ce ar trebui sa faca, nu sa ne laudam cu ce am reusit noi sa facem.

stefan florin 28.11.2018 09:27:20

Citat:

În prealabil postat de MGTOW4life (Post 662912)
Bravo. Esti destept. Te-ai prins. Totusi poate...
Cei care au murit acum 2000 de ani vor veni din nou la fel ca si* Mesia Tatăl lor căci din duhul Lui s-au născut. Iar moartea cea de-a doua nu va mai avea putere asupra lor căci ghici ce vor învia ... încearcă să faci diferență între fii firii (firesti) si fii Tatălui. Si nu ii compara cu toți proștii care au trăit pe pământul ăsta.

mortii de acum 2000 de ani vor veni pe norii cerului, inconjurati de ingeri, la fel ca Mesia? Chestia asta de unde ai luat-o?

MGTOW4life 28.11.2018 13:19:41

Eu vorbesc de carne si tu bei lapte. Si nici pe ăla nu il digeri bine. Cerul în scriptură înseamnă spirit, nu este atmosfera...
Adică pe norii cerului înseamnă că va fi înconjurat de sfinți.
Înțelegi? Uite eu te intreb altceva.
Tu sti câte Duhuri are Dumnezeu? Si de ce l-am numit pe Fiul Omului ...Tatăl- Dumnezeu Capul?

gpalama 28.11.2018 13:25:11

Citat:

În prealabil postat de MGTOW4life (Post 662923)
Eu vorbesc de carne si tu bei lapte. Si nici pe ăla nu il digeri bine. Cerul în scriptură înseamnă spirit, nu este atmosfera...
Adică pe norii cerului înseamnă că va fi înconjurat de sfinți.
Înțelegi? Uite eu te intreb altceva.
Tu sti câte Duhuri are Dumnezeu? Si de ce l-am numit pe Fiul Omului ...Tatăl- Dumnezeu Capul?

Incurci jucariile alea pentru caini care seamana a carne cu carnea adevarat... pe aia o mananca oamenii nostri mari si nu cei ca tine.

Dumnezeu nu zice "te mantuiesti daca stii cate Duhuri are Dumnezeu...", zice "te mantuiesti daca esti... unit cu Dumnezeu".

Ori unirea cu Dumnezeu este o cu totul alta poveste fata de argumente laterale invocate de tot felul de rataciti.

MGTOW4life 28.11.2018 13:27:16

Dar tu ști cate Duhuri are? E in scriptura...

gpalama 28.11.2018 13:35:32

Citat:

În prealabil postat de MGTOW4life (Post 662925)
Dar tu ști cate Duhuri are? E in scriptura...

Nu ma intreaba asta Hristos la Judecata cea Sfanta si Dreapta a Lui...

Ma intreaba 2 lucruri:

1. Daca sunt unit cu El
2. Daca am facut urmatoarele: am dat de mancare, de baut, imbracat, cercetat bolnavii, ajutat in inchisoare, oferit acoperis altora.

Pe scurt: unirea cu El prin Biserica Lui si apoi faptele pe care le-am facut.

E mult mai simplu decat ce propui tu... Si asta e tot in Scriptura. (Sper ca nu ati modificat-o atat de mult).

MGTOW4life 28.11.2018 13:39:06

Deci nu ști. Ok am inteles. Dar unde se afla Fiul in raport cu Tatăl și de ce Duhul Sfânt purcede din Tatăl? E in scriptura si asta ...

gpalama 28.11.2018 13:43:49

Citat:

În prealabil postat de MGTOW4life (Post 662927)
Deci nu ști. Ok am inteles. Dar unde se afla Fiul in raport cu Tatăl și de ce Duhul Sfânt purcede din Tatăl? E in scriptura si asta ...

Stiu, tot in Scriptura este si "multi vor zice atunci Doamne Doamne ... si le voi zice lor adevarat va spun voua nu va cunosc pe voi cei ce lucrati faradelegea..."

Si tot in Scriptura este la sfarsitul veacurilor "se vor ridica profeti mincinosi"... culmea, noi suntem de 2000 de ani, de la Greci si Romani, si nu ne-am ridicat, voi sunteti singurii ridicati si ... surpriza, sunteti la sfarsitul veacurilor...

Chiar nu iti ridica partea asta nici un semn de intrebare? Pentru ca este evident de la 100 de poste ca voi sunteti aia impreuna cu toata masa protestanta.. pacat ca nu vedeti barnele din ochii vostri.

MGTOW4life 28.11.2018 13:49:09

Păi dacă ști spune. Unde se află Fiul? Ca mâna vad ca nu te doare să debitezi prejudecățile alea decât să răspunzi concret la o intrebare.

gpalama 28.11.2018 13:54:28

Citat:

În prealabil postat de MGTOW4life (Post 662929)
Păi dacă ști spune. Unde se află Fiul? Ca mâna vad ca nu te doare să debitezi prejudecățile alea decât să răspunzi concret la o intrebare.

Ce relevanta are lucrul asta?
Refuz sa intru in scriptul tau invatat pe de rost in ani de zile....

Scriptura cuprinde multe lucruri, extrem de multe ssimple, directe, unele mai usoare, unele dificile, unele complexe, dar si extrem de multe complet inabordabile omului.

De aceea Hristos ne spune: Duhul Sfant va va conduce "la tot adevarul".

Acum ca tu ai invatat pe de rost "Fiul se afla..." si stii ce este simplu in Scriptura nu iti da nici o autoritate pe problemele complexe ale Scripturii.

Si multi rataciti ca tine folosesc o logica similara de tipul: stiu sute de versete pe de rost, stiu atatea lucruri simple si directe din Scriptura, deci cu siguranta cele grele... le stiu si pe alea, ca doar stiu atatea... Ce eroare de logica...


De asta zice Hristos: multi vad dar nu vad, multi aud dar nu aud, voi vedeti dar nu vedeti si auziti dar nu auziti. Pentru ca tot ce este in fata voastra este lasat de Dumnezeu si este dezlegat catre mintile noastre in punctele complicate tot de Dumnezeu.

In Scriptura sunt mii de principii legate intre ele, organizate pe mai multe nivele. Si sute de mii de afirmatii, cu optiuni de interpretare diferite. De aici si nenumaratele culte si confesiuni, care marturisesc ca la fata locului omul are libertatea sa aleaga.

Intrebarea mea este: de unde esti sigur tu ca ... optiunea ta de interpretare este corecta? Pentru ca si restul sunt la fel ca tine de siguri... au citit 10 versete si le stiu pe de rost si au ajuns talcuitori profesionisti de Scriptura.


Ora este GMT +3. Ora este acum 04:28:47.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.