Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Credeti in reincarnare? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=9875)

Traditie1 24.06.2010 10:09:01

Reîncarnarea e o prostie.

Sufletul este conștiința omului, personalitatea lui. Nu există suflet fără memorie deci dacă nu-ți amintești ceva din viețile anterioare înseamnă că acele vieți nu au existat.

Marius22 24.06.2010 10:30:17

In Biserica Ortodoxa dintotdeauna s-a crezut in reincarnare. Numai ca nu trebuie sa intelegem acest lucru in modul in care este definita aceasta credinta in hinduism sau in religiile care sustin preexistenta sufletului si purificarea acestuia prin intrupari repetate.

In Crez rostim, "Astept invierea mortilor". Am putea spune ca aceasta este reincarnarea, potrivit invataturii lui Hristos. Persoana umana ramane insa unica si irepetabila.

georgeiancu 24.06.2010 10:52:09

Dupa moarte vine judecata nu reincarnarea
 
Satan este un mincinos si le da oamenilor idei ca sa nu se apropie de Iisus Hristos
Reincarnarea este una din minciuni .


In Biblie scrie :

Evrei 9:27 "Și, după cum oamenilor le este rânduit să moară o singură dată, iar după aceea vine judecata, "

Doamne ajuta !

Florin-Ionut 24.06.2010 10:58:03

Eu cred in reincarnare: cea de dupa Judecata de Apoi, cand vom primi inapoi trupul invierii, o singura data si pentru totdeauna.

Florin-Ionut 24.06.2010 10:58:34

Eu cred in reincarnare: cea de dupa Judecata de Apoi, cand vom primi trupul invierii, o singura data si pentru totdeauna.

lore86 24.06.2010 11:01:45

Citat:

În prealabil postat de Florin-Ionut (Post 262177)
Eu cred in reincarnare: cea de dupa Judecata de Apoi, cand vom primi inapoi trupul invierii, o singura data si pentru totdeauna.


e un pic cam mult spus.trupul de dupa inviere e transfigurat, nu material.

iar prin incarnare se intelege a trece, dupa moarte, in alt corp de om sau animal.

lore86 24.06.2010 11:06:24

Citat:

În prealabil postat de Marius22 (Post 262173)
In Biserica Ortodoxa dintotdeauna s-a crezut in reincarnare. Numai ca nu trebuie sa intelegem acest lucru in modul in care este definita aceasta credinta in hinduism sau in religiile care sustin preexistenta sufletului si purificarea acestuia prin intrupari repetate..

asta e parerea ta.biserica ortodoxa INTOTDEAUNA a combatut inv despre reincarnare.

inteleg ca vrei sa dai o nota ortodoxa acestui termen, dar nu merge.
cand e vorba de dogma nu sunt acceptate sinonime sau expresii cu inteles asemanator.
cum a purcede nu e totouna cu a se naste.

Florin-Ionut 24.06.2010 11:29:35

Citat:

În prealabil postat de lore86 (Post 262179)
e un pic cam mult spus.trupul de dupa inviere e transfigurat, nu material.

iar prin incarnare se intelege a trece, dupa moarte, in alt corp de om sau animal.

Nu stim in ce fel va fi transfigurat. Stim insa cu certitudine ca Hristos a mancat si a baut impreuna cu apostolii dupa Inviere, iar lui Toma i-a zis sa puna degetul in semnele cuielor si sulitei ca sa se convinga. Deci trupul va fi induhovnicit, dar totusi material, palpabil, asemanator cu trupul de acum, dar imbunatatit, reparat, poate readus la conditia perfecta a trupului primului om, Adam.

Sa stii ca si ingerii au trupuri materiale numai ca materia respectiva este alcatuita dintr-o energie mai inalta, ca dintr-un "foc subtire", cum zicea un Sfant. Singur Dumnezeu este Duh, pe cand toate creaturile Sale au trupuri.

lore86 24.06.2010 11:37:55

Citat:

În prealabil postat de Florin-Ionut (Post 262184)
Nu stim in ce fel va fi transfigurat. Stim insa cu certitudine ca Hristos a mancat si a baut impreuna cu apostolii dupa Inviere, iar lui Toma i-a zis sa puna degetul in semnele cuielor si sulitei ca sa se convinga. Deci trupul va fi induhovnicit, dar totusi material, palpabil, asemanator cu trupul de acum, dar imbunatatit, reparat, poate readus la conditia perfecta a trupului primului om, Adam.

Sa stii ca si ingerii au trupuri materiale numai ca materia respectiva este alcatuita dintr-o energie mai inalta, ca dintr-un "foc subtire", cum zicea un Sfant. Singur Dumnezeu este Duh, pe cand toate creaturile Sale au trupuri.

Mantuitorul spune ca la inviere oamenii nici nu se vor insura, nici nu se vor marita ci vor fi ca ingerii lui Dumnezeu.deci trupul la inviere va fi ca al ingerilor.or scriptura ne spune:"Cel ce faci pe ingerii Tai duhuri, si pe slugile tale para de foc"(ps 103,4)
iar sf ap Pavel, vb despre ingeri spune:"au nu toti sunt duhuri slujitoare, trimise spre slujire....?"(evrei 1, 14)

deci de aici concluzia fireasca ca trupul de dupa inviere nu va mai fi material, deci nemaivobind de carne, cuv reincarnare nu isi are rostu.

Florin-Ionut 24.06.2010 11:40:08

Citat:

În prealabil postat de lore86 (Post 262187)
Mantuitorul spune ca la inviere oamenii nici nu se vor insura, nici nu se vor marita ci vor fi ca ingerii lui Dumnezeu.deci trupul la inviere va fi ca al ingerilor.or scriptura ne spune:"Cel ce faci pe ingerii Tai duhuri, si pe slugile tale para de foc"(ps 103,4)
iar sf ap Pavel, vb despre ingeri spune:"au nu toti sunt duhuri slujitoare, trimise spre slujire....?"(evrei 1, 14)

deci de aici concluzia fireasca ca trupul de dupa inviere nu va mai fi material, deci nemaivobind de carne, cuv reincarnare nu isi are rostu.

Okay, o sa vedem atunci cum va fi. :)


Ora este GMT +3. Ora este acum 16:24:27.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.