Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Nu inteleg si nu vreau sa inteleg Vechiul Testament (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=16214)

tigerAvalo9 04.03.2013 22:10:54

Nu inteleg si nu vreau sa inteleg Vechiul Testament
 
Salutare.Vechiul Testament mi se pare in mare parte nepotrivit,nu pot sa il inteleg.Sunt atatea lucruri urate,imorale incat nu vreau sa-l citesc.L-am rasfoit,doar Geneza am citit-o si mi se pare normala dar dupa am inceput sa adorm si sa ma irit.De ce atatea crime,razbunari si alte legi prostesti ale evreilor?

SINCER NU RECOMAND NIMANUI SA CITEASCA VECHIUL TESTAMENT!Mai ales ca a fost si modificat dupa legile si interesele socio-politice ale fariseilor,evreilor etc.

SA CITIM CU CREDINTA SI CU DRAGOSTE NOUL TESTAMENT,ADEVARATA SF.SCRIPTURA,ADEVARATUL MESAJ,ADEVARATUL CUVANT AL LUI DUMNEZEU!

HRISTOS ESTE CALEA,ADEVARUL SI VIATA!

ioanna 04.03.2013 22:37:33

Citat:

În prealabil postat de tigerAvalo9 (Post 507559)
SINCER NU RECOMAND NIMANUI SA CITEASCA VECHIUL TESTAMENT!Mai ales ca a fost si modificat dupa legile si interesele socio-politice ale fariseilor,evreilor etc.

"Toată Scriptura este insuflată de Dumnezeu și de folos spre învățătură, spre mustrare, spre îndreptare, spre înțelepțirea cea întru dreptate, Astfel ca omul lui Dumnezeu să fie desăvârșit, bine pregătit pentru orice lucru bun" (2 Timotei 3:16,17)

Nu poti sa refuzi sa privesti realitatea, doar pentru ca te intristeaza. Ti se pare ca relatia de acum a oamenilor cu Dumnezeu e mai buna decat in timpurile biblice sau relatiile dintre oameni? Acum nu exista violenta, crime, razboaie? Cartile vechiul testament sunt descoperiri dumnezeiesti si sunt Sfinte pentru ca ne vorbesc despre relatia vie si personala dintre Dumnezeu si oameni, despre istoria acestei relatii, plina de suferinta, abateri de la credinta, dar si speranta.

iuliu46 04.03.2013 22:46:25

Citat:

În prealabil postat de tigerAvalo9 (Post 507559)
Salutare.Vechiul Testament mi se pare in mare parte nepotrivit,nu pot sa il inteleg.Sunt atatea lucruri urate,imorale incat nu vreau sa-l citesc.L-am rasfoit,doar Geneza am citit-o si mi se pare normala dar dupa am inceput sa adorm si sa ma irit.De ce atatea crime,razbunari si alte legi prostesti ale evreilor?

SINCER NU RECOMAND NIMANUI SA CITEASCA VECHIUL TESTAMENT!Mai ales ca a fost si modificat dupa legile si interesele socio-politice ale fariseilor,evreilor etc.

SA CITIM CU CREDINTA SI CU DRAGOSTE NOUL TESTAMENT,ADEVARATA SF.SCRIPTURA,ADEVARATUL MESAJ,ADEVARATUL CUVANT AL LUI DUMNEZEU!

HRISTOS ESTE CALEA,ADEVARUL SI VIATA!

Cine ti-a zis ca a fost modificat ? Primii crestini nici macar nu aveau Noul Testament si totusi au inteles ceva cu totul diferit fata de ce intelegi tu din vechiul testament. Daca ti-e greu sa citesti cauta cartile Sfintilor Parinti in care ei explica Vechiul Testament si o sa-l privesti poate cu alti ochi.

Miha-anca 04.03.2013 22:53:40

Citat:

În prealabil postat de iuliu46 (Post 507572)
Cine ti-a zis ca a fost modificat ? Primii crestini nici macar nu aveau Noul Testament si totusi au inteles ceva cu totul diferit fata de ce intelegi tu din vechiul testament. Daca ti-e greu sa citesti cauta cartile Sfintilor Parinti in care ei explica Vechiul Testament si o sa-l privesti poate cu alti ochi.

Daca ti-e greu sa citesti Vechiul Testament, mai bine mai asteapta inca putin.

iuliu46 04.03.2013 23:00:00

Citat:

În prealabil postat de Miha-anca (Post 507574)
Daca ti-e greu sa citesti Vechiul Testament, mai bine mai asteapta inca putin.

Adica ? Explicati mai pe larg ce ati vrut sa scrieti.E gresit ca am spus ca ii este greu sa citeasca ? Si nu este primul care spune asta, au mai fost topicuri pe aceeasi tema din cate am citit eu.

MihaiG 04.03.2013 23:11:10

Privind foarte grosier problema, in noul Testament se releva dragostea infinita a lui Dumnezeu pentru om, iar in VT se releva (printre altele) masura dreptatii Sale.

Cele doua nu se exclud reciproc, ba chiar dimpotriva, dragostea care a dus la Intrupare nu poate fi inteleasa decat in lumina dreptatii divine.

Patrie si Credinta 04.03.2013 23:26:11

citeste asta, pe mine m-a ajutat:
http://www.scribd.com/doc/2201217/An...hiul-Testament

Miha-anca 04.03.2013 23:28:24

Citat:

În prealabil postat de iuliu46 (Post 507578)
Adica ? Explicati mai pe larg ce ati vrut sa scrieti.E gresit ca am spus ca ii este greu sa citeasca ? Si nu este primul care spune asta, au mai fost topicuri pe aceeasi tema din cate am citit eu.

Bineinteles ca nu e gresit ce ai spus; doar am facut o legatura cu ceea ce ai spus acolo. Ideea mea era sa mai astepte cu cititul, daca nu se simte in stare. Intr-o zi va putea citi si VT.

Parascheva16 04.03.2013 23:35:05

Daca intelegi engleza, iti recomand sa asculti aceasta inregistrare:

Sex, Lies, and the Old Testament - Part 1

Sex, Lies, and the Old Testament - Part 2

(este site ortodox)


Nu se poate accepta si intelege NT fara VT, mai ales ca Domnul Iisus nu a venit sa strice legea veche. Oricum, Sf.Scriptura nu are trebui citita fara indrumarea duhovnicului si apelarea la talcuirea Sf.Scripturi.

iuliu46 04.03.2013 23:36:30

Citat:

În prealabil postat de Miha-anca (Post 507588)
Bineinteles ca nu e gresit ce ai spus; doar am facut o legatura cu ceea ce ai spus acolo. Ideea mea era sa mai astepte cu cititul, daca nu se simte in stare. Intr-o zi va putea citi si VT.

Dar il poti citi macar in parte prin ochii Sfintilor Parinti. Eu cred ca nu degeaba cineva s-a numit Gura de Aur, altcineva cel Mare etc.


Ora este GMT +3. Ora este acum 16:47:38.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.