Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Sola Scriptura,daruri. (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=6354)

tigerAvalo9 24.05.2009 12:27:47

Sola Scriptura,daruri.
 
Am primit 2 carti pe strada de la un om care m-a intrebat daca imi poate darui aceste carti.Am acceptat.Sunt 2 .Una are numele Calea spre Hristos de Ellen G.White iar cealalta Lumea noastra,incotro? de Alejandro Bullon.Sunt carti ortodoxe,in regula ma refer?Sau sunt de la sectanti?Am mai primit si un bonulet cu cursuri Sola Scriptura etc. banuiesc ca asa se numeste initiativa.Doamne ajuta!

tigerAvalo9 24.05.2009 12:34:39

Calea catre Hristos

ma scuzati

truthtostone 24.05.2009 12:39:28

Ellen G white este privita ca fiind fondatoarea bisericii adventisete de ziua a saptea.Nu m-as avanta "in ea".
Dar poate altii au alte pareri...Doamne ajuta.

Litanu 24.05.2009 13:24:45

Citat:

În prealabil postat de tigerAvalo9 (Post 140522)
Am primit 2 carti pe strada de la un om care m-a intrebat daca imi poate darui aceste carti.Am acceptat.Sunt 2 .Una are numele Calea spre Hristos de Ellen G.White iar cealalta Lumea noastra,incotro? de Alejandro Bullon.Sunt carti ortodoxe,in regula ma refer?Sau sunt de la sectanti?Am mai primit si un bonulet cu cursuri Sola Scriptura etc. banuiesc ca asa se numeste initiativa.Doamne ajuta!

"Cercetati toate lucrurile si pastrati ce este bun." (1 Tesaloniceni 5:21)

"Calea catre Hristos" este o carte tiparita de edituri crestine diferite (am vazut o editie care avea pe copertile interioare imagini cu manastiri- probabi era tiparita de o editura ortodoxa). Aceasta carte Il prezinta pe Hristos si nu face nici diferenta interconfesionala. Orice crestin o citeste va descoperi lucruri frumoase si ziditoare.

"Lumea noastra, incotro?"- reprezinta o lectura interesanta si plina de realism despre vremurile in care traim. Se poate citi si on-line.
http://www.carteaanului.ro/

Litanu 24.05.2009 13:32:27

Citat:

În prealabil postat de tigerAvalo9 (Post 140522)
Am mai primit si un bonulet cu cursuri Sola Scriptura etc. banuiesc ca asa se numeste initiativa.Doamne ajuta!

"Sola Scriptura" este un institut biblic prin corespondenta sau on-line. Puteti studia Biblia (curs de 2 ani) sau anumite teme ale vietii crestine (familie, fericire, sanatate, etc), fara sa va deranjeze nimeni. Puteti intrerupe cursurile cand doriti, fara sa mai comunicati.

Totul este gratuit si de folos. Mai ales cand este vorba sa cercetezi Cuvantul lui Dumnezeu.

danyel 24.05.2009 13:34:38

Citat:

În prealabil postat de tigerAvalo9 (Post 140522)
Am primit 2 carti pe strada de la un om care m-a intrebat daca imi poate darui aceste carti.Am acceptat.Sunt 2 .Una are numele Calea spre Hristos de Ellen G.White iar cealalta Lumea noastra,incotro? de Alejandro Bullon.Sunt carti ortodoxe,in regula ma refer?Sau sunt de la sectanti?Am mai primit si un bonulet cu cursuri Sola Scriptura etc. banuiesc ca asa se numeste initiativa.Doamne ajuta!

Ca sa raspund direct, Nu, nu sunt carti ortodoxe, sunt carti care fac parte din literatura teologica neo-protestanta
Daca sa le citesti sau nu., poi nustiu ce sa zic, personal am citit carti neo-protestante, am aflat si invatat lucruri bune din ele dar tot timpul au un mesaj ascuns, un mod frumos de a te duce la ei,
Eu sunt mai liberal si consider ca nu e pacat sa citesti carti care vorbesc despre Dumnezeu, dar cred de asemenea ca in ortodoxie se afla suficiente carti si resurse crestine foarte valoroase, scrise nu de autori anonimi ci de Sfinti care le-au scris ca sa zic asa, cu viata, cu trairea, cu fapta Citeste carti neo-protestante doar daca in prealabil ai citit in aceeasi masura cartile si invataturile Sf Parinti

dorinastoica14 24.05.2009 18:42:29

Citat:

În prealabil postat de tigerAvalo9 (Post 140522)
Am primit 2 carti pe strada de la un om care m-a intrebat daca imi poate darui aceste carti.Am acceptat.Sunt 2 .Una are numele Calea spre Hristos de Ellen G.White iar cealalta Lumea noastra,incotro? de Alejandro Bullon.Sunt carti ortodoxe,in regula ma refer?Sau sunt de la sectanti?Am mai primit si un bonulet cu cursuri Sola Scriptura etc. banuiesc ca asa se numeste initiativa.Doamne ajuta!

Sunt după cunoștința mea cărți ale adventiștilor.Învățăturile seamănă dar nu sunt la fel cu ale noastre.Chiar dacă la noi cărțile nu se dăruiesc pe stradă este bine să le procurăm și să cunoaștem învățătura creștin -ortodoxă.Atunci când o vom cunoaște va fi anevoie să cădem în plasa sectanților.

lore86 24.05.2009 18:44:26

atntie la carti
 
cred ca nu ai nevoie sa citesti astfel de carti atat timpcat avem o bogatie spirituala ata de mare in scrierile sf parinti.e riscant sa citesti astfel de carti mai ales daca nu iti cunosti bine invatatura de credinta.te poti pierde ca valul. or adventisti au o strategie f bine pusa la punct.am rasfoit si eu carti de white si am vazut ca abordeaza intr-un mod simplu, care iti retine atentia.dar directia in care o ia....

MadalinaM 24.05.2009 19:33:12

Citat:

În prealabil postat de lore86 (Post 140577)
cred ca nu ai nevoie sa citesti astfel de carti atat timpcat avem o bogatie spirituala ata de mare in scrierile sf parinti.e riscant sa citesti astfel de carti mai ales daca nu iti cunosti bine invatatura de credinta.te poti pierde ca valul. or adventisti au o strategie f bine pusa la punct.am rasfoit si eu carti de white si am vazut ca abordeaza intr-un mod simplu, care iti retine atentia.dar directia in care o ia....

Subscriu. Avem si noi atatea carti frumoase incat e pacat sa pierdem in alte abordari.

tigerAvalo9 24.05.2009 20:29:14

Am rascolit cartile si m-am inselat.Cartile nu fac nici o diferenta interconfesionala,sunt doar autori care ce-i drept nu sunt ortodocsi care incearca sa aduca un pacatos mai aproape de Dumnezeu.Cartea lui Bullon povesteste doar despre Apocalipsa si ne face sa intelegem Apocalipsa ,de ce trebuie sa se intample etc. iar Calea spre Hristos e numai despre viata si insusirile,firea Mantuitorului.Am crezut ca aceste carti sunt ale martorilor sau a unor sectanti dar m-am inselat.Sunt defapt carti care nu au nici o legatura cu secte,,razboaiele confesionale'',sau nu au ca scop atragerea la o anumita secta.MUltumesc mult oricum pentru raspunsuri.Multumesc Danyel si celorlalti.Citesc si carti ale Sfintilor Parinti ,dar la mine deabia este inceputul ,sau mijlocul in cunoasterea lui Hristos si trebuie sa o iau incetul cu incetul de la simple carti de rugaciune pana la citirea cartilor Sfintilor Parinti.Doamne ajuta!

tigerAvalo9 24.05.2009 20:30:54

Nu fac parte din nici o secta aceste carti si acei oameni.Acum m-am lamurit si mai bine,face parte din initiativa Sola Scriptura care promoveaza lectura religioasa gratuita.Nu au nici un fel de scop de atragere.Asa am crezut la inceput.Multumesc.

dorinastoica14 24.05.2009 20:49:21

Citat:

În prealabil postat de tigerAvalo9 (Post 140590)
Nu fac parte din nici o secta aceste carti si acei oameni.Acum m-am lamurit si mai bine,face parte din initiativa Sola Scriptura care promoveaza lectura religioasa gratuita.Nu au nici un fel de scop de atragere.Asa am crezut la inceput.Multumesc.

Ai găsit undeva în Sfinții Părinți despre această carte?Eu nu.Cele 14 volume al Părintelui Cleopa le-ai citit?În aceste cărți scrie despre sfinții noștri? Nu te supăra Alin dar tu încerci să ne convingi că aceste cărți dăruite pe stradă sau găsite în cutia de poștă care nu au semnul crucii sau nu vorbesc despre Maica Domnului pot fi folositoare unui creștin-ortodox care își caută identitatea sa?
Un ortodox autentic când ia în mână o carte caută să vadă dacă este raportată la cel de care noi ne folosim.Ai citit-o? Foarte bine.N-ai citit-o nici o pagubă.Împortant este să te folosești și să rămâi în credința ta căci sunt vremuri în care nu lipsesc "lupi în piei de oaie".

Noesisaa 24.05.2009 21:44:07

Citat:

În prealabil postat de tigerAvalo9 (Post 140590)
Nu fac parte din nici o secta aceste carti si acei oameni.Acum m-am lamurit si mai bine,face parte din initiativa Sola Scriptura care promoveaza lectura religioasa gratuita.Nu au nici un fel de scop de atragere.Asa am crezut la inceput.Multumesc.



Ei,asa vor ei sa te faca sa crezi ca nu au nici un fel de apartenenta confesionala, ca doar vor sa citesti Scriptura... nu e chiar asa...Interesant ar fi de aflat cine anume a platit pentru tiparirea cartilor, cine sponsorizeaza cursurile, si asa iti dai seama de "background-ul lor".

Apoi si numele initiativei: Sola Scriptura, care in latina inseamna "Numai Scriptura." Denumirea este protestanta, ei sunt impotriva Sf Traditiei, ei sustin studierea Bibliei si numai a ei ca singura sursa de adevar revelat...etc. O organizatie catolica sau ortodoxa nu s-ar intitula asa in nici intr-un caz.

Cat despre daca sa le citesti sau nu...nu stiu. Parerea mea este ca nu e nici o problema daca le rasfoiesti sa vezi ce spun, si eu am citit unele materiale neo=protestante. Dar trebuie sa fii constient ca nimic gratuit nu este chiar gratuit (poate doar harul lui Dumnezeu), ca nu exista initiativa religioasa fara apartenta confesionala si ca materialele raspandite pe strada sunt materiale de proaganda scrise in asa fel incat sa nu iti ridice prea multe semne de intrebare sau sa te indeparteze (de exeplu nu vor scrie ceva de genul "Cinstirea Maicii Domnului si a icoanelor sunt impotriva vointei lui Dumnezeu" ca daca ar scrie asa marea majoritate a ortodocsilor, chiar si cei mai putin dusi la biserica, se ma revolta.)

Litanu 24.05.2009 21:54:59

Citat:

În prealabil postat de Noesisaa (Post 140602)
Cat despre daca sa le citesti sau nu...nu stiu. Parerea mea este ca nu e nici o problema daca le rasfoiesti sa vezi ce spun, si eu am citit unele materiale neo=protestante. Dar trebuie sa fii constient ca nimic gratuit nu este chiar gratuit (poate doar harul lui Dumnezeu), ca nu exista initiativa religioasa fara apartenta confesionala si ca materialele raspandite pe strada sunt materiale de proaganda

Este ceva normal, ca in vremurile de azi, sa te indoiesti ca ceva ar putea fi gratuit, dezinteresat. Si totusi, sunt persoane care nu-si doresc decat ca multi oameni sa-L gaseasca pe Dumnezeu si Calea spre Imparatia Sa. Asta se poate face si fara ca cineva sa-si schimbe confesiunea religioasa.

Personal, daca reusesc sa insuflu unui semen pasiune pentru Cuvantul lui Dumnezeu, ma simt fericit. Ce confesiune religioasa va frecventa, nu este problema mea; este problema lui Dumnezeu. Sa mearga (sau sa ramana) unde il va mana Duhul.

Noesisaa 24.05.2009 21:56:51

Da, interesant, m-am uitat pe site-ul lor. La "Despre noi" nu dau nimic atlceva decat o lista de adrese, nimic despre ce cred, ce vor, si asa mai departe. Blah.

tigerAvalo9 24.05.2009 22:00:28

Pai editura este Viata si Sanatate(asa se numeste)

Noesisaa 24.05.2009 22:01:52

Citat:

În prealabil postat de Litanu (Post 140606)
Este ceva normal, ca in vremurile de azi, sa te indoiesti ca ceva ar putea fi gratuit, dezinteresat. Si totusi, sunt persoane care nu-si doresc decat ca multi oameni sa-L gaseasca pe Dumnezeu si Calea spre Imparatia Sa. Asta se poate face si fara ca cineva sa-si schimbe confesiunea religioasa.

Personal, daca reusesc sa insuflu unui semen pasiune pentru Cuvantul lui Dumnezeu, ma simt fericit. Ce confesiune religioasa va frecventa, nu este problema mea; este problema lui Dumnezeu. Sa mearga (sau sa ramana) unde il va mana Duhul.

Adevarat, un om poate sa il (re)descopere pe Dumnezeu fara sa isi schimbe cofesiunea religioasa. Dar daca imi poti explica cum anume un ortodox nepracticant poate sa descopre pe Dumnezeu prin ortodoxie cu ajutorul unui ne-ortodox, fie el penticostal, baptist, adventist....

eu-cristina83 24.05.2009 22:06:44

Citat:

În prealabil postat de tigerAvalo9 (Post 140609)
Pai editura este Viata si Sanatate(asa se numeste)

Este o editura a adventistilor.

tigerAvalo9 24.05.2009 22:07:51

Sincer nu mi se pare a fi carti adventise mai degraba protestante.Seamana cu niste carti protestante intr-adevar.

Noesisaa 24.05.2009 22:12:42

Citat:

În prealabil postat de tigerAvalo9 (Post 140617)
Sincer nu mi se pare a fi carti adventise mai degraba protestante.Seamana cu niste carti protestante intr-adevar.

Tiger -- adventistii SUNT neo-protestanti. :65:

Citat:

Este ceva normal, ca in vremurile de azi, sa te indoiesti ca ceva ar putea fi gratuit, dezinteresat. Si totusi, sunt persoane care nu-si doresc decat ca multi oameni sa-L gaseasca pe Dumnezeu si Calea spre Imparatia Sa.
A, dar nu am spus ca interesul celor care au publicat/raspandit cartile ar fi de natura materiala. Interesul este de natura spirituala. Sunt sigura ca ei, in sinea lor, au intentia cea mai buna, aceea de a aduce pe oameni la Dumnezeu. Asta o spun fara ironie. Problema este perspectiva prin care respectivii il inteleg pe Dumnezeu. De ce sa ne ascundem dupa deget -- vorbim de prozelitism religios.

Fani71 24.05.2009 22:36:09

Citat:

În prealabil postat de Noesisaa (Post 140611)
Adevarat, un om poate sa il (re)descopere pe Dumnezeu fara sa isi schimbe cofesiunea religioasa. Dar daca imi poti explica cum anume un ortodox nepracticant poate sa descopre pe Dumnezeu prin ortodoxie cu ajutorul unui ne-ortodox, fie el penticostal, baptist, adventist....

Eu zic ca totusi se poate intampla, daca e vorba de o carte care intr-adevar nu cauta sa faca prozelitism protestant ci ramane la esentialul credintei.
De ex. pe mine m-a adus mai aproape de Dumnezeu si si de ortodoxie prima carte de C.S. Lewis (care era anglican) pe care am citit-o la 19 ani, Mere Christianity. Are multa simplitate si prospetime in abordarea unor teme, si daca citeam atunci o carte ortodoxa despre acelasi subiect poate mi s-ar fi parut mai grea. Cartea se vrea fara tenta confesionala, de aaia ii si zice 'mere christianity', crestinism pur si simplu.

Nu stiu cartile de care intreaba tigerAvalo9. Daca ti-e teama ca te poate influenta gresit, tigerAvalo9, nu le citi, dar eu cred ca daca cunosti deja credinta ortodoxa nu poate sa-ti faca rau, iti vei da seama de diferente daca sunt. Insa e adevarat, daca asociatia se cheama sola scriptura e protestnata.
O parere...

AlinB 25.05.2009 02:02:15

Citat:

În prealabil postat de tigerAvalo9 (Post 140590)
Nu fac parte din nici o secta aceste carti si acei oameni.Acum m-am lamurit si mai bine,face parte din initiativa Sola Scriptura care promoveaza lectura religioasa gratuita.Nu au nici un fel de scop de atragere.Asa am crezut la inceput.Multumesc.


Sunt carti adventiste. Editura "Viata si Sanatate" este o editura adventista.
Scot si diverse carti, reviste si brosuri axate pe probleme de sanatate.
In ceea ce priveste chestiunea asta nimic rau.

Dar vezi tu, astea sunt doar un pretext. De exemplu in multe orase au un fel de pavilioane unde vand cartile astea de sanatate sub pretextul sanatatii, verifica oamenilor tensiunea arteriala si le dau diverse sfaturi, dar tot acolo strecoara si carti despre invatatura si doctrina lor.

Ceea ce ti s-a oferit tie este doar un inceput, este momeala din carlig.

E.G.White este "profeta" lor, careia ii datoreaza o mare parte din modul stramb in care inteleg Sf. Scriptura.

Cartea care ti-au pasat-o este inofensiva doar la prima vedere si doar pentru oameni care nu au inca o formare duhovniceasca si discernamantul care vine o data cu asta.

Crede-ma ca nu degeaba sunt canoane care cer credinciosilor sa evite literatura eretica.

O data ce vei gasi aceasa carte agreabila si pe ei la fel, iti vor pasa altele si altele, probabil vor urma lectii despre Sabath si cum adevaratii credinciosi sunt cei care pazesc sabath -ul si tot asa..
Pana la literatura de "uz intern" cu care isi catehizeaza membrii si in care romano-catolicii sunt satanizati pe fata la fel ca si celelalte culte numite "Babilonul", adica idolatri, falsi mincinosi, care au schimbat "ziua de inchinare", si restul povestilor.

Chiar si numai cuvintele "Sola Scriptura" ar trebui sa fie un semnal de alarma pentru tine, asta daca nu cumva ai o orientare protestanta si cauti doar sa-ti alegi cultul din care vei face parte..

mihailt 25.05.2009 02:08:21

Cartile sunt bune de folosit hartia din ele pentru diverse scopuri da mai intai sa spui o rugaciune crestin ortodoxa ca sa se curete.
Pe urma poate fi folosita hartia din ele la impachetat,la sters geamuri etc.
Hartia e buna ca e de la Sfanta Treime chiar daca sunt scrise absurditati pe ea care sunt de la draci.
Sau pot fi duse cartile si aruncate in containerele acelea speciale de reciclat pentru hartie.

Litanu 25.05.2009 07:29:22

Citat:

În prealabil postat de Noesisaa (Post 140618)



A, dar nu am spus ca interesul celor care au publicat/raspandit cartile ar fi de natura materiala. Interesul este de natura spirituala. Sunt sigura ca ei, in sinea lor, au intentia cea mai buna, aceea de a aduce pe oameni la Dumnezeu. Asta o spun fara ironie. Problema este perspectiva prin care respectivii il inteleg pe Dumnezeu. De ce sa ne ascundem dupa deget -- vorbim de prozelitism religios.

Prozelitismul religios este o prostie si chiar o incalcare a pricipiilor lui Dumnezeu. Ce conteaza cum te numesti (ortodox, catolic, adventist,etc.). Important este sa-L cunosti pe Dumnezeu si sa faci voia Sa, asa cum ne indeamna Cuvantul Sau. Nu-L putem ingradi pe Dumnezeu in cadrul unei confesiuni religioase. Riscam sa facem din religii niste bariere in calea dezvoltarii noastre spirituale. In loc de credinciosi adevarati, iubitori de Dumnezeu si iubitori de oameni, putem deveni niste fanatici religiosi, plini de prejudeacati si gata sa-si rateze mantuirea.

tigerAvalo9 25.05.2009 09:39:36

Am rasfoit cartile si nu am gasit nimic care sa sugereze ca nu e in regula,nici macar un paragraf,o eroare,o greseala imensa .Cartea lui Ellen il descrie pe Mantuitor si explica de ce e bine sa credem in El ,lalalala si cealalta a lui Bullon vorbeste despre lucrurile care se petrec in vremurile din urma,despre Apocalipsa.Fiti siguri ca daca vedeam ceva care
nu era in regula imediat le aruncam.E bun pentru incepatori ca mine si fiti siguri ca nu ma va atrage nimic sa ma duc la adventisti Doamne fereste

AlinB 25.05.2009 11:22:00

Citat:

În prealabil postat de tigerAvalo9 (Post 140716)
Am rasfoit cartile si nu am gasit nimic care sa sugereze ca nu e in regula,nici macar un paragraf,o eroare,o greseala imensa .Cartea lui Ellen il descrie pe Mantuitor si explica de ce e bine sa credem in El ,lalalala si cealalta a lui Bullon vorbeste despre lucrurile care se petrec in vremurile din urma,despre Apocalipsa.Fiti siguri ca daca vedeam ceva care
nu era in regula imediat le aruncam.E bun pentru incepatori ca mine si fiti siguri ca nu ma va atrage nimic sa ma duc la adventisti Doamne fereste


Stii care e strategia diavolului?
Niciodata nu-ti va da un borcan pe care scrire "otrava" si va zice: "mananca otrava".
Mai intai iti va da un borcan de miere si va spune "gusta". Ai sa vezi ca are culoarea mierii, gustul mierii, si ai sa spui "chiar e miere". Si ai sa gusti..
Dar undeva in miere este o picatura de otrava, de care n-ai sa dai la inceput, ci pe masura ce ai sa maninci, convins ca este ceva bun.

Sf. Apostol Pavel spune in doua locuri " Puțin aluat dospește toată frământătura". (1Cor.5, Galateni 9).
Iar in scrisoarea de la Galateni, vorbeste de un caz special care seamana cu problema adventista si chiar (neo)protestanta in general.

Este vorba de iudaizarea crestinismului de catre unii care aparent erau crestini (convertiti si botezati dintre evrei) dar care nu puteau intelege ca Legea Veche a incetat si taiarea imprejur si urmarea celorlalte percepte ale Legii Vechi nu mai erau necesare.

Moral vorbind erau crestini, faceau fapte bune si aparent era amabili si cuminti, la locul lor, dar dogmatic erau straini de crestinism deoarece aveau o intelegere gresita asupra mantuirii.

Iar tot "crestinismul" lor era doar praf in ochii necunoscatorilor iar ceea ce era mai rau, incercau sa convinga si pe altii ca acela este modul corect de a fi crestin.
Dar citeste toata scrisoarea catre Galateni ca sa vezi cum pune Sf. Ap. Pavel problema.

Simptomatic in aceasta directie este si atitudinea crestinilor "supraconfesionali" (vezi mai sus msg. dl. Litanu) care sustin ca "confesiunea nu este importanta". Aparent mesajul dumnealui pare intelept, propunand o imagine a unei unitati in diversitate, un mod de viata crestina superior partizanatului confesional, dar nu e tocmai asa.
Chiar si adventistii in randul carora se numara in prezent sustin acest partizanat confesional (binenteles, in favoarea lor), dar dincolo de asta, chiar si aceasta perspectiva pe care o propune dumnealui este practic tot o confesiune, avand un specific propriu, cel neoprotestant.

Chiar daca invataturile sale nu sunt in totalitate bine definite si destul de schimbatoare (iar asta nu e o calitate!!), ele exista si tin de specificul traditiei protestante, deci reprezinta pana la urma o confesiune, chiar daca "no name".Iar lucrurile astea le puteti afla si dvs. daca o sa studiati credinta si crezurile in profunzime, dar pentru asta religia trebuie sa fie un mod de viata si nu un "hobby" sau o alta preocupare printre multe altele.

AlinB 25.05.2009 11:27:22

Citat:

În prealabil postat de Litanu (Post 140705)
Prozelitismul religios este o prostie si chiar o incalcare a pricipiilor lui Dumnezeu. Ce conteaza cum te numesti (ortodox, catolic, adventist,etc.). Important este sa-L cunosti pe Dumnezeu si sa faci voia Sa, asa cum ne indeamna Cuvantul Sau. Nu-L putem ingradi pe Dumnezeu in cadrul unei confesiuni religioase. Riscam sa facem din religii niste bariere in calea dezvoltarii noastre spirituale. In loc de credinciosi adevarati, iubitori de Dumnezeu si iubitori de oameni, putem deveni niste fanatici religiosi, plini de prejudeacati si gata sa-si rateze mantuirea.


Dl. Litanu, am vb si eu cu astfel de crestini supraconfesionali cum sunteti dvs. si sunt la fel de fanatici si plini de prejudecati ca oricare altii.

Pacea si armonia cu ei este posibila doar in masura in care consimti sa aderi la perspectiva lor personala si subiectiva asupra crestinismului, in momentul in care iti manifesti dezacordul fata de anumite aspecte, in special criticismul lor fata de crestinismul traditional (ortodox, catolic) iti sar in gat ca orice "fanatic".

Dvs. aveti alt ton pe acest forum, asta poate pentru ca dvs. constientizati rolul de musafir si poate aveti si un dram de bun simt in plus, dar asta nu inseamna ca nu sunteti atasat punctului dvs. de vedere, altfel ati frecventa o biserica catolica, ortodoxa si nu una neoprotestanta.

Crestinismul pe care il promovati nu este decat o alta confesiune cum ziceam mai sus si lui "Tiger" si are dogme si perspectiva specifice neoprotestante iar daca ele nu ies la vedere de la bun inceput asta se datoreaza fara doar si poate ignorantei din ziua de azi si a vremurilor tulburi pe care le traim dpdv moral, crestinismul ajungand sa fie confundat cu morala superficiala.

Fani71 25.05.2009 11:30:46

AinB, spui multe lucruri destepte dar totusi, nu este oarecum periculos pentru noi ortodocsii sa incepem sa creem liste de carti puse la index pe care sa nu avem voie s le citim, cum faceau catolicii pana nu demult? Oare nu ar trebui sa ne folosim si discernamantul propriu, si credinta puternica oare nu se formeaza si supusa la ispite si indoieli venite din afara, ca de ex. din citirea unor carti neortodoxe? Ar trbui sa citim numai ce este ortodox atunci? Sunt sigura ca nu asta vrei sa zici, din cate te cunosc.
Ati citit dialogul Marele Inchizitor din Fratii Karamazov de Dostoievski? Sa devenim noi oare atat de lipsiti de libertate crestina ca cei pe care ii descrie el acolo? Un adevarat ortodox cerceteaza totul si alege ce e bun, cum spune sf. Pavel.

AlinB 25.05.2009 11:45:08

Citat:

În prealabil postat de Fani71 (Post 140762)
AinB, spui multe lucruri destepte dar totusi, nu este oarecum periculos pentru noi ortodocsii sa incepem sa creem liste de carti puse la index pe care sa nu avem voie s le citim, cum faceau catolicii pana nu demult? Oare nu ar trebui sa ne folosim si discernamantul propriu, si credinta puternica oare nu se formeaza si supusa la ispite si indoieli venite din afara, ca de ex. din citirea unor carti neortodoxe? Ar trbui sa citim numai ce este ortodox atunci? Sunt sigura ca nu asta vrei sa zici, din cate te cunosc.
Ati citit dialogul Marele Inchizitor din Fratii Karamazov de Dostoievski? Sa devenim noi oare atat de lipsiti de libertate crestina ca cei pe care ii descrie el acolo? Un adevarat ortodox cerceteaza totul si alege ce e bun, cum spune sf. Pavel.

Nu e musai sa faci liste, ci pur si simplu iti dai seama ca acele carti apartin unei spiritualitati straine.
Daca esti teolog (fie si aspirant) si vrei sa duci un razboi teologic poti sa le citesti dar chiar si asa riscul e mare.

Atunci cand nu cunosti (si e greu sa le stii pe toate!) unele argumente ale lor pot parea rezonabile, si pana sa te lamuresti unde e problema (si de multe ori e greu sa gasesti lamurire) planeaza indoiala si poate veni si sminteala.

Dar hai sa punem problema si altfel, exista atata carte ortodoxa scoasa pe piata de nu ne-ar ajunge 3 vieti sa o dam gata, sub ce motiv ar trebui sa citim ceea ce este strain si potential smintitor?

Eu te inteleg pe tine ca nu a avut cine sa-ti indrume lecturile si ai citit ce ai apucat si ca poate la un moment dat ti-a folosit poate ceea ce ai citit, dar nu crezi ca ar fi putut exista (teoretic) o alternativa (ortodoxa) la nevoile tale din acea perioada?

A-ti pune in pericol libertatea (prin sminteala) nu este o libertate!

Iar ceea ce spui despre Sf. Apostol Pavel nu este in duh ortodox ci este o scoatere din context in duh protestant!
Uite ce spune el de fapt:

"Toate sa le încercati; tineti ce este bine;
Feriti-va de orice înfatisare a raului." (1Tes. 5:21,22).

Raul nu este de "incercat", trebuie sa te feresti de el.

AlinB 25.05.2009 11:54:05

Am uitat sa mentionez, am multe carti adventiste, cateva primite de la ei dar multe cumparate (au fost ceva bani) pentru ca am vrut sa studiez problema, dar nici o clipa nu le-am luat implicit "de bune" desi am pornit de la ideea ca sunt de buna credinta in ceea ce afirma.

Toate afirmatiile au fost tratate cu un dram de scepticism, aveam raspuns la problemele ridicate de ei, si chiar si asa, studiul si contactul cu ei a fost destul de problematic.

Acum le am undeva stranse gramada si nu le-as lasa niciodata la indemana altcuiva sau mai rau, sa le imprumut.

Cum s-ar putea ele recomanda altora care nu-si cunosc nici macar propria credinta cum trebuie??

Cu ce le-ar folosi sentimentalismul lui E.G.White si perspectiva personala si umpluta nu de putine ori cu imaginatie asupra Evangheliilor?
N-ar fi mai sanatos sa citeasca ei insisi Evangheliile si sa ajunga sa traiasca o viata in Hristos?

Sentimentalismul nu e tot una cu spiritualitatea si asta nu pot protestantii sa inteleaga si din pacate nici ortodocsilor nostri nu are cine sa le explice de multe ori lucrul asta.
Si daca mai au si pacate de care nu se pocaiesc, sunt sedusi de calea usoara, a religie ca spectacol si sentimentalism.

oana_21 25.05.2009 13:21:36

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 140767)
Nu e musai sa faci liste, ci pur si simplu iti dai seama ca acele carti apartin unei spiritualitati straine.
Daca esti teolog (fie si aspirant) si vrei sa duci un razboi teologic poti sa le citesti dar chiar si asa riscul e mare.

Atunci cand nu cunosti (si e greu sa le stii pe toate!) unele argumente ale lor pot parea rezonabile, si pana sa te lamuresti unde e problema (si de multe ori e greu sa gasesti lamurire) planeaza indoiala si poate veni si sminteala.

Dar hai sa punem problema si altfel, exista atata carte ortodoxa scoasa pe piata de nu ne-ar ajunge 3 vieti sa o dam gata, sub ce motiv ar trebui sa citim ceea ce este strain si potential smintitor?

Eu te inteleg pe tine ca nu a avut cine sa-ti indrume lecturile si ai citit ce ai apucat si ca poate la un moment dat ti-a folosit poate ceea ce ai citit, dar nu crezi ca ar fi putut exista (teoretic) o alternativa (ortodoxa) la nevoile tale din acea perioada?

A-ti pune in pericol libertatea (prin sminteala) nu este o libertate!

Iar ceea ce spui despre Sf. Apostol Pavel nu este in duh ortodox ci este o scoatere din context in duh protestant!
Uite ce spune el de fapt:

"Toate sa le încercati; tineti ce este bine;
Feriti-va de orice înfatisare a raului." (1Tes. 5:21,22).

Raul nu este de "incercat", trebuie sa te feresti de el.


Cu tot respectul este periculos sa mergi pe ideea "sa citim doar cartile noastre ortodoxe", eu chiar vreau sa fac rost sa citesc si Coranul si nu vad nimic rau in asta, ideea e ca trebuie sa-ti fie "frica" de alte carti atat timp cat credinta ta este una slaba, mostenita (bagata pe gat de parinti, bunicii etc) dar atat timp cat credinta ta este una autentica si o credinta formata de propile tale convingeri nu o sa ai probleme. Eu as dori sa existe in Romania doar 100.000 de ortodocsi autentici, oameni plini de credinta si oameni plin de har, dect sa fie 20.000.000 de ortodocsi "de ocazie". Sunt sigura ca 100.000 de ortodocsi autentici, oameni care chiar traiesc dupa invatura ortodoxa si dupa ce a Sfintilor Parinti ar reusi sa schimbe lumea in bine.

AlinB 25.05.2009 13:34:02

Citat:

În prealabil postat de oana_21 (Post 140786)
Cu tot respectul este periculos sa mergi pe ideea "sa citim doar cartile noastre ortodoxe", eu chiar vreau sa fac rost sa citesc si Coranul si nu vad nimic rau in asta, ideea e ca trebuie sa-ti fie "frica" de alte carti atat timp cat credinta ta este una slaba, mostenita (bagata pe gat de parinti, bunicii etc) dar atat timp cat credinta ta este una autentica si o credinta formata de propile tale convingeri nu o sa ai probleme. Eu as dori sa existe in Romania doar 100.000 de ortodocsi autentici, oameni plini de credinta si oameni plin de har, dect sa fie 20.000.000 de ortodocsi "de ocazie". Sunt sigura ca 100.000 de ortodocsi autentici, oameni care chiar traiesc dupa invatura ortodoxa si dupa ce a Sfintilor Parinti ar reusi sa schimbe lumea in bine.

Coranul pentru un crestin, chiar si mai caldicel, este o carte inofensiva dpdv al credintei.
Nu la fel s-ar putea spune despre literatura protestanta.
Parerea mea.

In rest, si eu cred ca credinta nu se "imprumuta" prin imiatie sau se face prin obligatii si constrangeri ci se formeaza, dar din pacate din cate vad prea putin parinti incearca sa-si formeze copii prin catehizare si mai mult printr-un soi de imitatie a laturii exterioare a credintei.

Iar cand ajung la o anumita varsta incep sa se vada roadele unei credinte construite pe temelii de nisip.

Florin-Ionut 25.05.2009 14:36:16

Jertfa Domnului în opera Răscumpărării la catolici, protestanti si ortodocsi
 
1 atașament(e)
Diferentele intre confesiuni pot fi considerate minore de catre unii, insa "subtilitatea" lor este analizata profund de teologii nostri. Redau in atasament un fragment din "Jertfa si Rascumparare", teza de doctorat a lui Constantin Galeriu.

Va recomand sa-l cititi, nu va veti pierde vremea.

Litanu 25.05.2009 15:26:10

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 140760)
Dl. Litanu, am vb si eu cu astfel de crestini supraconfesionali cum sunteti dvs. si sunt la fel de fanatici si plini de prejudecati ca oricare altii.

Pacea si armonia cu ei este posibila doar in masura in care consimti sa aderi la perspectiva lor personala si subiectiva asupra crestinismului, in momentul in care iti manifesti dezacordul fata de anumite aspecte, in special criticismul lor fata de crestinismul traditional (ortodox, catolic) iti sar in gat ca orice "fanatic".

Referitor la fanatism, nu este bine sa generalizati. Sunt si grupari religioase care au un respect real pentru crestinii din alte confesiuni, si care cred ca poporul lui Dumnezeu este format din toti credinciosii sinceri. Important este sa ai o dragoste sincera pentru Dumnezeu si pentru semeni. Restul nu conteaza.

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 140760)
Dvs. aveti alt ton pe acest forum, asta poate pentru ca dvs. constientizati rolul de musafir si poate aveti si un dram de bun simt in plus, dar asta nu inseamna ca nu sunteti atasat punctului dvs. de vedere, altfel ati frecventa o biserica catolica, ortodoxa si nu una neoprotestanta.

Va asigur ca sunt cat se poate de original, in tonul pe care-l folosesc pe forum. Nu pot sa ma desfasor facand glume (sunt o fire vesela), dar in rest ma exprim cum imi place.

Aveti dreptate: sunt atasat de punctul meu de vedere (dar nu lipit). Dar asta nu ma impiedica sa frecventez si alte biserici si sa apreciez ce gasesc bun.

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 140760)
Crestinismul pe care il promovati nu este decat o alta confesiune

Eu nu promovez decat un principiu crestin, care s-ar putea traduce intr-un singur cuvant: "cercetati".

AlinB 25.05.2009 16:28:24

Citat:

În prealabil postat de Litanu (Post 140856)
Referitor la fanatism, nu este bine sa generalizati. Sunt si grupari religioase care au un respect real pentru crestinii din alte confesiuni, si care cred ca poporul lui Dumnezeu este format din toti credinciosii sinceri. Important este sa ai o dragoste sincera pentru Dumnezeu si pentru semeni. Restul nu conteaza.

Chiar nu i-am intalnit desi unii la prima vedere erau asa cum spuneti dvs.

Citat:

Eu nu promovez decat un principiu crestin, care s-ar putea traduce intr-un singur cuvant: "cercetati".
Sigur, e un principiu bun (cred la fel) dar nu infailibil.


tigerAvalo9 25.05.2009 19:03:10

Consider ca exagerati....daca va inchipuiti ca aceste carti sunt eretice va inselati.Am reusit sa le citesc si nu contine invataturi eretice,eu stiu care sunt acele invataturi,scopuri .Sunt simple carti .Cea a lui Bullon vorbeste despre Apocalipsa exact asa interpretata ca si noi.Nu stiu de unde atata rautate...sincer....

tigerAvalo9 25.05.2009 19:15:15

Si cei care mai au impresia ca un catolic sau un protestant nu se mai mantuieste,sau nu primeste aceeasi dragoste de la Dumnezeu ca si noi se inseala amarnic.Astea sunt minti bolnave.Ganditi-va ca Dumnezeu este pentru toti,intr-adevar ,ceea ce fac martorii lui Iehova nu este bine dar cartile acestea de care zic eu...

AlinB 26.05.2009 00:01:41

Citat:

În prealabil postat de tigerAvalo9 (Post 140946)
Consider ca exagerati....daca va inchipuiti ca aceste carti sunt eretice va inselati.Am reusit sa le citesc si nu contine invataturi eretice,eu stiu care sunt acele invataturi,scopuri .Sunt simple carti .Cea a lui Bullon vorbeste despre Apocalipsa exact asa interpretata ca si noi.Nu stiu de unde atata rautate...sincer....

De curiozitate, ce inseamna pentru tine "carti eretice"?
Ce carti despre interpretarea ortodoxa a Apocalipsei ai citit?

Citat:

În prealabil postat de tigerAvalo9 (Post 140948)
Si cei care mai au impresia ca un catolic sau un protestant nu se mai mantuieste,sau nu primeste aceeasi dragoste de la Dumnezeu ca si noi se inseala amarnic.Astea sunt minti bolnave.Ganditi-va ca Dumnezeu este pentru toti,intr-adevar ,ceea ce fac martorii lui Iehova nu este bine dar cartile acestea de care zic eu...

Pai daca e sa o luam asa, probabil exista si budhisti care se mantuiesc, hai sa ne apucam sa studiem si budhismul, poate ne convertim.

Sigur ca primeste aceeasi dragoste, si cel mai mare pacatos primeste aceeasi dragoste de la Dumnezeu, problema este modul in care o recepteaza fiecare.

Apropo, tu tii Sabath -ul evreiesc? Ca adventistii il tin, si blameaza pe toti cei care nu-l tin.

Litanu 26.05.2009 07:27:54

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 140996)
Apropo, tu tii Sabath -ul evreiesc? Ca adventistii il tin, si blameaza pe toti cei care nu-l tin.

1. Adventistii nu tin sabatul evreiesc ci tin sabatul celui care se numeste Domn al sabatului (Marcu 2:28). Adica, tin sabatul Domnului Iisus Hristos.
2. Referitor la blamare... stiti vorba aceea cu "hotul striga hotul".

tigerAvalo9 26.05.2009 09:12:52

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 140996)
De curiozitate, ce inseamna pentru tine "carti eretice"?
Ce carti despre interpretarea ortodoxa a Apocalipsei ai citit?



Pai daca e sa o luam asa, probabil exista si budhisti care se mantuiesc, hai sa ne apucam sa studiem si budhismul, poate ne convertim.

Sigur ca primeste aceeasi dragoste, si cel mai mare pacatos primeste aceeasi dragoste de la Dumnezeu, problema este modul in care o recepteaza fiecare.

Apropo, tu tii Sabath -ul evreiesc? Ca adventistii il tin, si blameaza pe toti cei care nu-l tin.



A spus cineva ca eu sustin adventismul?Ma supun legilor lor?Eu sunt crestin ortodox si nu sarbatoresc nici un Sabath.Daca citesc o carte care va spun cu toata sinceritatea ca nu e eretica,stiu sa deosebesc cartile eretice,astea doua sunt inofensive si au idei simple si nu fac diferente interconfesionale.Dar a trecut.Faptul ca eu am citit o carte a unui catolic sa zicem nu inseamna ca sunt catolic si sustin adaosul Filique(am dat un exemplu) .Doamne ajuta!


Ora este GMT +3. Ora este acum 14:16:12.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.