Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Ajutor .. (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=19289)

Marin.a 26.10.2018 22:38:04

Ajutor ..
 
Buna seara tuturor . Nu știu nici cu ce sa încep , sunt intr-o situația puțin disperata ... Bunicul meu a murit acum 5 săptămâni și in ultima săptămâna îl tot visez , foarte urat .. ma trezesc foarte speriata . Acum doua zile , in visul meu el atunci murea și ma striga pe mine .. Iar astăzi mi-a apărut iar in vis , un vis foarte ciudat pe care nu știu cum sa îl explic clar . Era tot mort , in biserica și avea o foaie pe fata cu numele celor din familie , aceștia fiind in alta camera , eu eram acolo lângă el foarte speriata și așteptam . Și ii tot mișcă cineva foaia pe fata și deodată s a oprit la numele meu . După se făcea ca vine printre noi in camera aceea (sufletului lui ) . Îmi este foarte frica Și sa mai adorm acum sa nu visez iar ceva . Și îmi mai este frica și sa nu cumva sa mi se întâmple ceva . Vreau sa spun ca eu oricum sunt de felul meu foarte speriata și panicata ... și ca am ținut foarte mult la el și sufăr foarte mult de când a murit , ma gândesc numai la el .. ce parere aveți despre toate astea ? As avea nevoie de un sfat / o parere ... mulțumesc și scuze pt cât am scris

Seraphim7 26.10.2018 22:52:22

Citat:

În prealabil postat de Marin.a (Post 662551)
Buna seara tuturor . Nu știu nici cu ce sa încep , sunt intr-o situația puțin disperata ... Bunicul meu a murit acum 5 săptămâni și in ultima săptămâna îl tot visez , foarte urat .. ma trezesc foarte speriata . Acum doua zile , in visul meu el atunci murea și ma striga pe mine .. Iar astăzi mi-a apărut iar in vis , un vis foarte ciudat pe care nu știu cum sa îl explic clar . Era tot mort , in biserica și avea o foaie pe fata cu numele celor din familie , aceștia fiind in alta camera , eu eram acolo lângă el foarte speriata și așteptam . Și ii tot mișcă cineva foaia pe fata și deodată s a oprit la numele meu . După se făcea ca vine printre noi in camera aceea (sufletului lui ) . Îmi este foarte frica Și sa mai adorm acum sa nu visez iar ceva . Și îmi mai este frica și sa nu cumva sa mi se întâmple ceva . Vreau sa spun ca eu oricum sunt de felul meu foarte speriata și panicata ... și ca am ținut foarte mult la el și sufăr foarte mult de când a murit , ma gândesc numai la el .. ce parere aveți despre toate astea ? As avea nevoie de un sfat / o parere ... mulțumesc și scuze pt cât am scris

Înseamnă că esti o persoană înzestrată cu niste simțuri mai acute cu mediul spiritual,sau ce oniric,În cazul de fata.Sa stii ca si eu am avut vise de acest gen in special in a murit tatăl meu,atât înainte de a muri cat mai ales după,dar si cand a murit străbunica mea.Cel mai viu vis in legătură cu moartea cuiva apropiat,respectiv,sora strabunicii mele despre care am zis mai sus,a fost inainte ca ea sa moara,un înger a coborât pe un sicriu in care stătea acea femeie si a zis 3 zile...În fine,stiu ca pot părea foarte stranii si înfricoșătoare aceste vise,dat fiind faptul că înainte oamenii respectivi erau in viața.Acuma cei mai mulți ortodocși iti vor spune că sfinții părinți ne sfătuiesc să nu credem in vise ca ar fi inselari.Parerea mea este ca visele pot fi de mai multe feluri,iar acele vise despre care spui tu si despre care am vorbit si eu sunt mult mai puternice si le ti minte toata viata.Pot fi doar niste repercursiuni ale subconștientului tău sau poate fi sufletul bunicului care încearcă să comunice cu tine(stai nu te speria:))....Ideal ar fi sa te liniștești să iti menții calmul și să abordez problema cat de cat rațional,dacă spiritual nu stii sau nu poti.

Ali Baba 26.10.2018 23:09:53

bonsoir, condoleante pentru bunic.

uite, daca te gandesti toata ziua la el nu e normal s-o faci si noaptea? iar noaptea senzatiile transmise trebuie sa fie puternice, din cauza asta il visezi "urat", ca sa simti ceva acut, teama, de exemplu. e firesc sa fie asa, altfel ai trece peste vise si nici nu ti le-ai aminti.

trebuie sa lasi in urma moartea bunicului si sa-ti vezi de viata. incet incet asa se va intampla.

Iorest 26.10.2018 23:16:44

Citat:

În prealabil postat de Marin.a (Post 662551)
Buna seara tuturor . Nu știu nici cu ce sa încep , sunt intr-o situația puțin disperata ...

Spovedește-te, gândește-te cum și-a trăit viața bunicul aproximativ, dacă a murit împăcat cu Biserica și s-a spovedit și împărtășit ori a fost neîmpăcat, dacă a avut o viață duhovnicească sau nu, dacă i-ați făcut cele necesare legate de prohodirea și pomenirea lui și întreabă preotul ce e de făcut pentru sufletul lui după cum e fiecare situație, nu e musai să spui aici pe forum, nu văd rostul

Roagă-te, Biserica recomandă Rugăciune la întristări, spaimă, gânduri și vise urâte care tulbură pe om, din Psalmii lui David.

Uită-te și în cartea de rugăciuni dacă ai pentru o astfel de rugăciune și citește-o.

Ține o candelă aprinsă la icoane măcar noaptea doxologia De ce aprindem candele înaintea icoanelor:

[...]„Mulți creștini se întreabă adeseori de ce trebuie să aprindem candele înaintea icoanelor. O astfel de întrebare i-a fost adresată și Sfântului Nicolae Velimirovici de unul dintre cei cu care coresponda prin scrisori. Răspunsul sfântului a fost concretizat în șapte motive principale, ușor de înțeles și de urmat, așezate cu înțelepciune la inima cititorului în Scrisoarea a XVIII-a, publicată în Răspunsuri la întrebări ale lumii de astăzi, volumul I, Editura Sophia, 2002.

[...]Mai departe, ni se aduce la cunoștință că fiii întunericului urăsc Lumina, iar noi aprindem candela tocmai pentru a îndepărta orice umbră de frică și gânduri care ne abat de la rugă.”[/...]

Iorest 27.10.2018 00:00:06

Deasemenea, poți tămâia și stropi cu apă sfințită camera din când în când.

Îți recomand și o cărticică utilă care se citește repede Ghidul practic al creștinului ortodox Casa Creștinului Pr.Prof. Constantin Coman - Ed. Bizantină, București 1997.
De ce tamaiem?(pag 11-12 din pdf)
[…]„Tamaierea, inaltarea si raspandirea unor miresme binemirositoare prin arderea de tamaie, reprezinta marturisirea credintei si a supunerii noastre fata de Dumnezeu, prin fumul binemirositor care se inalta spre cer ca semn al jerfei noastre, al gandului nostru si al inimii noastre deschise catre Dumnezeu cu multumire si incredere.
In acelasi timp, tamaia binemirositoare este semn al prezentei lui Dumnezeu, a Duhului lui Dumnezeu, a carui prezenta se face simtita ca aducatoare de pace, de liniste, de bucurie.”
Tamaia alunga fortele raului.
„Ca semn al prezentei Sfantului Duh dar si ca marturisire printr-un semn vazut, material, a credintei noastre in Dumnezeu si a faptului ca ne supunem si ne inchinam Lui, respingand orice alt stapan si orice alta putere, mirosul si fumul de tamaie are puterea de alungare a oricaror forte ale raului, de oriunde ar veni acestea, din partea oamenilor sau din partea vrajmasului diavol, dar mai ales, are menirea de a indeparta prezenta si lucrarea diavolului si a duhurilor rele. De aceea in popor se spune "fuge ca dracul de tamaie".[/…]

[…]De ce stropim cu apa sfintita? (pag 13 din pdf)
„Stropirea cu apa sfintita este foarte des si in multe ocazii folosita de catre preot. De fapt, apa, ca element fundamental al creatiei, fiindca se foloseste la spalarea si curatirea fizica a trupului uman sau a celorlalte corpuri materiale, este asociata si lucrarii de curatire spirituala, de spalare a urmelor lasate de pacatele si faradelegile oamenilor.
Apa sfintita de preot poarta in ea puterea curatitoare si sfintitoare a harului dumnezeiesc.

Cand face sfintirea apei, preotul se roaga pentru ca "apa aceasta sa se sfinteasca cu puterea, cu lucrarea si cu pogorarea Sfantului Duh", "pentru ca sa se pogoare peste ea lucrarea cea curatitoare a Treimii celei mai presus de fire", "pentru ca sa fie tamaduitoare sufletelor si trupurilor si izgonitoare a toata puterea cea potrivnica" si pentru ca prin gustarea si stropirea cu apa sfintita sa ne trimita Dumnezeu "binecuvantarea Sa, care spala intinaciunea patimilor”[/…]

sursa Casa Creștinului Ghid practic ortodox Pr.Prof Constantin Coman

Demetrius 27.10.2018 01:04:28

Citat:

În prealabil postat de Marin.a (Post 662551)
... și ca am ținut foarte mult la el și sufăr foarte mult de când a murit , ma gândesc numai la el .. ce parere aveți despre toate astea ? As avea nevoie de un sfat / o parere ... mulțumesc și scuze pt cât am scris

Cu cat te gandesti mai mult la el cu atat se odihneste mai putin pentru ca gandurile, amintirile si regretele tale il tin legat de lumea asta, iar urateniile din visele tale arata cam cu ce liniste a plecat el de aici.
Va trebui sa apelezi la preot de urgenta si sa faca de indata toate cele necesare pentru linistirea lui si a casei tale.
Tu va trebui sa te rogi pentru linistirea lui si sa-i canti cantece de bucurie, nu de durere, ca sa se instaleze bucuria si pacea peste el si peste tine.

Vei vedea ca dupa aceea te vei linisti.
Pace tie!


Ora este GMT +3. Ora este acum 13:07:53.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.