Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Stiri, actualitati, anunturi (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=504)
-   -   Idei de Dragobete? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=14603)

LaviFloria 21.02.2012 16:42:47

Idei de Dragobete?
 
Salutare tuturor! Ce planuri aveti pentru Dragobete? Oferiti flori, ciocolata, excursii sau nu faceti nimic deosebit de Ziua indragostitilor, sarbatoare romaneasca?

Raoul 21.02.2012 16:55:41

Eu unul nu fac nimic. Cand e Dragobetele? Mai sarbatoreste cineva? :22:

Marius22 21.02.2012 17:55:32

Ma bucur sa stiu ca in trecutul poporului meu, in curatia si simplitatea sa, acesta a inchinat o sarbatoare dragostei. Dar, sa fim sinceri, calendarul popular romanesc, precum si intreaga mitologie populara legata de acesta, nu mai au pentru omul contemporan decat o insemnatate cel mult intelectuala, de asa-zisa cultura generala. Practicile si obiceiurile traditionale nu mai au nicio tangenta cu viata de zi cu zi a celor mai multi dintre noi.

Ma doare insa - si mi se pare nefiresc - faptul ca si acestei sarbatori se incearca a i se da chipul alteia, de import, Valentine's Day: marketing, poleiala, senzualitate exacerbata ...

Dumitru73 21.02.2012 18:03:38

Citat:

În prealabil postat de Marius22 (Post 431079)
Ma bucur sa stiu ca in trecutul poporului meu, in curatia si simplitatea sa, acesta a inchinat o sarbatoare dragostei. Dar, sa fim sinceri, calendarul popular romanesc, precum si intreaga mitologie populara legata de acesta, nu mai au pentru omul contemporan decat o insemnatate cel mult intelectuala, de asa-zisa cultura generala. Practicile si obiceiurile traditionale nu mai au nicio tangenta cu viata de zi cu zi a celor mai multi dintre noi.

Ma doare insa - si mi se pare nefiresc - faptul ca si acestei sarbatori se incearca a i se da chipul alteia, de import, Valentine's Day: marketing, poleiala, senzualitate exacerbata ...

si ce este rau in faptul ca unii incearca sa readuca la viata o sarbatoare demult uitata?
te deranjeaza doar ca unii or sa castige niste bani?

N.Priceputu 21.02.2012 18:18:29

Dar ce mai înseamnă sărbătoare, în accepțiunea curentă? Există, cu precădere, un înțeles bisericesc și unul comercial. În ultima vreme toate sărbătorile sunt confiscate de comercial și pervertite. Dragobetele ar fi fost o sărbătoare populară, de sorginte păgână, devenită inofensivă prin pierderea semnificațiilor magice și având frumusețea ei la sat.
Însă la oraș în ce fel poate fi sărbătorită? Prin niște show-uri de televiziune, petreceri, mai multe cumpărături?

Marius22 21.02.2012 18:20:51

Citat:

În prealabil postat de Dumitru73 (Post 431081)
si ce este rau in faptul ca unii incearca sa readuca la viata o sarbatoare demult uitata?

Nu cred ca este ceva rau, atat timp cat nu-ti oranduiesti viata dupa calendarul popular, dupa sarbatorile lumii satului, ci dupa cel bisericesc, al poporului lui Dumnezeu.

Dar repet, pentru mine Dragobetele este o sarbatoare gen "documentar", prin care dobandesc ceva informatii cu privire la datinile inaintasilor mei. In schimb, in Biserica orice sarbatoare este "intalnire", revarsare si impartasire de har.

Citat:

te deranjeaza doar ca unii or sa castige niste bani?
Nu acest fapt, cat faptul ca se incearca pervertirea unei realitati.

Dumitru73 21.02.2012 18:33:19

Citat:

În prealabil postat de Marius22 (Post 431084)
Nu cred ca este ceva rau, atat timp cat nu-ti oranduiesti viata dupa calendarul popular, dupa sarbatorile lumii satului, ci dupa cel bisericesc, al poporului lui Dumnezeu.

Dar repet, pentru mine Dragobetele este o sarbatoare gen "documentar", prin care dobandesc ceva informatii cu privire la datinile inaintasilor mei. In schimb, in Biserica orice sarbatoare este "intalnire", revarsare si impartasire de har.



Nu acest fapt, cat faptul ca se incearca pervertirea unei realitati.

sa renuntam la Dragobete?
dar ramanem cu Valentine's Day ...

Adriana Cluj 21.02.2012 20:57:03

Citat:

În prealabil postat de Marius22 (Post 431079)
Ma bucur sa stiu ca in trecutul poporului meu, in curatia si simplitatea sa, acesta a inchinat o sarbatoare dragostei. Dar, sa fim sinceri, calendarul popular romanesc, precum si intreaga mitologie populara legata de acesta, nu mai au pentru omul contemporan decat o insemnatate cel mult intelectuala, de asa-zisa cultura generala. Practicile si obiceiurile traditionale nu mai au nicio tangenta cu viata de zi cu zi a celor mai multi dintre noi.

Ma doare insa - si mi se pare nefiresc - faptul ca si acestei sarbatori se incearca a i se da chipul alteia, de import, Valentine's Day: marketing, poleiala, senzualitate exacerbata ...

Total de acord cu ce ai scris...

IOLANDA 24.02.2012 14:43:12

Astazi =24.02.2012= este Dragobetele,iar eu personal am transmis cite un mesaj tuturor prietenilor si cunoscutilor mei,unii s-au bucurat mult ,mi-au multumit,altii insa nu au reactionat .....acum fie vorba intre noi....fiecare cum simte in suflet....chiar daca nu mai sunt la o varsta "frageda"....totusi incerc sa-mi fac zilele frumoase mie si celor dragi....cu o vorba frumoasa si buna,cu un zambet ,cu un sfat,poate....Asa,ca am sa doresc celor care simt o mica bucurie in suflet,in aceasta zi ...."sanatate,bucurii multe alaturi de cei dragi....si de ce nu?" "post binecuvantat",ca tot se apropie cu pasi repezi......Doamne Ajuta!!!!!!!!!

valer.cosma 24.02.2012 16:16:54

Crestinismul ,este religia iubirii, deci "eros" si "agape" nu pot fi despartite,dar nici preferata numai o forma de iubire fiindca aceasta ar insemna o lipsa. Necazul sta in faptul ca noi am pierdut valoarea sarbatorilor, fie crestine s-au de sorginte pagina si le-am transformat in balciuri.


Ora este GMT +3. Ora este acum 18:34:02.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.