Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Slujba inmormantarii (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5058)
-   -   Ritualul redus la inmormantarea sinucigasilor (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=10435)

costel 18.08.2010 17:18:28

Ritualul redus la inmormantarea sinucigasilor
 
Potrivit canonului 14 al Sfantului Timotei al Alexandriei, daca avem parte de sinucigasi "iesiti din minti", adica nu au mai fost in deplinatatea facultatilor mintale, Sfantul Sinod a decis in 1949, ca se poate savarsi pentru acestia o slujba de inmormantare pe scurt, adica cu un ritual redus.

Pentru ca nu exista o uniformitate liturgica am sa punctez cele pe care eu le stiu:
- slujba trebuie facuta de un singur preot
- slujba nu se face in biserica, ci pe marginea gropii
- preotul trebuie sa poarte doar epitrahiul si sa nu tina predici
- sa stropeasca cu aghiasma locul in care acesta s-a sinucis, dar si in spatele sicriului – in vreme ce este dus spre cimitir
- la cimitir se rostesc: ectenia mortilor, apostolul, evanghelia, doua rugaciuni de dezlegare si vesnica pomenire, fara a se pomeni numele sinucigasului

gabriela8 19.08.2010 14:17:11

Dumnezeu sa ne fereasca de asemenea situatii!

ionica_29 21.05.2011 18:54:54

Miercuri seara s-a sinucis varul meu, de 34 ani, lasand in urma 2 copilasi...Probabil ca nu va avea parte de nici o slujba iar parintii lui sunt innebuniti de durere...Nu stiu cum sa-i ajut...

I.Calin 22.05.2011 09:06:48

Citat:

În prealabil postat de ionica_29 (Post 362639)
Miercuri seara s-a sinucis varul meu, de 34 ani, lasand in urma 2 copilasi...Probabil ca nu va avea parte de nici o slujba iar parintii lui sunt innebuniti de durere...Nu stiu cum sa-i ajut...

Doamne ajută-le!

glykys 22.05.2011 15:00:55

Citat:

În prealabil postat de ionica_29 (Post 362639)
Miercuri seara s-a sinucis varul meu, de 34 ani, lasand in urma 2 copilasi...Probabil ca nu va avea parte de nici o slujba iar parintii lui sunt innebuniti de durere...Nu stiu cum sa-i ajut...

Faceti randuiala pentru un mort din familia varului, pomeniti acest mort la 40 de liturghii si parastase prin mai multe manastiri, scriind dupa numele acestuia "cu tot neamul lui cel adormit". Asemeni si cand faceti pomana, pentru a putea fi pomenit indirect. Si asa sigur e un folos. Mai mult nu stim.
Dumnezeu sa-l ierte!

Dumitru73 22.05.2011 18:06:57

Citat:

În prealabil postat de o nestiutoare_ (Post 362679)
Dumnezeu sa aiba grija de sufletul sau, acolo unde este! Maica Preacurata, roaga-te pentru robul tau!Amin.
Condoleante...
Domnul sa aline durerea familiei.

fereritor la pomenirea lui la slujbe, un preot imi spunea ca pomelnicul trebuie scris fara numele lui, dar cu rude decedate. iar la sfarsit "cu tot neamul lor cel adormit".

catalin2 22.05.2011 18:20:29

Citat:

În prealabil postat de ionica_29 (Post 362639)
Miercuri seara s-a sinucis varul meu, de 34 ani, lasand in urma 2 copilasi...Probabil ca nu va avea parte de nici o slujba iar parintii lui sunt innebuniti de durere...Nu stiu cum sa-i ajut...

Sa intrebe preotul daca se pot ruga pentru el acasa, eu stiu ca se poate.

ionica_29 22.05.2011 19:11:22

Va multumesc pentru raspunsuri...momentan au plecat in Spania parintii lui sa-i aduca trupul in Romania, daca vor reusi...Dumnezeu sa ne fereasca pe toti de asemenea nenorociri!

horatiu.miron 23.05.2011 09:04:33

Hmm, din cate stiu mare parte din cei care se sinucid nu sunt tocmai intregi la minte, in sensul ca pot fi suferinzi de grave depresii. Pentru multi, depresivul functioneaza oarecum normal, pana cand intr-o zi se aude despre el ca s-a sinucis. Depresia e o boala inselatoare.

Yasmina 23.05.2011 09:16:50

Citat:

În prealabil postat de ionica_29 (Post 362639)
Miercuri seara s-a sinucis varul meu, de 34 ani, lasand in urma 2 copilasi...Probabil ca nu va avea parte de nici o slujba iar parintii lui sunt innebuniti de durere...Nu stiu cum sa-i ajut...

Ce tragedie...
Te poti implica in suportul si ajutorul copiiilor lui,ar fi ideal.
Cat despre varul tau,merita sa te rogi pt sufletul lui!


Ora este GMT +3. Ora este acum 06:00:49.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.