Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Secte si culte (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5031)
-   -   Miscarea de reinnoire carismatica (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=13707)

GMihai 10.01.2018 19:50:14

Traducerea in Biblia catolică este:

Am auzit glasul cuvintelor lui; când auzeam glasul cuvintelor lui, eram ca adormit, cu fața la pământ

In Vulgata:

et audivi vocem sermonum eius et audiens iacebam consternatus super faciem meam vultusque meus herebat terrae


Dar s™i versetul anterior:

Numai eu, Daniél, am văzut arătarea; oamenii care erau cu mine nu au văzut arătarea, ci o mare teamă a căzut peste ei și au fugit să se ascundă. 8 Eu am rămas singur și am văzut această apariție mare. Nu a mai rămas în mine nicio putere, aspectul mi s-a schimbat ca al unui [om] distrus și nu mi-a mai rămas nicio putere.

ego autem relictus solus vidi visionem grandem hanc et non remansit in me fortitudo sed et species mea inmutata est in me et emarcui nec habui quicquam virium

Penticostalul Traditional 10.01.2018 23:23:02

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 657226)
Am o veste buna, am gasit care este adevarul

Pai si inaintea vestii bune tot adevarul pretindeai ca-l prezinti.
Eu zic sa lasam acest pasaj! Important este doar principiul: trebuie sa studiem in mod asiduu, cu mare atentie si rugaciune textele Scripturii.

stefan florin 11.01.2018 15:02:35

Citat:

În prealabil postat de Penticostalul Traditional (Post 657118)
Nu e adevarat. Important este tot versetul. Si versetul anterior.
In care Daniel afirma ca
- si-a pierdut toata puterea
- fata i s-a deformat ingrozitor
- nu mai avea pic de vlaga
- a cazut cu fata la pamant
Daca tu vezi aici un om foarte linistit care face, pios, o metanie, treaba ta.
Eu vad un om care a experimentat schimbari semnificative (si) in trupul lui, ca urmare a prezentei lui Dumnezeu.

prietene, cand Hristos s-a schimbat la fata in muntele Tabor, nu scrie nicaieri ca cei 3 apostoli care l-au insotit au suferit schimbari semnificative ale trupului, cu toate ca au experimentat dumnezeirea lui Hristos. Mai mult, Petru spune ca ar fi bine sa ramana acolo, ceea ce arata starea de bine si de liniste sufleteasca pe care o are omul in prezenta lui Dumnezeu, nu secari de energie sau deformari ale fetei. Practic, muntele Tabor devenise Raiul

Penticostalul Traditional 11.01.2018 15:24:14

Citat:

În prealabil postat de stefan florin (Post 657255)
nu scrie nicaieri ca

Nu iti poti baza credinta pe ce nu scrie ci pe ceea ce scrie.

Citat:

În prealabil postat de stefan florin (Post 657255)
starea de bine si de liniste sufleteasca pe care o are omul in prezenta lui Dumnezeu, nu secari de energie sau deformari ale fetei.

"Atunci eu am rămas singur și am văzut această mare vedenie și n-a rămas în mine putere, fața mea și-a schimbat înfățișarea, stricându-se, și nu mai aveam vlagă."
Crezi ca Sfantul tragea minciuni?

catalin2 11.01.2018 17:05:22

Citat:

În prealabil postat de Penticostalul Traditional (Post 657243)
Pai si inaintea vestii bune tot adevarul pretindeai ca-l prezinti.
Eu zic sa lasam acest pasaj! Important este doar principiul: trebuie sa studiem in mod asiduu, cu mare atentie si rugaciune textele Scripturii.

Vestea buna era pentru tine, ca am gasit de ce e tradus altfel in Bibliile protestante. Adevarul era deja in Sfanta Scriptura in romaneste, unde era tradus "inmarmurit". Si chiar si unele catolice, asa cum scrie si aici: https://ro.wikipedia.org/wiki/Text_masoretic
Citez: "Textul masoretic este utilizat pe scară largă ca bază pentru traducerile din Vechiul Testament în Bibliile protestante și, în ultimii ani (din 1943), pentru unele Biblii catolice." Eu am cautat in Biblia in italiana si Biblia Vulgata.

catalin2 11.01.2018 17:09:28

Citat:

În prealabil postat de Penticostalul Traditional (Post 657257)
"Atunci eu am rămas singur și am văzut această mare vedenie și n-a rămas în mine putere, fața mea și-a schimbat înfățișarea, stricându-se, și nu mai aveam vlagă."
Crezi ca Sfantul tragea minciuni?

Asa cum am mai scris, acest pasaj infatiseaza faptul ca Sfantul Daniel s-a infricosat, s-a cutemurat. Arata ca fata a devenit palida si simtea cum isi pierde vlaga, aceasta reactie apare la orice om care se infricoseaza, se sperie, etc.

Penticostalul Traditional 11.01.2018 17:10:58

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 657263)
Eu am cautat in Biblia in italiana si Biblia Vulgata.

Daca ai inceput sa cauti sensul un ebraica si sa citesti in diferite traduceri, ma bucursi te felicit!

Ali Baba 11.01.2018 17:15:12

cataline, ca sa nu raman bivol, explica-mi si mie pasajul asta:

16. Fiindcă dacă vei binecuvânta cu duhul, cum va răspunde omul simplu "Amin" la mulțumirea ta, de vreme ce el nu știe ce zici?

catalin2 11.01.2018 17:36:02

Citat:

În prealabil postat de Penticostalul Traditional (Post 657265)
Daca ai inceput sa cauti sensul un ebraica si sa citesti in diferite traduceri, ma bucursi te felicit!

Asa cum ti-am scris, texetele masoretice sunt compilatii facute de iudei in sec. IX. Manuscrisele de la Marea Moarta arata ca sunt deviate de la original, in multe locuri. Asa cum Septuaginta e in concordanta cu manuscrisele.

catalin2 11.01.2018 17:39:36

Citat:

În prealabil postat de Ali Baba (Post 657266)
cataline, ca sa nu raman bivol, explica-mi si mie pasajul asta:

16. Fiindcă dacă vei binecuvânta cu duhul, cum va răspunde omul simplu "Amin" la mulțumirea ta, de vreme ce el nu știe ce zici?

Spune ca daca il binecuvanteaza in sinea sa nu stei acel om ce a gandit. Aici se refera la faptul ca daca ii spune intr-o limba necunoscuta acel om nu stie ce a spus, ca sa ii si raspunda.


Ora este GMT +3. Ora este acum 17:34:24.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.